100 המשפיעים 2012

מקום שביעי: 11 האנשים שמשמידים את הכלכלה העולמית

ההחלטות הקשות באמת הנדרשות להבראת הכלכלה הגלובלית אינן מתקבלות במסדרונות הקונגרס בארצות הברית, בבנקים הגדולים בעולם או בפסגות האיחוד האירופי. הסיבה: חילוקי דעות רבים, שנעוצים בפערים אידיאולוגיים ובהבדלים לאומיים

מתיו בוסלר ומקס נילסן, ביזנס אינסיידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבה נבהיר: אין בכוונתנו לטעון שמישהו מהאנשים הבאים הוא רע, או שבכוונתו להרוס את העולם. ואולם אם ניתן לומר דבר אחד בבירור, הרי זה שהשיתוק במדיניות הכלכלית הוא גורם מרכזי לשפל המתמשך בכלכלה הגלובלית. במסדרונות הקונגרס בארצות הברית, בבנקים הגדולים בעולם או בפסגות האיחוד האירופי, ההחלטות הקשות באמת הנדרשות להבראת הכלכלה הגלובלית אינן מתקבלות בגלל חילוקי הדעות הרבים, שחלקם נעוצים בפערים אידיאולוגיים וחלקם בהבדלים לאומיים.

אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה

מרקל סופגת ביקורת על הטיפול שלה במשבר היורו. תגובותיה לאירועים נתפסות לעתים כהיגררות במקום כמנהיגות, ובכך תורמות להעמקת המשבר.
הסכמתה של גרמניה היא המפתח לבנייתו של קונסנסוס בקרב מדינות הגוש. ואולם כפוליטיקאית, מטרתה העיקרית של מרקל היא לפעול לטובת בוחריה בגרמניה - ואלה אינם נלהבים לשלוח עוד ועוד כסף למדינות על סף חדלות פירעון כמו יוון, פורטוגל וספרד, ולקבל פחות ופחות ערבויות להחזרתו.

אנגלה מרקלצילום: מרקל בביקורה בסין, שלשום

ביוני אמרה מרקל שתסרב לערבות הדדית לחובות "כל עוד נשמה באפה". בכך
יירטה את רעיון היורובונדס, שרבים מאמינים שהוא הדרך היחידה לפתור את משבר היורו.

פרנסואה הולנד, נשיא צרפת

פרנסואה הולנדצילום: רויטרס

הולנד הוא תומך מוצהר באינטגרציה תקציבית ובחלוקת נטל החוב בגוש היורו. עמדה זו מובילה אותו לעימות עם מרקל, המתנגדת לכך. באחרונה תיארה אותו רויטרס כאדם "הנחוש להראות כי הוא עומד מול ברלין, בניגוד לקודמו". בתוך כך נוקטים הולנד וממשלתו הסוציאליסטית מהלכים נוספים, כמו הורדת גיל הפנסיה, המערערים עוד יותר את יחסי צרפת־גרמניה ופוגעים בפוטנציאל הצמיחה של צרפת.

הכתבה מתפרסמת בגיליון ספטמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

ברק אובמה, הנשיא ה־44 של ארצות הברית

הנשיא אובמה ירש כלכלה חולה, אך עשה כמה טעויות שהחמירו את מצבה עוד יותר. ראשית, חבילת החילוץ הראשונה שלו לא היתה גדולה דיה. בין אם טעה בהערכת עומקו של המשבר או שסבר שיוכל להעניק בהמשך תמריצים גדולים משהיה יכול לתת בפועל, אובמה החמיץ את ההזדמנות לקצר את המיתון. כעת, הקיצוץ בהוצאות הממשלה פוגע בכלכלה האמריקאית, שלא יכולה להרשות לעצמה מכשולים רבים.

שנית, אובמה בילה זמן רב מדי בהקשבה למצדדים בצנע במהלך מיתון. הוא עסוק מדי בתדמיתו כנשיא על־מפלגתי, ולשם השגת החלום הזה ניסה להתפשר עם מתנגדיו, אך במקום להשיג אחדות דעים הוא נגרר למאבק מזיק על תקרת החוב ולקיפאון מפלגתי. למען הפחתת החוב הסכים אובמה לקצץ בתקציב ולהתפשר גם כשהיה ברור שזהו יעד שאינו ניתן להשגה ושמדיניותו שגויה.

מריה פקטר, שרת האוצר של אוסטריה


ביוני ספגה פקטר אש כשטענה שאיטליה תהיה המדינה הבאה שתבקש חילוץ. למרות תפקידה כשרת אוצר, יש לה נטייה לצאת בהצהרות פרועות שנועדו לאוזניהם של אזרחי ארצה, על אף שהן עלולות לערער את היציבות באירופה. בלי קשר למידת הרצינות של דבריה, רבים מאמינים שמוטב שהיא תיתן למישהו אחר לומר אותם. לאחר שדיברה על איטליה נזף בה ראש הממשלה מריו מונטי.

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה

רבים מצפים מדראגי שיספק פתרון בזק למשבר היורו. עם העלייה בתשואות האג"ח של ספרד ואיטליה לרמות בלתי אפשריות באחרונה, התעוררו קריאות שהבנק המרכזי יתערב ויקנה אג"ח. הבנק הוריד את הריבית ב־0.25%, אולם אין בכך די. דראגי עצמו אמר כי להורדת הריבית השפעה מוגבלת על הכלכלה מפני שהביקוש חלש. יש הטוענים כי הבעיה הקשה בגוש היורו היא שדראגי והבנק המרכזי מסרבים להדפיס כסף בשפע.

דייויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה

בריטניה נמצאת בין הפטיש לסדן הכלכלי. קרבתה לאירופה וקשרי הסחר עמה חושפים אותה למשבר ביבשת. עם זאת, התעקשותו של דייויד קמרון על צנע שיבשה את יכולתה של ממשלתו להתמודד עם השלכות המשבר, והכניסה את בריטניה למיתון חוזר.

קמרון קנה את המיתוס של "צנע מרחיב", שלפיו קיצוץ בחובות בטווח הקצר מגביר את ביטחון המשקיעים ומביא לצמיחה בטווח הארוך. זוהי תיאוריה שנכשלה שוב ושוב במבחן המציאות. התעקשותו המתמשכת של קמרון על מדיניות המבוססת עליה פוגעת בכלכלה עתה, ותפגע בה גם בטווח הארוך, כי היא עלולה לגרום בעתיד לסטגפלציה – שילוב של אבטלה ואינפלציה גבוהה. פוליטית אין באפשרותו לשנות את עמדתו, בשל הלחץ מצד הלייבור  והליברל־דמוקרטים. כך נוצר גם בבריטניה קיפאון חקיקתי.

טימו סואיני, יו"ר מפלגת הפינים האמיתיים

מנהיג מפלגת האופוזיציה הגדולה בפרלמנט של פינלנד הוא גם ממתנגדי גוש היורו הגדולים באירופה. בשנה שעברה כתב מאמר שזכה לתהודה בשם "מדוע איני תומך בחילוצים באירופה", שבו הסביר: "האיש הקטן לא מפיק מהם תועלת. חולבים אותו ומשקרים לו כדי להמשיך לקיים את המערכת פושטת הרגל. הוא משלם יותר מסים כדי לספק את הכסף הנדרש כדי לתחזק את תרמית הפונזי הזאת. בה בעת התפתחה סימביוזה בין הפוליטיקאים לבנקים: המנהיגים הפוליטיים לווים יותר כדי לשלם לבנקים, שמלווים בחזרה לממשלות". ביולי דיווח "ביזנס אינסיידר" כי ממשלת פינלנד הבטיחה שתמנע מקרן היציבות של אירופה לקנות אג"ח בשוק הפתוח. אם זה יקרה, המצב הפוליטי והכלכלי באירופה יידרדר עוד יותר בקרוב.

אובמהצילום: אי-פי

בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי

ברננקי הנהיג את השווקים במהלך המשבר הפיננסי החשוב ביותר אי־פעם – קריסת שוק הנדל"ן האמריקאי ב־2008 והשפעות גלי ההדף שלה על השווקים בעולם. הוא ספג ביקורת מכלכלנים כפול קרוגמן על כך שלא פעל בתקיפות רבה יותר בהרחבה המוניטרית כדי לעודד את הכלכלה. "הבנק הפדרלי אמור לפמפם את הכלכלה כשהיא מתקררת, כשהאבטלה גבוהה והאינפלציה נמוכה", כתב קרוגמן ב"ניו יורק טיימס מגזין". "זה מה שקורה עכשיו, אולם פרוטוקול פגישות הבנק מראה אי נכונות לפעול יותר כדי לתמוך בכלכלה". ברננקי מכחיש טענה זו, ואומר כי זוהי אחריותו של הקונגרס.

גרובר נורקוויסט, לוביסט מס

נורקוויסט תרם לקיפאון המפלגתי בארצות הברית יותר מכל אדם אחר, כששכנע 95% מחברי הקונגרס הרפובליקאים לחתום על "התחייבות להגנה על משלם המסים". מסמך זעיר זה סיכל את האפשרות להגיע להסכמה דו־מפלגתית על הפחתת החוב הלאומי. הרפובליקאים מתעקשים שהגירעון יופחת על ידי קיצוצים בהוצאות בלבד, ואילו הדמוקרטים טוענים שקיצוצי המס שנעשו תרמו לגירעון, ודורשים כי הצנע יאוזן על ידי העלאות מסים. כך נוצר קיפאון שמסכל הצעות חוק רבות. כלכלת ארצות הברית זקוקה לעזרה, אולם כל הצעת חוק נתקלת באותה בעיה: צריך לשלם על כל דבר, אך העלאת מסים או סגירת פרצות מס איננה אפשרית בגלל המסמך של נורקוויסט, שפגע אנושות ביכולתם של הפוליטיקאים להתפשר ולעבוד יחד.

מריה פקטר, שרת האוצר של אוסטריהצילום: רויטרס

אריק קנטור, מנהיג הרוב בבית הנבחרים האמריקאי

קנטור הוא מספר שתיים של הרפובליקאים בבית הנבחרים, אחרי ג'ון ביינר. הוא נחשב למעין מנהיג של זרם מסוים במפלגה הרפובליקאית שמתעקש על צנע מיידי ומתנגד להעלאות מסים.

התעקשותו המתמשכת של קנטור סייעה לטרפד את "העסקה הגדולה" על הפחתת החוב בין הנשיא אובמה וביינר, ועלולה לפגוע ביכולתה של ארצות הברית לחמוק מתהום תקציבית נוספת ומעוד סיבוב של התגוששות בנושא החוב שרק יפגע בה.

רון פול, חבר קונגרס מטקסס

תרומתו של רון פול לקיפאון בארצות הברית היתה בדחיפתו של הוויכוח על המדיניות המוניטרית לקיצוניות ימנית כל כך, שאפילו רפובליקאים מהמרכז יצאו נגד הבנק המרכזי. התעקשותו על קיצוץ בהוצאות הממשלתיות עוררה את תנועת מסיבת התה, וכל חבר קונגרס רפובליקאי יודע כי אם יסטה מהרטוריקה הזו, סיכוייו להיבחר מחדש בפריימריז קלושים. הצעתו לחזור לתקן הזהב גרמה לפוליטיזציה של הבנק הפדרלי ולהצרת צעדיו של בן ברננקי. בינואר 2013 יפרוש פול מהקונגרס, אך ימשיך להשתמש ברשת התמיכה העממית שלו כדי לדרוש צמצום בהוצאות הממשל.

לעשייריה הראשונה בדירוג לחצו כאן

מריו דראגיצילום: רויטרס
דיוויד קמרוןצילום: אי–פי
טימו סואיני, יו"ר מפלגת הפינים האמיתייםצילום: Soppakanuuna
בן ברננקי
בן ברננקי
גרובר נורקוויסט, לוביסט מסצילום: בלומברג
אריק קנטור, מנהיג הרוב בבית הנבחרים האמריקאיצילום: אי–פי
רון פול. ידוע כבר זמן רב בשל דעותיו החריגות ביחס לישראלצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker