מיליארד סינים עם ארנק גדול

שוק הקניות המקוונות בסין צומח בשנים האחרונות, ובאופן שאין סיני ממנו: מהיר, פראי, עצום ממדים ולא לחלוטין מובן לחברות מערביות

יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל עינב

כניסה לאתר הקניות הסיני הגדול 360buy או למקבילה הסינית של איביי, TaoBao, יחד עם מאות מיליוני משתמשים נוספים, קונים ומוכרים, מקנה תחושה של ביקור בקניון הגדול והתוסס בעולם. בקניון הווירטואלי הזה אפשר לרכוש הכל: מחשבים, בגדים, רהיטים, חלקי חילוף לרכב וגם מכוניות ממש, חיקויים זולים ומותגים יקרים. אפשר להתייעץ עם קונים אחרים, להחליף חוויות, לקבל המלצות, לדבר עם נציגי מכירות ולהחליט בהתאם. המחירים נמוכים ב־15%־50% מאלה שמציעות חנויות בעולם הממשי. גם כעת, ממש בדקות אלה, מתרוצצים מיליוני שליחים ברחבי הממלכה המרכזית, ממהרים לספק את הסחורה לקונים הסינים עוד באותו היום, ואם אפשר בתוך כמה שעות. מחירי ההובלה נמוכים במיוחד והשירות עד הבית - בתנאי שאתם גרים בסין.

אתר הקניות 360buy.com

סין בדרכה להפוך לזירת הקניות המקוונות הגדולה בעולם. זה יקרה, כך על פי נתונים של חברת BCG, בתוך שנתיים, עם יותר מ־500 מיליון רוכשים. זאת, דווקא במקום שבו זיופים נפוצים, שיטות התשלום באינטרנט מוגבלות, ומעל לכל - תרבות הקנייה המקומית אינה מעודדת רכישות וירטואליות. למעשה, תעשיית המכירות המקוונות בסין צומחת לאחרונה בקצב כה מהיר עד שהשירותים הלוגיסטיים אינם מצליחים לעקוב אחריהם. אין מספיק שטחי אחסון שידביקו את הדרישה ההולכת וגדלה לסחורות ושירותי ההובלה אינם מספיקים.

במערב התפתחות תופעת הקניות המקוונות היתה תהליך טבעי. בסין - הרבה פחות. הסינים לא נוהגים לקנות מוצר שלא נגעו בו, התמקחו עליו, מכירים את בעליו או לכל הפחות בעלי קשרים ומחויבות הדדית עם המוכר. ואף על פי כן, ב־2011 בחרו 200 מיליון סינים - כשליש מגולשי האינטרנט במדינה - לרכוש מוצרים ברשת בהיקף של 780 מיליארד יואן, נתון המייצג עלייה של 66% ביחס לשנת 2010. בתוך פחות משלוש שנים, צופה BCG, יגיע שווי העסקות ליותר מ־2 טריליון יואן.

כבר נרשמתם לוועידת האינטרנט הגדולה בישראל? הרשמו עכשיו TheMarker com.vention 2012

רק תשע שנים חלפו מאז החלה תופעת הקניות המקוונות בסין, וכרטיסי אשראי נכנסו לשימוש נפוץ במדינה רק בשנים האחרונות. ואולם, למרות ההיסטוריה הקצרה יחסית נהפכו כמה מאתרי המכירות ברשת למותגי על. אתר המכירות Tmall, שבעבר היה חלק מ־TaoBao, מחזיק ביותר מ־50% מנתח השוק, כשרוב התנועה בו היא בין צרכנים לבין צרכנים אחרים (C2C). בתחום העסקים ללקוחות (B2C), כבר מחזיק 360buy.com בתואר “הקניון הגדול בעולם”, עם מכירות שעולות על 10 מיליארד יואן בשנה, 25 מיליון מנויים ו־6,000 ספקים, והשנה שבר את השוק לחלוטין כשהציע הובלה חינם. TaoBao מדווח על מכירות של כ־50 אלף פריטים בדקה, ובשנה שעברה ייצר כ־2.7 מיליון מקומות עבודה, כ־50% יותר מבשנה הקודמת. האתר כה פופולרי עד ששמו הפך לפועל שימושי שמשמעותו “חיפוש דברים לקנייה באינטרנט”. כשם שבמערב מקובל “לגגל” כדי למצוא מידע (Google It), הסינים משתמשים ב־TaoBao It כדי לתאר את פעולת החיפוש אחרי מוצרים ברשת.  

אליבאבא ו־550 מיליון המשתמשים
ההתחלה היתה צנועה בהרבה והתמצתה ברכישה של מוצרים זולים ופשוטים ממוכרים פרטיים שהיו ברובם אנשים שחיפשו מקורות להשלמת הכנסה. בהדרגה גדל נפח המכירות וסוחרי האונליין הקטנים נהפכו לעסקים גדולים שבהמשך התאגדו לפלטרפומות משמעותיות. היום כבר יש בסין קניוני מסחר וירטואליים גדולים המאגדים מאות אלפי עסקים ומיליוני צרכנים, והרשת כבר משמשת את הסינים גם לרכישת מוצרים יקרים, אלקטרוניקה, מכשירי חשמל לבית ואפילו מכוניות.

בגלל גודלה העצום של סין, קניות מקוונות הן לעתים הדרך היחידה לבצע רכישה. במקום לטוס שלוש שעות לכל כיוון יכולים תושבי הפריפריה (שהם רוב אזרחי סין) ליהנות ממותגים יוקרתיים. תושבי מערב ומרכז סין, שמעולם לא הגיעו לערים הגדולות ולא הסתובבו ברחוב ננג’ינג היוקרתי בשנחאי או וואנגפוג’ין בבייג’ין, נהפכים בלחיצת עכבר לאנשי העולם הגדול, ומתקרבים בטעמיהם ובהעדפותיהם לתושבי הבירה. החיסכון בשכירות גם הוא משמעותי מאוד שכן מחירי השכירות בערים הנחשבות גבוהים מאוד. נתונים שמפרסמת חברת המחקר הסינית IDC מגלים ש־TaoBao, הפרוסה היום ביותר מ־50 ערים סיניות, חוסכת לסוחרים סינים מדי שנה דמי שכירות בגובה של כ־28 מיליארד יואן.

הביטחון הגובר בתשלומים אונליין גרם לפריצת דרך ממשית. פלטפורמת התשלומים Alipay, שבדומה ל־TaoBao משתייכת לקבוצת האחזקות אליבאבא, היא החברה המקוונת הגדולה בסין לתשלומים ברשת. ב־2011 היו ל־Alipay למעלה מ־550 מיליון משתמשים רשומים (במספר מדהים זה כלולים גם לקוחות שאינם סינים), והיא טיפלה בעסקות יומיות בשווי של יותר מ־4 מיליארד יואן. Alipay התאימה את עצמה לצורכי הלקוח הסיני. כך לדוגמה, התשלום עבור הקנייה מוחזק בחברה עד לקבלת המוצר על ידי הלקוח.

לא פשוט לרצות את הלקוח הסיני, שנחשב לתובעני במיוחד. לדוגמה, חשוב לו שיהיה בפני מי להתלונן ואל מי להפנות שאלות. שמירת קשר אישי חשובה לסינים ולכן חשוב להם שיהיה קול אנושי מאחורי העסקה המקוונת. לשם כך מרושתים בתי העסק המקוונים במאות קווי טלפון ומעסיקים מוכרים אדיבים שמנהלים שיחות ארוכות עם הקונים - אם לא בטלפון, אז בסקייפ או ב־QQ, תוכנת מסרים מיידיים סינית.  

הסינים אינם בוטחים באתרי האינטרנט של החברות - בדרך כלל בצדק - ולכן את החלטת הקנייה הם מבססים על חוות דעת והמלצות של גולשים אחרים. תרבות החיקוי בסין מבוססת וחזקה, וחיקוי אחרים נחשב דווקא למעלה ולדרך הנכונה להגיע למוצרים טובים, על כן הפכו הרשתות החברתיות למקום מפגש מרכזי שבו רוכשים הצרכנים הפוטנציאליים לא רק חברים אלא גם ידע אודות מוצרים.

עם כל הכבוד לחופש הקניות המתפרץ הזה, צריך לזכור שאנו מדברים על מדינה שביססה את “חומת האש” הגדולה והמקיפה בעולם. האינטרנט הסיני מתאפיין בהגבלה עיקשת של תכנים, פיקוח וצנזורה, אתרים זרים נחסמים תדיר ופייסבוק, ויקיפדיה ויוטיוב חסומים לחלוטין. עם זאת, משום מה, דווקא את המכירות המקוונות הממשל מעודד. זהו אותו ממשל שבדרך כלל חרד מהתכנסות של יותר מעשרה אנשים באותו המקום, וכעת אדיש להתכנסות המונית תחת מטריית הקניות. בגיבוי השלטון אנו מוצאים, למשל, התאגדות צרכנים שנועדה להוריד מחירים.

הלקח של איביי

כאשר TaoBao הודיעה על העלאת מחירים, פרץ מרד העסקים הקטנים - דבר שאולי מקובל במדינות דמוקרטיות אבל לא נשמע כמוהו בסין. יותר מ־10,000 עסקים מקוונים קטנים תיאמו פעילות כדי לפגוע בעסקים הגדולים. 65 מיליון איש התאגדו כך בשנה האחרונה - גידול של 250% מהשנה הקודמת. Tmall, שמכר בשנת 2011 סחורות בשווי של כ־100 מיליארד יואן, הרגיז את הקניינים במיוחד. השנה הוא החליף את שמו ל־Tian Mao, והצהיר כי דגש מיוחד יושם על איכות תוך הבטחה להשקעה של מאות מיליוני דולרים בסיוע לעסקים קטנים ובינוניים.

התדמית השלילית שממנה סובלים אתרים רבים קשורה בהפרה שיטתית של זכויות יוצרים. חברות כמו TaoBao מככבות ברשימות השחורות. ב־2011 נרשם האתר במקום גבוה ברשימת “הידועים לשמצה” של משרד המסחר האמריקאי. ואולם, בעוד החברות הסיניות מתקשות להתגבר על הזיופים, נראה שאת החברות המערביות זה דווקא מעודד להצטרף לאתרים הפופולריים. המותגים המערביים הבינו שכדי למנוע זיופים באתרים עליהם לרכוש בהם מקום של כבוד. כך למשל, לצד כ־30 אלף מותגים מקומיים נוכחים ב־TaoBao גם כמה מאות מותגים מערביים, ביניהם גאפ, אדידס, ליווייס, פרוקטר אנד גמבל וסמסונג.

עם נתונים כאלה, ברור שזרים רוצים להצטרף לחגיגה גם כמוכרים וגם כקונים, אך כגודל הפוטנציאל כך מידת הקושי. איביי דווקא נחתה יפה בסין ב־2003, כשקנתה חברת מכירות פומביות סינית והשתלטה על 80% משוק המכירות הפומביות המקוונות, אך הצלחה זו היתה קצרת ימים. הפליה מתקנת וחוסר התאמה לתרבות המקומית העלו את אליבאבא על הגל ואילו איביי נותרה הרחק מאחור. כך קרה גם לחברות אינטרנט מערביות נוספות. החברות הסיניות אמנם העתיקו מהמערביות את המודל שלהן בשלמותו, אך התאימו אותו לתרבות ולנוהגים הסיניים וכך דחקו אותן החוצה. איביי, למשל, גבתה תשלום עבור רישום ולא התירה ללקוחותיה לשוחח ביניהם מחשש שיעקפו אותה. אליבאבא ביטלה את שתי המגבלות הללו ואיביי נאלצה לקפל את הזנב ולעזוב את סין ב־2006, כשהיא מותירה את השטח פנוי לחברות המקומיות.

הכישלון “המערבי” האחרון שייך לגרופון, שהשקיעה יותר מ־600 מיליון דולר בכניסה לסין, אך כעת סוגרת אט אט את סניפיה. קשה להתחרות בחברות מקומיות שנהנות מתמיכה ממשלתית ומקלות יחסית בהשגת היתרים ואישורים. עם זאת, ישנן עדיין הזדמנויות לזרים, למשל במתן פיתרונות טכנולוגיים שישפרו את השירות והיעילות. גם תחומים מתפתחים חדשים יותר, כמו ספרים, נישות בתיירות, תחום המכירות הקבוצתיות, כל אלה יכולים להוות הזדמנות גם עבור זרים. הישראלים, מתברר, גילו את אתרי הקניות הפופולריים של סין והם מחפשים שם מציאות. סוכנים ישראלים זריזים כבר הקימו סוכנויות תיווך הרוכשות עבור הישראלים את המוצרים באתרים הסיניים תמורת עמלה.

אחרי כל הנתונים המפוצצים שלעיל, הנה אחד אחרון, מדהים לא פחות: רק 3% מהמכירות הקמעוניות בסין מבוצעות באינטרנט, מכאן שהפוטנציאל עדיין עצום. בהחלט יש מקום לכניסה המלווה בחדשנות ורעיונות קריאטיביים - ובכך הרי אנחנו הישראלים מצטיינים.

הכותבת היא יועצת בכירה בחברת YCHINA המבצעת פיתוח עסקי ומקדמת שותפויות אסטרטגיות של חברות ישראליות בסין

הכתבה מתפרסמת בגיליון הדיגיטל השנתי של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker