100 המשפיעים 2012

כשמובילי המחאה הצרכנית מתפצלים רשתות השיווק ויצרניות המזון מרוויחות

המחאה הצרכנית של השנה החולפת הכניסה את יצרניות המזון ורשתות השיווק הגדולות למגננה. כעת, כשנושאים אחרים משתלטים על סדר היום הציבורי, הן מכשירות את הקרקע להתייקרויות שיגיעו אחרי החגים . מקום 31 בדירוג 100 המשפיעים 2012

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

השחקן מיכאל הנגבי צועד קילומטרים רבים בעיניים עצומות, בלב מדבר, עד שהוא מגיע לסופר ושולף מהמקרר קרטון שוקו – הפרסומת המוכרת הזאת של יטבתה, שכבר הופקו לה כמה וכמה גרסאות, משקפת בדיוק את האופן שבו היו רוצות לראות את הצרכן הישראלי יצרניות המזון הגדולות ורשתות השיווק: רדום, צייתן, נטול כושר שיפוט ומונע מתשוקה בלתי נשלטת לצרוך – אפילו מתוך שינה. אלא שכבר יותר משנה, פחות או יותר מאז שאיציק אלרוב נחרד לגלות עד כמה עלה מחירו של גביע גבינת קוטג', זה לא בדיוק עובד ככה.

אלרוב, חרדי מבני ברק שעובד בחברת ביטוח, הניע את המחאה הצרכנית כשהקים קבוצה בפייסבוק במחאה על התייקרות הקוטג', וסחף אחריו מדינה שלמה למרד צרכנים שכמותו לא נראה בישראל בעבר; אייל עופר ובני גרוברמן, שהצטרפו בתחילה לאלרוב, החליטו בהמשך להוביל את המחאה הצרכנית תחת גוף נפרד בשם "ישראל יקרה לנו"; מיקי לפיד, גמלאי מאבן יהודה, הקים את המועדון "צרכנות נבונה אבן יהודה" המשווה מחירים במרכולים באזור, ושימש השראה לקבוצות רבות במקומות נוספים. ארבעת אלה ועוד ישראלים רבים אחרים שינו לפני כשנה את שגרת חייהם והחליטו להקדיש חלק נכבד מזמנם למען המחאה הצרכנית. פעילותם שוקקת גם כיום - אך בחודשים הקרובים תהפוך משימתם למאתגרת וקשה בהרבה.

מימין למעלה: איציק אלרוב, מיקי לפיד, בני גרוברמן, עפרה שטראוס, דן פרופר, רוני קוברובסקי, אייל עופר, איציק אברכהן, אריק שורצילום: אסף בן ארוש

לאחרונה, אחרי שנה שבה נשמר אפקט המחאה הצרכנית, שנה שבה חששו יצרני המזון הבולטים ורשתות השיווק הגדולות מתנועות הצרכנים ומההפגנות נגד יוקר המחיה, החל להתערער האיזון החדש שנוצר. היצרנים, שזה זמן מה מכינים את דעת הקהל לעליות המחירים המתוכננות, עומדים לעשות מעשה. גל ההתייקרויות שיגיע אחרי החגים יוצג כמובן ככורח הנובע מהעלייה בשער הדולר, מהתייקרות הסחורות ומה לא; ואולם בפועל זהו מהלך שחברות המזון ורשתות השיווק ממתינות כבר זמן רב להזדמנות פז לבצעו. שטראוס בהובלת עפרה שטראוס, תנובה ומנכ"לה אריק שור, החברה המרכזית למשקאות בניהולו של רוני קוברובסקי ואסם בהנהגתו של דן פרופר – כולם ישבו וחיכו בסבלנות עד לרגע שבו ירגישו שארגוני הצרכנים נרדמים בשמירה, או שהצרכנים כבר עייפים ממלחמות משום שהם עסוקים בדאגות גדולות יותר, כמו איראן. תחילה אמנם חששו לנקוט צעד פזיז שיעורר מחדש את המחאה הצרכנית, אך לאחר שזכו לחיזוק לעמדתם בדמות עליית מחירי הלחם בפיקוח (בחסות משרד התמ"ת), ודו"ח משרד החקלאות שהכין את הקרקע להתייקרויות מוצרי מזון רבים, חשים היצרנים שקיבלו רוח גבית המאפשרת להם להניע מהלך רוחבי של עליית מחירים כללית.

הדירוג המלא מתפרסם בגיליון ספטמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון היכרות חינם, חייגו: 1-700-700-250

גם רשתות השיווק לא ימשיכו ככל הנראה לשמור על הצרכנים כבעבר. כמו היצרנים, גם הן היו שמחות להעלות מחירים לפני זמן רב,  כמובן, אך היות שהן עומדות בקו המגע הראשון מול הצרכנים, ולכן סובלות ישירות מהשינויים בהרגליהם, הן הבהירו ליצרנים כי יסרבו להעלות מחירים. אלא שאחרי שהמדינה הכשירה את עליות המחירים, גם הן לא יעמדו מנגד, ולא יפרידו בין הצרכנים ובין רוע הגזירה.

התשובה לשאלה אם מחירי המזון ישובו לעלות ובאיזה שיעור תלויה, אם כן, יותר מתמיד באותם צרכנים פעילים ובמידת הצלחתם להוביל אחריהם את הציבור, שקצת התעייף מהפגנות ומחרמות צרכניים. יחד עם ההתייקרויות, תגיע גם שעת המבחן של ארגוני הצרכנים, אלא שעל הצלחתם מאיים הפילוג המתמשך בין הקבוצות השונות. מה שהחל ככוח משמעותי המלוכד סביב "מחאת הקוטג'" התפצל לקבוצות נפרדות שהתפלגו זו מזו על רקע אי הסכמה בנוגע לאופן ניהול הפעילות ומטרות המחאה. תחילה נפרדו אלרוב וחלק מחברי קבוצתו ("הצרכנים") מאייל עופר, בני גרוברמן וחברים אחרים (שכונו "ישראל יקרה לנו"). בהמשך פרשו פעילים מקבוצת "ישראל יקרה לנו" והקימו קבוצה שלישית - "הגורם האנושי".

הפיצול החליש את כוחם המשותף של המוחים ופועל לטובתם של יצרני המזון והרשתות. אם הקבוצות יתלכדו, יתעלמו מן האג'נדות הנקודתיות וישכילו להבין שפרסום אישי איננו המטרה, יעלו מניותיהם בעיני הציבור והתקשורת. לחילופין, אם יוסיפו לפעול בנפרד ולהתמקד במטרות שאינן אלו שלשמן החלו לפעול, תישחק השפעתן, והצרכן הישראלי, שרק באחרונה למד לעמוד על שלו, יאבד את ההגנה שהשיג בעמל רב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker