הבן שלי יהיה גיאוגרף! - מגזין TheMarker - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
קריירה

הבן שלי יהיה גיאוגרף!

לימודי רפואה או משפטים נתפסו בעבר כדרכים בטוחות לקריירה משגשגת, ביטחון כלכלי ונחת להורים. אבל כשהעולם משתנה,
 גם החלומות צריכים להתעדכן. יש עתיד?

42תגובות

לפני 50 שנה, אמהות בישראל ייחלו שבניהן יהיו חברי אגד, כי חברות בקואופרטיב התחבורה הציבורי הבטיחה רווחה כלכלית, יציבות ומעמד חברתי. כיום אגד מעסיקה נהגים שכירים, ומשרה כנהג אוטובוס כבר אינה משאת נפש שכיחה. מהי המקבילה העכשווית של חברות באגד? 
השאלה איזה מקצוע לרכוש היא אולי החשובה ביותר עבור העתיד של בני העשרה, והצעירים העומדים בפני תחילת חייהם הבוגרים. מצד אחד, הם מחפשים סיפוק והגשמה עצמית; מצד שני, הם מחפשים ביטחון כלכלי - ואם אפשר, גם לרצות את ההורים. לסבך המניעים הזה נוסף גם החשש מפני בחירה באפיק הלא נכון: מהם המקצועות שנחשבים כיום להימור בטוח, אך למעשה קצם קרוב? איזה עיסוקים ייכחדו בשנים הבאות בגלל שהעובדים שעוסקים בהם יוחלפו על ידי מכונות ומחשבים? בעמודים הבאים ננסה להשיב על שאלות אלה, אבל צריך לזכור, שבדיוק כמו האמהות לפני 50 שנה, גם הרשימות העיתונאיות של ההווה לא תמיד יודעות לזהות מה טומן בחובו העתיד.

 

במה כדאי להשתלם

 מתמטיקה
הביקוש למתמטיקאים גובר, ולא רק בחברות טכנולוגיה. חשיבה אנליטית שנרכשת מעיסוק במספרים תאפשר למי שיבחר ללמוד מתמטיקה חופש רב בבחירת עיסוקו העתידי. התחזית לצמיחה במקצועות STEM (מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) בשנים הקרובות היא גבוהה מאוד, מעריך אתר הקריירה Career cast, שחוזה צמיחה של 23% במספר המשרות בתחום המתמטיקה לבדו עד שנת 2022. תנאי השכר בתחום צפויים לעלות בהתאם.

 גיאוגרפיה
אולי זה מפתיע שאחד המקצועות שנשמעים דווקא קלים, לפחות בבחינות הבגרות בישראל, מופיע ברשימת המקצועות המומלצים של  QS, גוף שדירוגי האוניברסיטאות שלו נחשב למשפיעים בעולם. אולם, הכשרה במקצוע זה עשויה לפתוח הזדמנויות מגוונות לתעסוקה בתחומי הגיאוגרפיה האנושית, למשל בתכנון ערים ושכונות - תחום שצומח לממדי ענק עם התפתחות ערים במזרח אסיה - או בגיאוגרפיה הפיזית, שעוסקת בחקר כדור הארץ, כמו שינויים במזג האוויר, ומיפוי מוקדי רעידות אדמה.

 מחקר אקדמי
כאשר חברות מסחריות מממנות לעתים קרובות מחקרים שתוצאותיהם תפורות על פי האינטרסים שלהן, גובר הצמא למחקר בלתי תלוי ומהימן שיוכל גם לנבא מגמות עתידיות. בישראל קיים קושי למצוא משרות באקדמיה, אך מדינות שצומחות בקצב מסחרר, כמו סין, מפתחות את התחום הזה באופן מעורר השראה ומנהלות מלחמה על החוקרים המבריקים בעולם מול מדינות מערביות. התוצאה תתבטא בתלוש המשכורת וברמת הסיפוק האישי.

 ביולוגיה
בכמה וכמה דירוגים של מעסיקים בשנה האחרונה כיכבו חברות ביוטכנולוגיה כמקומות עבודה מבוקשים במיוחד - מבחינת שכר, הגשמה עצמית ונוחות העבודה. שיטות העבודה מעולם ההיי טק, המייתרות לעתים קרובות עובדים אנושיים, עדיין לא הגיעו אל התחום, ורובוטים ומחשבים לא צפויים להיות בעלי תבונה ברמה כזו שתחליף את העוסקים במגזר, מה שתורם לעלייה באטרקטיביות שלו.

ניר קידר

 אודיולוגיה
המקצוע הזה יכול לייצג מקצועות טיפוליים רבים. כחלק מהתקדמות המחקר הרפואי בעולם, חל גידול  באוכלוסיית הקשישים, בעיקר במדינות מערביות שבהן מערכת הרפואה נחשבת למתקדמת. 
עם התבגרות האוכלוסייה עולה השכיחות של מחלות שמיעה, שבהן מטפלים האודיולוגיים. מצב זה יוצר עלייה בביקוש לעוסקים  בתחום. גם הטכנולוגיה של מכשירי השמיעה משתפרת כל הזמן, אך גם הופכת אותם ליקרים יותר - וזה  מעניק לעוסקים במקצוע הזדמנויות נוספות לרווח.

 אקטואריה
הערכת סיכונים במצבים של אי ודאות עלולה להישמע כעיסוק מעט משעמם, אך הביקוש למומחים בתחום זה צומח. למרות כניסתן של מערכות מחשוב מתוחכמות,  היכולת שלהן להביא בחשבון את מגוון מצבי אי הוודאות עדיין מוגבלת,  והביקוש לבעלי מקצוע שיכולים לעשות זאת גובר. גם בדירוג של Career cast מככב מקצוע זה, בעיקר בשל השינויים במבנה ביטוחי הבריאות בארצות הברית, שמייצר דרישה נוספת לבעלי מקצוע בתחום.

 מחשבים והנדסת תוכנה
מגזר הטכנולוגיה הצומח בישראל מספק פרנסה נאה לעוסקים בו, וישראלים רבים מצליחים גם להשתלב בחברות ענק בעולם ולעסוק במגוון תחומים שמשפיעים על הפעולות היומיומית של כולנו. כתיבת אלגוריתמים או חשיבה מחוץ לקופסה מאפיינים במקרים רבים את הדרישות מהתחום הזה, שמוכתר בשנים האחרונות בקביעות כאחד מהמקצועות המשתלמים ביותר לבוגרים בו. גם מחקר של בנק ישראל דירג את העוסקים בתחום בישראל בראש רשימת המשתכרים.

 שיננות
גם במקצוע הזה לא צפוי פיתוח טכנולוגי מרשים שישאיר את העוסקים בו ללא עבודה. למעשה, לפי התחזית של Career cast, הביקוש לשינניות עשוי לצמוח עד 2022 ביותר מ־33%. המקצוע הזה גם מופיע ברשימת עשרת המקצועות הטובים ביותר ל־2014 שפרסם האתר. 

Bloomberg

 מדעי הרוח
זה עשוי להישמע מפתיע, אבל במקרים רבים מחפשים בתאגידים הרב לאומיים דווקא את אלה שהחשיבה שלהם שונה מהחשיבה האנליטית של בוגרי המדעים. כפי שהגדיר זאת לא מזמן לזלו בוק, האחראי על גיוס עובדים בגוגל: "אנחנו צריכים אנשים שחושבים בצורה הוליסטית, ויש להם רקע של מדעי הרוח, לצד אנשים שהם מומחים פונקציונליים. קשה למצוא את האיזון הזה, אבל כך בונים חברות נהדרות וארגונים נהדרים".

 

 רפואה

נכון, מדברים על כך שרובוטים יחליפו בעתיד הקרוב מנתחים, לפחות  בפרוצדורות שנחשבות פשוטות יחסית, אבל היכולת לאבחן ולבדוק לא צפויה להיתלות באלגוריתם מסוים, ולכן החשיבות של מקצוע הרפואה צפויה להישאר גבוהה. 
בנוסף לביטחון תעסוקתי, רופאים נהנים ממעמד חברתי גבוה, לפחות ברוב מדינות המערב, והם גם זוכים לעשות דברים שלא הרבה בעלי מקצועות יכולים להתגאות בהם - 
להציל חיי אדם.

 

הכתבה מתפרסמת בגיליון מאי של  מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

 

 

ממה עדיף להתעלם

 אנתרופולוגיה
למרות דבריו של האחראי לגיוס עובדים בגוגל, לא כל מקצועות מדעי הרוח יכולים להבטיח עבודה בתחום. בתחום הארכיאולוגיה יש קושי במציאת עבודה, ומחקר של אוניברסיטת ג'ורג'טאון בארצות הברית הכתיר את האנתרופולוגיה כאחד מהמקצועות המבוקשים פחות בשוק העבודה האמריקאי.

 סוכן ביטוח
עתיד המקצוע אינו ברור. התחרות הקשה של חברות הביטוח הישיר מול סוכני הביטוח הוותיקים, מורידה את הכדאיות של העיסוק במקצוע. 
גם המכוניות האוטונומיות, שישנו את מודל הבעלות על כלי הרכב, ויכללו מערכות אוטומטיות למניעת תאונות, יפגעו במכירת פוליסות של ביטוחי רכב, הלחם והחמאה של תחום הביטוח. 

 מידענות
בעידן המידע אפשר היה לצפות כי החשיבות של המקצוע הזה תעלה, עם שטף המידע הזמין לכולם באינטרנט. עם זאת, אלגוריתמים המסייעים לחיפוש חומר - וגם זמינות המידע המקוון בעצמו - עלולים לפגוע בביקוש למידענים. בתחום טוענים כי לא כל אחד יודע לחפש בגוגל ולהבדיל בין העיקר לטפל, אבל בטווח הארוך, אולי זה לא הכיוון המבטיח ביותר לקריירה.

 פסיכולוגיה
תואר ראשון בפסיכולוגיה נחשב למבוקש יחסית למרות שאינו מציע יתרון בולט בשוק העבודה. כדי להיות פסיכולוג קליני נדרשת הכשרה ארוכה הכוללת גם תואר שני, אך  למי שהתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה צפוי מסלול ארוך ומפרך שהתועלת בצדו אינה מובטחת. שיעור האבטלה בקרב פסיכולוגים קלינים בארצות הברית נחשב לגבוה במיוחד, ורבים מהם פשוט נוטשים את המקצוע.

Getty Images

 תקשורת ועיתונות
עולם העיתונות במשבר עמוק. כניסת האינטרנט לחיינו שינתה את האופן שבו אנחנו צורכים חדשות. בנוסף, העיתונות אינה מצליחה להתמודד עם המדיה החברתית, שמאפשרת לכל אחד להביע את דעותיו או לדווח על אירועים שקורים בסביבת מגוריו. 
מחקרים של מכון פיו שפורסמו בשנה שעברה בארצות הברית מצאו כי כ־30% מכלל האוכלוסייה צורכים את מרבית החדשות שלהם באמצעות פייסבוק, וכ־8% מהם עושים זאת באמצעות טוויטר. אם לא יימצא מודל נכון לעיתונות, רוב הסיכויים שהנתונים האלה ימשיכו לצמוח.

 בישול
שפים מעוטרים במסעדות מהוללות צריכים כנראה לדאוג פחות, אבל טבחים במסעדות העממיות יותר וברשתות המזון המהיר נמצאים בסכנה, ועלולים להיות מוחלפים על ידי רובוטים - כך חוזים גם באוקספורד וב־Career cast. אחרי הכל, טבחים אלה עוסקים בעיקר במילוי הוראות מדויקות של הרשת שבה הם מועסקים, או של השף שהם עובדים תחתיו - ואינם נדרשים להפגין יצירתיות. מכונות יוכלו לבשל במקומם לפי הוראות שיקבלו ובכך לייתר את המקצוע.

 דוורות
לא רק בישראל, רשויות דואר רבות בעולם מצמצמות את ימי חלוקת המכתבים ונאלצות לפטר דוורים. חברות הדואר הממשלתיות לא מצליחות להתמודד עם הירידה בביקוש למשלוח מכתבים רגילים ועם התחרות מול חברות השילוח. ואולם יש גם אור בקצה המנהרה: העלייה בסחר האלקטרוני מעלה את הביקוש לעובדים בחברות השילוח הפרטיות. אם רשויות הדואר יוכלו להסתגל למגמה, אולי הצמצומים ייפסקו.

AP

 בנקאות
עבודה בבנק נחשבת כיום לעיסוק מבטיח. השכר גבוה וגם תנאי העבודה אינם רעים, ואולם מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד קובע שהמקצוע הזה נמצא בסכנת הכחדה, ושהסבירות להחלפתם של הבנקאים במחשבים גבוהה. בעתיד הלא רחוק יוכלו אלגוריתמים עדכניים להחליף את פקידי הבנק ולקבל החלטות הרות גורל כמו אם להעניק ללקוח הלוואה - וגם לחשב את יכולת ההחזר לפי פרמטרים קרים - ללא היכולת להתמקח, להתחנן או
לדפוק על השולחן.

משפטים
שוק עורכי הדין בישראל מוצף. ישראל היא המדינה עם היחס הגבוה ביותר בעולם של עורכי דין לכלל האוכלוסייה, מה שמשפיע גם על יכולת המיקוח של עורכי הדין בחיפוש אחר עבודה. לא בכדי דווח ב־2012 כי כשליש מהעוסקים בעריכת דין נטשו את המקצוע. ואולם צריך לזכור גם כי תואר במשפטים ורישיון לעסוק בעריכת דין הם מקפצה לתחומים אחרים בשוק העבודה.

 

נהיגה מקצועית (במיוחד במונית)

נכון, זה לא בדיוק עיסוק שדורש הכשרה אקדמית. אבל אם בכל זאת שקלתם את האפשרות הזאת, מוטב שתתעדכנו: בתוך כעשור עשויים נהגי המוניות להיות מוחלפים על ידי מכוניות אוטונומיות (ללא נהג) שישנו ללא היכר את עולם התחבורה. במקום להזמין מונית באמצעות אפליקציה, שיחת טלפון או להרים את היד ברחוב, המכוניות יגיעו עד פתח הבית בשעה קבועה, לאסוף אתכם או לפזר את הילדים לבית הספר - והתשלום שכרוך בעבודת הנהג יבוטל, וכך גם המקצוע שלו.

 


או שכן או שלא: סטארטאפ
בישראל, הלא היא "אומת הסטארטאפ", כניסה לתחום הזה כמוה כהצהרה שביכולתך ליצור משהו בעל ערך - ולהרוויח ממנו הרבה מאוד כסף באקזיט הצפוי. שלא כמו בחברות הטכנולוגיה הגדולות, הקמת סטארטאפ מעניקה ליזמים מידה רבה של עצמאות בניהול סדר יומם. עם זאת, לא כל סטארטאפ הוא בהכרח ה"ווייז" הבאה. למעשה, רק 39 מתוך כ־60 אלף מיזמי סטארטאפ שהוקמו בארצות הברית בעשר השנים האחרונות הצליחו לשבור את רף השווי של מיליארד דולר, ורבים מהם - רובם המכריע - גוועו בקול ענות חלושה. לפי מחקר של פרופ' שיקאר גוש, מרצה בכיר בבית הספר למנהל עסקים בהרווארד, ב־30%־40% מהמקרים מפסידים המשקיעים את כל כספם לאחר פירוק החברה, וב־95% מהסטארטאפים המשקיעים לא מקבלים את ההחזר הצפוי על השקעה בסיכון גבוה.

israel.fisher@themarker.comתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם