שרון שפורר

נוחי דנקנר תמיד ראה בפילנתרופיה נדבך חשוב בפעילות אי.די.בי, ומה שהתחיל בכמה מיליוני שקלים בשנה נהפך עד מהרה, כנהוג בקבוצה, להכי גדול שיש. מ־2006 ואילך זינק סכום התרומות השנתי של החברות בקבוצה והגיע לעשרות מיליוני שקלים. בסך הכל תרמו בעשור האחרון חברות הקבוצה כ־400 מיליון שקל. פעילותו הפילנתרופית לא נעשתה רק בסתר. איש יחסי הציבור שלו, רני רהב, דאג מעת לעת להפיץ הודעות על טקסים שונים שבהם הוא מקבל אותות ומופתים על תרומותיו.

פילנתרופיה היא פעילות חברתית חשובה ומבורכת, אך כשהגופים התורמים הם חברות ציבוריות, נלווים אליה גם היבטים בעייתיים. כשחברה מקבוצת אי.די.בי תורמת כסף, חלקו מגיע מכיסם של בעלי השליטה ואילו חלקו האחר - לא פעם, רובו – מכספי ציבור המנוהלים על ידי הגופים המוסדיים. אותו ציבור כמובן אינו מקבל כל הוקרה על תרומותיו, ולמעשה כלל אינו יודע לאן הולך הכסף או מהם האינטרסים שהוא משרת.

כך למשל, הזרימה אי.די.בי מיליוני שקלים לעמותות של הרב יעקב איפרגן (“הרנטגן") ושל הרב חיים פינטו, אביו של הרב יאשיהו פינטו, המקורב לדנקנר ואף שימש מתווך בעסקיו. במקרה אחר התחייבה אי.די.בי לתרום לפרויקט הקמת כפר סטודנטים של עמותת איילים בלוד, שהוביל אחד ממארגני המחאה החברתית, הח"כ לעתיד איציק שמולי.

בעקבות תרומותיו נהנה דנקנר מכבוד מלכים. ב־2009 הוענק לו התואר “דמות מופת בעם היהודי" מטעם הפדרציה העולמית ליהדות מרוקו, לאחר שחברת כור הציבורית תרמה לה 600 אלף שקל; ב־2011 קיבל את פרס הקונגרס הציוני על שם הרצל על פועלו לפיתוח הנגב והגליל. על הענקת הפרס הכריז רון לאודר, חברו הקרוב של ראש הממשלה נתניהו ומבעלי השליטה בערוץ 10, שהוא גם נשיא הקונגרס הציוני.

בני הזוג דנקנר עם ח"כ מירי רגב ויו"ר הפדרציה העולמית ליהדות מרוקו סם בן שטרית, בטקס בו הוכתר דנקנר כ"דמות מופת בעם היהודי"צילום: מגזין TheMarker

התרומות שהזרים דרך אי.די.בי הפכו את דנקנר גם לחביבם של ראשי הרשויות המקומיות בפריפריה, שהרעיפו עליו אהבה ושבחים. כך לדוגמה דיבר על דנקנר ראש המועצה האזורית גליל עליון, אהרון ולנסי, בפאנל על מנהיגות כלכלית שנערך במכללת תל חי לפני כארבע שנים: "יש אדם מיוחד ואציל נפש בישראל ושמו נוחי דנקנר, בזכותו אנחנו נהנים מהרבה מאוד דברים - במכללת תל חי בפרט ובגליל בכלל". כיום טוען ולנסי שלא ידע אם הכסף הגיע מכיסו של דנקנר או מחסכונות הציבור. “אני לא יודע לצבוע בדיוק את הכסף”, הוא אומר. "אני יודע שהיו לו כמה אלטרנטיבות, והוא החליט לתרום לגליל".

בספטמבר 2012 שלח שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי, מכתב לראש הממשלה נתניהו ושר האוצר דאז, יובל שטייניץ, שבו הביע תמיכה בדנקנר על רקע המשבר הפיננסי שאליו נקלע.

במכתב הזכיר בוחבוט שאי.די.בי סיפקה עשרות אלפי מקומות עבודה, העבירה מסים לקופת המדינה והובילה פעילות חברתית. “אנו מרגישים עמוק בלבנו שראוי ונכון, דווקא בימי סגריר, להדגיש את פועלו”, נאמר במכתב.

השנה הודיע דנקנר כי הוא מקפיא את התרומות של קרן אי.די.בי למען הקהילה – הזרוע שבאמצעותה מעמידה אי.די.בי את מרבית התרומות של חברות הקבוצה. באותה הזדמנות הודיע גם כי הוא מקפיא את שכר יו”ר הקרן, רמי מרדור, שכמו יתר המנהלים של דנקנר הפך גם הוא למיליונר לאחר שגרף לכיסו יותר מ־7 מיליון שקל בשש שנות פעילות הקרן.

מאי.די.בי נמסר בתגובה: “נוחי דנקנר מעולם לא ביקש, לא פנה ובמאות מקרים דחה הצעות להוקרה על התרומות, שנעשו מהלב ומתוך תפיסה עסקית הרואה בחברות הקבוצה חלק מן הקהילה”.

הכתבה המלאה התפרסמה בגיליון מאי של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker