רעיון מרעיש

נסיעה שקטה ברכבת

זיהום הרעש של הנוסעים ברכבת יכול להפוך את הנסיעה לסיוט. הרעיון של "קרונות שקטים" ללא פטפוטים וצלצולי טלפונים נשמע מפתה, אך יישומו מורכב מדי

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קרונות שקטים ברכבות הם רעיון נחמד: הנוסעים משתיקים מרצונם את הצלצול בטלפונים הסלולריים, מכבים את המוסיקה ומצמצמים את הפטפוטים למינימום. במציאות, מספיק קשקשן אידיוט אחד כדי להפר את הדממה.

חיילים נוסעים ברכבת

כמה בעיות עומדות בדרכו של הרעיון הזה. ראשית, בעיה של מיון: חלק מהנוסעים יגיעו בטעות לקרון השקט בלי להיות מודעים לכללים. הבעיה השנייה היא מחויבות: גם נוסעים שבחרו בקרון השקט עלולים להקים רעש אם הם מקבלים שיחת טלפון חשובה, כזאת שממנה הם לא יכולים להתעלם.

חברות רכבות בעולם מנסות למצוא לכך פתרון. בקווינסלנד שבאוסטרליה נתלו בקרונות הייעודיים שלטים שמסבירים מה בדיוק הציפיות מהנוסעים; מפעילת רכבות בריטית השקיעה בטכנולוגיה שחוסמת אותות סלולריים ומונעת שיחות טלפון.

כלכלנים מציעים גישה אחרת: להצמיד לרעש תג מחיר. הטלת קנסות על אנשים שמרעישים בוודאי תניא אותם מכך, וזהו פתרון חביב בתיאוריה, אך היא מצריכה מעקב ואכיפה יקרים. שיטה אחרת היא להשתמש במחירים על מנת להפריד בין הנוסעים השקטים והמרעישים, וכך למעשה ליצור שוק לשקט. כך למשל ניתן לאפשר גישה לקרון השקט תמורת תוספת מחיר בעת מכירת הכרטיס - דבר שירתיע רבים מאלה שלא חשובה להם נסיעה שקטה מלהיכנס אליו.

גם אם נראה שגביית תשלום עשויה לפתור את בעיית המחויבות, מדובר בפתרון מורכב. הגישה כלפי רעש עשויה להשתנות במהלך הנסיעה וחלק מהנוסעים אולי ישלמו את הסכום הנוסף עבור השקט ובכל זאת יפטפטו בקול רם כשחדשות חשובות יגיעו.

תוכנית הפוכה שעשויה לעזור היא תגמול תמורת השקט, למשל באמצעות דירוג השקט של הנוסע בקרב חבריו לנסיעה. מערכת כזאת קשה ליישום, אבל הרעיון שעומר מאחוריה הוא שאובדן השם הטוב יקר יותר לאנשים מאשר הרווח קצר הטווח של שימוש בטלפון.

ספר של ג'ורג' אקרלוף ורייצ'ל קרנטון מ־2010 טוען כי "נורמות" – תחושות לגבי האופן שבו כולם צריכים להתנהג – ממלאות אף הן תפקיד בקבלת החלטות. גביית מחיר, גם אם מדובר בסכום סמלי בלבד, משמעותה שהקרון השקט נהפך לשירות שכל הנוסעים בו קנו, ולא רק העדפה שהביעו. אולי הנורמות ישתנו ויעודדו שקט ורוגע. אם לא, בועה אישית תמיד יכולה להיות אופציה: מחירן של אוזניות אטומות לרעש מתחיל ב־50 דולר.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יוני של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker