סקר מגזין TheMarker |

מה יותר מלחיץ: ישיבת ההנהלה או הבילוי עם הילדים אחר הצהריים?

גם אחרי ששריל סנדברג קבעה ש"אין דבר כזה איזון בין חיים לעבודה", רוב העובדים מרגישים שהם חייבים למצוא את שביל הזהב בין משרה תובענית למשפחה. סקר של מכון פאנלס במיוחד למגזין TheMarker מגלה עד כמה האיזון מלחיץ

שני שילה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני שילה

ברט לארונג, מייסד שותף בחברת FullContact הרגיש שהעובדים שלו עובדים קשה מדי. באמצע יולי הוא פרסם בבלוג של החברה שעובדים שינצלו  את מלוא 15 ימי החופשה השנתית שלהם יזכו בבונוס בסך 7,500 דולר. נשמע אטרקטיבי, אבל מתברר שלא קל לביצוע. כדי לזכות בבונוס נדרשו העובדים לשמור מרחק נגיעה מהטלפונים החכמים שלהם, לא לעלות פוסטים או סטטוסים שקשורים לעבודה ולא לענות למיילים. כן, הבנתם נכון, הבוס מציע לעובדים תשלום תמורת אי עבודה. למרבה האירוניה העידוד להתנתק מגיע מחברה שעוסקת בפתרונות להתחברות מכל מקום ומציעה שירותי ענן ואחסון לחברות ולעסקים.

צילום: טואג אייל

לארונג מאמין שהחברה שלו תתפקד טוב יותר אם העובדים יצליחו להתנתק מעבודתם בשעות הפנאי. הם יהיו מרוצים יותר, שמחים יותר וגם ישקיעו יותר בעבודתם. הרעיון ליוזמה עלה במוחו בירח הדבש, אז חשש שאשתו הטרייה תגלה עד כמה הוא עצמו מכור לעבודה.

לארונג אינו לבד: בסקר שפורסם ב"ניוזוויק" התברר כי 80% מהעובדים שיוצאים לנופש מביאים אתם את המחשב כדי להתעדכן במיילים ובעבודה.

האם תוכנית ההתנתקות של לארונג אכן תסייע לעובדים לאזן בהצלחה בין דרישותיה של קריירה תובענית לבין שאר מרכיבי החיים? בשנה האחרונה נשמעים יותר ויותר קולות שאומרים שבעצם אי אפשר לאזן, צריך לוותר. את זה אמרה בקול רם וברור אן מארי סלוטר, בכירה לשעבר בממשל אובמה, שבמאמר השער של מגזין "אטלנטיק" כתבה בהרחבה על הקשיים שבהם נתקלה כשניסתה לשלב בין משרה תובענית לבין הצטיינות בשאר תחומי החיים. המאמר שכותרתו "למה נשים עדיין לא יכולות שיהיה להן הכל" היה הנקרא בתולדות המגזין וזכה למיליון קוראים בתוך שבוע. למרות שרבים בחרו לדון בנאמר בו מהזווית הפמיניסטית, לא כדאי להתעלם ממה שהוא אומר על הקושי לעבוד במשרה בכירה (ללא קשר למגדר) ועדיין להצליח לחיות - לראות את הילדים, לעשות ספורט, לבלות ואפילו לנוח. סלוטר, על פי עדותה, בחרה לוותר. היא עזבה את משרתה הנחשקת בממשל וחזרה למשרתה הקודמת באקדמיה (נחשקת ויוקרתית בפני עצמה).

התפלגות הפעילות היומית
באיזו מידה אנחנו מצליחים לאזן

גם שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק ואחת הנשים המצליחות בעולם, הביעה את דעתה בסוגיה כשקראה לנשים לצאת ולכבוש את שוק העבודה. בראיון ל"הפינגטון פוסט" אמרה סנדברג ש"אין דבר כזה איזון בין חיים לעבודה. יש חיים ויש עבודה, ואין שום איזון ביניהם".

אחת מההשפעות של הדיון ניכרת היטב בסקר שערך מגזין TheMarker בשיתוף מכון המחקר פאנלס. מתברר שעצם הדיון בצורך לאזן יוצר לחץ עצום על העובד הישראלי. בתשובה לשאלה מהו הגורם העיקרי שיוצר לחץ בחיי היומיום שלך דירגו הנשאלים את ענייני העבודה במקום הראשון (30.5% מהמשיבים) ומיד אחריו נמצא עצם הצורך לאזן (29.7% מהמשיבים).

במציאות של משבר כלכלי מאיים, נדרשים עובדים רבים להשקיע קצת יותר כדי לשמור על מקום העבודה שלהם. באווירה כזו ברור שהמשימה של איזון הופכת מורכבת אפילו יותר. לדברי מלי אלקובי, מנכ"לית דינמיקס, חברה המייעצת לעובדים איך לאזן בין חיים לעבודה, שוק העבודה הישראלי פוגע בתחושת האיזון בגלל שלושה גורמים: נטייה לחקות את שוק העבודה האמריקאי - סקר של מגזין INC.com מעלה כי העובד האמריקאי הממוצע עובד יום עבודה נוסף בכל שבוע, אחרי שהוא יוצא מהמשרד; תחושה הישרדותית שגורמת לעובדים לעבוד יותר קשה וההווי החברתי. "הישראלים מאוד חברותיים. אין ישיבה שלא מעלים בה חוויות מסוף השבוע. אלמנט שלא קיים באירופה או באוסטרליה למשל. כמו כן העמידה בלוחות זמנים נחשבת ללא קולית". כל אלה משפיעים על היעילות של העובד ומייצרים תחושה של לחץ לעמוד במשימות.

הגורם העיקרי ללחץ בחיי היומיום

בסקר שערך אתר  Glassdoor.com, שמתמקד בשיפור תנאי העבודה, דורגו 25 החברות שמצטיינות בתחום האיזון בין עבודה לחיים לדעת עובדיהן. במקום הראשון דורגו מלכ"ר בשם MITRA ופירמת הייעוץ  North Highland, המעסיקה כ־1,000 עובדים.

מי שמכיר את תחום הייעוץ או שצפה  בסדרה "בית השקרים", יודע שמדובר בתחום תחרותי המתאפיין בשעות עבודה ארוכות ונסיעות רבות. אז איך חברת ייעוץ מצליחה לקבל ציון גבוה בדירוג כזה? הייחוד של נורת' היילנד הוא בכך שמדובר בחברה הנמצאת בבעלות העובדים ומכריזה על עצמה כחברה עם תרבות של שקיפות. מגזין הייעוץ Consulting Magazine העניק לה השנה, בפעם השישית ברציפות, את התואר "חברת הייעוץ שהכי טוב לעבוד בה". סוד האיזון בין עבודה לחיים בנורת' איילנד הוא הפיזור הנרחב של החברה על פני 53 סניפים, כך שכל עובד יכול למצוא את המשרד הקרוב לביתו ובהתאם לטפל בלקוחות הנמצאים בקרבת המשרד. בדרך זו העובדים אינם נאלצים לטוס ברחבי ארצות הברית בין הלקוחות ולשהות ימים ארוכים הרחק מהבית, אורח חיים שנחשב מקובל בענף. ואם למישהו היה ספק - תרבות העבודה המתחשבת בחברה לא פוגעת בה.  ב־2011 צמחה החברה ב־38%, והציגה הכנסות של 300 מיליון דולר.

חברת אינטל מדורגת ברציפות בצמרת רשימת מקומות העבודה שהכי כדאי לעבוד בהם בישראל בסקר השנתי שמפרסם מגזין TheMarker בשיתוף BDI. אינטל היא חברה גלובלית שעובדת מסביב לשעון ויש בה מודעות רבה לצורך באיזון. העובדים יכולים לבחור לעבוד יום בשבוע מהבית, יש בחברה תוכניות מיוחדות שמאפשרות לנשים לאחר חופשת הלידה לחזור לעבודה בקצב המתאים להן. כמו כן יש עובדים שמחלקים את היום שלהם בצורה גמישה. בחברה מציעים לעובדים מעונות יום וקייטנות בחופשים, רק כדי שהם יגיעו בראש שקט לעבודה. העובדים גם יכולים לצאת לחופשה ארוכה בקיץ. כל שלוש שנים הם זכאים לשבתון, כלומר לחופשה ארוכה יחסית.

הגורם העיקרי ללחץ בחלוקה לפי מין
הגורם העיקרי ללחץ בחלוקה לפי גיל

מתברר ששביעות הרצון של העובדים עולה אם במקום העבודה יש קפיטריה וחדר כושר, כך עולה מסקר של Glassdoor.com. ואולם מעסיקים שחושבים שזה הפתרון לאיזון - טועים. "מבחינת העובד ההליכה לחדר כושר בזמן העבודה אינה נתפסת כזמן פנוי, ולקפיטריה הוא לא יזמין את אשתו להצטרף אליו", מסביר ד"ר יאיר שרן, מנהל המרכז הבינתחומי לניתוח ולתחזית טכנולוגית באוניברסיטת תל אביב.

לתחושת חוסר האיזון תורמות הפעילויות שלנו מחוץ לעבודה. ד"ר שרן מחלק את הפנאי לשלושה: כל מה שצריך כדי להתקיים פרט לעבודה (כמו שינה למשל); כל מחויבות שאנחנו לוקחים על עצמנו מעבר לעבודה, כמו טיפול בילדים או פעילות גופנית; מה שנשאר - כלומר הפנאי האמיתי שבו אנחנו יכולים לעשות מה שאנחנו רוצים. "רק מעטים באמת כל הזמן עובדים. השאר מרגישים את הנטל בגלל המחויבות שהם לוקחים על עצמם, כמו הטיפול בילדים ובמשפחה שהוא 'פנאי משועבד' וממלא הרבה מאוד מהזמן הפנוי שעומד לרשותנו".

ומה עם האיזון ההורמונלי?

לדברי מלי אלקובי, מנכ"לית דינמיקס, לשיח על איזון בין חיים לעבודה יש עוד זווית - הזווית ההורמונלית. האינטנסיביות בחיים המודרניים ובוודאי בקרב בעלי קריירה מתבטאת בעודף של הורמון קורטיזול, "הורמון הסטרס", שמשתחרר כשאנחנו מרגישים שאנו נמצאים במצב הישרדותי. "גם הצורך לעמוד בסטנדרטים גבוהים של הורות יכול להביא לעלייה ברמת ההורמון", אומרת אלקובי. "מנגד, ללא פעילות גופנית מספקת חסר בגופנו הורמון אחר - האנדורפין המשתחרר בזמן פעילות גופנית וגורם לתחושת סיפוק ואופוריה. לאנדורפונים יש השפעה על מצב הרוח והם מעין סם טבעי שחסרונו עלול להוביל לדיכאון".

הורמון נוסף שחסר לרוב העובדים בפרך הוא האוקסיטוצין, הורמון האהבה שמשתחרר בעת קיום יחסי מין, ועל פי מחקרים דואג לרגשות הקרבה בין נשים לגברים. במחקר שנערך באוניברסיטה של ציריך בשווייץ התבקשו 47 זוגות הטרוסקסואלים שהשתתפו בניסוי לשוחח על נושאים שבדרך כל גורמים להם לריב. הנסיינים שהוזרק להם הורמון אוקסיטוצין, הצליחו לשוחח בצורה חיובית יותר ורמת הקורטיזול ברוק שלהם היתה נמוכה בהשוואה לקבוצת הביקורת שלה הוזרק פלצבו. זה לא המחקר היחיד שמצא קשר בין אוקסיטוצין לכמות הקורטיזול. במחקר שנערך באוניברסיטת אוסנברוק בגרמניה, נבדקו 36 גברים בריאים שקיבלו אוקסיטוצין ואחר כך העבירו הרצאה פומבית. אצל נסיינים אלה נמצאה ירידה ברמות הקורטיזול בדם, בהשוואה לקבוצת הביקורת שקיבלה פלצבו.

מה יעשה אותנו יותר מאוזנים

בעולם שמחוץ למחקרים האקדמיים - שם האוקסיטוצין ניתן בזריקה - הדרך להעלות את רמת ההורמון בדם היא לקיים יחסי מין. מה הקשר בין כתבה על איזון בין חיים לעבודה ליחסי מין? "בכמעט 60% מהמשפחות שבהן לשני בני הזוג יש קריירה, בדרך כלל נרשמת ירידה בתדירות יחסי המין. הסיבה לכך היא ריבים ומתיחות בין בני הזוג, בין השאר, עקב מרירות בנוגע לחלוקת התפקידים ביניהם", אומרת אלקובי.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון אוקטובר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker