מפת הקשרים של רפי גינת |

המנכ"ל החדש של ערוץ 10 יודע באיזה צד מרוח החומוס

האם רפי גינת יצליח לנווט בין חבריו מהקהילה העסקית והתקשורתית לבין עובדיו העיתונאים?

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

המנכ”ל החדש של ערוץ 10 ומר כלבוטק, רפי גינת, הוא אחד מאנשי התקשורת המקושרים ביותר לחוגי הטייקונים ולאנשי עסקים בכירים. ידועים בעיקר קשרי הידידות שהיו לו עם סמי עופר, שאותו הכיר דרך חבריו הקרובים, בני הזוג דדי ותמי מוזס־בורוביץ’. גינת, חובב גדול של מכוניות יוקרה והפלגות ביאכטות, אף מחזיק במשותף ביאכטה עם דדי בורוביץ’. ידיד נוסף של גינת הוא הבעלים של הסופרלנד בראשון לציון, איש העסקים סמי יחיא.

עיתונות מסוכנת. רפי גינת ואהוד אולמרט

יחיא ובני הזוג מוזס־בורוביץ’ היו בין הבודדים שעמדו לצד גינת כשעמד לדין לפני 20 שנה על מתן שוחד לכאורה למלך החניונים ראובן גרוס - אשמה שממנה זוכה. את שלושתם הכיר גינת דרך חבר ותיק נוסף, המפיק חיים סלוצקי, שעמו הוא מיודד עוד מהימים שבהם היה מנהל מחלקת הבידור של הערוץ הראשון. סלוצקי, שגדל בשיכון ותיקים ברמת גן, הוא חבר ילדות של שניים מילדי משפחת מוזס - תמי ואחיה נוני, כיום מו”ל “ידיעות אחרונות”.

שנים רבות נהגו גינת, סלוצקי והאחים לבית מוזס להיפגש מדי שבת בביתה של תמי מוזס־בורוביץ’ בשיכון ותיקים.לעתים הוזמנו גם אורחים נוספים רבי עוצמה מעולם העסקים ומהתקשורת. מינויו של גינת לעורך "ידיעות אחרונות", בתחילת 2005, התבשל במפגשים אלה. בשנתיים שבהן כיהן גינת כעורך העיתון נשמעו טענות מצד עורך מוסף “7 ימים” דאז, ניר בכר, על כך שגינת מנסה למנוע או לרכך פרסומם של תחקירים בנושאי הון־שלטון. לאחר שפוטר על ידי גינת, עתר בכר לבית הדין לעבודה בדרישה להשיבו למשרתו. בסופו של דבר משך בכר את התביעה, לא לפני שהגיש תצהיר לבית המשפט, שבו ציין בין השאר את התערבותו לכאורה של גינת בתחקיר שעסק באלי לנדאו, אז יו”ר חברת החשמל וידיד משותף של גינת וסמי עופר. התחקיר, יש לציין, פורסם בסופו של דבר. גינת הכחיש את כל הטענות שהעלה בכר נגדו.

בשל קרבתו של גינת לאנשי מוזס, נתפס מינויו לתפקיד מנכ”ל ערוץ 10 כצעד שנועד לחזק את שליטתו של נוני מוזס בערוץ, בשאיפה להתחזק בענף הטלוויזיה. בפרסומים שהופיעו בתקשורת בנוגע למינוי הכחיש גינת כל קשר למהלך כזה, ואף טען שלא פגש את מוזס בשנתיים האחרונות.

חבר נוסף של גינת מעולם התקשורת הוא אודי אנג’ל, מבעלי זכיינית ערוץ 2 רשת, שבה שידר גינת עד לאחרונה את תוכניתו כלבוטק. אנג’ל וגינת למדו יחד בבית הספר הריאלי בחיפה, ושמרו מאז על קשר. בעבר היה אנג’ל נשוי לליאורה עופר, והוא נחשב למקורב מאוד למשפחת עופר אף שפרש מרוב תפקידיו בחברות של המשפחה. באחרונה נפגשו אנג’ל וגינת לפגישה שהוגדרה רשמית כ”פרידה מכלבוטק”, אך ככל הנראה היתה גם צעד גישוש לקראת אפשרות של מיזוג בין ערוץ 10 לבין רשת.

מפת הקשרים של גינת

ב־2007, בעת שגינת התמודד על תפקיד מנכ”ל חברות החדשות של ערוץ 2, היה זה אנג’ל שלחץ לאשר את המינוי, שבסופו של דבר נפסל בשל לחץ ציבורי. תומך נלהב אחר במועמדות גינת לתפקיד הוא מוזי ורטהיים, הבעלים של הזכיינית קשת, שאף הוא מיודד עם גינת. בעבר היו השניים חברים קבועים בפרלמנט שנהג להתכנס במסעדת רפאל ונדד ל“מועדון הקצינים”.

מי שהביא את גינת לפורום היה ידידו הטוב אורי פורת, שהיה אז מנכ”ל הרשות. פורת הכיר לגינת את אליעזר ז’ורבין, מבעלי משרד הפרסום דחף, שניהל את הפרלמנט ביד רמה. במשך השנים השתתפו בפגישות האלה אהוד ברק, סמי עופר, איתן רף, אברהם (בייגה) שוחט, רפי איתן, דב לאוטמן, הקבלן אורי דורי, מנכ”ל משרד הביטחון לשעבר עמוס ירון ושלום קיטל.

הכתבה מתפרסמת בגיליון מארס של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker