סיון פינגולד

עיראק: הזרים נכנסים, המקומיים ספקנים

בנקים: 53
בנקים אסלאמיים:  9
בנקים ממשלתיים:  6

עד לנפילת סדאם חוסיין ב־2003, לא הורשו בנקים זרים לפעול בעיראק. כיום פועלים בה כ־15 בנקים זרים, בהם סיטי, סטנדרד צ’רטרד וג’יי.פי מורגן. הגידול ביצוא הנפט מעיראק, והירידה בשיעור הריבית במדינה מ־17% ב־2008 ל־6% כיום, תורמים אף הם לצמיחת המגזר הבנקאי. בשנים 2010־2012 הגדילו חמשת הבנקים הפרטיים הגדולים במדינה את הרווח הנקי שלהם בכ־207%, והרווח שלהם למניה הוכפל. קרן המטבע הבינלאומית צופה כי כלכלת המדינה תצמח ב־9% השנה, הקצב המהיר ביותר מבין כל מדינות האזור, למעט לוב.

סוחרים בבורסה של בגדדצילום: אי–פי

רזרבות הנפט בשטחה של עיראק הן מהגדולות בעולם, ומרבית הבנקים הזרים המגיעים אליה מעוניינים בפעילות חברות זרות המעורבות במגזר זה. הציפייה היא כי השקעות הבנקים הזרים יתמכו במוניטין של מגזר הבנקאות המקומי ויעודדו משקיעים, אבל לא כל הבנקים הבינלאומיים מעריכים שכך יהיה. בתחילת השנה הודיע בנק HSBC הבריטי כי בכוונתו למכור את אחזקותיו במדינה משיקולי ארגון מחדש.

הבנקים בעיראק הם החלק החשוב ביותר במגזר הפיננסים, והם מחזיקים ב־75% מהנכסים הפיננסיים. עם זאת, עדיין מדובר במגזר חלש המציע שירותים מוגבלים - תוצאה של שנים שבהן פעל תחת שלטון רודני. באזורים מסוימים בעיראק, למשל בחבל כורדיסטאן, התושבים אינם מאמינים בבנקים ומעדיפים לשים את מבטחם בזהב. בראיון שהעניק לאתר החדשות “אל מוניטור”, אמר בקר עזיז, בכיר בממשל המקומי במחוז הכורדי בעיראק: “לאור חולשתו של מגזר הבנקאות באזור והמחסור בניירות ערך, האזרחים מעדיפים לקנות בכספם זהב ולאחסן אותו בביתם”.

הבנקים הפרטיים בעיראק הם בדרך כלל קטנים ובעלי רמת נזילות גבוהה. הם אמנם מתחזקים, אך עדיין נמצאים הרחק מאחורי הבנקים הממשלתיים, הנהנים מרשת ביטחון רחבה יותר.

לבנון:  מגזר מנופח ומפוקפק

בנקים:  55
בנקים אסלאמיים:  5

כמה תקנות שנקבעו באחרונה החזירו למגזר הבנקאות בלבנון את המעמד היוקרתי שממנו נהנה בשעות ה־90, והפכו אותו שוב למרכז פיננסי ערבי. אחת התקנות עסקה בחשאיות - הבנקים הלבנונים שומרים על פרטיות לקוחותיהם באמצעות מנגנון דומה לזה השווייצי. די בכך כדי להסביר מדוע המדינה הקטנה הזאת היא גם יעד מבוקש עבור מזומנים במזרח התיכון, אך יש גם הסברים אחרים.

לעומת ארצות הברית, שבה נלחמים בימים אלה המחוקקים כדי להפריד את בנקי ההשקעות מהבנקים המסחריים, בלבנון הפרדה כזאת נהוגה כבר שנים רבות. בנוסף, נדרשים הבנקים הלבנוניים לשמור על יחס הלימות הון של 30%. השמרנות הזאת שמרה על מגזר הבנקאות בתקופת המשבר הפיננסי העולמי. כסף שזורם לבנקים בלבנון מאזרחים העובדים מחוץ למדינה - כרבע מהאוכלוסייה - דחף גם הוא את צמיחתם, עד כי בלבנון השתרר מצב חסר פרופורציה שבו גודלו של המגזר הבנקאי מגיע לפי שלושה מהתמ”ג.

כבר באמצע העשור הקודם החלו ארצות הברית וישראל לחשוד כי מערכת הבנקאות הלבנונית היא יעד להברחת מזומנים עבור ארגוני טרור. בשנתיים האחרונות נוסף לכך חשד שבנקים לבנוניים מסייעים לבכירים בדמשק להעביר הון ממקום למקום. ב־2011 גילה משרד האוצר האמריקאי כי בנק לבנון־קנדה היה מעורב בהלבנות כספים שהגיעו לידי חיזבאללה. בסוף אותה שנה הגיש הממשל האמריקאי תביעה אזרחית נגד הבנק, ודרש להטיל עליו קנס של כחצי מיליארד דולר. מחשש להטלת סנקציות על המגזר הנחשב לעמוד השדרה של הכלכלה הלבנונית, מיהרו הרשויות בלבנון לטפל בהאשמות אלה. הבנק המרכזי של לבנון – שהנגיד שלו, ריאד סאלאמה, נחשב לאחד הבנקאים המרכזיים המוצלחים בעולם - דחק להשלים במהירות עסקה שבה ירכוש בנק סוסייטה ז’נרל דה בנק או ליבאן  (SGBL)  את בנק לבנון־קנדה.

מטה בנק אאודי, אחד הבנקים הגדולים בלבנוןצילום: רויטרס

הבנקים בלבנון נפגעו מקריסת מערכת הבנקאות של קפריסין, ששימשה עבור רבים מהם כמקלט מס. משהתירו הקפריסאים משיכות הון, משכו במהרה הבנקים הלבנוניים כ־1.2 מיליארד דולר בחזרה לגבולות לבנון.

הכתבה מתפרסמת בגיליון אוגוסט של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

 ירדן:  עסק משפחתי

בנקים:  26
בנקים אסלאמיים:  3

ב־1930 ייסד עבד אל־חמיד שומאן בירושלים את הבנק הערבי (ARBK), עם הון התחלתי של 15 אלף פאונד פלסטיני (המכונה גם לירה ארץ ישראלית). לאחר הקמת מדינת ישראל הועבר מטה הבנק לעמאן שבירדן, שם הוא נמצא עד היום. הבנק, שנחשב לגדול ביותר בירדן וגם בעולם הערבי, ושולט בכ־28% מהמסחר בבורסת עמאן.

בניו של שומאן שהמשיכו בדרכו, פיתחו את הבנק והפכו אותו לבינלאומי. כיום יש לו כ־500 סניפים ברחבי העולם, ונכסים בשווי 45.7 מיליארד דולר. ואולם, בשנה שעברה איבדה משפחת שומאן את השליטה בבנק לאחר ששתי משפחות חזקות אחרות בעולם הערבי - אל־מצרי ואל־חרירי - שיתפו פעולה והדיחו את יו”ר הבנק, עבד אל־חמיד שומאן, נכדו של המייסד. במקומו מונה ליו”ר סביח אל־מצרי.

הבנק הערבי זכה להערכה בשל רמת השקיפות הגבוהה הנהוגה בו, וגישתו השמרנית להשקעות. יש האומרים שהתנהלותו האחראית עזרה להגן על הכלכלה הירדנית מפגיעתו של המשבר הפיננסי. עם זאת, הבנק היה מעורב בחקירה בעקבות חשדות להלבנת הון. כמו כן הוגשה נגדו תביעה ייצוגית על ידי 6,500 אנשים, רובם ישראלים שבני משפחותיהם נפגעו באינתיפאדה השנייה, על מעורבותו במימון פעולות טרור.

מערכת הבנקאות הירדנית מהווה 11.6% מהתמ”ג במדינה. עם הקלת המגבלות על מגזר הבנקאות בתחילת שנות ה־2000, אפשר הבנק המרכזי של ירדן לבנקים רבים מלבנון, כוויית, אבו דאבי ועוד לפעול בירדן. כיום פועלים 26 בנקים במדינה, שאוכלוסייתה מונה כ־6.3 מיליון איש, כלומר, ענף הבנקאות בירדן רווי מאוד.

הבנקים במדינה שומרים על יחסי הלימות הון גבוהים מהנדרש לפי תקנון באזל ועל כן הם נחשבים עמידים יחסית. עם זאת, האביב הערבי והמהומות בסוריה השפיעו על הכלכלה הירדנית, והיא אינה מצליחה לשמור על דירוג האשראי שלה בעולם. לכך יש השפעה גם על מגזר הבנקאות, שספג בשנה האחרונה הורדת דירוג והורדת תחזית מחברת דירוג האשראי P&S.

סודן: בנקאות כהלכה

מסוף אוטומטי מחוץ לסניף של בנק אל אתיחאד בקניון בעמאןצילום: בלומברג

בנקים:  33
בנקים אסלאמיים:  3

בסוף שנות ה־70 החליטו סודן, פקיסטן ואיראן להפוך את מערכות הבנקאות שלהן לאסלאמיות לחלוטין, מהלך שכולל בין היתר איסור על גביית ריבית. כמה עשורים לאחר מכן, לא הצליחה איראן להגשים אידאל זה במלואו, ואילו בפקיסטן נוצרו שתי מערכות בנקאות מקבילות שרק אחת מהן נאמנה לחלוטין לחוקי השריעה. סודן נותרה המדינה היחידה שמנהלת את מערכת הבנקאות שלה אך ורק על פי חוקי הבנקאות האסלאמית.

בנוסף לאיסור על גביית ריבית, קובעים חוקי האסלאם כי על הבנקים להימנע מהשקעות “בלתי ראויות”, כמו אלכוהול, מזון לא כשר או פיננסים. עם זאת, האג'נדה הזו אינה כוללת  התייחסות לנושאים אחרים השנויים במחלוקת, כמו תעשיות המזיקות לסביבה, ולכן הם מאפשרים השקעה בנפט, למשל. בשנים האחרונות הפכה הגישה השמרנית הזאת את הבנקים האסלאמיים לטרנדיים, שכן פרשות השחיתות וההונאות במגזרי הבנקאות ברחבי העולם הניעו לקוחות לחפש יעדים בטוחים יותר לכספם.

הבנקים בסודן עובדים על פי כללים משלהם, המיועדים לעקוף את עקרונות הבנקאות הרגילים ולהימנע מנטילת ריבית. כך למשל, בנק אסלאמי עשוי לרכוש נכס מסוים, כמו נדל”ן, רק כדי למכור אותו לאחר מכן ללקוח, בפער שנקבע מראש (מנגנון המכונה בערבית “מוראבחה”). מנגנון אחר קיים באיגרות חוב, המכונות סוקוק, שבהן מחולקים הרווחים בין בעליהן לבין החברה המנפיקה אותן, במקום לשלם ריבית למשקיעים.

על הבנקים בסודן מפקח הוועד העליון של השריעה (SHSB), אותו הקים הבנק המרכזי של סודן ב־1992. הוועד נחשב גם לבורר בין הבנקים האסלאמיים לבין עצמם, בינם לבין הבנק המרכזי או בינם לבין הלקוחות. חברי הוועדה הם בעיקר אנשי דת, אך יש בו גם כלכלנים ובנקאים, וכן חבר בו נגיד הבנק המרכזי של סודן. כל אנשי הוועדה המפקחת הם אזרחי סודן, והם נבחרים לכהונה שאינה מוגבלת בזמן.

איראן: מסלולים עוקפי סנקציות

בנקים:  26
בנקים אסלאמיים:  5
בנקים ממשלתיים:  8

כבר 30 שנה שארצות הברית והאו”ם מטילים סנקציות על איראן. נראה היה שאיראן עומדת בהן, עד שבמארס 2012 נותקו הבנקים במדינה ממערכת הסליקה הבינלאומית סוויפט. זו היתה מכה כואבת במיוחד לכלכלה האיראנית, ש־80% ממנה נשענת על עסקות נפט. מערכת סוויפט אחראית לכ־80% מפעולות הסליקה בעולם ומנתבת מדי יום תשלומים בהיקף של כ־6 טריליון דולר בין בנקים, ברוקרים, בורסות ומוסדות פיננסים ברחבי העולם. הסנקציות אסרו על מוסדות פיננסיים בארצות הברית ובאירופה לבצע עסקות עם המוסדות באיראן ולמעשה לא אפשרו עסקות בדולר וביורו.

נשיא סודן, עומר אל בשיר, עם ההתנתקות מדרום סודן הכריז כי יש להקשיח את חוקי השריעה בסודןצילום: רויטרס

בלית ברירה, החלו הבנקים באיראן לחפש מסלולים עוקפי סנקציות. הם הקימו חברות קש ושלוחות של בנקים איראניים במדינות שכנות כמו עיראק וארמניה, וכך הצליחו ליצור ולתחזק את קשריהם עם בנקים במערב. באוגוסט 2012 דיווחה רויטרס כי איראן מחפשת מקומות נוחים להקמת מערכת בנקאית חלופית, הרחק מעיניהן של סוכנויות הביון. יעד אפשרי לכך, נכתב בדו”ח, היא ארמניה, שהוגדרה כ“אחת המדינות שאינן פועלות לפי תכתיבי המערב”.

גם במערב יש עדיין מי שמוכנים לבצע עסקות עם איראן, בסתר ותמורת ריביות גבוהות. בשנה שעברה שילם בנק סטנדרד צ’רטרד הבריטי קנס של 340 מיליון דולר לרגולטור הבנקים של ניו יורק, כדי ליישב אישומים לפיהם ביצע עסקות של מאות מיליארדי דולרים עם בנקים איראניים. כמו כן דווח כי איראן ביקשה מהודו לשלם לה עבור נפט בין יפני. לפי הדיווחים העדיפו האיראנים מסחר במטבע היפני, מכיוון שחששו שלא יקבלו ערך מספק מהרופי ההודי. הם גם מוכנים לבצע עסקות במטבעות זרים אחרים, כמו היואן הסיני והלירה הטורקית, ולפי דיווחים ניסו להחליף זהב בנפט. בסוף 2012 הודיעה טורקיה כי הסיבה לעלייה ביצוא הזהב שלה הוא יבוא גז טבעי מאיראן. מכיוון שארצות הברית והאיחוד האירופי מנעו מאיראן לקבל תשלומים ביורו או בדולר, שילמה לה טורקיה בזהב.

חלפן כספים בטהראן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker