סין |

ההגירה הגדולה בתולדות האנושות

רק הסינים יכולים לפנות מאדמתם מיליוני איכרים ולהעביר אותם לרבי קומות בערים. הנה הזדמנות קורצת לחברות שיודעות לבנות בזריזות ערים גדולות ונקיות

יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל עינב

שביקרתי בפעם הראשונה בסין, לפני 25 שנה, חלפו בכבישי הערים רק מכוניות בודדות, מרבית הדרכים היו דרכי עפר שהובילו לכפרים, שבהם התגוררה 80% מהאוכלוסייה הסינית. כיום בכל מקום יש כבישים רחבים, גשרים ומחלפים לצד גורדי שחקים שדורסים את הכפרים הנידחים ברצף עירוני מתמשך. כדי לראות למה התכוון המשורר כשכתב "תה ואורז יש בסין הארץ הנידחת", צריך לנסוע רחוק.

אשתקד עקף לראשונה מספר העירוניים את מספר הכפריים בסין. זה קרה במדינה קומוניסטית שהבטיחה שהמהפכה תצא מהכפרים. בשלושת העשורים האחרונים עברו כ־500 מיליון בני אדם לערים, מספר השווה לאוכלוסיית ארצות הברית, צרפת, בריטניה וגרמניה ביחד.

מחלפים בשנחאי. התשתיות קורסות מעומס המהגריםצילום: בלומברג

בכוונת הממשל הסיני להביא לערים כ־70% מאוכלוסיית המדינה - 900 מיליון אנשים - עד 2025. תהליך העיור הגדול בעולם פירושו שכ־400 מיליון איש עברו או יעברו לערים בעשר השנים הקרובות. במקנזי מעריכים כי בתוך עשור יהיו בסין 221 ערים בסין עם יותר ממיליון תושבים (באירופה לשם השוואה יש 35 ערים כאלה); יהיו לפחות כעשר מגה ערים שישמשו כמרכזים; צ'ונגצ'ינג, האלמונית יחסית, היא העיר הגדולה בעולם עם 36 מיליון תושבים.

זה מחזה נפוץ בסין: בולדוזרים הורסים שכונות עירוניות שלמות על מנת לבנות במקומן רבי קומות. בשנים האחרונות אנו עדים גם לבולדוזרים המגלחים כפרים שלמים. חקלאים מקבלים צו פינוי ומועברים לבניין רב קומות בעיר בתמורה לאדמותיהם ובתיהם. המהירות שבה כל זה מתרחש מעוררת השתאות אך גם זעזוע. זה לא עיור טבעי אלא תהליך האורבניזציה הגדול בהיסטוריה האנושית, המתרחש בהוראת הממשלה. מיליוני האזרחים המשתתפים בו לא עושים את זה מבחירה. טובת החקלאים הוקרבה על מזבח הצמיחה הכלכלית.

ראש הממשלה הטרי, לי קצ'יאנג, הציב את האורבניזציה בראש סדר העדיפויות. הוא מאמין בתהליך העיור ובטוח שהוא יביא לצמיחה כלכלית, כך חשב עוד כשכתב את הדוקטורט שלו בנושא בראשית שנות ה־90. הוא מאמין שהצריכה הפנימית תניע את הכלכלה, ולשם כך צריך מעמד ביניים עירוני חזק. הממשלה הכריזה על השקעה כוללת של 6.5 טריליון דולר בתהליך העיור, סכום העולה על התמ"ג של רוב מדינות העולם.

הבעיות שיוצר תהליך חברתי בקנה מידה כזה הן רבות. צריך לדאוג לפרנסה, לפנסיה ולתנאים סוציאליים למיליוני החקלאים שהפכו עירוניים בעל כורחם. בערים רבות שיעור האבטלה נמצא בעלייה, והתשתיות קורסות תחת עומס המהגרים. העיריות צוברות חובות עתק בשל מימון התנאים הסוציאליים והעומס על התשתיות הקיימות. ההכנסות הגדולות של הערים מגיעות מפרויקטי נדל"ן שאפתניים על חשבון אדמות הכפריים, מה שמגביר את החשש מבועת נדל"ן. האורבניזציה רק מקצינה את הפערים העצומים בין עשירים לעניים, ויש גם את בעיות זיהום האוויר והמים שדורשות פתרון. הכפריים בערים אינם זוכים לזכויות שוות ולגישה שווה לשירותים כמו תושבי הערים הוותיקים. הניסיון להכריח אותם להתיישב בערים לא מתקבל באהדה אצל הכפריים.

אבל האורבניזציה הגדולה בעולם מכילה גם לא מעט הזדמנויות עסקיות והשפעתה הגלובלית עצומה. תנופת הבנייה והצורך בתשתיות בסין פירושם המשך העלייה בביקוש לפלדה, ברזל ונפט. הצמיחה של סין משפיעה על כלכלת העולם. ברמת המיקרו צריך לבנות בתים ולדאוג לתשתיות לכל המהגרים וזה יוצר הזדמנויות עסקיות לחברות שיודעות לעשות את זה. סין היא המדינה שמשקיעה את הסכום הגבוה בעולם בבניית תשתיות.

הערים החדשות יהיו חייבות להיות פחות מזוהמות, ולכן נדרש תכנון עירוני ושימוש בטכנולוגיות ירוקות. יש גם הזדמנויות לחברות המתמחות בבנייה מהירה. חברת סקייסיטי למשל שכבר הוכיחה שהיא יכולה לבנות 30 קומות ב־15 יום, התחייבה להקים את הבניין הגבוה בעולם בתוך 90 יום בלבד. הבניין הזה - עיר במונחים מערביים - יאכלס 31 אלף דיירים, ויכלול ביתי ספר ובית מלון שבו יוכלו ללון 1,000 איש. מהירות, החלטיות ואמצעים כבר יש. כל שנותר הוא להעתיק מאות מיליוני בני אדם מבתיהם. משימה שכנראה יכולה להתבצע רק בסין.

הכותבת היא מנהלת YCHINA, חברה המבצעת פיתוח עסקי וקידום שותפויות אסטרטגיות לחברות ישראליות בסין.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יולי של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker