פסיכולוגיה |

האדם מסמס משמעות

האתר טוקספייס מציע לגולשים לקבל טיפול פסיכולוגי היישר לטלפון הנייד, בהודעות טקסט שתוכלו לכתוב בזמנכם החופשי ובמחיר שווה לכל כיס. האם ספת הפסיכולוג בסכנת הכחדה?

נטע אחיטוב
נטע אחיטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע אחיטוב
נטע אחיטוב

ניו־יורקרית שגילתה במקרה, במחשב המשפחתי, שבעלה מנהל התכתבויות אינטימיות עם אשה אחרת; בעלים של חברת סטארטאפ בקליפורניה, שלא מצליח להתמיד במערכות יחסים ושותה יותר מדי אלכוהול; ומדען טילים ממרכז אמריקה 
שסובל מדיכאון, אבל חושש ללכת לטיפול פסיכולוגי מפאת הסטיגמה הנלווית — 
שלושתם מצאו פתרון למצוקה שלהם באמצעות טוקספייס (Talkspace) — פלטפורמה בינלאומית ראשונה מסוגה, המספקת טיפול נפשי ללא מפגש ממשי, באמצעות הרשת.

הטיפול בטוקספייס נעשה על בסיס צ'אט פתוח, בדומה לתכתובת בוואטסאפ. המטופלים מתכתבים באופן חופשי עם המטפלים ונוצרת ביניהם דינמיקה אישית, שתואמת את הצרכים של שני הצדדים. בתחילת הקשר מתבצעת שיחת תיאום ציפיות לגבי מידת הזמינות, הדחיפות ושאר מרכיבים במערכת היחסים הסבוכה בין מטפלים למטופלים. אין צורך לקבוע תור מראש: כל אחד מהצדדים יכול לכתוב בזמן המתאים לו, ואם במקרה השניים נמצאים אונליין באותו זמן, הם יכולים לנהל צ'אט בזמן אמת.

רוני פרנק (משמאל): "איך ייתכן שבזמן שהמדיה החברתית בשיאה, מרבית התקשורת בין אנשים עוברת לאמצעים דיגיטליים ושירותים רבים עוברים להיות אונליין, דווקא עולם הטיפול — שמבוסס על תקשורת בין שני אנשים — נשאר כל כך מסורתי?"צילום: גיל מרגולין

המטפלים בטוקספייס מתחייבים לענות למטופלים שלהם לפחות פעם ביום, ומטופלים שאינם מרוצים מהמטפלים או ממידת הזמינות שלהם, רשאים להחליף 
למטפלים אחרים מהמאגר. לאחר כמה צ'אטים ראשוניים בחינם, יש אפשרות לבחור טיפול שבועי ב־49 דולר, טיפול חודשי ב־99 דולר או טיפול רבעוני ב־297 דולר. במסגרת זו אין הגבלה על מספר הפוסטים שאפשר לכתוב.

מאחורי המיזם היצירתי והשאפתני עומדת הישראלית רוני פרנק, שהקימה את טוקספייס יחד עם בעלה, אורן פרנק (גילוי נאות: פרנק הוא בעל טור במגזין TheMarker). פרנק למדה מדעי המחשב במרכז הבינתחומי בהרצליה, עבדה שש שנים בחברת אמדוקס, ואז החליטה לעשות הסבה לפסיכולוגיה. "אורן ואני התחלנו טיפול זוגי בעקבות משבר ביחסים, ואני המשכתי אחר כך גם לטיפול אישי", היא אומרת. "התאהבתי בתחום, הוא ריתק אותי, ובגיל 32 החלטתי לעשות הסבה וללמוד פסיכולוגיה".

ואולם כשנה לאחר שהחלה את הלימודים, קיבל בן הזוג הצעה לנהל את תחום הקריאייטיב העולמי של חברת MRM — רשת הפרסום הדיגיטלי של IPG, חברת האחזקות של מקאן אריקסון העולמית — שבסיסה בניו יורק. וכך, לפני שש שנים, עברו השניים עם שני ילדיהם הקטנים לניו יורק, שם הם מתגוררים עד היום.

פרנק נרשמה ללימודי מאסטר בפסיכולוגיה בארצות הברית, ובמהלכם לא הפסיקה לתהות איך ייתכן ש"בזמן שהמדיה החברתית בשיאה, מרבית התקשורת בין אנשים עוברת לאמצעים דיגיטליים, ושירותים רבים עוברים להיות אונליין, דווקא עולם הטיפול — שמבוסס על תקשורת בין שני אנשים — נשאר כל כך מסורתי. איך יכול להיות שהכל מסביב השתנה, ורק הטיפול הפסיכולוגי נשאר אותו דבר כבר מאה שנה?"

פרנק החלה לחפש מחקרים על טיפול נפשי מקוון, ואחרי שלושה חודשים של לימוד הנושא, גילתה שמרבית המחקרים על טיפול באינטרנט הגיעו למסקנה שהוא יעיל באותה מידה כמו טיפול מסורתי, ושבתחומים מסוימים, שיש בהם אלמנט של בושה, הוא אפילו יעיל יותר. מצוידת בתובנה הזו, פנתה פרנק לחפש אחר פלטפורמות פעילות של טיפול פסיכולוגי ברשת, אבל לתדהמתה, גילתה שאין כאלה.

בשלב זה היא הכניסה לתמונה את בעלה אורן, והשניים החלו לגלגל את הרעיון יחד. כצעד ראשון, הם התייעצו עם ד"ר איריס רייצס, שהיתה המטפלת הזוגית שלהם בישראל. רייצס התלהבה מהרעיון, וכיום היא היועצת המקצועית של טוקספייס. בנוסף, ביקשו השניים לצרף לשורותיהם גם פסיכולוג אמריקאי מוכר, שיספק חותמת איכות עבור הלקוחות בארצות הברית. במהרה הגיעו אל ד"ר ארווין יאלום, פסיכיאטר מוכר (בין השאר גם בזכות ספרי הפרוזה שלו, בהם "כשניטשה בכה", "על הספה" ועוד רבים אחרים). אחרי חיזור נמרץ מצדם, יאלום נענה, וכיום הוא היועץ הקליני של טוקספייס.

הכתבה מתפרסמת במוסף MarkerWomen המצורף לגיליון ספטמבר שלמגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

שילוב הכוחות הזה כנראה עובד: במאי הודיעה טוקספייס על גיוס של 2.5 מיליון דולר מהקרן האמריקאית ספארק קפיטל (ממשקיעי min 5, פורסקוור, tumblr, טוויטר, Oculus ועוד), מקרן סופטבנק וממשקיעים קודמים, בראשות The Time של אילן שילוח וניר טרלובסקי. לחברה יש כיום צוות של 90 פסיכולוגים. במאי הושקה גם האפליקציה לסמארטפונים, וביולי הושק אתר עם אפשרות לטיפול בעברית.

עד היום, יותר מ־50 אלף איש נכנסו לאתר באנגלית וערכו צ'אטים ראשוניים בחינם. כמה אלפים נרשמו לשירות בתשלום. רובם הם כאלה שלא היו בטיפול קודם לכן. גיל המטופלים נע בין 25 ל־55, והבעיות הנפוצות ביותר, לדברי פרנק, הן דיכאון, חרדה ובעיות בזוגיות, בעיקר בגידות וגירושים.

להביא את הטיפול 
למיליארד איש

במהלך העבודה על המיזם, העמיקו בני הזוג פרנק את מחקרם בתחום הפסיכולוגיה, וגילו שלושה חסמים מרכזיים שמונעים מאנשים לקבל טיפול. הראשון הוא המחיר הגבוה: בארצות הברית, מפגש של שעה עם פסיכולוג עולה 100־200 דולר, ועלות הטיפול יכולה להסתכם ב־10,000 דולר בשנה. בישראל, מחיר שעת טיפול הוא 250־500 שקל.

החסם השני שהשניים מצאו הוא נגישות: מי שזקוק לטיפול, מסבירה פרנק, נאלץ "למצוא מטפל קרוב לבית, לפנות זמן, לקחת בייביסיטר, להגיע למטפל, למצוא חניה וכדומה". ולבסוף, חסם מרכזי נוסף הוא הסטיגמה הנלווית לטיפול פסיכולוגי. הם הבינו שכדי שטוקספייס תנחל הצלחה, עליהם למצוא דרכים להסיר את שלושת החסמים האלה.

ומדובר בחסמים משמעותיים מאוד: מנתוני דו"ח SAMHSA לבריאות הנפש בארצות הברית (לשנת 2012), עולה כי אחד מתוך חמישה אמריקאים סובל מבעיה נפשית כלשהי, בעיקר דיכאון או חרדה. כלומר, מדובר בכ־50 מיליון אמריקאים — אך רק שליש מהם נמצאים בטיפול כלשהו. כלומר, שני שלישים מהאמריקאים הסובלים מבעיות פסיכולוגיות אינם מטופלים.

"היה לנו ברור שיש בעיה עצומה באמריקה, ושאפשר להקיש מהמצב בארצות הברית על העולם כולו", אומרת פרנק. "אם יוצאים מנקודת הנחה שכלל האצבע של אחד מחמישה אנשים הזקוק לטיפול תקף לכל העולם, המשמעות היא ש־1.4 מיליארד איש זקוקים לטיפול פסיכולוגי. כך נולד החזון שלנו להביא את הטיפול למיליארד איש".

לשניים מהחסמים נמצאו פתרונות בקלות יחסית. הנגישות הבלתי אמצעית של טיפול מקוון לעומת טיפול פנים אל פנים, המצריך תיאומים והגעה פיזית, היא ברורה מאליה. גם הסטיגמה מוסרת בקלות — הלקוחות של טוקספייס יכולים לחסות בצלה של הרשת, המאפשרת להם לשמור על זהותם בסוד. אבל איך מורידים את העלות הגבוהה? הרי גם במרחב מקוון צריך לשלם את שכרם של מטפלים.

את הפתרון לכך מצאו בני הזוג פרנק באופן מקרי, במהלך הפיילוט שעשו לאתר. האתר הראשוני שהעלו לאוויר הציע מגוון שירותים: טיפול בווידאו, אודיו או טקסט, ואפשרות לטיפול אישי או קבוצתי — כדי לבדוק מה המשתמשים רוצים. "למדנו שאנשים מעדיפים שיחה בטקסט על פני וידאו; שמרבית המשתמשים הם בני 55־25; ושהם לא רוצים להיחשף בשמם, אלא מעדיפים להישאר אנונימיים", היא מספרת. אבל הדבר המרתק ביותר לא היה צפוי.

באתר הניסיוני הופיע קישור שעליו נכתב "תמיכה ללקוחות". הכוונה היתה לתמיכה טכנית, שאותה ביצעה פרנק עצמה, מאחר שלשניים לא היה כסף לשלם לעובד נוסף. ואולם עם עליית האתר, הוצף מייל התמיכה הטכנית במבול של פניות, שבהן גולשים תיארו בפירוט רב ובאינטימיות מפתיעה את הבעיות הנפשיות שלהם. "הם ככל הנראה תרגמו 'תמיכה' כ'תמיכה נפשית'", היא מסבירה. "בניגוד ללינקים האחרים באתר, לא היתה שם תמונה של מטפל ולא קורות חיים. היה רק לינק. נדהמנו לגלות שדווקא שם אנשים בחרו לשפוך את לבם'".

צילום: Gil Margolin

הניסיון הזה לימד את הזוג פרנק שהלקוחות הפוטנציאליים שלהם לא מעוניינים לקבוע זמן לטיפול, אלא מעדיפים לשתף את המצוקות שלהם באופן מיידי — גם אם התשובה מגיעה מאוחר יותר. בעגה מקצועית זה נקרא "טיפול א־סינכרוני".

"כשהתחלנו לנתח את הסוגיה הזו, הבנו שיש לנו מודל מצוין מבחינה כלכלית", אומרת פרנק. "המטפל לא צריך לפנות 50 דקות יקרות מזמנו עבור הטיפול בטוקספייס. במקום זאת, הוא יכול להתכתב עם המטופלים בזמנו החופשי. הגמישות הזו מאפשרת להוריד את עלות הטיפול". פרנק מוסיפה כי מרגע שגילו זאת, "הכל הסתדר במקומו. פתאום זה היה כל כך טבעי שבאותו אופן שאנשים מתקשרים עם בני המשפחה, החברים והקולגות שלהם, כך הם יתקשרו גם עם הפסיכולוג שלהם. אין סיבה שתקשורת עם מטפל תהיה שונה מתקשורת עם אנשים אחרים". מהתובנה הזו נולדה גם הסיסמה של טוקספייס — "טיפול לפי דרך החיים שלנו כיום".

יש טענה שבני אדם כיום בודדים יותר, כי הם מחליפים את החברה האנושית במחשב. את לא חושבת שטיפול ברשת יכול להחריף את הבעיה, במקום לפתור אותה?

"הטענה שהמחשב בא על חשבון מערכות יחסים היא מופרכת. אנשים נמצאים כיום בתקשורת אינטימית מאוד עם אנשים אחרים באמצעות העולם הדיגיטלי. בניגוד לרשתות חברתיות, אצלנו מערכות היחסים הן אינטימיות ואישיות. זה אחד המקומות הבודדים ברשת שמאפשר לאנשים להיות מי שהם באמת. לא הטכנולוגיה היא הבעיה, אלא מה שעושים אתה".

אחד הכלים החשובים בטיפול הוא ההשלכה — כשהמטופל משליך על המטפל רגשות ויחסים עם אחרים בחייו. זה לא הולך לאיבוד כשלא רואים את המטפל?

"להפך, ההשלכה מועצמת — כי השיחות אינטימיות הרבה יותר. למטופלים גם קל יותר לעשות השלכה, כשאפשר לדמיין את מה ואת מי שרוצים. בזכות המרחק המסוים שאופי הטיפול בטוקספייס יוצר, כל לקוח יכול לראות במטפל מה שהוא רוצה לראות בו".

בספרות הפסיכולוגית נכתב רבות על החשיבות של החדר שבו מתקיים הטיפול. גם זה הולך לאיבוד בטוקספייס, לא?

"חשיבות החדר בטיפול זו פרדיגמה של העולם המסורתי. אלפי המשתמשים בטוקספייס אומרים שהטיפול אפקטיבי ושהוא שינה להם את החיים, אז נראה לי שאפשר להתייחס לאמירות על חשיבות החדר בטיפול כאל טענות לא מוכחות — שנובעות מזה שבעבר לא היתה ברירה אלא לטפל בחדר כלשהו".

פרנק מודה שתחום הטיפול הפסיכולוגי באמצעות הרשת נמצא עדיין בחיתוליו, אך מאמינה כי בשנים הקרובות הוא יתפתח ויבשיל. ומה בנוגע למתחרים? "רוב המתחרים שלנו בשלב הזה הם קטנים, לא ממומנים על ידי קרנות הון סיכון, והמודל הטיפולי שלהם מבוסס וידאו או טלפון (ולא טקסט)", היא טוענת. "הטיפול שהם מציעים הוא בזמן אמיתי — כלומר, צריך לתאם מראש. אין להם מודל א־סינכרוני – שבו כל אחד יכול לכתוב מתי שמתאים לו. זה מודל ייחודי לנו, וזה מה שבעיקר מבדל אותנו.

"למתחרים שלנו גם אין אפליקציה לסלולר — וזה יתרון עצום עבורנו. כיום, המתחרה החזק ביותר שלנו הוא האתר Breakthrough. הוא היחיד שגייס כסף מקרנות, כמונו. עם זאת, המודל שלהם אחר לחלוטין — הם עובדים מול חברות הביטוח של המטופלים, בעוד אנחנו פונים ישירות לצרכנים".

צילום: Gil Margolin

האתר החדש של טוקספייס עלה לאוויר באוגוסט 2013. נכון להיום, המוצר הפופולרי ביותר הוא חבילת הטיפול החודשית שמחירה 99 דולר. פרנק סבורה שהמאפיין המשמעותי ביותר של טוקספייס הוא מיידיות הטיפול שהוא מאפשר. היא מספרת, לדוגמה, על לקוחות שכותבים למטפל שלהם בזמן התקף החרדה שהם חווים, ולא נאלצים להמתין לפגישה הבאה עם הפסיכולוג.

"עוד יתרון של הטיפול בטקסט", היא מוסיפה, "הוא שהכל מתועד, ואפשר לחזור אחורה ולקרוא תכתובות עבר. התיעוד הזה גם יוצר את אחד ממאגרי הטקסטים הגדולים בעולם של טיפולים פסיכולוגיים. דמייני כמה מחקרים אפשר יהיה לעשות עם המאגר הזה בעתיד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker