7 מועמדים לפריימריז ולכנסת

מעולם לא היה סדר יום כלכלי וחברתי יותר למערכת הפוליטית שהולכת לבחירות. מה מצפה למתמודדים על מקום בכנסת

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפריימריז בליכוד ובעבודה מתקרבים, מיד לאחריהם הבחירות - והשיחות עם המתמודדים מרתקות ואינטנסיוויות מתמיד. מעולם לא היה סדר יום כלכלי וחברתי יותר למערכת הפוליטית, וכולם מתלהבים ומלהיבים. הנה כמה סוגי מתמודדים:

1. העיתונאי. הוא היה לוחם בשחיתות, פרשן־על או בעל טור. זמן המסך שצבר והמוכרות שלו בציבור הם הנכסים העיקריים שהופכים אותו למועמד אטרקטיווי. יש לו המון רצון טוב ואמונה יוקדת שיהיה טוב מכל הפוליטיקאים ״הישנים״ כי הוא נקי, חדש, טהור ומבין בדיוק מה צריך לעשות. מהר מאוד הוא יגלה שהיכולת שלו לשנות מוגבלת מאוד כי מוקדי הכוח הגדולים חזקים בהרבה מכל פוליטיקאי. הוא יגלה שהוא עסוק חלק אדיר מזמנו בפוליטיקה פנים־מפלגתית ושהוא עבד של חברי מרכז, ועדי עובדים ועיתונאים, עורכים ומו״לים עם אג׳נדות עסקיות ופוליטיות נסתרות.

2. פעיל המחאה. הוא או היא עדיין זוכרים את ימי הקיץ העליזים בשדרות רוטשילד. את החיבוק של הציבור הרחב, את הטקסטים המלהיבים על צדק חברתי ואת האווירה של מהפכה באוויר. הם בטוחים שזה פרץ אנרגיה אדיר שעכשיו יוביל אותם לכנסת לעשייה ולהשפעה חסרות תקדים. איזו אכזבה מצפה להם. בכנסת הם כבר לא פעילי מחאה ולצעוק כל הזמן נגד הממשלה כבר לא מספיק; צריך גם לבוא עם תוכניות - בעיקר כאלו שיש להן ישימות כלכלית ופוליטית. גימיק המחאה יתפוגג וילך כשהם כבר יהיו ישובים במכוניות שרד פרלמנטריות עם נהג ועוזרים.

3. המיליונר המצליח. הוא כבש כל פסגה עסקית, אך זה רק נתן לו תיאבון גדול יותר להשפעה לאומית - כזאת ששום עסק גדול ככל שיהיה לא יוכל לתת לו. הוא מביא הרבה קבלות של פילנתרופיה ויכולות ארגוניות וניהוליות, אבל יש רק בעיה אחת קטנה: הוא רוצה שכולם יאהבו אותו. החיים בעולם העסקים היו מלאי עימותים וסיכונים - בעולם הציבורי והפילנתרופי הוא רוצה למלא חסכים אחרים.

מהר מאוד הוא יגלה שמי שרוצה לעשות דברים בעלי ערך מוכרח להיות ערוך לעימותים. אם כולם מוחאים לך כפיים - אתה כנראה לא עושה שום דבר משמעותי.  אבל הוא רוצה שיאהבו אותו: כולם. הוא לא מוכן להיות בסוף השבוע על הגריל בעיתון או באולפן. הוא ילמד לרצות את מוקדי הכוח.

מליאת הכנסת, השבועצילום: מיכל פתאל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והטורים במגזין ישירות לפייסבוק שלכם

4. השורד. הוא כבר ציני ומבין היטב את המשחק הפוליטי. הוא יודע מה ההשפעה האמיתית של חבר כנסת על הכלכלה והחברה בישראל, אבל נחוש להמשיך. הוא לא יכול לחשוב על שום ג׳וב מלהיב אחר. הוא יגיע לכנסת הבאה מרוט, עייף עם בלי סוף ״חובות״ לכל האנשים שעשה אתם דילים, אבל הוא לא מצטער לרגע - אין כמו לחזור לבועה החמימה בגבעת רם.

5. המסודר. הוא כבר יודע שיהיה בכנסת הבאה לאחר שיתברג במקום גבוה ברשימה. יש מאחוריו שנים של תחזוק משומן ומתוחכם של מערכות יחסים עם קבלני קולות, מאעכרים, ועדי עובדים ועיתונאים. יש לו עניין מועט וידע מועט בסוגיות הכלכליות והחברתיות שעל הפרק - ובצדק: תחזוק הגימיקים התקשורתיים ויוזמות החקיקה שלו לא דורשים הרבה ידע וניסיון. הוא טרוד בעיקר בשאלה איזה כיבודים נוספים יקבל: האם יהיה יו״ר ועדה? משנה לראש הממשלה? שר בלי תיק עם לשכה וצבא של עוזרים?

6. הפרלמנטר. הוא היה מחברי הכנסת החרוצים, הישרים והנחושים ביותר בכנסת. הוא למד סוגיות לעומקן והשכיל לכרות בריתות פוליטיות ומקצועיות שבאמצעותן הוביל שינויים ויוזמות חקיקה אמיתיות. כעת הוא שואל את עצמו אם זה היה כדאי. מימינו ומשמאלו הוא רואה את אלופי הגימיקים שהקדישו זמנם למאעכרים ולתחזוק רשת של קח־תן עם כל מי שיכול לקדם את בחירתם. הוא נגעל מהמערכת, בז לה, אבל דווקא בגלל זה הוא יודע כמה תרומתו וקיומו בתוכה חשובים. הוא ירוץ שוב, בכל הכוח, כתף אל כתף עם חמשת הטיפוסים האחרים.

7. הכוכב. הוא ינצח את המערכת המסואבת ויידע גם להשתמש בה - וגם להוביל שינויים אמיתיים בכלכלה ובחברה הישראלית. הוא חושב לטווח ארוך, אסטרטגית, ויודע גם להביא הצלחות בטווח הקצר. היכן המועמד המבטיח הזה? אם יש כזה, יופע מיד.  


* * *

וכמעט שכחנו את ה״אתרוג״: הוא הורשע בפלילים, יש מאחוריו אינספור פרשיות של בעיות בטוהר מידות, ניגודי אינטרסים וקלון ציבורי - וזה בדיוק כוחו הגדול; הוא חלק מחבורה חזקה של הון־שלטון־עיתון שאוהבת בדיוק טיפוסים כאלה. הם ידחפו אותו באמצעות רשת החברים והכסף שלהם עמוק לתוך הזירה הציבורית שוב ושוב ושוב תוך כדי צעקות שהוא ״היונה המתונה שתביא את השלום".

 guy.rolnik@themarker.com

הטור מתפרסם בגיליון נובמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker