100 המשפיעים 2012

מקום רביעי: האנשים שמאחורי תקציב הביטחון

הכירו את הלובי החזק במדינה, שמטרתו אחת: להגדיל את תקציב הביטחון בעוד כמה מיליארדים מדי שנה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תקציב הביטחון בישראל הוא כ־16% מתקציב המדינה, וכמעט 6.5% מהתמ"ג. אלה מספרים גבוהים בהרבה מהמקובל במדינות המפותחות, שבהן מתיימרת ישראל להתחרות במונחי רמת חיים, רווחה, חינוך ובריאות. למערכת הביטחון מערך גדול ומסועף של אנשים וגופים העוסקים בתקציבה. דור הולך ודור בא, השיטות אולי משתנות, אבל התוצאה תמיד אחת: מערכת הביטחון מכופפת את הממשלה והאוצר, ומשיגה את שלה. יש אפילו שיאמרו שהיא לא מכופפת ולא מכניעה, ושהכל הצגה אחת גדולה. ומה יקרה אם שר האוצר, יובל שטייניץ, יעמוד על שלו ויסרב להתפשר עם מערכת הביטחון על תקציבה? התשובה פשוטה וברורה: שר הביטחון יעלה למשרד ראש הממשלה בירושלים או ימתין ליום חמישי, שבו נתניהו יורד למשרדו שבקריה בתל אביב, והעניין יוסדר. ושטייניץ? הוא יקרא על כך בעיתונים למחרת.

צמרת הביטחון, אהוד ברק, אודי שני, בני גנץ, ראם עמינח וצחי מלאךצילום: אמיל סלמן, מיכל פתאל, שירן גרנות, דובר צה"ל

מערכת הביטחון היא מערכת הייררכית גם בכל הנוגע לתקציב. בראש הפירמידה עומד שר הביטחון אהוד ברק. מתחתיו הרמטכ"ל בני גנץ ומנכ"ל משרד הביטחון אודי שני. אחריהם במדרג ראש אגף תקציבים במערכת הביטחון שהוא גם היועץ הכספי לרמטכ"ל, תת אלוף ראם עמינח. כפילות התפקידים הזאת - אזרח ואיש צבא, ראש אגף במשרד הביטחון ויועץ לרמטכ"ל - אינה תקינה, ומעוררת ביקורת רבה. גם מינויו של עמינח, הנשוי למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק־עמינח, לפני פחות משנה, עורר תמיהות, ואולם מאחורי המינוי עומד שר הביטחון ברק.

הכתבה מתפרסמת בגיליון ספטמבר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250


עוד גוף חשוב במשרד הביטחון הוא אגף כספים (אכ"ס), שבראשו עומד חשב המשרד, צחי מלאך. עד לפני עשר שנים חשב משרד הביטחון היה איש מערכת הביטחון. מלחמה עיקשת של ניר גלעד, אז החשב הכללי באוצר, הביאה למינוי חשב מאגף החשב הכללי באוצר לחשב מערכת הביטחון. עד אז לא היה כל פיקוח חיצוני על תקציב המשרד - זאת בניגוד למקובל בכל משרדי הממשלה, שבהם החשב הוא איש האוצר. השנה התחולל מהפך נוסף בעקבות מאבק עיקש שניהלו החשכ"לית מיכל עבאדי־בויאנג'ו, מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר איל גבאי וראש הממשלה נתניהו: לראשונה נאלצה מערכת הביטחון להציב מסופים של המערך הכספי שלה באגף התקציבים ובאגף החשכ"ל באוצר, כדי שבאוצר יוכלו לעקוב אחרי ביצוע תקציבה של מערכת הביטחון.

מאחר שהבחירות יוקדמו ככל הנראה, ובתחילת 2013 האוצר יעבוד לפי תקציב 2012, משרד הביטחון יעשה כל שביכולתו - וכפי שאנחנו יודעים מהעבר, גם יצליח - לסגור נושאים כספיים גם למחצית השנייה של 2012 וגם למחצית הראשונה של 2013 כבר בשבועות הקרובים, שהרי תקציב 2012 קטן עליו. כמו במקרים דומים מהעבר, התהליך יתחיל מלמטה ויעלה לדיון בדרגים גבוהים יותר ויותר ככל שהפערים יתרחבו. תחילה ישוחחו סגן ראש אגף התקציבים באוצר האחראי לנושא הביטחון, מאיר בינג, ורכז ביטחון באגף התקציבים באוצר, נח הקר, עם ראם עמינח ואנשיו. אם לא תושג הסכמה - ובשל הפערים הגדולים, כנראה לא תושג - יועברו המחלוקות לידיהם של ראש אגף תקציבים באוצר, גל הרשקוביץ, ומקבילו במשרד הביטחון,

עמינח. בהמשך ייכנסו לתמונה השרים שטייניץ וברק. ההכרעה, כמו תמיד, תהיה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו - לטובת הביטחון.

לעשייריה הראשונה בדירוג לחצו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker