100 המשפיעים 2012

מקום תשיעי: המוסדיים

אם צונאמי של הסדרי חוב ישטוף את חופי ישראל, למי יהיו נאמנים האנשים שמופקדים על החסכונות שלנו – ללקוחות או לבעלי השליטה?

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תיק נכסי הציבור מוערך ב־2.6 טריליון שקל. אמיר הסל מהראל ביטוח, עומר קרייזל ולימור דנש ממגדל, רועי יקיר מכלל ביטוח, יוני טל ממנורה, גדי גרינשטיין מהפניקס ושלומי ברכה מפסגות הם חלק מהשמות האחראים על יותר מטריליון שקל מחסכונות הציבור - בקופות גמל, בקרנות נאמנות, בקרנות פנסיה, בתיקי השקעות ובביטוחי מנהלים. הכסף שהם מנהלים אמור לשמש את החוסכים למחייתם בתקופות שבהן לא יעבדו באופן זמני או בעת פרישתם לגמלאות. למעשה הם אחראים על ההשקעה הפיננסית החשובה והגדולה ביותר שמבצע אדם בחייו – הפנסיה שלו. הם, תמורת דמי ניהול כמובן, אמורים לנהל את ההשקעות הפנסיוניות שלנו ולאפשר לנו לפרוש לפנסיה עם מקסימום תשואה.

ראשי גופים המוסדיים. מימין: יאיר המבורגר, בעל השליטה בהראל; אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס; חגי בדש, מנכ"ל פסגות; יונל כהן, מנכ"ל מגד; מנחם גורביץ', בעל השליטה במנורה; שי טלמון מנכ"ל, כלל ביטוח צילום: אסף בן ארוש

אבל לא רק החוסכים לפנסיה עומדים לנגד עיניהם. להם, למוסדיים, יש גם בעלי שליטה ומנהלים. לאמיר הסל יש את יאיר המבורגר, בעל השליטה בהראל, לקרייזל ודנש יש את יונל כהן כמנכ"ל, ליקיר יש את שי טלמון כמנכ"ל ומעליו את בעל השליטה בחברה נוחי דנקנר, יוני טל מדווח למנכ"ל מנורה מוטי רוזן ולבעל השליטה מנחם גורביץ', גדי גרינשטיין נאלץ להסתדר עם אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס, ועם בעל השליטה יצחק תשובה, ואילו שלומי ברכה כפוף למנכ"ל חגי בדש ולנציגת בעלי השליטה בחברה, זהבית כהן מקרן איפקס, שכבר הובילה לעזיבתם של שני מנכ"לים בבית ההשקעות. באופן לא מפתיע האינטרס של המנהלים ושל בעלי השליטה לא תמיד עולה בקנה אחד עם האינטרס של החוסך הקטן.

הכתבה מתפרסמת בגיליון ספטמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

בחמש השנים הקרובות יעמדו הגופים המוסדיים למבחן נאמנות קשה: יותר מ־200 מיליארד שקל צפויים להיפרע בשוק איגרות החוב הקונצרניות. ב־2013 לבדה אמורים להיפרע יותר מ־20 מיליארד שקל של איגרות חוב בסיכון – איגרות חוב בתשואה של יותר מ־10%. לאור התשואות הגבוהות והמצב הכלכלי הקשה ייתכן שחלק מחוב זה יתגלגל להסדרי חוב. האם המוסדיים יעמדו לצד החוסכים או ישרתו את בעליהם? אם לשפוט על פי התנהלותם בהסדרי החוב שהתגבשו השנה בדלק נדל"ן של יצחק תשובה, החייבת לחוסכים כ־2 מיליארד שקל, או אמפל של יוסי מימן, החייבת לחוסכים כ־850 מיליון שקל, הם מאיימים, אך איש עדיין לא נטל את החברה מידיו של בעל שליטה.

חשוב לזכור שלא לכל הגופים המוסדיים יש בעלי שליטה עם אינטרסים עסקיים אחרים במשק. הגופים העצמאיים יותר מבינים כי הבסיס להגדלת העסק שלהם הוא מקסימום תשואה לעמיתים. בעקבות כך הם זכו לקבל לניהולם סכומי עתק בשנה האחרונה: כך גייס ילין לפידות כ־1.7 מיליארד שקל ואלטשולר־שחם גייס 4.8 מיליארד שקל. ועדיין רוב הכסף מנוהל בגופים עם בעלי שליטה וניגודי אינטרסים.

גורם משפיע נוסף שיזכה לתוספת כוח משמעותית בשנה הקרובה הוא אילן רביב, מנכ"ל מיטב, שיעמוד בראש בית ההשקעות השני בגודלו בשוק לאחר מיזוג מיטב ודש־איפקס.
האם מנהלי הכסף שלנו יבינו ב־2013 כי נאמנותם היא בראש ובראשונה לחוסכים? אחרת לא רק שנהיה פנסיונרים עניים, פשוט לא נוכל לצאת לפנסיה. כל חוסך חייב לאמץ את עקרון ההתקפה של קלאוזביץ: שפד את המנהל המוסדי על קרנות הדילמה – שידאג לחיסכון שלנו או שנעביר אותו למישהו אחר שידאג לו.

לעשירייה הראשונה בדירוג לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker