מי הבוס בחברת החשמל |

כך הפסדתם 
4.4 מיליארד שקל

ועד העובדים של חברת החשמל - הוועד שהמציא את השאלטר - לא צריך אפילו לאיים בהורדתו כדי להביא לביטולה של תוכנית התייעלות שלא נראית לו, ולהביא לעזיבת המנכ"ל שהגה אותה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

במאי 2008 נפל דבר במשק. לראשונה, הנהלה של חברה ממשלתית יזמה בעצמה תוכנית התייעלות, ללא גיבוי מהמשרד המקצועי שלו היא כפופה או ממשרד האוצר. הסיבה לרוח ה"התנדבותית" שגילתה, היתה הכרה בכך שהחברה ניצבת על עברי פי פחת, ועל כן חייבת בשינוי ארגוני מקיף כדי להפסיק לדמם פיננסית וכדי שלא תיהפך לנטל כבד מדי על כתפי הציבור.

מדובר היה בחברת החשמל, ובתוכנית ההתייעלות "מצפן" שהגו המנכ"ל דאז, עמוס לסקר, ויו"ר הדירקטוריון, מוטי פרידמן. "יצאנו לדרך מכיוון שהשינוי המבני בחברה מתמהמה, ואין לי יותר זמן לחכות", הסביר לסקר את הנסיבות, ופרש את עיקרי תוכניתו: פרישה מוקדמת של 2,500־2,000 עובדים עד לסוף 2010, צמצום השדרה הניהולית בחברה ב־15% וצמצום מחוזות. מימוש התוכנית, צפה לסקר, יביא לחיסכון שנתי של עד 700 מיליון שקל בהוצאות החברה – ומכאן, גם בחשבונות החשמל שמשלם הציבור. "חברת החשמל חושבת ומתנהגת כמו חברה מונופוליסטית, והמטרה היא להעביר אותה לבסיס חשיבה תחרותי", סיכם.

אלא שדבריו של לסקר לא התקבלו בהבנה בקרב ועד העובדים. "הגענו למסקנה שמנכ"ל החברה רוצה לנהל נגדנו מלחמה, אז הוא יקבל מלחמה - ועוד איזו", אמר יו"ר ועד צפון בחברה, יעקב דבידה. ואמנם, די היה בהכרזה על תוכנית ההתייעלות כדי להביא את עובדי חברת החשמל לנקוט שורה של צעדי מחאה "חכמים". הכוונה היא למהלכים שלא יפגעו במישרין בציבור הרחב של הלקוחות - כדי שלא להצטייר חלילה כמי ש"הורידו את השאלטר" - ושלהנהלה יהיה קשה לתעד אותם או להסבירם בעיתונות הלא־כלכלית, וזאת כדי שלא תצליח להציג לציבור את העובדים כחסם בפני התייעלות נדרשת.

יו"ר ועד צפון בחברץ החשמל, יעקב דבידה. "הגענו למסקנה שמנכ"ל החברה רוצה לנהל נגדנו מלחמה, אז הוא יקבל מלחמה - ועוד איזו"

הצעדים שנקטו העובדים היו נקודתיים אך כואבים. הם הסבו לחברה נזקים כספיים מידיים, או פגעו בהיערכות העתידית של המשק למחסור בחשמל, וכך הגבירו את הלחץ על הנהלת החברה לסגת מתוכניתה. זאת, היות שההנהלה לא תוכל בעתיד להסביר לציבור את הצורך לממן את תיקון הנזקים באמצעות העמסת העלויות על תעריף החשמל, ובוודאי שלא תוכל לתרץ בעתיד את המחסור בחשמל, ולתלות אותו בצעדי מחאה לא ברורים שאירעו בעבר.

כך למשל, הורה הוועד לעובדים להפסיק את עבודות הריתוך שנועדו לחבר את תחנת הכוח "חגית" שבצפון לצנרת הולכת הגז הטבעי שכבר הונחה עד לפתח התחנה, למרות שתחנת הכוח היתה באמצע פעולות ההרצה לקראת הסבתה לשימוש בגז הזול. כתוצאה מכך, נאלצה חברת החשמל לשרוף בתחנה סולר, שמחירו יקר יותר, והדבר הסב לה נזק של כ־27 מיליון דולר. בנוסף, הורה הוועד להפסיק את עבודות השיפוצים ביתר תחנות הכוח ברחבי המדינה – צעד שהסב לחברת החשמל נזק של כ־13 מיליון דולר נוספים. עוד הורה הוועד להפסיק את העבודות במסגרת תוכנית החירום למשק החשמל, לעצור את פרסומם של מכרזים חדשים, ולהפסיק לגבות כספים ולנתק ולחבר לקוחות. לאחר שאגף משאבי אנוש בחברה הוכפף (על הנייר) למנכ"ל החברה, הורה הוועד לעובדי כל אגפי כוח האדם בחברה לשוב לבתיהם.

בחלוף כמה חודשים נכנע לסקר ונאלץ לסגת מתוכניתו. חברת החשמל דיווחה אז לבורסה כי הנזק שנגרם לה כתוצאה מעיצומי העובדים הסתכם ב־205 מיליון שקל, וכי בכוונתה לפנות לרגולטורים בבקשה לכסות נזקים אלה באמצעות ייקור תעריפי החשמל לציבור.

קשה לומר כי רצף התרחשויות זה הפתיע את הוועד למוד הניסיון של חברת החשמל. שעות לאחר הצגת תוכנית "מצפן", מסר הוועד בציניות: "אנו מעריכים את מאמצי המנכ"ל להוביל להצלחת החברה, ומקווים כי יישאר בתפקיד עד שנגיש את תגובתנו". ואמנם, בסוף 2010 - המועד שבו נקב לסקר למימוש תוכנית ההתייעלות שהגה - הוא הודיע במפתיע על התפטרותו, ועזב חברה לא מיועלת, עם בור פיננסי שרק יעמיק ויילך בשנים הבאות.

כשלוש שנים מאוחר יותר שב לסקר לחברת החשמל, הפעם כיועץ לוועדת הרפורמה במשק החשמל (ועדת יוגב), שמנסה בימים אלה לקדם כמעט את אותה תוכנית התייעלות עצמה. זאת, באיחור של שש שנים לפחות, ובמחיר מצטבר של כ־4.4 מיליארד שקל, שבו נשא המשק כולו לשווא.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מארס של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker