תיק ההשקעות של סטנלי פישר

נגיד בנק ישראל אינו עומד להעלות את הריבית השקלית, על אף שהוא אופטימי משהיה לפני שלושה חודשים

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אבריאל

אחד מכללי האצבע הנפוצים של עולם ההשקעות הוא "אל תילחם בבנק המרכזי", ובאנגלית אמריקאית - Do Not Fight the Fed. ההיגיון שמאחוריו לא מסובך: הבנק המרכזי הוא ה"גורילה" של השווקים הפיננסיים, המהלכים שלו תמיד משפיעים על השווקים, וכמעט תמיד הוא זה שמנצח את הסוחרים שפועלים הפוך ממנו.

צילום: מיכל פתאל

הדרך הנפוצה שבה בנק מרכזי משפיע על השווקים היא על ידי שינוי שערי הריבית: כאשר הריבית יורדת המניות עולות, וכאשר היא עולה הן יורדות. וכך זה אכן עבד: בין השנים 1946־2007, בכל פעם שהבנק המרכזי בארצות הברית החל במגמה של הורדת ריבית, עלה מדד המניות האמריקאי S&P 500 בכ־15.5% ב־12 החודשים שלאחר השינוי. לחלופין, כאשר הבנק המרכזי החל להעלות את הריבית, שוק המניות עלה ב־6.2% בלבד. זה הבדל גדול.

גם שני המשברים הגדולים האחרונים - משבר האשראי של 2008 ומשבר היורו של השנתיים האחרונות - מוכיחים שלא מומלץ למשקיעים לפעול נגד בנקים מרכזיים. בשיאו של משבר האשראי, כאשר הגירעון התקציבי והחובות של ארצות הברית עלו במהירות, העריכו המומחים שהתשואות על איגרות החוב האמריקאיות יעלו במהירות, אלא שנגיד הבנק המרכזי בן ברננקי חשב אחרת: הוא המציא תרגיל בשם "הרחבה כמותית" והחל לרכוש איגרות חוב במאות מיליארדי דולרים. התוצאה: תשואות האג"ח של ארצות הברית ירדו לשפל היסטורי, תופעה שהביכה את המשקיעים המקצוענים החריפים ביותר.

כעת הבנק המרכזי האירופי, בראשותו של הנגיד "סופר מריו" דראגי, הוא זה שמביך את המשקיעים. כולם חשבו שמטבע היורו ושוקי המניות של אירופה יקרסו, אך הוא הצליח לשכנע את גרמניה לצאת בתוכנית לרכישת אג"ח של מדינות דרום אירופה – וכל השווקים הללו זינקו. היורו, שכולם כבר מיהרו להספיד, נסחר בסוף חודש ספטמבר ברמה של 1.3 דולרים – רמה דומה לזו של תחילת 2009, כאשר איש לא חשב על משבר.

את אותו היגיון אפשר להפעיל גם בשוק ההון הישראלי, אלא שלשם כך צריך לשבת בוועדה המוניטרית של בנק ישראל או להאזין לקו הטלפון של הנגיד סטנלי פישר - שתי אפשרויות בלתי מעשיות. לחלופין, אפשר לנסות לפענח את הדברים שאומר הנגיד - פעולה המכונה בחו"ל Fed Watching. למזלנו, יש לא מעט טקסטים כאלה בעיתונים: פישר קיים עם TheMarker ועם כלי תקשורת אחרים סדרת ראיונות לכבוד ראש השנה, וחשף בהם לא מעט ממה שמטריד אותו. כידוע, פישר הוא יותר מנגיד, ומה שהוא אומר לראש הממשלה ולשר האוצר הופך בדרך כלל למדיניות. כיצד, אם כן, נראה תיק השקעות המבוסס על מה שמעסיק את פישר? הנה כמה הערכות.

1. נדל"ן. בראיון עמו גילה פישר כי בידי בנק ישראל עבודת מחקר פנימית, שלא פורסמה, המראה כי סיבה עיקרית לעליית מחירי הדירות היא ביקושים מצד רוכשי דירות להשקעה. היא מראה גם שחלק ניכר מהדירות הללו נרכשו בסיוע של משכנתא גבוהה במיוחד. מאחר שפישר מעוניין להוריד את מחירי הדיור, אפשר לנחש שבקרוב יוטלו מגבלות על רוכשי הדירות להשקעה. ההמלצה המפורשת של פישר: אל תרכשו דירה להשקעה, ובעיקר אל תרכשו דירה להשקעה עם מרכיב גדול של משכנתא.

2. ריבית. אף שהוא אופטימי יותר משהיה לפני שלושה חודשים, פישר אינו עומד להעלות את הריבית השקלית. כאשר הבנקים המרכזיים בארצות הברית ובאירופה שומרים על ריבית אפסית ועושים מאמצים להוריד את הריבית הארוכה, פישר לא יפעל אחרת. מכאן שהריבית והתשואות על איגרות החוב של ממשלת ישראל לא יעלו בצורה משמעותית. הכל, כמובן, מתוך הנחה שלא תפרוץ מלחמה בין ישראל לבין שכנותיה.

3. אינפלציה. מדד המחירים לחודש אוגוסט עלה אמנם באחוז שלם, לכאורה סימן לאינפלציה מדאיגה, אבל הסיבות היו נקודתיות. הדולר (שבינתיים נחלש) העלה את  שכר הדירה (וממילא פישר רוצה לטפל בדיור), הדלק התייקר בכל העולם, הסיגריות ספגו עליית מס והפירות הטריים ספגו עלייה עונתית. ואולם, כמו שאר הנגידים, פישר אינו מוטרד כרגע מאינפלציה, בוודאי כל עוד קיים לחץ על שוק העבודה.

4. שוק המניות. הנגיד לעולם לא יספק רמז על עמדותיו בנוגע למחירי המניות, לפחות עד ליום שבו תיווצר בשוק בועה. אבל כאשר הריביות על הפיקדונות בבנקים נמוכות ולא צפויות לעלות, כאשר שוק הדירות להשקעה נראה מסוכן, כאשר איגרות החוב הממשלתיות נסחרות בשיא של שנים וכאשר רבות מאיגרות החוב הקונצרניות נסחרות במחיר המשקף חשש מתספורות - שוק המניות הופך לאלטרנטיבה הכמעט יחידה להשקעה. המשמעות: בניגוד לתחושת הבטן של רבים, ובהמשך לכך שהיה אפיק ההשקעה המצטיין של הקיץ בארצות הברית ובאירופה - דווקא שוק המניות הוא זה שעשוי להפתיע.

הטור מתפרסם בגיליון אוקטובר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker