מי הבוס ברשות שדות התעופה |

הש"ג של המדינה

יו"ר ועד עובדי התעופה ברש"ת, פנחס עידן, יושב כבר 
28 שנה על שאלטר נדיר בכוחו: ברצותו תפעל התעופה הבינלאומית לישראל וממנה כסדרה, וברצותו תשותק

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

נניח שאתם בדרככם לחופשה בחו"ל. הגעתם לנתב"ג שמחים ונרגשים לקראת הנסיעה, ואתם ממתינים בסבלנות בתור לבדיקה הביטחונית. עוד מעט תשוטטו בארץ המובטחת של מתחם הדיוטי־פרי, אלא שפתאום, ללא התראה מוקדמת, סוגרים הפקידים את האשנבים והכל נעצר. בירור קצר מגלה כי הסיבה לכך היא עיצומים שנוקטים עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת). ועד העובדים, בראשותו של פנחס עידן, החליט לכנס "אסיפת הסברה", ולכן אין המראות עד להודעה חדשה.

עבורכם ועבור שאר הנוסעים זוהי הזדמנות טובה להיווכח במציאות השוררת בנמל התעופה הבינלאומי של ישראל: אם הנחתם כי על ניהול השדה מופקדים מנכ"ל רש"ת, יעקב גנות, יו"ר רש"ת, עובדיה עלי, או אולי מנהל נתב"ג, שמואל זכאי - טעות בידיכם.

יו"ר ועד עובדי תעופה ברשות שדות התעופה, פנחס עידן: "השירות הטוב לנוסעים הוא דבר מרכזי בעבודתנו"צילום: אילייה מלניקוב

בבוקר ה־31 בדצמבר 2013 נהפכה הסיטואציה הזאת למציאות מרה עבור אלפי נוסעים שנתקעו בנתב"ג למשך שעות ארוכות. עילת העיצומים היתה דיווחים בכלי התקשורת, יום קודם לכן, על עובד חברת שירותי קרקע שנעצר על ידי המשטרה, לאחר שגנב כרטיסי אשראי ממזוודותיהם של נוסעים והשתמש בהם בחנויות בשדה התעופה. קצפו של ועד העובדים יצא על הנהלת נתב"ג, שלא הדגישה בפרסומיה כי מדובר היה בעובד קבלן ולא בעובד רש"ת.

"אנו מצרים על כך שהנהלת רש"ת מעסיקה חברות קבלן, שאינן טורחות לערוך מיון ובקרה לעובדיהן", אמר עידן וקרא להנהלת רש"ת להפסיק לאלתר את השימוש במיקור חוץ, או לחילופין לדרוש כי חלק מתנאי המכרזים יהיו בחינת איכות העובדים והליכי בקרה ופיקוח. "השירות הטוב לנוסעים הוא דבר מרכזי בעבודתנו, ולא נסכים שאף גורם יפגע בנו", הכריז, תוך שהוא מתעלם מהפגיעה של הוועד עצמו בציבור הנוסעים, ממש באותו בוקר. רק לאחר התערבותו של שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ניאותו העובדים להפסיק את העיצומים ולחזור לעבודה.

ועד עובדי התעופה הוא הגדול מבין שלושת ועדי העובדים הפועלים ברש"ת, לצד ועד האקדמאים וועד הטכנאים והמהנדסים. עידן, המשמש יו"ר הוועד מאז 1986, נהנה בתפקידו זה מעמדת כוח יוצאת דופן, המאפשרת לו להשבית את נמל התעופה הבינלאומי היחיד של ישראל, ומעניקה לו שליטה הלכה למעשה ברש"ת. בסך הכל, חולש הוועד בראשותו על כ־1,500 מעובדיה הקבועים של רש"ת - כמחצית מסך העובדים בארגון - אך העובדים הסרים למרותו הם בעלי תפקידי מפתח, שברצותם משותק נתב"ג באופן מיידי, כמו עובדי השינוע ופקחי הטיסה.

יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופהצילום: תומר אפלבאום

רק פעם אחת במהלך כהונתו כיו"ר הוועד הגיח עידן אל מחוץ לרש"ת כדי להתנסות בקריירה אחרת. זה היה ב־1998, כשנבחר לתפקיד ראש עיריית לוד מטעם הליכוד. ואולם כהונתו בתפקיד זה נמשכה כשנה וחצי בלבד. עידן, שהבין עד מהרה שעשה מקח טעות, שב לרש"ת ולראשות ועד עובדי התעופה. באחרונה נבחר מחדש לתפקיד יו"ר הוועד, ברוב של כ־90%.

עיצומי הפתע שנקטו עובדי רש"ת בסוף 2013 לא היו הפגנת הכוח הראשונה של הוועד. באפריל אותה שנה, כשההסתדרות החליטה להחריף את מאבקה בהסכם השמים הפתוחים עם האיחוד האירופי, שימש הוועד זרועה הארוכה בענף התעופה. היות שההסתדרות לא הכריזה על סכסוך עבודה, היה עליה להמתין שבועיים עד שתהיה רשאית להורות על שביתה. לכן, נקט הוועד "שביתת הזדהות" בת ארבע שעות. המהלך גרם לתוהו ובוהו ולביטול כל הטיסות שנקבעו ל־23 באפריל. כעבור כחודש, ב־27 במאי, לא היסס הוועד להתריע כי "ינקוט צעדי מחאה בעקבות אי איוש קבוע של תפקידים בכירים ברשות הדורשים מכרזים, במשך שנה ויותר". בעקבות אזהרה זו הזדרזה הנהלת רש"ת לפרסם מכרזים, אם כי גם כיום, חלק מהתפקידים המדוברים עדיין מאוישים על ידי ממלאי מקום. כחודשיים לאחר מכן, שוב איים עידן: "לא נהסס מלהשבית את נתב"ג בעיצומה של עונת הקיץ. אנו תומכים בכל החלטה שיקבל מזכ"ל ההסתדרות, עופר עיני, במאבק נמלי הים".

בכיר לשעבר באוצר נהג לספר כי השביתה שהכי מעצבנת את הציבור, אפילו יותר מעיצומי המורים או הרופאים, היא סגירה של נתב"ג, והלחץ הציבורי הזה תמיד מקפל את ההנהלה ואת השלטון. עובדי רש"ת יודעים זאת ומנצלים את כוחם עד תום.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מארס של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker