השקעות

אנומליה ושמה אמזון

את ההסבר לשווי שבו נסחרת אמזון צריך לחפש בתחום התיאולוגי, כי המספרים מספרים סיפור אחר לגמרי

דורון צור
דורון צור

הדבר הבולט ביותר כשקוראים את דבריהם של משקיעים ואנליסטים התומכים במניית אמזון, הוא אמון עצום בתקפותו של המודל העסקי שלה ובחזונו של המייסד והמנכ"ל, ג'ף בזוס. מעיון בנתונים הכספיים של החברה, ובמיוחד מבחינת שווי השוק שלה, ברור מדוע אמון כזה נדרש. בלי אמון עמוק במודל העסקי וביכולתה של ההנהלה לממש אותו, לא ניתן להסביר למה חברה שכבר אינה צעירה (בת 19) - שמוכרת ב־75 מיליארד דולר בשנה, אך אינה מסוגלת לייצר רווח תפעולי ונקי ראוי לשמו, והרוויחה במצטבר מיום הקמתה עד היום כ־2 מיליארד דולר בלבד - נסחרת בשווי שוק של 184 מיליארד דולר.

חסידיה של החברה אינם מתרשמים מההיסטוריה של רווחיות נמוכה עד אפסית; מכך שרבעון אחר רבעון אמזון אינה עומדת בציפיות השוק; ומהעובדה שגם לאחר שנים רבות של פעילות, הנתונים הכספיים אינם מראים שהמודל העסקי מצליח לייצר רווחיות ראויה לשמה, בטח לא כזו שתצדיק את שווי השוק. מבחינתם, כל זה אינו חשוב כלל אל מול התמונה הגדולה יותר, שאותה לדעתם, המקטרגים על החברה מפספסים לגמרי.

אמזון, לפי גרסה זו, צפויה להיות ענק קמעוני ותפעולי, וספק שירותי מחשוב ענן שהעולם טרם ראה. אם אכן החזון הזה יתממש, הרי שכל ההתעסקות הקטנונית הזו בשיעורי הרווח הזניחים שלה, או במכפילי הרווח האסטרונומיים, מעידה בעיקר על היעדר חזונם של אומרי הלאו ועל הסקפטיות הקטנונית שלהם, ולא על השווי הראוי לאמזון. כל מה שחשוב, על פי גישה זו, זה לראות שהחברה צועדת בכיוון הזה בעקביות.

מרכז לוגיסטי של אמזון , גרמניה

מה שיעיד על המשך הצעידה בכיוון הוא גידול במכירות וכניסה לתחומי פעילות נוספים - לא עלייה ברווח או בשולי הרווחיות. לכן, כל עוד אמזון מראה גידול עקבי במכירות, ואת זה היא אכן עושה, מבחינתם זה ראיה מספקת לכך שהיא צועדת בכיוון הנכון, ולכן המניה שווה יותר ויותר רבעון אחר רבעון.

התוצאה של הפער בין שתי הגישות - הגישה הכלכלית והמספרית הנצמדת לעובדות ושוללת השקעה במניה, ומנגד הגישה של התומכים באמזון - היא דו־שיח של חרשים, שפשוט מתנהל בשתי שפות שונות. הדבר דומה לדו־שיח בין אתאיסט לאדם שמאמין באלוהים. אמונה אינה זקוקה לעובדות, ראיות או הוכחות. הרי מי שבאמת מאמין, לא זקוק להוכחה לקיומו של אלוהים (לכן זה נקרא אמונה).

השאלה הגדולה היא כמה זמן אמון כזה יכול עוד להימשך, לפני  שחלק מהמשקיעים מחזיקי המניות, המאמינים האדוקים, יתחילו לפקפק באמונתם ולגלות סדקים ראשונים באמון הבלתי מסויג שלהם בחברה ובעומד בראשה.

עד עתה זה לא קרה, אפילו להפך: במאבק בין חסרי האמונה שנצמדים לעובדות, לבין אנשי החזון המאמינים, ידם של המאמינים על העליונה. מחיר המניה, שהמשיך לעלות בחדות גם אל מול הידרדרות מתמשכת ברווחיות למרות עלייה במכירות, הוא הראיה לכך. מידת האמונה של מחזיקי המניה, ובעיקר של המוכנים לרכוש אותה, חזקה יותר מכוחם של המפקפקים והרוצים למכור - ולכן מחיר המניה המשיך לעלות.

נתונים כספיים על אמזון

מתי האמון הזה יתחיל להיסדק? לאיש אין יכולת לנחש. זה יכול לקרות בעוד שבוע או חודש, ואולי בעוד שלוש שנים, מי יודע?

דבר אחד שמשקיעים כן צריכים לדעת הוא שבשוק המניות, בניגוד לעולם הדת, האמונה אינה יכולה להימשך לעד. בעוד שאמונה באלוהים מספקת לאנשים תחושת ערך, נחמה או שייכות לקהילה, משקיעי מניות רוצים מתישהו ערך ארצי הרבה יותר – רווחים.

אדם מאמין אינו מעמיד את אלוהיו במבחן, אלא את עצמו. אלוהים עומד מעל למבחן. לעומתו, מי שמאמין בחברה ובהנהלתה, מעמיד אותם במוקדם או במאוחר במבחן. ועכשיו, בואו ננסה לנחש מה יקרה למניית אמזון אם האמון ביכולתה לצמוח לגדלים עצומים ולהשיג רווחים שטרם נראו יאבד, והיא תחזור להיסחר כמניה רגילה, ללא הילה של קדושה.

אבל נתחיל דווקא מלהיות אופטימיים, מאמינים בני מאמינים. הרי "מי שמאמין לא מפחד", שר זמר מפורסם אחד. נגיד שאמזון תכפיל את הכנסותיה בעוד חמש שנים, ותשיג רווח נקי של 10% על המחזור. נכון שאין בעולם הקמעונות מי שמתקרב בכלל לשיעורים כאלה, אבל לא חשוב, בואו ניתן לדמיון להשתולל. ועכשיו ניתן לרווחים העתידיים האלה מכפיל של 15, בדומה לחברות בוגרות בתחום הקמעונות (כמו וולמארט) אבל גם בתחום הטכנולוגיה (כמו אפל או מיקרוסופט).

נתונים כספיים על אמזון

מה שנקבל הוא חברה שמוכרת ב־150 מיליארד דולר בשנה, מרוויחה 15 מיליארד דולר ונסחרת ב־225  מיליארד דולר. זה יפה מאוד, אבל יש פה מלכוד: שווי השוק הנוכחי הוא כבר 184  מיליארד דולר. המשמעות היא שבמקרה של הצלחה אדירה (ואתם יכולים להיות רגועים, הסבירות שזה יקרה נמוכה מאוד), מחיר המניה יעלה ב־22% בחמש שנים. לא מציאה גדולה.

לעומת זאת, בואו נבחן את הצד השני: היעדר הצלחה פנומנלית וחזרה לתמחור מבוסס עובדות. נגיד שאמזון תמכור ב־100 מיליארד דולר ותרוויח 2% נקי על המחזור - כיום היא אפילו לא מתקרבת לשיעורים כאלה. רווחיותה נמוכה בהרבה, אבל אנחנו הרי במצב רוח טוב. מכפיל 15 ייתן לנו שווי של 30 מיליארד דולר - 85% מתחת למחיר הנוכחי (אאוץ'!). מי שרוצה להשקיע ביחסים כאלה של סיכון מול סיכוי, שיבושם לו.

אלא שמבלי משים, גם אני חטאתי בניתוח הזה בחטא הרציונליות והתעקשתי לשחק במספרים, במקום שבו שולטת האמונה. זהו כוחו של הרגל, שבימים מסוימים ובאווירה מסוימת בשווקים, הוא כנראה הרגל מגונה.

הכתבה מתפרסמת בגיליון ינואר של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

הכותב הוא יועץ עצמאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker