100 המשפיעים 2012

מקום שמיני: רקפת רוסק-עמינח וציון קינן

המנכ"לית החדשה של בנק לאומי והמנכ"ל הוותיק של הפועלים יתמודדו השנה עם אשראי בסך 41 מיליארד שקל שהעמידו לרשות שלוש קבוצות הלווים הגדולות במשק

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשנה רגילה של האטה כלכלית עוסקים ראשי הבנקים בגביית אשראי שפיזרו בשנים הטובות ובחילוץ השקעות כושלות שבוצעו בתיק הנוסטרו של הבנק; השנה, לעומת זאת, יידרשו הבנקים להתמודד במספר כמעט חסר תקדים של חזיתות, בהן חזית המחאה החברתית, כניסתן לתוקף של המגבלות על האשראי לקבוצות הלווים הגדולות, פרסום מסקנות ועדת התחרות בבנקים שמאיימות לשנות את פני (היעדר) התחרות בענף וכן דרישות ההון המוגדלות מצד בנק ישראל, המעודדות את הבנקים להעניק יותר אשראי קמעוני לעסקים קטנים, ופחות לטייקונים.

ציון קינן, רקפת רוסק עמינח
ציון קינן (מימין) ורקפת רוסק-עמינחצילום: ניר קידר ודודו בכר

רקפת רוסק־עמינח חלמה במשך שנים להיכנס לנעליה של גליה מאור ולהחליפה כמנכ"ל לאומי, והמציאות במקרה שלה עולה על כל דמיון. היא קיבלה את המינוי במאי השנה, אבל ספק אם דמיינה שכבר בשנתה הראשונה בתפקיד תיאלץ להתמודד עם שלל האתגרים הללו. לרוסק־עמינח יש הרבה מאוד עבודת ליטוש לעשות בתוך הבית, בטרם תפנה להתמודד עם האתגרים החדשים. לאומי סובל מיחסי יעילות תפעולית נמוכים מאוד הן בהשוואה לבנקים הישראליים והן בהשוואה בינלאומית, ומרווחיות שהיא הנמוכה במערכת. רבים ממנהליו משתייכים לדור הוותיק ומצויים בהליכי פרישה.

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, כבר עשה את עבודות הליטוש הללו בשלוש השנים האחרונות. השנה הוא יהיה כנראה פנוי יותר להתמודד עם האתגרים החדשים – זאת, כמובן, בהנחה שקבוצות הלווים הגדולות שמתקשות בימים אלו להחזיר חובות לא יעסיקו אותו שעות נוספות.

אשראי שהעמידו לאומי והפועלים לשלוש קבוצות הלווים הגדולות שלהם הסתכם בסוף 2011 בכ־41 מיליארד שקל. חלק מהלווים הגדולים נתקלים בקושי לפרוע חובות לאור הפגיעה ברווחיות כתוצאה מההאטה הכלכלית וכן מתקשים למחזר חובות לאור התשואות הדו ספרתיות בהן נסחרות איגרות החוב. כך שמעבר לכל האתגרים, תיבחן כעת יכולתם של ציון קינן ורקפת רוסק־עמינח לגבות את הכספים שחילקו בשנים האחרונות שבהן שניהם, לפני שמונו לתפקיד המנכ"ל, כיהנו כראשי חטיבות האשראי העסקי.

הכתבה מתפרסמת בגיליון ספטמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

לעשייריה הראשונה בדירוג לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker