מיליונר ושכיר

מפת הקשרים של שלמה רודב

לאחר ששיקם את גילת והשביח את ערכה של בזק נקרא שלמה רודב להחזיר את אמון הציבור בתנובה. היו"ר היוצא מעדיף תמיד לעבוד עם מי שהוא מכיר – ויש רבים כאלה

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

 שלמה רודב, יו”ר תנובה היוצא, שומר על חזות של איש עסקים קורקטי - לא אחד שנוהג לפטפט עם כוסית בידו באירועים החברתיים של האלפיון. הוא לא ממש צריך את ההתחככויות האלה. במהלך הקריירה שלו טווה רודב קשרים הדוקים עם אנשי מפתח בכלכלה שסייעו לו בצמתים משמעותיים. המולט מיליונר, שאוהב לנהוג במכוניות מרוץ, ידע לנווט היטב את דרכו המהירה לצמרת.

לאחר שירות צבאי בגולני, לימודי כלכלה ומנהל עסקים בתל אביב ובניו יורק ושלוש שנים בחברת המטענים ק.א.ל, הגיע רודב לקבוצת שאול אייזנברג, מי שב־1980 היה הטייקון מספר 1 במשק. שם הכיר את רוני גת, שהחל את דרכו בקבוצה כעוזרו של מיקי אלבין. ב־1985 רכשה הקבוצה מהמדינה את השליטה בקונצרן הענק החברה לישראל.

ב־1990 פרשו השניים מהקבוצה לטובת שותפות בעסקים פרטיים. בתחילת דרכם הם נעזרו באליעזר פישמן, שאותו הכירו כ”נערי אייזנברג”. הם שכרו ממנו את משרדיהם הראשונים וגם נכנסו איתו לשותפויות עסקיות שונות. שנות ה־90 היו השנים שבהן רודב וגת הפכו לבעלי הון. ב־1996 הם רכשו מאייזנברג את חברת ספנות ואספקה, חברה בת של החברה לישראל, שבאמצעותה הם קנו את השליטה בחברת המשקאות יפאורה־תבורי ובחברת קירור ואספקה שמייבאת דגים ובשר לישראל ומחזיקה גם בנדל”ן. יפאורה־תבורי מתחרה בחברה המרכזית למשקאות קלים - מה שלא מפריע להן להיות שותפות במבשלת הבירה קרלסברג ברומניה בזכות היחסים ההדוקים בין רוני גת לרוני קוברובסקי, נשיא קוקה קולה. לרודב קשר מורכב עם מוזי ורטהיים, הבעלים של החברה המרכזית.

ב־1999, כמה חודשים לאחר שהחברה לישראל נמכרה לאחים עופר, עשו רודב וגת את האקזיט הגדול שלהם - הם מכרו לבנק לאומי את חלקם במניות החברה (19%) תמורת 515 מיליון שקל ורווח בסך 200 מיליון שקל. אודי אנג’ל, אז אחד המנהלים המרכזיים בקבוצת עופר, היה מעורב בעסקה זו. הוא ורודב מכירים מימי התיכון בבית הספר הריאלי בחיפה.
בשנים הבאות ניסה רודב בשיתוף גת להשקיע בכמה מיזמי היי טק כושלים, מה שלא מנע ממנו להתמנות ב־2003 לתפקיד יו”ר חברת גילת, שבאותה עת נקלעה לחוב בסך מיליארד דולר. מי שהמליץ עליו לתפקיד היה פישמן, אחד הנושים של החברה. תקופתו של רודב בחברה נחשבה כהצלחה. הוא הצליח לשקם אותה, ובתוך כך פיתח ידידות אמיצה עם מאיר שמיר, בעל מניות אחר בחברה.

מפת הקשרים של שלמה רודב

ההצלחה של רודב בגילת היתה בין הגורמים למינויו כעבור ארבע שנים לתפקיד יו”ר בזק תחת סבן־איפקס־ארקין. אחד מהממליצים עליו לתפקיד היה עמיקם כהן, ידיד ותיק שגם עבד עימו תקופה קצרה בקרן האצ’יסון ווטר, שבראשה כהן עומד. ידיד אחד שהיה מעורב בקרן הוא עו”ד דוד חודק. אחד המהלכים הראשונים של תנובה בעידן רודב היה לצרף לצוות בייעוץ המשפטי של תנובה את משרדו של חודק ולדחוק הצדה את הרצוג־פוקס־נאמן המזוהה עם זהבית כהן. רודב מקורב לראשי משרד הפרסום - אייל חומסקי וראובן אדלר המפרסמים את יפאורה־תבורי שנים ארוכות. בתקופת רודב כיו”ר בזק, המשרד חלש על חלק הארי בתקציב הפרסום של חברת התקשורת הגדולה.

פורסם לראשונה בגיליון נובמבר 2011 של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker