שובו של השריף

"הפכנו לדמוקרטיה הנשלטת על ידי בעלי הון", אומר אליוט ספיצר למגזין TheMarker ■ ראיון עם מי שהיה אימת וול סטריט שצעק שהברוקר הוא עירום - עד שנתפס עם המכנסיים למטה

גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא רולניק

עד לפני שלוש שנים היה אליוט ספיצר מהקולות הבודדים בתוך הממסד האמריקאי שכפרו בדרך שבה התנהלה וול סטריט, וסברו כי נדרש פיקוח הדוק ומשמעותי הרבה יותר על המגזר הפיננסי. ספיצר, שהיה מוכר בציבור בכינוי "השריף של וול סטריט", והטיל את חיתתו על חברות ובכירים בבנקי ההשקעות, מוכר כיום קודם כל בתור "לקוח מספר 9" לאחר שנאלץ להתפטר ברעש גדול ובבושת פנים מתפקיד מושל מדינת ניו יורק, כשנחשף כלקוח קבוע של מכון ליווי יוקרתי. במפגש עם מגזין TheMarker, שהתקיים במשרדי העסק המשפחתי שלו בניו יורק, הוא אינו שולל חזרה לפוליטיקה. "אם השאלה היא האם נהניתי מהשירות הציבורי – התשובה היא 'כן'. האם אשקול לחזור לזה? בנקודה מסוימת כן, אבל אני לא מתעורר כל בוקר ואומר לעצמי 'איך אני עושה את זה'".

לצפייה בסמארטפונים וטאבלטים - לחצו כאן

כמה חודשים לאחר שנאלץ לעזוב את לשכת מושל ניו יורק, פרץ המשבר הפיננסי החמור של 2008 וחשף את וול סטריט במערומיה. לפתע, דברים שספיצר דיבר עליהם במשך שנים נהפכו לחלק לגיטימי מהשיח בארצות הברית ובעולם כולו. כיום, תחת שלטון המפלגה הדמוקרטית והנשיא ברק אובמה, ספיצר מאמין שנעשים כמה צעדים בכיוון הנכון, אך עדיין אינו מהסס למתוח ביקורת נוקבת על המערכת הפיננסית ובעיקר על האנשים שאמורים לפקח עליה. "לדעתי, המצב כיום מעט טוב יותר מזה שבתקופת כהונתו של הנשיא ג'ורג' בוש. אני לא אומר שהממשל שלו היה מושחת. הם פשוט לא האמינו שזו המשימה שלהם - לפקח. הם האמינו שהבנקים מרצונם העצמי יפסיקו לעשות דברים שיפגעו באינטרס הציבורי. עכשיו, במבט לאחור, אנחנו יודעים שזה טיפשי לגמרי".

הראיון המלא מופיע בגיליון מארס  של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

לספיצר יש ביקורת חריפה על הקפיטליזם האמריקאי. עם זאת, ממקום מושבו במשרדי החברה המשפחתית, מקור הונו, הוא מסביר כי אינו מתנגד לקפיטליזם, אלא רק לאופן שבו השיטה מיושמת: "אנחנו יושבים כאן במשרד המשפחתי. המשפחה שלי הצליחה הודות לתחרות, לסיכון הון, לבנייה וליצירה של עושר. זה מה שאני מאמין בו. מה שאני לא מאמין בו הוא השחתה של המערכת הקפיטליסטית באמצעות מועדונים סגורים, הטיית מכרזים, נטישה של עקרונות, הפרה של חובת נאמנות ציבורית והונאת לקוחות. מה שאנחנו צריכים לעשות זה לחזור לעקרונות הראשוניים של 'מה זה קפיטליזם'. כדי שיהיה לנו קפיטליזם שיעבוד יש צורך בממשלה שאוכפת חוקים. וזה מה שלא היה לנו"

עד כמה מושחת המבנה הפיננסי של הכלכלה האמריקאית כיום?

"מושחת זו מילה קשה, יש לה השלכות חוקיות. מה שאני הייתי אומר זה שיש לנו בעיות מבניות עמוקות. יש ניגודי אינטרסים השזורים לתוך המבנה. ריכוזיות ההון רק החריפה מאז הפיצוץ של 2008, וכל זה משרת את הפחתת התחרות".

מה דעתך על "אוקיופיי וול סטריט"?

"אני תומך במאמץ שלהם לשנות את השיח הציבורי. 'אוקיופיי וול סטריט' היא במובן מסוים זעקת זעם. זו לא מדיניות מנוסחת ורהוטה. אבל זה בסדר, זה מה שזה אמור להיות".

אתה חושב שהתקשורת בארצות הברית עצמאית ומקצועית מספיק כדי להתמודד עם הנושאים האלה?

"זה מעניין. התקשורת השתנתה במהלך 20 השנה האחרונות ובאופן מוזר - לטובה. זה בעיקר מכיוון שהטכנולוגיה אפשרה לכל אדם להיות התקשורת. אני חושב שהזינוק האקספוננציאלי בזרימת המידע הוא דבר טוב, ושכעת יש לנו תקשורת שמרחיבה את הספקטרום".

כמה מודע הציבור הרחב האמריקאי לאתגרים של הכלכלה והשווקים הפיננסיים?

המחאה בוול סטריטצילום: אי-אף-פי

"לא מודע מספיק. החרדה בציבור אינה נובעת מהבנה אינטלקטואלית או מדאגה מריכוזיות ההון, אלא מהמציאות שבה ההכנסות של המעמד הבינוני בירידה. ואז מצד אחד יש לך את תנועת 'מסיבת התה'. ומצד אחר יש לך את 'אוקיופיי וול סטריט'. כל אחת מהן היא תגובה רגשית לתחושה חריפה שמשהו לא בסדר. עכשיו, האם התנועות האלה יגיעו להסכמה לגבי רפורמה שתאפשר לנו שינוי? אני לא יודע.

לפני שנה שאלנו את וורן באפט אם ארצות הברית היא דמוקרטיה או פלוטוקרטיה, כלומר, שלטון של בעלי ההון. התשובה שלו היתה שארצות הברית הופכת לפלוטוקרטיה. אתה שותף לדעה זו?

"אני חושב שאנחנו גם וגם. אנחנו דמוקרטיה. השיטה פגומה בהרבה מובנים כפי שאנחנו יודעים, אבל היא אפשרה לנו לשרוד ולהפוך לאומה המבוססת על הרעיונות של הצבעה, סובלנות וחירות. כך שאני אף פעם לא רוצה לומר משהו רע על מי שאנחנו. לאחר שאמרתי את כל זה, מותר להודות שיש פגמים עמוקים בתהליך הדמוקרטי שלנו. הכוח של ההון לעוות את מה שהממשלה עושה, הוביל לבעיות גדולות בתחום הזה. אנחנו אכן פלוטוקרטיה".

בהכנת הכתבה סייעה מיכל רמתי

וראו גם טור של גיא רולניק על הראיון עם שפיצר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker