ניהול |

"יותר משאני אוהב לנהל אני אוהב להתלהב"

המפגש עם הישראליות, הניסיון בקבוצת אי.די.בי והיתרון של שמירת שבת. מה למד ריצ'י הנטר מנכ"ל מקאן אריקסון ישראל מהקריירה ומהבית

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

באמצע הלילה, כשהוא מזיע על גרסה נוספת של חוזה נדל"ן, החליט המתמחה במשפטים ריצ’י הנטר לעשות מפנה בחייו. "אמרתי לעצמי - מה אני עושה פה? והלכתי ללמודMBA". וכך, מי שבגיל 11 החליף את לונדון ברעננה, עזב את ישראל לטובת  לימודים באינסאד "כדי לעבוד בתחום שבו אוכל להיות מצוין". בתום לימודיו שימש יועץ בחברת מקינזי בלונדון, וסייע בהקמת המשרד בישראל. שמונה שנות ייעוץ הספיקו לו כדי לעבור ממשקיף למנהל. טבילת האש הראשונה היתה בחברת נטוויז’ן. משם נדד לחברה אחרת מקבוצת אי.די.בי ומונה לתפקיד מנהל העסקים הראשי של שופרסל. במשך שנתיים אינטנסיביות ניסה להפעיל תוכנית אסטרטגית חדשה לרשת והתמודד עם המחאה החברתית. בעקבות קרע עם הדירקטוריון הוא התפטר יחד עם המנכ"ל, אפי רוזנהויז.  
לפני שנה עשה הנטר שינוי נוסף ועבר משיווק לפרסום, והוא עומד בראש קבוצת הפרסום והתקשורת מקאן שמעסיקה 400 עובדים בתל אביב ובמצפה רמון

"באנגליה מעולם לא ראיתי מנכ"ל שמעיף סמנכ"ל מהחדר .בארץ ראיתי לא מעט פעמים מנכ"ל שיורד בארסיות על סמנכ"ל במשך 30 דקות לפני כולם. הסיבה להבדל היא ככל  הנראה הצבא, שמחנך אותנו לדברים מצוינים - כמו עמידה בלחץ ויצירתיות - אבל גם לתרבות פקודות. רואים פה יותר מדי מנהלים שברגע שהגיעו לעמדות כוח עולה להם השתן לראש. מנהל צריך לשמור על צניעות ולהתנהג לאחרים כמו שהיה  רוצה שיתנהגו אליו.

"חשוב להקשיב לסביבה הקרובה שלך, אבל לא לקבל החלטות בנושאי שיווק בעיקר על סמך מה שהיא ואתה אוהבים", ריצ'י הנטרצילום: אייל טואג

"בסופו של יום אתה זוכר את אלה שהיו בני אדם .המשפחה של סבי הגיעה לאנגליה מרוסיה חסרת כל. בגיל שש הוא הצטרף למוכר נעליים בתשלומים, והיה אוסף מטבעות של פני ממאות לקוחות. אחר כך קנה ומכר פרוות, ובגיל 25 כבר הפך לקמעונאי. כל המשפחה עבדה אצלו. הוא איש עסקים ונדל"ן שעבד עם הרבה מאוד אנשים במהלך חייו, ותמיד אמר לי: ‘בכל מה שאתה עושה, קודם כל תהיה מענטש’.

"רק המעז  מצליח. במהלך שמונה שנים במקינזי עבדתי עם 60 חברות, בהן סלקום, נטוויז’ן ושופרסל, וייעצתי לאנשים כמו עמי אראל, אברהם ביגר ואחרים. ב־2007, כשאראל הציע לי לנהל את נטוויז’ן, קפצתי על המציאה. זה קרה שנה לאחר המיזוג עם ברק. החברה העסיקה אז חבר’ה צעירים ומצוינים והיו לה נכסים טובים, אבל היא היתה בסוג של משבר. התחום עניין אותי ואהבתי את עמי, שאני גם סומך עליו. יכולתי להישאר במקינזי, אבל לפעמים צריך ללכת קדימה.

"כשמישהו מבקש עזרה, אתה נותן. אחרי שנתיים וחצי בתפקיד מנכ"ל נטוויז’ן החברה היתה במצב טוב, ובעלי קבוצת אי.די.בי ביקשו שאקבל על עצמי את תפקיד מנהל העסקים הראשי של שופרסל. היה לי חבל - נטוויז’ן היא חברה מדהימה -  אבל מאבא שלי למדתי לעזור שכשמישהו מבקש ממך. הייתי צריך להיענות להצעה בתוך שלוש שעות כי רצו לשחרר הודעה לבורסה. לא הספקתי להתייעץ עם אשתי.

"יש הצלחות גדולות, והצלחות קטנות יותר. את השנתיים בשופרסל אני זוכר באהבה גדולה, למרות הסוף הלא טוב. אני לא רואה בזה כישלון אלא הצלחה קטנה יותר משקיוויתי, כי בשורה תחתונה השארתי את שופרסל במקום קצת יותר טוב ממה שקיבלתי אותה. אמנם היו לי עוד תוכניות רבות, אבל לא הכל תלוי בך.

"לימוד מוקדם ופאשן הם תנאים להצלחה. הוצע לי אחרי שופרסל לנהל חברת לוויינים. מה אני מבין בלוויינים? הייתי צריך ללמוד חצי שנה רק כדי להבין על מה מדברים, וגם הנושא לא מאוד עניין אותי. יותר משאני אוהב לנהל אני אוהב להתלהב, ועניין אישי הוא חלק מהיכולת להצליח. אם הציעו לך תפקיד שאתה לא מכיר, קח תפקיד משנה או סמנכ"ל ולמד את הנושא. תנאי שני להצלחה הוא פאשן. אתה צריך לאהוב את התחום.
"מנכ"ל חייב להתייחס באותה רמת חשיבות לשילוש הקדוש – בעלי מניות, עובדים ולקוחות. וולמארט היא דוגמא קלאסית לחברה ששמה לנגד עיניה את הלקוחות כערך עליון, מעל לשני האחרים, וכיום ערך השוק שלה נמוך. גם חברה שמתייחסת בעיקר לעובדים, אבל לא תציף ערך לבעלי המניות, לא תשרוד לאורך זמן.

"אם מסתובבים בין העובדים יודעים יותר. בשופרסל קיימתי פעם בחודש מפגש שולחנות עגולים. על הנייר זה נשמע מצוין, אבל בשום מקום בעולם אנשים לא אומרים את דעתם האמיתית בקבוצה גדולה של עמיתים. בנטוויז’ן הייתי פעמיים בשבוע במוקדים, בשופרסל הייתי כל יום רביעי בסניפים. כאן אני עובר בין כל הקומות כל יום ומדבר עם אנשים. כך אתה שומע באמת מה קורה בחברה באופן בלתי אמצעי.

"בראיון עבודה, דבר על עצמך שתי דקות בלבד.  אחרי רבע שעה לי אישית כבר אין כוח. אני מתעניין באיזו תקופה היה המרואיין הכי נלהב ומבקש לדעת איפה גדל.
"הצוות הניהולי חייב לשמור על קשרי עבודה טובים. זו טעות לשמור על איש מקצוע מצוין אם המנכ"ל והוא לא עובדים טוב יחד. צריך להיפרד מהר ככל האפשר ממי שלא מסוגל להיות חלק מההנהלה.

"יש יתרון נוסף בלהיות דתי, חוץ מלא לעבוד בשבת. בסוף השבוע אתה פוגש בכל ארוחה 20־30 אנשים – זו קבוצת מיקוד מצוינת. חשוב להקשיב לסביבה הקרובה שלך, אבל לא לקבל החלטות בנושאי שיווק בעיקר על סמך מה שהיא ואתה אוהבים. כשאתה מוכר לעם ישראל, צריך לדעת מה הוא חושב, לא רק מה המשפחה שלך אוהבת.
"צריך יכולות אבל גם מזל. בסוף התואר באינסאד כולם פנו למקינזי, מלבדי. לא הייתי מצטיין דקאן, וחשבתי שמכל הגאונים שמסביבי אין לי סיכוי. למזלי הוזמנתי לארוחת ערב עם אנשי החברה. הלכתי ברגל 2.5 ק"מ לארוחה הזאת, ומשם הכל היסטוריה.

"בצבא התקבלתי לקורס טיס. אני שונא לטוס אבל רציתי להיות טום קרוז ב"טופ גאן". ברור שהייתי נופל מיד בהתחלה. למזלי התקבלתי לעוד יחידה ובסוף שירתתי את מערכת הביטחון עשר שנים.

"אני לא מתנתק מהעבודה אף פעם. אני מתאמן בריצה מגיל 16, ובשנה שעברה השתתפתי במרתון ניו יורק. כיום אני רץ פעמיים בשבוע 10־15 קילומטר, וגם אז מדבר על עבודה עם חברים לריצה.

"סבא שלי רצה שאהיה ראש ממשלת בריטניה, אבל נראה שזה לא יקרה. בעבר היה לי דחף לפוליטיקה. לא נראה לי שאשתי או בנותי יהיו מוכנות לצעד כזה, עם החשיפה האישית שזה דורש. תחום אחר שמלהיב אותי הוא חינוך. הייתי שמח אם מתישהו אוכל לנהל בית ספר. לפני כן אולי אקים קרן פרייבט אקוויטי שתשקיע בחברות בינוניות.

"אם תיישם חצי מהעצות שאתה מפזר סביבך, הרווחת. לרוב אנחנו לא מיישמים את השיעורים שאנחנו נותנים לאנשים אחרים.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יוני של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם,  חייגו:  5200*

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker