100 המשפיעים

קרן נויבך יוצרת סדר יום חדש

העיתונאית ומגישת התוכנית "סדר יום" ברשת ב' היא מהעיתונאים החברתיים הבודדים שאינם בכיסם של עופר עיני או של נוחי דנקנר ונוני מוזס

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
נתי טוקר

עבור קרן נויבך, שנת 2012 היא במובן מסוים שידור חוזר של 2004. באותה שנה החליט מנכ"ל רשות השידור דאז, יוסף בראל (שהודח לאחר מכן בשל אי סדרים), כי נויבך ביקורתית מדי כלפי הפוליטיקאים היקרים ללבו - בעיקר כלפי לשכת ראש הממשלה אריאל שרון - ובשיחת טלפון הדיח אותה מתפקיד הכתבת המדינית של ערוץ 1. בשנה האחרונה חזרו על עצמם אותם תרחישים, וביתר שאת: תחילה הודחה נויבך מהגשת "מבט שני" בערוץ 1 (בטענה שהיא אינה "עוברת מסך"); לאחר מכן נעשו ניסיונות לפטר את העורכת שלה בתוכנית האקטואליה "סדר יום" המשודרת ברשת ב', מירית הושמנד־מיטרני; לבסוף, במהלך אוגוסט, החליטה הנהלת קול ישראל להצמיד לנויבך "מגישים מאזנים", שהבולט בהם הוא העיתונאי השנוי במחלוקת מנחם בן.

מקום 48 בדירוג 100 המשפיעים 2012. קרן נויבךצילום: יובל טבול

נויבך היא מהעיתונאים החברתיים הבודדים שאינם בכיסם של עופר עיני או של נוחי דנקנר ונוני מוזס. "סדר יום" בהגשתה, ובעריכתה של הושמנד־מיטרני, נהפכה לסמל של חופש ביטוי ודעה בלב הבצה העכורה של העיתונות הישראלית. השתיים מותחות לא מעט ביקורת שמערערת על הסדר הקיים ומצליחה להשפיע על סדר היום הכלכלי בישראל, מה שקומם עליהן את מקבלי ההחלטות ברשות. ואולם, רוח המחאה החברתית והמודעות הציבורית הגוברת למהלכים של מקבלי ההחלטות לא מאפשרים לעבור בשתיקה על ההתעמרות בנויבך ובצוותה. ההפגנות של קומץ יוצרים עקשנים כנגד רשות השידור והסיקור התקשורתי הרחב סיכלו בינתיים את הכוונה להיפרע ממנה.

משמח ככל שיהיה ניצחונה של נויבך, אין בו די כדי לשנות את תמונת המצב העגומה של התקשורת הישראלית. בבנייני רשות השידור מסתובבים מאות עיתונאים מפוחדים, שמקבלים מהבוסים הוראות ברורות מה להגיד ומה לא. החופש העיתונאי ברשות השידור נמצא תחת איום, ואילו התקשורת הישראלית הפרטית, הנשלטת ברובה על ידי בעלי הון משופעי אינטרסים, אינה ממהרת לעסוק בסוגיות שאינן נוחות לבעלי המאה. נויבך אולי תמשיך לאחוז בשארית כוחותיה במיקרופון, אבל רבים אחרים נפלטים מכלי תקשורת בגלל דעותיהם, מצונזרים או פשוט מחליטים לסתום את הפה, ובלבד שיוכלו להמשיך להביא הביתה סכום כסף כלשהו בסוף החודש.

הדירוג המלא מתפרסם בגיליון ספטמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום