שנת פרנסה טובה |

היי טק לכולם

אורן גלנץ מטפל בהעדר ביטחון תעסוקתי בהיי טק, במיוחד בקרב עובדים מבוגרים. זיקה אב-צוק מביאה את סיסקו לרשות הפלסטינית וארנה ברי מגייסת עובדים בנגב. הכירו את האנשים שמתכנתים מחדש את עולם ההיי טק הישראלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב־2008 עזב אורן גלנץ את חברת הסטארט אפ שהקים, אוליסטה, שפיתחה תוכנה למעקב אחר תהליכים עסקיים בשוק הסלולר, ושקל את צעדיו הבאים. המשך העיסוק ביזמות נראה כמהלך קריירה מתבקש עבור יזם ההיי טק המנוסה, שכבר הקים ומכר שתי חברות (הראשונה שבהן היתה טלנולדג', שפיתחה מערכות בילינג). אלא שאז פרץ המשבר העולמי במלוא עוזו, וגלנץ הבין שעליו להחליט אם לטפס שוב על הגל רק כדי להמתין לנפילה הבאה, או לעשות משהו שונה לגמרי. זה היה הרגע שבו החליט להקים את By the people, מיזם המסייע לאנשי היי טק לצאת ממעגל השכירות בענף, שבו ביטחון תעסוקתי הוא בבחינת מילה גסה, לקחת אחריות על הקריירה שלהם ולעבור לעבוד כפרילנסרים.

By The People היא חיה מוזרה בנוף ההיי טק המקומי. החברה שכמעט אינה מעסיקה עובדים בעצמה מסייעת לאנשי ההיי טק הפונים אליה – רבים מהם מובטלים ומבוגרים יחסית – להקים בעצמם מיזמים או חברות משלהם, או להשתלב בפרויקטים קיימים כנותני שירותים. גלנץ משמש מנטור לאותם עובדים, ומקשר בינם לבין חברות המחפשות עובדים לטווחי זמן קצרים. עם זאת, הוא מדגיש, החברה אינה עוסקת בהשמה, אלא בהקניית צורת חשיבה חדשה וראייה מפוכחת של העתיד לעובדי הענף, הסובלים לעתים מאי ודאות גדולה באשר לעתידם. "משהו לא סביר עובר עלינו, ההיי טקיסטים", הוא אומר. "כולם חיים בתחושה של משבר אחת לכמה שנים, וזה אכן המצב. חודש אחד מפטרים, חודש אחר כך מחלקים בונוס למי שמביא עובד חדש מצטיין, ובחודש הבא שולחים את אותו אדם הביתה כי פתאום יש בעיה עם ההכנסות".

מקום 95 בדירוג 100 המשפיעים 2012. אורן גלנץצילום: איציק בן מלכי

חוסר הביטחון התעסוקתי פוגע בעיקר בעובדים מבוגרים שלעתים מתקשים מאוד למצוא עבודה חדשה. גלנץ מאמין שהקושי הזה נובע בחלקו מדעות קדומות, אך קשור גם למחיר השוק הגבוה של אותם עובדים, ולעתים לרתיעתם מהצורך להתגמש וללמוד טריקים חדשים בגיל מבוגר. לבעיה זו פן נוסף הפוגע גם במעסיקים: מחקר שערכה ב־2004 חברת המחקר האמריקאית פורסטר גילה כי עלות גיוסו של עובד חדש שווה כמעט לערך משכורתו השנתית, מכאן שמצב שבו מגייסים ואחר כך מפטרים אינו רק אכזרי כלפי העובדים, אלא במקרים רבים גם נטול כל היגיון עסקי.  

כדי לעזור לפונים להתמודד עם המטלה של יצירת אופק תעסוקתי באופן עצמאי, משמשת By The People גם כרשת ביטחון חברתית המקדמת שיתופי פעולה. החברה מקיימת ישיבות פתוחות וארוחות צהריים משותפות לכל העובדים שמשתמשים בשירותיה, וכך מתאפשר להם להכיר זה את זה ולקיים רשת חברתית של עזרה הדדית. אם אחד מהם נזקק לעזרה בכתיבת קוד הוא יכול לקבל אותה מאדם המתמחה בכך, ובתמורה לתרום מניסיונו בתחום אחר, שבו הוא בקי.

הפתרון של גלנץ לגילאי ה־45 פלוס מתאים גם לצעירים בני דור ה־Y, שרבים מהם פונים לחברה. לדבריו, צעירים רבים פשוט לא רוצים להפוך לעבדי היי טק. "דור ה־Y עובד אחרת. הם מעדיפים לא להוביל צוותים, ולא פעם ידחו פרויקט כי תכננו לצאת לחופש", הוא מציין בסיפוק. "הם כל כך נורמליים".

מנהלת הון שינוי: זיקה אב־צוק, מנהלת השקעות חברתיות בסיסקו

לפני יותר מעשר שנים ביקר בישראל מנכ"ל סיסקו באותה תקופה, ג'ון מורגרידג'. זיקה אב־צוק, שהיתה מנהלת בתחומי מחקר ופיתוח, הציגה בפניו את החזון שלה לשינוי פני החברה. המנכ"ל נרתם לנושא ואב־צוק נטשה את עולם הפיתוח. כך נולדה המחלקה להשקעות חברתיות בסיסקו.

בשנים האחרונות עסקה אב־צוק, כיום מנהלת ההשקעות החברתיות של סיסקו העולמית, בקידום אוכלוסיות באמצעות חיבורן לטכנולוגיה כמנוף צמיחה כלכלי וחברתי. בישראל הובילה פרויקטים ובהם "מענטק", לשילוב אקדמאים ערבים בתעשית ההיי טק. הפרויקטים שלהם היא אחראית משפיעים גם על המדינות השכנות במזרח התיכון ובאפריקה.

מקום 37 בדירוג 100 המשפיעים 2012. זיקה אב-צוקצילום: בן מלכי איציק

אב־צוק תיכנס לדפי ההיסטוריה כמי שהיה לה חלק מרכזי בהקמת תעשיית ההיי טק הפלסטינית. ב־2008 יזמה השקעה של סיסקו בגדה המערבית, ועד היום השקיעה החברה 15 מיליון דולר בהיי טק הפלסטיני. בעקבות השקעה זו, שהחלה כהשקעה חברתית ונהפכה במהרה לשיתוף פעולה עסקי, העבירו חברות נוספות פרויקטים לגדה.

התוצאות נראות בשטח: לפי דו"ח שנעשה לבקשת סיסקו ומתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלסטינית, חלקו של מגזר ה־IT ברשות גדל מ־0.8% מהתמ"ג ב־2008 ל־5% ב־2010.

עם הפנים לנגב: ארנה ברי, סגנית נשיא ב־EMC העולמית ומנהלת מרכז המצוינות של החברה בישראל


"EMC תהיה אינטל הבאה בארץ", הכריז במאי האחרון אורי קירשנר, שותף בקרן ההון סיכון גיזה. קירשנר יצא בהכרזה זו לאחר עסקה שבה רכשה ענקית האחסון EMC את חברת XtremIO הישראלית, שבה השקיעה גיזה, תמורת כ־430 מיליון דולר – סכום גבוה במיוחד עבור חברה שטרם פיתחה מוצר.

לאחר שביצעה שורה ארוכה של רכישות בישראל, נראה שבשנתיים האחרונות העבירה EMC הילוך בכל הקשור לפעילותה בישראל. מלבד רכישת XtremIO, החברה הקימה מרכז פיתוח ישראלי בבאר שבע, שבו היא עוסקת בתחום המצוי בלבה של אחת הזירות התחרותיות ביותר בעולם כיום – זירת הביג דאטה. פרט למפעל הייצור של אינטל בקריית גת, נהפך מרכז הפיתוח של EMC לנציגות הבולטת ביותר של חברות ההיי טק הבינלאומיות בדרום. ביוני הכריזה EMC כי עד כה גייסה 55 עובדים למרכז הפיתוח בבאר שבע, כפליים מיעד הגיוס שעליו סיכמה עם הממשלה. 70% מהעובדים החדשים, ציינה החברה בהודעתה, הם בוגרי אוניברסיטת בן גוריון בנגב.

השינוי הניכר בתפישתה של החברה ביחס לחשיבותה של הפעילות בישראל, חל במקביל למינויה של ד"ר ארנה ברי לסגנית נשיא בחברה העולמית ולמנהלת מרכז המצוינות של החברה בישראל, ב־2010. לפני כן כיהנה ברי כמדען הראשי ומנהלת מערך המו"פ התעשייתי של משרד התעשייה והמסחר (בשנים 1996־2000), וכיו"ר איגוד קרנות ההון סיכון של ישראל (בשנים 2007־2009). בשנה הבאה יהיה לה תפקיד חשוב בהרחבת נוכחותה של EMC בישראל ובפיתוחו של המרכז בדרום נוכח המיתון העולמי.

מקום 70 בדירוג 100 המשפיעים 2012. ארנה בריצילום: סיון פרג'

הכתבה מתפרסמת בגיליון ספטמבר של

לקבלת גיליון הכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker