נדל"ן

בנה ביתך, באלן–טאון

אורן פרנק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
אורן פרנק

ה־OECD הוא כידוע שמו של ארגון שהוקם במטרה לתמוך בדמוקרטיה ובשוק חופשי וכדי לאפשר לאזרחי המדינות החברות בו (ישראל הצטרפה ב־2010) צמיחה, רווחה ויציבות כלכלית. ה־OECD מעסיק אלפי כלכלנים מומחים ומפרסם בכל שנה מאות ספרים, דו"חות ועדכונים בשלל התחומים שבהם הוא מבקש להשפיע. לעזרת אלה מאיתנו שאינם כלכלנים או סטטיסטיקאים, יצר הארגון גם את ״מדד החיים הטובים״ המרכז ומפשט את כמויות המידע העצומות שברשותו לאתר נגיש וקליל, כזה המיועד לעיתונאים או שרי אוצר. לחובבי דיוני ההגירה שנפוצו 
באחרונה בישראל, המדד מכיל 11 פרמטרים קריטיים לאיכות המחיה על כל גווניה, ואף מאפשר להשוות בין המדינות וליצור סדרי עדיפויות לבחירת הארץ המובטחת; חינוך, ביטחון אישי, תעסוקה, בריאות, איכות הסביבה והקהילה - הכל שם.

לענייננו היום: לא במקרה בראש האינדקס מתנוסס מיודענו מדד הדיור, ומיד אחריו מופיע מדד ההכנסות והחסכונות לפי בית אב; הפער בין שני אלה מייצג את הזמינות של החלום האמריקאי — סליחה, הישראלי — את אותו בית בהיר עם גג אדום וגדר לבנה, או לפחות דירת 4 חדרים עם מרפסת שמש בפתח תקווה. מיד יצאתי להשוואה המתבקשת בין ישראל לארצות הברית.

בשורה התחתונה, במדד הדיור המסכם את איכות הדיור ועלותו, ארצות הברית נמצאת במקום הראשון מבין 36, עם אינדקס של 7.8. ישראל נמצאת במקום ה־28 מתוך 36, והאינדקס הוא 4.2. אנחנו מצליחים להקדים את סלובקיה, יוון וכמדומני שאפילו את טורקיה. לעומת זאת, באינדקס ההכנסות התמונה דומה מאוד. ארצות הברית נמצאת במקום הראשון מבין 36 מדינות עם אינדקס 10, ישראל במקום ה־17 בציון 3.8 - כאשר ההכנסה הפנויה הממוצעת לשנה לבית אב בישראל היא כמחצית מזו האמריקאית. כדי להוסיף עלבון למכה, כדאי לזכור גם שהריבית על המשכנתאות מוכרת במלואה בארצות הברית כהוצאה לצורכי מס, כמו גם הארנונה ופגעים אחרים. אם תמשיכו ותקראו עוד נתונים, תגלו שלחלום האמריקאי יש הרבה חסרונות וכישלונות, אבל אם בקורת גג או משכורת הגונה חפצתם, ההשוואה והתשובה ברורה להרגיז.

בילי ג'ואל. באלן טאון משירו המפורסם, יש בתים ב-350 אלף שקל בלבדצילום: אי־פי

לצורך הדגמה פרקטית של התיאוריה, הנה כמה נתונים עדכניים לגבי עלויות הדיור באזור ניו יורק רבתי. הנה הם מהכבד אל הקל: בשכונת האפר־ווסט־סייד במנהטן הכה חביבה על ישראלים ניו יורקרים. ובכן, המחירים במנהטן עולים ללא הפסקה, והמחיר החציוני של עסקות באפר ווסט עומד עכשיו על כ־3.5 מיליון שקל. לא תקבלו הרבה עבור הסכום הזה כיוון שמחיר הרגל הרבועה מתקרב כבר ל־1,500 דולר, אבל היי, אם אתה יכול לעשות את זה שם, אתה יכול לעשות את זה בכל מקום.

אם מדברים על כל מקום, בואו ניסע צפונה כחצי שעה ברכבת או ברכב, ונגיע ל־White Plains, עוד שכונה ישראלית פורחת. שם החציון נמוך משני מיליון שקל, ותוכלו לרכוש דירה של 150 מ״ר במיליון וחצי או בית פרטי בן 400 מ״ר על דונם או שניים בשלושה וחצי מיליון שקל. יקר? זוג צעיר? קווינס מחכה לכם עם דירות 3 חדרים ב־700 אלף שקל, או בתים פרטיים של 150 מ״ר באזור מיליון שקל. חובבי הסופרנוס? Fair lawn המוריקה אשר בניו ג׳רזי חביבה במיוחד על משפחות הייטק ישראליות, והמחיר החציוני שם הוא מעט יותר ממיליון שקל - מחיר שיזכה אתכם בבית פרטי על חצי דונם במרחק נסיעה ממנהטן ומרחק יריקה ממרבצי מרכזי הקניות של נפת ברגן. האזורים 
שמניתי הם אזורים יקרים להפליא בהשוואה לארצות הברית כולה, שהרי מנהטן היא כידוע אי שצף עצמאית מזרחית לאמריקה. לדוגמה, אם תצפינו שעתיים לקונטיקט, ה"גליל" הניו יורקי, תקבלו עשרות דונמים של הרים ואגמים מרהיבים תמורת כמיליון שקל, ואם תרכבו מערבה לאלן־טאון משירו של בילי ג׳ואל תקבלו בית מקסים של 200 מ״ר ב־350 אלף שקל בלבד. עכשיו בואו נחשוב שוב יחד איך בדיוק חוק מע״מ אפס יפתור במטה קסמים את טירוף הדיור בישראל.

הכתבה מתפרסמת בגיליון אוקטובר  של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker