אג'נדה

16 דברים שלא ידעתם על מבקשי המקלט

פליטים או מסתננים, מהגרי עבודה או מבקשי מקלט, מקור לפחד לתושבי דרום תל אביב או אתגר הומניטרי שלמדינה יש חובה מוסרית להתמודד איתו - לכל אחד יש דעה על מבקשי המקלט, אבל מה אנחנו בעצם יודעים עליהם?

אשר שכטר
אשר שכטר

באוקטובר 2013 היה מספר מבקשי המקלט בישראל 53,636, כך לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה. בין ינואר לאוקטובר 2013 נכנסו לישראל 36 מבקשי מקלט נוספים.

כיום בישראל יש 69,449 עובדים זרים חוקיים, 14,847 עובדים זרים לא חוקיים וכ-93 אלף תיירים ללא אשרה בתוקף, רובם (55%) מברית המועצות לשעבר.

מ-2006 ועד היום נכנסו לישראל 64,540 מבקשי מקלט. חלקם עזבו וחלקם גורשו.

בניגוד לדעה הרווחת, מבקשי המקלט שוהים בישראל באופן חוקי, תחת ההגדרה המעורפלת של ״הגנה קבוצתית״. המעמד הזה מכיר בכך שנשקפת להם סכנה אם יחזרו לארצות המוצא שלהם, אך לא מאפשר להם לעבוד לפרנסתם או לממש זכויות מסוימות שמוקנות לתושבים ואזרחים, כמו שירותי בריאות. עד 2010 נאסר עליהם לפתוח חשבון בנק.

רובם הגדול של מבקשי המקלט (כשני שלישים)  גרים בדרום תל אביב. בין 4,000 ל-7,000 מהם מתגוררים באילת. מספרים נמוכים יותר (בין כמה מאות ל-1,000) נמצאים בערד, בירושלים ובאשדוד.

למרות האיסור, רבים ממבקשי המקלט מועסקים במסעדות, בניקיון ובשמירה. מרביתם משתכרים הרבה פחות משכר מינימום, מקבלים את שכרם במזומן (אם בכלל, ממילא אין להם למי להתלונן), עובדים יותר מ-12 שעות ביום, ולא מקבלים זכויות סוציאליות כלשהן. ראוי לציין שחוקי העבודה בישראל חלים על כל מי שעובד בה, גם אם הוא נמצא במדינה ללא היתר.

מס הם דווקא משלמים. לפי עמותת ״קו לעובד״, מעסיקיהם של מבקשי מקלט מתבקשים לשלם מס בסך 20% מהשכר שהם משלמים להם, בדומה למעסיקים של עובדים זרים חוקיים. אלא שבניגוד לעובדים זרים חוקיים מבקשי המקלט לא זכאים לנקודות זיכוי, ולכן בפועל המס שמשלמים הוא גבוה יותר.

מפגינים אפריקאים בגן הוורדים מול בניין הכנסת בירושלים צילום: אמיל סלמן

״פליט״ הוא מי שהגיש בקשה להכרה כפליט במשרד הפנים ובקשתו התקבלה. מעמד זה מקנה סטטוס של "תושבות ארעית", שמתחדש מדי שנה, והופך את בעליו לזכאי לזכויות סוציאליות כמו כל תושב אחר, לרבות ביטוח בריאות ממלכתי. אלא שישראל לא בודקת את בקשותיהם של מבקשי המקלט, ולכן קשה לדעת מי מיהם פליט ומי לא. התוצאה: בשנים 2009-2013 נקלטו בישראל רק 39 פליטים.

הכתבה מתפרסמת בגיליון פברואר של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

ישראל רחוקה מלהיות לבדה בסוגיית הפליטים.             כיום יש כ-15 מיליון פליטים ברחבי העולם ו-42 מיליון אנשים שנעקרו מבתיהם.

כ רבע ממבקשי המקלט (13,249, לפי נתוני רשות האוכלוסין) הם סודנים;       כשני שליש מהם (35,987) אריתראים; וכ-4,400 מבקשי מקלט נוספים הגיעו ממדינות אפריקאיות אחרות.

נכון לסוף ינואר, הצטוו כ-1,800 מבקשי מקלט להתייצב במתקן חולות שבנגב.

כ-80% מהפליטים בעולם נמצאים במדינות מתפתחות. המדינה שבה מספרם הוא הגדול בעולם היא פקיסטן, שבשטחה חיים כ-1.6 מיליון פליטים.

היצואנית הגדולה ביותר של פליטים היא אפגניסטן: אחד מכל ארבעה פליטים בעולם

הוא אפגני.

כל מדינה נוקטת מדיניות שונה בטיפול בפליטים ובמבקשי המקלט שבשטחה. יוון, למשל, דוחה 99% מבקשות המקלט שמוגשות לה. שוודיה, לעומת זאת, קלטה ב-2012 יותר מ-70% מהאריתראים שביקשו לקבל בה מקלט.

שיעור ההכרה במבקשי מקלט אריתראים כפליטים בעולם הוא כ-88%. שיעור ההכרה במבקשי מקלט סודנים הוא כ-46%. בישראל, לעומת זאת, שיעור ההכרה בפליטים הוא 0.2%.

1,608 מבקשי מקלט עזבו את ישראל ״מרצון״ ב-2013. בינואר הצטרפו אליהם מאות נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker