האם בווטסאפ 
קראו את ההודעה מחברי הקבוצה

תקלות, מתחרות חדשות וגם חשש מהזנחה מצד בעלת הבית פייסבוק עלולים להפוך את האפליקציה הפופולרית לשירות מיותר

ישראל פישר
ישראל פישר

בכל פעם שנופלת התקשורת בווטסאפ, הרשת מתמלאת בהודעות ובציוצים של משתמשים מיואשים. וזה קרה לא מעט בחודש החולף. אולם זעמם של המכורים בגלל רצף התקלות באפליקציה הוא רק אחת הצרות הפוקדות את שירות ההודעות הפופולרי. עדכון מדיניות הפרטיות והרכישה על ידי פייסבוק עוררו חשש לפגיעה במשתמשים. גם התחרות הגוברת מצד מתחרות כמו וייבר, קקאו (Kakao) ואפילו אפל, גורמת לנטישה, ובנוסף, בשבועות האחרונים משתמשי וינדוס־פון לא יכלו להוריד את האפליקציה, מה שאפשר להם לבחון כמה מהמתחרות. האם בווטסאפ קראו את ההודעה מחברי הקבוצה?

בפברואר הדהימה פייסבוק את העולם כשהודיעה על רכישת האפליקציה ווטסאפ תמורת 19 מיליארד דולר. שירות המסרים היה אז בשיא כוחו ובמארס הודיעה פייסבוק שלשירות יש 400 מיליון משתמשים פעילים. חודש לאחר מכן גדל מספר המשתמשים ל־500 מיליון. בנוסף הודיעה החברה כי בכל יום עוברים דרך השירות 700 מיליון תמונות וכ־100 מיליון סרטוני וידאו.

צילום: Bloomberg

אבל אז החלו החקירות נגד עסקת הרכישה בטענה כי היא עלולה להפר את חוקי הפרטיות. מתנגדי פייסבוק טוענים כי הרשת החברתית הגדולה בעולם עשויה להשתמש בהודעות שעוברות בווטסאפ כדי להפנות אל המשתמשים מודעות ממוקדות – כפי שגוגל עושה למשל בעזרת ג'ימייל. בפייסבוק הכחישו אבל ברשתות החברתיות התפרסמו קריאות להפסיק להשתמש באפליקציה.

הקריאות לחרם גברו במאי לאחר שהאפליקציה פרסמה גרסה מעודכנת הכוללת גישה גם לשירותי חומרה של המכשיר הסלולרי כמו המצלמה ופקדי קול - כלומר, מפתחי האפליקציה ביקשו הרשאות לעשות שימוש במיקרופון של הטלפון, למשל, בלי שתדעו.

התוכנית של ווטסאפ להשיק שירות טלפוניה נוסח וייבר או סקייפ לא התממשה עדיין, ובכך מפגרת האפליקציה אחרי כמה מהמתחרות שמציעות חוויית משתמש מקיפה יותר. אפל הציגה בתחילת יוני פונקציות חדשות לשירותי ההודעות שלה שנועדו להתחרות ישירות בווטסאפ, ובהן אפשרויות לשלוח מסרונים קוליים קצרים או לשתף במיקום. חברת קקאו המפעילה את אפליקציית המסרים הפופולרית בדרום קוריאה, תרכוש את פורטל האינטרנט דאום קומיוניקיישנס בעסקה בשווי של 3.3 מיליארד דולר המבוססת על מניות בלבד. ענקית המסחר המקוון היפנית רקוטן רכשה את וייבר הישראלית ב־900 מיליון דולר. ואילו יאהו רכשה את בלינק, סטארטאפ סלולרי ששירות ההודעות שלו מאפשר למשתמשים לשלוח הודעה שמשמידה את עצמה ושניתן לשלוט במי שיראה אותה, שירות דומה לזה שמציעה סנאפצ'ט.

אם זה לא מספיק, בפייסבוק השיקו שירות מתחרה לווטסאפ. באמצע יוני הודיעה פייסבוק על השקת סלינגשוט, אפליקציה חדשה של הרשת החברתית הגדולה בעולם שתהיה דומה לסנאפצ'ט. קצת לפני זה פורסם כי דיוויד מרכוס, שהוביל בשנתיים האחרונות את הצמיחה המהירה של פייפאל, חטיבת התשלומים של איביי, יעזוב את תפקידו כדי לנהל את שירותי ההודעות של פייסבוק. בתפקידו החדש כסגן נשיא למוצרי הודעות, מרכוס יפקח על שירותי ההודעות הכלולים בתוך פייסבוק, וגם על אפליקציית פייסבוק מסנג'ר, אך לא על ווטסאפ, מה שישאיר אותה כילד החורג במשפחה.

במקביל, הממשל הסיני הודיע כי יקיים "מבצע מיוחד" שיימשך כחודש, שמטרתו לפקח על אפליקציית WeChat שבבעלות טנסנט ועל מתחרותיה, בהן ווטסאפ האמריקאית וליין היפנית. שלוש הסוכנויות שיפקחו על פעילות הרשתות הן המשרד הממשלתי לטכנולוגיה, המשרד הממשלתי לביטחון פנים והמשרד לפיקוח על האינטרנט. "‬יש אנשים שניצלו את הפלטפורמה הזאת כאמצעי להפצת מידע לא חוקי, מזיק ומעורר התנגדות בציבור", מסרה סוכנות הידיעות הרשמית של סין, שינחואה.

כמו שהצליחה ווטסאפ לשנות במהירות את הרגלי משלוח ההודעות של המשתמשים, יכול מאוד להיות שממש מעבר לפינה שוקדים מפתחים על אפליקציה חדשה שתעשה זאת שוב ותנצל את החולשה של שירות ההודעות הפופולרי.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יולי של מגזין TheMarker

צילום: איור: עמוס בידרמן

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ