30 שנה למפולת הגדולה

רפורמת בכר שברה את המונופול של הבנקים בשוק ההון והקטינה את הריכוזיות בו. עכשיו הזמן להגביר את קצב הרפורמות וליצור שוק הון הוגן ותחרותי יותר

גיא רולניק
גיא רולניק

אם את או אתה בגיל 30 עד 40, סביר להניח שאין לכם מושג מהי אותה ״מפולת גדולה״ שמופיעה כאן בכותרת. ייתכן שאת זוכרת במעורפל את נפילת שוק המניות בשנת 94’, וסביר להניח שאתה זוכר את המפולת בוול סטריט בשנת 2008 שגל ההדף שלה הגיע, כמובן, גם לחופינו.

לא אחשוף את גילו של צבי סטפק - מייסד חברת ההשקעות מיטב - אבל אציין שהוא זוכר היטב את המפולת הגדולה, ואת “הפודל" שריסק את שוק ההון ושרף לציבור את רוב חסכונותיו. ״פודל" הוא כינוי שטבע סטפק לשלושת הבנקים הגדולים ששלטו בשוק ההון, פועלים, דיסקונט ולאומי. בחודש שעבר שב וכינה אותם כך במאמר שפרסם ב־TheMarker, במלאות 30 שנה למפולת מניות הבנקים.

לא פרץ של נוסטלגיה גרם לסטפק להזכיר לקוראים את “הפודל” שהביא למשבר הפיננסי הגדול בתולדות המשק - ויסות מניות הבנקים - אלא הצורך שלו להזכיר את האירועים, לנוכח מסע דיסאינפורמציה שמתנהל בשנים האחרונות בתקשורת, בזיקה לרפורמות שבוצעו בשוק ההון בשנים האחרונות: ועדת הריכוזיות וועדת בכר.

הנה חמש ״עובדות״ שנמכרו לציבור שוב ושוב:
1.  הממשלה הכניסה את הפנסיות של הציבור לשוק ההון לפני שבע שנים, במסגרת ועדת בכר.
2. הממשלה הפריטה לפני שבע שנים את הפנסיה של הציבור, לאחר שנים ארוכות שהיא היתה בידי המדינה.
3.  ועדת בכר העבירה את הפנסיה של הציבור לטייקונים.
4.  ועדת בכר אחראית לדמי הניהול הגבוהים בשוק ההון.
5. נתניהו נכנע לטייקונים ולכן הכניס את הפנסיות לשוק ההון, במסגרת ועדת בכר.

אם אתם לא מומחים בשוק ההון בוודאי הייתם משוכנעים שמדובר באמיתות שאינן שנויות במחלוקת, אך  למעשה מדובר בבדותות, ספינים והגזמות. הנה העובדות:

1. לוועדת בכר אין קשר להעברת חסכונות הציבור לשוק ההון. יציאת הממשלה משוק ההון והעברת קופות הגמל, ביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה להשקעות בשוק הפתוח במקום בהפקדות באוצר בריבית מסובסדת החלה לפני כ־25 שנה, בעקבות המשבר הכלכלי של אמצע שנות ה־90. המגמה הזאת נמשכה בעקביות, כאשר השלב האחרון היה לפני כעשור, בהסדר קרנות הפנסיה. הקרנות הללו הולאמו ובמקביל נשלחו לשוק ההון. ביטוחי המנהלים וקופות הגמל נשלחו לשם 15 שנה קודם.

2. הממשלה לא הפריטה את הפנסיה במסגרת ועדת בכר, אלא הוציאה חלק מהשוק הפנסיוני ומשוק קרנות הנאמנות מידי הבנקים לחברות השקעה.

3. קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי החיים החלו להגדיל את השקעותיהם באג”ח של חברות הרבה לפני ועדת בכר והאיצו אותן בחודשים שקדמו להעברת השליטה מהבנקים לבתי ההשקעות. בשנים 2005־2007 שררה אופוריה בכל השווקים הפיננסים בעולם, בהשתתפות כל השחקנים הפיננסיים. בנק הפועלים, למשל, השקיע באותה תקופה יותר ממיליארד דולר במשכנתאות סאבפריים. הרעיון שהבנקים בישראל זהירים יותר מבתי השקעות -  הזוי.

4. בשוק ההון יש חמישה אפיקי חיסכון מרכזיים: קרנות פנסיה ותיקות, חדשות, ביטוחי חיים, קרנות נאמנות וקופות גמל. דמי הניהול היחידים שהתייקרו בשנים האחרונות הם בקופות הגמל - אפיק השקעה לא רלוונטי, שמתכווץ בנתח השוק שלו כבר שנים ארוכות. בשנתיים האחרונות דמי הניהול בו יורדים במהירות, שוררת בו תחרות עזה ולציבור יש יכולת בחירה וניוד גבוהה. דמי הניהול בביטוחי החיים הוותיקים גבוהים בהרבה ושערורייתיים - אבל אין לכך כל קשר לוועדת בכר, שכלל לא עסקה בביטוחי החיים. בפנסיה, דמי הניהול נמוכים יותר - אבל, שוב, לוועדת בכר אין קשר לכך. בתחום קרנות הנאמנות התחרות והביצועים השתפרו מאז ועדת בכר.

5. בשנת 2006, כאשר נתניהו נלחם בבנקים במטרה להוציא מהם את השליטה בקופות הגמל וקרנות הנאמנות - רוב הטייקונים היו אדישים, או שהם התנגדו למהלך. הטייקונים של בנק הפועלים, המזרחי והבינלאומי ניסו לרסק את ועדת בכר ולשמור את הבנקים כשליטים בלעדיים בשוק ההון. נתניהו הוא ראש הממשלה היחיד שהתעמת אתם - תחילה כאשר הוציא את הבנקים משוק ההון ולאחר מכן כאשר הקים את ועדת הריכוזיות, כחלק מתפיסת עולם שמאמינה בתחרות ובשוק מבוזר. אבל העובדות הן פשוטות: רוב הטייקונים והבנקאים תיעבו ומתעבים את נתניהו בדיוק בגלל שתי הרפורמות האלה.

האם רפורמת בכר היתה מוצלחת? מאוד. היא שברה את המונופול של הבנקים בשוק ההון ואת ניגודי העניינים שלהם כיועצים ומנהלים. היא הצילה את הבנקים מפשיטת רגל וממשיכת כספים אדירה ב־2008 והקטינה את הריכוזיות בשוק ההון. האם ועדת בכר יצרה שוק הון יעיל והוגן? רחוק מכך. המלצתה לרפורמה ברגולציה על שוק ההון מעולם לא יושמה; מכירת קופות הגמל לחברות הביטוח היתה גרועה; ונתחי השוק שהיא התירה להחזיק היו גדולים מדי. ועדת בכר היתה צריכה להיות שלב ראשון ברפורמה, עכשיו הזמן להגביר את קצב הרפורמות, לתקן את מה שבכר התחיל וליצור שוק הון הוגן ותחרותי יותר.


הכתבה מתפרסמת בגיליון אוקטובר של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker