100 המשפיעים 2012

יעקב ליצמן לא ידע שהוא כזה

סגן שר הבריאות בכלל רצה להיות יו"ר ועדת הכספים. כהונתו לוותה לכל אורכה ברוח רעה של חוסר אמון ודעות קדומות – לא פעם מצדו של ליצמן עצמו. ואולם בתום שלוש שנים וחצי מתברר שליצמן הצליח היכן שנכשלו קודמיו

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
רוני לינדר

גם ותיקי מערכת הבריאות לא זוכרים תקופות סוערות ודינמיות כמו השנתיים האחרונות: אחרי שנים ארוכות של קיפאון, שחיקה תקציבית וחוסר עניין כללי במערכת מצד מקבלי ההחלטות נכנסה המערכת לפני כשנתיים לטלטלה גדולה, לטוב ולרע, שעדיין רחוקה מלהסתיים.
הטלטלה החלה עם כניסתו של יעקב ליצמן לתפקיד סגן שר הבריאות באפריל 2009 – כניסה חורקת ביותר של אדם שלא רצה בתפקיד, ונתקל בציבור וברופאים שלא רצו בו. תחילה נראה היה שליצמן מגשים את נבואות מתנגדיו, למשל בפרשת הקברים בבית החולים ברזילי באשקלון, אלא שמאז הפליא ליצמן לשקם את מעמדו. הוא ומנכ"ל משרדו הנוכחי, פרופ' רוני גמזו, הוכיחו שלאחר שנים שבהן שלט האוצר ללא עוררין במשרד הבריאות, והשרים שכיהנו בו שרדו בתפקיד רק שנה בממוצע, הם באו לעבוד.

מימין: יעקב ליצמן, ד"ר ליאוניד אידלמן, משה בר סימן טוב, פרופ' שוקי שמר, פרופ' רוני גמזו ואלי דפסצילום: אסף בן ארוש

בשנתיים האחרונות דחפו ליצמן וגמזו כמה רפורמות גדולות, וזרעו את הזרעים לרפורמות נוספות. הידועה שבהן היא הרפורמה בטיפולי השיניים לילדים, שהפכה את התחום בתוך שנים אחדות מפרטי לחלוטין ויקר להחריד לשירות הנכלל בסל עבור ילדים ונוער. בנוסף הצליחו השניים להעביר את הרפורמה בבריאות הנפש - משימה שקודמיהם נכשלו בה כמעט 20 שנה - והם עובדים במרץ על רפורמת הענק הבאה, שתכניס גם את תחום הטיפול הסיעודי לסל הבריאות.

גם מאבק הרופאים הממושך ומלחמות הרופאים זה בזה במהלכו ערערו את המערכת. במשך חודשים רבים היתה מערכת הבריאות כולה כמעט משותקת, ועסקה רק בשביתות הרופאים. מחאת המתמחים ואיום ההתפטרות שלהם יצרו תקדימים כמו ערעור על סמכותם של הרופאים הבכירים, כיפוף ידיים לאחר הסכם חתום שגרם לפתיחתו, והתפרצות של רגשות תסכול מצד רופאים כלפי המדינה, המעסיקים שלהם ואפילו הארגון היציג שלהם.

הדירוג המלא מתפרסם בגיליון ספטמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

ההסכם שהושג בסופה של השביתה, בהובלתו של יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, צפוי לשנות מהיסוד את פניה של מערכת הבריאות. לטוב או לרע? זה כבר תלוי בנקודת המבט של המתבונן. הכנסת שעון נוכחות למערכת הבריאות היא שינוי דרמטי שהרופאים רק מתחילים לעכל, ועדיין לא ברור כיצד תשפיע על עבודתם; התגמול הדיפרנציאלי למקצועות במצוקה ובפריפריה כבר נותן את אותותיו, וגורם למעבר של רופאים לשטחים המוזנחים של הרפואה; אולם יחד עם זאת, המרירות בשטח עדיין גדולה, דבר שבוודאי משפיע על דמותה של המערכת.

תהליך נוסף שמשנה את פני המערכת וצפוי להתחזק בשנים הקרובות הוא התעצמותה של הרפואה הפרטית, בדגש על רשת אסותא המובלת על ידי פרופ' שוקי שמר. מלבד התעצמותו של בית החולים הפרטי שמפעילה אסותא ברמת החי"ל, תבנה החברה בשנים הקרובות את בית החולים החדש באשדוד - על אפם וחמתם של כל גורמי המקצוע שהתנגדו להקמתו, כולל משרד האוצר. בית החולים החדש יהיה יצור כלאיים - פרטי מבחינת הבעלות (אסותא), ציבורי במהותו, וכולל בונוס דרמטי שמעורר סערה: היתר לבצע שר"פ (בחירת רופא בתשלום פרטי) ב־25% מפעילות בית החולים. עתירה שהגישו ארגונים חברתיים נגד השר"פ באשדוד הסתיימה באחרונה בניצחון לאסותא, והשר"פ שם הוא כעת עובדה מוגמרת. בדבר אחד אין ספק - אסותא אשדוד עם שר"פ תשפיע לא רק על בתי החולים הציבוריים השכנים לה, אלא על המאבק הנצחי כמעט במערכת הבריאות בנושא השר"פ והפרטת המערכת.

לאור זרעי המהפכה שניטעו בשנתיים האחרונות, גם השנים הקרובות צפויות להשפיע על דמותה של מערכת הבריאות הישראלית, כשנושאים קריטיים כמו שר"פ, תקצוב קופות החולים, הטמעת שעון  הנוכחות והמשך הרפורמות יעמדו על הפרק. אם ישוב ליצמן למשרתו כסגן שר הבריאות גם לאחר הבחירות הקרובות, כפי שהוא מצהיר שבכוונתו לדרוש, הוא צפוי להמשיך לקדם את רפורמת הענק בסיעוד. עם זאת, המלאכה אינה צפויה להיות קלה: ההיסטוריה מלמדת שרפורמות משמעותיות ניתן לבצע רק כאשר כל השחקנים המרכזיים תומכים בהן.

שחקן מרכזי כזה הוא אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית. בעקבות התגייסותו האישית של דפס, יחד עם תמיכת משרד האוצר, הצליחו ליצמן וגמזו להעביר השנה את הרפורמה בבריאות הנפש לאחר שני עשורים של כישלון. התגייסותו של דפס דרושה גם כדי להעביר את הרפורמה בסיעוד, אלא שהוא אינו ממהר לתמוך בה. דפס טוען כי המימון שלה אינו ריאלי, ושבלתי אפשרי לבצע שתי רפורמות ענק (בריאות נפש וסיעוד) בו זמנית.

עיניים רבות במערכת נשואות לדיונים שמתקיימים בימים אלה בנושא פסק דין של בג"ץ, שקבע כי תקציב קופות החולים נשחק אנושות במשך השנים וכי יש לשנות את שיטת התקצוב של קופות החולים. מאחר שקשה לתאר את משרד האוצר מזרים מיליארדי שקלים נוספים למערכת הבריאות בזמנים של קיצוצים רוחביים בכל משרדי הממשלה, סביר שנראה בחודשים הקרובים קרב איתנים בין בתי החולים לקופות החולים על כל פיסה בשמיכה הקצרה של תקציב הבריאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום