המוחות החדים בחקר ההיסטוריה |

מה עשו כשידעו

פרופ' דינה פורת מחוקרות השואה הבולטות בעולם חוקרת גם את הגזענות בת ימינו ומרגישה ש"הפרנסה רק גדלה מיום ליום"

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

פרופ' דינה פורת, ראש מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו באוניברסיטת תל אביב

רזומה: בת 69, תואר ראשון שני ודוקטורט מאוניברסיטת תל אביב. מכהנת כהיסטוריונית הראשית של יד ושם. פרסמה ארבעה ספרים, בהם הביוגרפיה של אבא קובנר פרסים: זוכת מדליית ראול ולנברג. ספרה אודות קובנר זיכה אותה בפרס הלאומי לספרים יהודיים מהמועצה למען הספר היהודי באמריקה

פרופ' דינה פורת. "העולים השאירו מאחוריהם משפחות. הם שללו את הגולה, לא את הגולים"צילום: מוטי מילרוד

המחקר: פרופ' דינה פורת היא מחוקרות השואה הבולטות בעולם. "כיוון שהשואה זה אוקיינוס, התמקדתי בשתי נקודות: יהדות ליטא, שם התחיל ההרג ההמוני ברגע שגרמניה פלשה לברית המועצות, והיישוב היהודי בארץ ישראל בזמן השואה. זה נושא שאנחנו מתייסרים בו עד היום - מתי ידעו, מה ידעו ומה עשו כשידעו. אני כופרת בטענה שליישוב לא היה אכפת. העולים השאירו מאחוריהם משפחות. הם שללו את הגולה, לא את הגולים".

בנוסף לחקר השואה עוסקת פורת גם בגזענות בת זמננו. "כבר 20 שנה אני עומדת בראש מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו, שהוא מכון לחקר הגזענות, והפרנסה רק גדלה מיום ליום. יש גזענות על רקע הגלובליזציה שהזיזה מיליוני אנשים בעולם, והולידה  מחדש שאלות של לאומיות וגם גזענות ואנטישמיות. יש אסלאמופוביה באירופה, עם כ־25 מיליון מוסלמים במערב היבשת, והיא משליכה גם על יהודים כי היא יוצרת קנאה של האסלאם בקבוצת יהודיות".

ההשראה: "גדלתי אצל פרופ' דניאל קארפי ז"ל, אצלו עשיתי את התואר השני והשלישי. הוא התאפיין בידע רחב ועמוק ובקפדנות עצומה. הוא תיקן כל פסיק וכך גם אני עושה היום, למרות שהסטודנטים שלי בטח לא מתלהבים מזה. את הפרק הראשון בדוקטורט שלי הוא החזיר אדום כולו. מרוב בהלה שמתי על המדף והחלטתי לוותר על התואר. בסוף הוא תפס אותי במסדרון ואמר לי 'אם לא היה בזה ממש לא הייתי טורח לתקן'".

רשימת 50 המוחות החדים בישראל מתפרסמת בגיליון ינואר של

לקבלת גיליון היכרות חינם חייגו: 5200*,
שלוחה 1

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker