האלפיוניסט |

מפת הקשרים של אהוד ברק

אהוד ברק פורש מהפוליטיקה וממשרד הביטחון, אך לא יהיה חשוף בצריח. בזכות סיירת החברים שמלווה אותו מהצבא הוא יוכל להמשיך ולעשות לביתו כיועץ בתחומי הנדל"ן והתקשורת

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

ביום הבחירות הקרוב יסתיים הפרק הפוליטי השני בחייו של אהוד ברק. אם לא ימונה שוב לשר הביטחון, הוא יפרוש מהלשכה בקריה ומהמשרד בכנסת ויוכל לחזור לפעילות עסקית. במערכת הבחירות הקודמת רץ ברק בראשות העבודה בקמפיין שמיתג אותו כמי שאינו סחבק. סחבק או לא, אין ספק שהוא מקושר היטב בעולם העסקי. דרכו החדשה תהיה מרופדת באנשים ובקשרים שסייעו לו לעשות לביתו בתקופת הצינון הקודמת מהפוליטיקה בשנים 2001־2007, אז הרוויח 35 מיליון שקל, רובו מייעוץ לחברות בינלאומיות ומעסקות תיווך.

האנשים הקרובים ביותר אל ברק, פרט למשפחתו, הם החברים מסיירת מטכ”ל. בין יוצאי היחידה, האדם הקרוב אליו ביותר הוא איש העסקים לוני רפאלי, בעלה של ליאורה עופר, יו”ר חברת הקניונים מלירסון ואחת הנשים העשירות בישראל. רפאלי, שסייע לברק להיבחר לראשות הממשלה ב־1999, סייע לו יחד עם גיסו אז, דורון כהן (אחיה של גרושתו, נאוה), להקים את חברת אהוד ברק בע”מ, שבאמצעותה פעל  בזירה העסקית לאחר שפרש מפוליטיקה ב־2001.

מפת הקשרים של אהוד ברק צילום: מוטי מילרוד, איציק בן מלכי, דן קינן, מוטי קמחי, אייל טואג, עופר וקנין

זיו לוטנברג, הנשוי לבתו של ברק, מיכל, הוא הצלע השלישית שתמכה בברק האזרח. דודו של לוטנברג, ד”ר מאיר בראל, הוא פעיל ותיק בזירה הבינלאומית של קרנות הגידור. הקשר עם בראל הוביל את ברק לייעץ לקרן סטאר, שאותה הקים בראל. השניים גם הצטרפו לקרן הגידור CMA שמקום מושבה בלוקסמבורג. מיקי פדרמן, בעל השליטה בחברת אלביט מערכות וברשת מלונות דן, הוא חבר נוסף מהסיירת, ואף תרם לו כאשר התמודד ב־2007 לתפקיד יו”ר מפלגת העבודה.

בשנותיו במגזר העסקי טיפח ברק חברויות גם עם טייקונים. הוא מיודד עם היהלומן בני שטיינמץ, שעמו בחן כמה הזדמנויות השקעה לפני כעשור, בעיקר בנדל”ן במזרח אירופה. ידיד נוסף הוא מוזי ורטהיים, בעל החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה). השניים הכירו בנסיבות חברתיות כאשר חלקו מדי יום שישי שולחן במסעדת רפאל בתל אביב, יחד עם עיתונאים ואנשי עסקים נוספים. אחד מהם היה סמי עופר, דודה של ליאורה עופר. לאחר מותו של עופר נשמרת הידידות עם דור ההמשך – ברק ואשתו נילי פריאל, היו בין המוזמנים לחתונתו של עידן עופר שנערכה לפני שלוש שנים בארסוף.

קשר נוסף של ברק דרך חתנו לוטנברג הוא עם איש העסקים צביקה בארינבוים, שבאחרונה מכר את השליטה בחברת ZBI. ב־2005 מונה ברק להיות נשיא חברת גילת סאטקום, אז בשליטתו של בארינבוים. הוא כיהן בתפקיד קצת יותר מחצי שנה, ושלשל לכיסו כמעט מיליון שקל. בשלב מסוים עלתה האפשרות שברק ישקיע כסף בגילת סאטקום, יחד עם איש העסקים חזי בצלאל, שאת עיקר הונו עשה באפריקה, בין היתר בעסקות נשק. בין השניים חיבר מקורבו של ברק, יוני קורן. עסקת ההשקעה לא יצאה אל הפועל, אך בצלאל וברק נותרו בקשרי ידידות.

לא מן הנמנע שברק, שבחר בשנים האחרונות להתגורר במגדלי יוקרה, יבחר כעת לעסוק בנדל”ן. כאיש עסקים הוא טיפח קשרים עם נתן חץ, בעל השליטה בחברת אלוני־חץ, וניסה לעניין אותו בשיתוף פעולה עסקי שלא יצא אל הפועל. ברק גם שימש יועץ של חברת קנדה־ישראל, שבשליטתם של ברק רוזן ואסף טוכמאייר. חץ ומירית טוכמאייר, אשתו של אסף,  תרמו לברק 35 אלף שקל כל אחד בפריימריז לראשות העבודה ב־2007.

הכתבה מתפרסמת בגיליון ינואר של

לקבלת גיליון היכרות חינם חייגו: 5200*,
שלוחה 1

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker