ניסיון: לא רלוונטי

העובד הישראלי יודע מה מגיע לו, אבל גם מכיר בכך שבמצב הנוכחי צריך קודם כל לשמור על מה שיש. ומי יודע את זה טוב יותר מהעובדים המבוגרים

תהילה ינאי
תהילה ינאי

שנה אחר שנה העובדים הישראלים רוצים יותר. כך עולה, גם השנה, מבדיקת מגזין TheMarker ו־BDI. בשנה שעברה עסקנו ב”התפתחות הדורות” ובמאפייני דור ה־Y, שגישתו למקום העבודה שונה מזו של הדורות הקודמים. האם זהו ההסבר לרצונותיהם הגדלים עם השנים של העובדים, או שתנאי השכר המפליגים של המנהלים בחברות הציבוריות, יחד עם קשיי המחיה של מעמד הביניים, מחזקים את תחושת ה”מגיע לי”? ואולי זו בכלל התכונה האנושית שלא לרוות נחת מהמצב הקיים שמושכת מעלה את ציפיותיהם של העובדים ממקומות העבודה?

כשאנו בוחנים כיצד מדרגים עובדים את המשתנים המעניינים אותם בבחירת מקום העבודה, מתברר שהמגמה הברורה ביותר היא עלייה בחשיבותם של תנאי השכר, התנאים הנלווים, הקידום המקצועי, יחסי העבודה וחוסן החברה הנמצאים דרך קבע בראש סדר העדיפויות. ואולם במקביל גדלה חשיבותם של משתנים נוספים, שלכאורה התייחסנו אליהם בעבר כחשובים פחות, כגון אווירה, גיבוש ופעילות רווחה.

בבואנו לנתח את תוצאות השאלונים שעליהם השיבו העובדים ב־2011, עלינו לזכור כי היתה זו שנה מלאת תהפוכות. היא החלה כשנת צמיחה והתרוממות רוח כלכלית, ובהמשכה חווינו התעוררות חברתית ומחאה שתפסה מקום מרכזי בשיח הציבורי. לקראת סוף השנה עלו וצפו על פני השטח ניצניו של משבר עולמי כלכלי מחודש, שמאיים גם על המשק הישראלי.
לפיכך החלטנו השנה לפרק את הניתוח לשתי תקופות: האחת, מחציתה הראשונה של 1102 עד לפרוץ המחאה החברתית וניצני המשבר; השנייה, לקראת הרבעון הרביעי של השנה, שבה העולם נתון במשבר כלכלי.

למאורעות השפעות מנוגדות על העובד הישראלי. פריחה כלכלית מחריפה אצל העובדים את תחושת ה”מגיע לי” ומגבירה את רצונם בשיפור עמדות. הדי המשבר העולמי,  כפי שחווינו במחצית השנייה של השנה, מיתנו את התחושות הללו.

מוזר ככל שזה עשוי להישמע, בתקופת משבר עולה שביעות הרצון שעליה מדווחים העובדים ברוב המשתנים. נראה כי הסיבה לכך היא חשש מאובדן מקום העבודה ומצעדי התייעלות וקיצוצים. בד בבד מקבלת משנה תוקף חשיבותם של משתנים כמו יציבות תעסוקתית וחוסן החברה. בנוסף גוברת החשיבות שבה רואים העובדים את יחסי עבודה וההכשרה מקצועית. ייתכן שהדבר נובע מכך שהעובד מודע לכך שאינו יכול להפליג בדרישות לשיפור תנאי ההעסקה שלו, ומפצה את עצמו בדרישה ליחסי עבודה טובים. שביעות הרצון של העובדים מיחסי העבודה עולה גם היא, וייתכן שהגורם לכך הוא שהמעסיקים, שאינם יכולים להיטיב עם העובדים בתנאים החומריים, מנסים להמתיק את הגלולה בהשקעת יתר בתחום יחסי העבודה.

השנה החלטנו להתייחס גם לעובדים מבוגרים, בני 55 ומעלה. ביקשנו לבדוק אם ניתן לזהות בקרב מעסיקים וחברות במשק נטייה לוותר על הידע, המיומנות והניסיון המקצועי שצברו במשך השנים מועסקים בשכבת גיל זו כדי לצמצם את עלויות ההעסקה ולהגביר את הרווחיות. האם האווירה העסקית מאפשרת למנהלים לפטר וכלל לא לגייס עובדים בגיל 55 ומעלה, ולהעדיף על פניהם עובדים צעירים, חסרי ניסיון וידע באופן יחסי?

התשובה לכך, התברר, חיובית. אף שתוחלת החיים עולה וגיל הפרישה עולה, וחרף העובדה כי עובדים בני 55 ומעלה עדיין נמצאים במלוא כוחם, מרצם וכישרונם, הביקוש לעובדים מבוגרים בשוק העבודה הולך ופוחת.

הנטייה של מעסיקים להעדיף אנשים צעירים ברורה. משיחות עם לא מעט מנהלים במשק עולה כי סמנכ”ל כספים שסיים את תפקידו בחברה, יצטרך להתפשר במקום העבודה הבא שלו על תפקיד זוטר יותר של חשב, גזבר או אפילו מנהל חשבונות, ולהסתפק בתנאי העסקה שהם נמוכים משמעותית מאלה שהציעה לו החברה שעזב. שיעור התעסוקה של בני ובנות 55 ומעלה אינו נמוך משמעותית משיעורם באוכלוסייה, אך בכל זאת אנו רואים הבדל משמעותי בין שיעור המועסקים בגילים אלה בחברות ותיקות, ממשלתיות ומוסדיות, שבהם פועלים ועדי עובדים חזקים, לבין חברות צעירות יותר, עם ועדים חלשים יותר.

מהנתונים עולה מסר ברור: אנו כחברה, והמעסיקים בפרט, ניצבים בפני אתגרים הולכים וגדלים משנה לשנה,  ובין השאר עלינו להביא בחשבון את תוחלת החיים העולה. צריך לענות על רצונותיהם של העובדים, אבל לא פחות חשוב לדאוג לתעסוקה הולמת לעובדים בני 55 ומעלה.

הטור מתפרסם בגיליון הקריירה השנתי של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker