כך תשבש ההדפסה התלת ממדית את כלכלת העתיד

ההדפסה התלת־ממדית צוברת תאוצה ועשויה ליצור מהפכה במגזר הייצור; ואולם כדי שזה יקרה, צריך ללמוד להתמודד עמה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

בדור הבא של מטוסי סילון, מתכוונת ג'נרל אלקטריק ‏(GE‏) להשתמש בטכנולוגיה חדשה ואולי אף מהפכנית. בכל מנוע, 19 צינוריות יזריקו דלק לתא השריפה, שם הוא מתערבב עם אוויר דחוס. מכיוון שיש להפיץ את הדלק באופן מדויק, פנים הצינוריות מתוחכם מאוד: תאים ומעברים מורכבים מסייעים להגבלת פליטת הפחמן, לשליטה ברמות החנקן החמצני ולמניעת זינוקים בטמפרטורות.

מדפסת תלת מימדצילום: רויטרס

בעבר, ייצור כל צינורית דרש ריתוך של כ–20 חלקים שונים. כעת, GE משתמשת בהדפסה תלת ממדית להדפסת כל צינורית כחלק יחיד, בשימוש בלייזר על סגסוגת מתכת בשם קובלט כרומיום.

מהר יותר לייצר את הצינורית החדשה, והיא גם עמידה פי חמישה וקלה בחצי ק"ג מקודמותיה. במטוס עם שני מנועים, זהו חיסכון של כמעט 20 ק"ג. התהליך גם מצמצם משמעותית את העודפים מהייצור. החברה מעריכה כי עד 2020 תייצר באמצעות המדפסת התלת ממדית 100 אלף רכיבי מנועים.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יוני של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם, חייגו: 5200*

טכנולוגיית ההדפסה התלת ממדית שימושית במגוון דרכים חדשניות. כך, אליין טכנולוג'י משתמשת בתהליך ליצירת טבעות שקופות לשיניים; נייקי משתמשת בו לייצור נעלי כדורגל; חברת בספוק אינוביישנס מייצרת איברים מלאכותיים מאופיינים אישית; וחברת DUS ארכיטקטס ההולנדית מתכוונת להדפיס בית שלם.

כפי שמגוון הדוגמאות מרמז, להדפסה התלת ממדית השפעה ממשית, עם השלכות כלכליות. מסורתית, היא היתה שימושית במיוחד ביצירת אבטיפוס למוצרים שונים. אך כפי ש–GE וחברות אחרות מדגימות, המדפסות יוכלו לייצר יותר ויותר רכיבים חיוניים ומוצרים סופיים. לפי דו"ח של חברת הייעוץ ווהלרס, ב–2012, 28.3% משוק ההדפסות התלת ממדיות, ששוויו 2.2 מיליארד דולר, היה קשור לייצור רכיבים עבור מוצרים סופיים, ולא עבור אבות טיפוס. לשינוי זה עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על הכלכלה ועל המדיניות הציבורית.

לייצר מטוסים במפעלים שקטים

כיום, הדפסה תלת ממדית היא עדיין חלק זעיר בייצור. עבור מוצרים בייצור המוני, הרבה יותר זול ומהיר לייצר מוצרים בהזרקה לתבניות. ואולם יותר ויותר חברות צפויות להשתמש במדפסות תלת ממדיות לתמיכה בציוד המיושן לשם ייצור. תוך עשורים ספורים, חברה כמו GE תוכל לייצר מטוסים במפעלים שקטים, שבהם שורות של מדפסות תלת ממד יפיקו רכיבים מתקדמים ללא אדם אחד באופק.

עבור חברות רבות, ההיגיון של טכנולוגיה זו כבר ברור. היתרון הראשון הוא יעילות. מכיוון שמדפסות תלת ממד בונות חפץ באמצעות שכבות של פלסטיק או חומרים אחרים ישירות מקובץ, הן חוסכות בזבוז רב של ייצור רגיל, שבו לעתים נזרקים עד 90% מחומרי הגלם המשמשים לייצור. המדפסות יכולות לעבוד יומם ולילה ללא השגחה, להדפיס רכיבים מחוברים ולצמצם או לבטל כליל את הצורך בהרכבה. הן יאפשרו לחברות לקצר את שרשרת האספקה, להפיץ מוצרים מיידית למדפסת ולייצר במהירות חלפים, והן מסוגלות לייצור חפצים שהנדסתם והמורכבות הפנימית שלהם פשוט לא ניתנת לייצור במכונות המסורתיות במפעלים.

ההדפסה התלת ממדית מתגלה גם כיעילה ביצירת אבות טיפוס מהירים בתחומים מגוונים - ממגזר הרכב, דרך הרפואה החלל ואף מוצרים לצרכן. למתכננים אין צורך לחכות לחלפים, הם לא צריכים כישורים מיוחדים כדי לשחק עם המודל, והם יכולים לבצע שינויים בתכנון במהירות. כתוצאה מכך, הם יכולים לנסות בעלות נמוכה יחסית רעיונות שנראים מופרכים.

היכולת לבצע ניסויים בקלות, בשילוב עם טכנולוגיה המייצרת צורות שלא ניתן לייצר באף שיטה אחרת, עשויה להיות רבת עוצמה. מנקודת מבט הנדסית, המורכבות מגיעה בחינם. העלות, הזמן והכישורים הדרושים להדפסה תלת ממדית של עצם מורכב דומה למדי לזו של הדפסת חפץ פשוט מאותם חומרי גלם. כתוצאה מכך, ממציאים יוכלו לחלום על מוצרים בצורות ובשילובי חומרים שלא נוסו בעבר, ללא מגבלות העיצוב של תהליכי ייצור מסורתיים. הם כבר הראו התקדמות בשילוב אלקטרוניקה במוצרים תלת ממדיים. בהמשך הדרך, הם יוכלו לשלב חיישנים, טכנולוגיה חכמה ובינה מלאכותית.

ככל שהמדפסות האישיות יהיו איכויות וזולות יותר, הן גם יצמצמו את העלות והסיכון עבור ממציאים פרטיים שרוצים להיהפך ליצרנים. עלות האפיון כמעט תיעלם, מכיוון שהמדפסות לא צריכות לעבור שינויים עבור כל צורה חדשה, ויזמים לא צריכים למכור הזמנות גדולות של מוצרים זהים. הם יוכלו להדפיס לפי הזמנה. עבור עסקים קטנים, מדפסת תלת ממדית תחסוך ייצור עודף וצורך במחסנים, ותפחית את עלויות ההפצה.

הנלהבים מהטכנולוגיה אוהבים לדמיין עתיד שבו מדפסת תלת ממדית בכל בית תייצר את כל צורכי משק הבית, בצורה מאופיינת ולפי דרישה. תרחיש סביר יותר הוא שאנשים ישתמשו בחנות הדפסה כדי להפיק דגמים שרכשו מיזמים או המציאו בעצמם.

באירופה, רשת הציוד המשרדי סטייפלס משתפת פעולה עם חברת מקור טכנולוג'יס באסטרטגיה כזו. הלקוחות יכולים להעלות קבצי תכנון לאתר, והמוצר שלהם מודפס בסניף הקרוב של סטייפלס.

כתבות נוספות באתר TheMarker

הנפקה ראשונה להיי-טק הישראלי ב-2013: וויקס הגישה תשקיף בארה"ב

עוזי וייל עונה למתלוננים: "התחרפנתם כולכם?"

כל זה אומר שלא צריך להמעיט בפוטנציאל של טכנולוגיית הדפסת התלת ממד לשבש כלכלות. כיוון שהדפסת התלת ממד עוד בראשית דרכה, על ממשלות להיזהר עם חקיקה חדשה או תקנות שנועדו להגביל את התפשטותה. אך יש כמה צעדים שניתן לבצע כדי להקל על המעבר.

הראשון הוא להבטיח שארה"ב, שבה נמצאות 40% ממדפסות תלת הממד בעולם, תמשיך להוביל את התחום. הבית הלבן נקט צעד חשוב בשנה שעברה, כשהקים שותפות פרטית־ציבורית בשם National Additive Manufacturing Innovation Institute, שמטרתה לקדם הדפסה תלת ממדית. המטרה היא לסייע בהכשרת כוח העבודה הדרוש לטכנולוגיה זו, ליצור תוכניות לימוד בבתי ספר טכניים, להציע אתרים וציוד שבהם עסקים יכולים לבחון את רעיונותיהם ולתמוך במחקר שיאפשר לספקים מקומיים לייצר את המיכון המתקדם שיהיה דרוש לתעשייה. זוהי דרך חכמה ולא יקרה לתמוך בטכנולוגיה מבטיחה שעדיין סובלת מתת־פיתוח.

הכלכלה של המחר

על הרגולטורים להתחיל לחשוב על תהליכי הסמכה טובים יותר. בתחומים רבים, שינויים קטנים במוצר דורשים הסמכה מחודשת מלאה. ככל שייצור המוני מאופיין אישית יהיה נפוץ יותר, גישה גמישה יותר תצטרך להתמקד בתהליכים, ולא בתוצרים, כלומר, יהיה צורך לאשר כל מוצר שיוצר בציוד מורשה, בהתאם להנחיות ייצור שקופות.

בסופו של דבר, נצטרך להכין את כוח העבודה לעידן שבו יותר ויותר משימות יהיו ממוכנות. כפי שטענו בעבר, פירוש הדבר הוא להקל על עובדים לפתח כישורים חדשים ולהקים עסקים חדשים באמצעות השקעה בחינוך, קידום גמישות בשוק העבודה ועידוד חדשנות. ההדפסה התלת ממדית תיצור בסופו של דבר משרות רבות, כפי שעשו טכנולוגיות משבשות בעבר, אך אין ערובה שכך יקרה, והמעבר עשוי להיות כואב עבור עובדים רבים. בכל מקרה, המשרות החדשות שייווצרו כמעט בוודאות יהיו שונות בהרבה מהמשרות שאנו מכירים כיום.

טכנולוגיה משבשת יכולה להיות מסוכנת ומפחידה. היא גם יכולה להוביל ליצירת עסקים מדהימים ודרכי חיים חדשות. חשוב מכך, היא בלתי נמנעת - אז כדאי להבין אותה כל עוד אפשר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker