תשכחו ממני

חוק הפרטיות החדש: גולשים יוכלו לחייב אתרים למחוק את המידע שנאגר עליהם

נתן ליפסון

במהלך אוקטובר נחתה חבילה בביתו של מקס שרמס האוסטרי. עכשיו משמש מה שהיה בחבילה הזו בשר לכמה מחוקקים חרוצים.

שרמס, סטודנט למשפטים בן 24 מווינה, הוא כנראה טרבלמייקר מקצועי - הוא משתמש בידע החדש שרכש על זכויותיהם וחובותיהם של אזרחים כדי לעשות את המוות לפייסבוק. ביוני הוא שלח לפייסבוק מכתב ובו בקשה שהרשת החברתית תגלה לו כל מה שהיא יודעת עליו. הבקשה שלו עוגנה היטב בחוק האוסטרי המחייב גופים לגלות לאזרחים את מה שהם יודעים עליהם.

מקס שרמס
חבילה בדואר. שרמסצילום: אי-פי

פייסבוק, חברה שומרת חוק, עשתה את שביקש ושלחה אליו הביתה דיסק ועליו כל המידע שנצבר אודותיו. המידע נפרש על פני 1,200 עמודים. לכשעצמו זה לא בהכרח מפתיע - חברים רבים ברשת החברתית מבצעים בה פעולות רבות. מה שהיה מפתיע בכל זאת היה שחלק ניכר מהמידע שהיה ברשותה של פייסבוק היה מידע ששרמס מחק. כלומר שרמס העלה אותו לפייסבוק בשלב מסוים, אבל בהמשך מחק אותו, מתוך ההנחה הסבירה שאם הוא נמחק - לא יהיה לו כל זכר. אבל הוא טעה - המידע שפייסבוק שלחה אליו הכיל גם מידע שהוא מחק.

סטודנט ביקש מפייסבוק את המידע ששמרה עליו - וקיבל 1,222 עמודים

למה פייסבוק המשיכה להחזיק במידע אחרי ששרמס מחק אותו? אולי זה נעשה כברירת מחדל, כלומר לא בהחלטה מכוונת ומודעת. מצד שני, הערך המסחרי העצום של מידע כזה בוודאי לא מניח את דעתם של החרדים לפרטיות הגולשים.

כמובן שהבעיה הרבה יותר גדולה. לפייסבוק יש יותר מ־800 מיליון משתמשים ברחבי העולם. ואם פייסבוק מתירה לעצמה להמשיך ולהחזיק מידע שנמחק על ידי לקוחות, מה עם חברות אינטרנט אחרות? מה עם גוגל? יאהו? ספקיות המייל?

והיא אפילו עוד יותר גדולה. זרם הידיעות על האקרים שמצליחים לפרוץ למאגרי מידע של אתרי אינטרנט, רבים מהם של גופים שהיינו אמורים לחשוב שמסוגלים לשמור על המידע הזה, רק מתגבר. מצד אחד הזרם הזה מעיד על המוטיווציה הגדולה של הפורצים. אבל מצד אחר הוא בוודאי מעיד על כישלון מוחלט של הטכנולוגיות הקיימות לשמירה על מאגרי נתונים או לכל הפחות על היישום שלהן.

דרך אחת להתמודד עם הבעיה ששרמס חשף היא להעניש את פייסבוק. ואכן, עם גילוי הפרשייה הזו פייסבוק עמדה במצב שבו היא היתה עלולה להיקנס ב־100 אלף יורו.
זה לא הרבה בשביל חברה כמו פייסבוק אבל יש לה מן הסתם מיליוני חברים ממדינות שגם בהן יש לה את החשיפה המשפטית הזו. נגיד מיליון חברי פייסבוק כפול 100 אלף יורו לכל הפרה כזו הם 100 מיליארד יורו - סכום שיכול להביא לקריסת כל חברה.

דרך אחרת, שגובשה על ידי מחוקקים אירופים ולאחרונה גדלו סיכוייה להפוך לחוק, גורפת יותר. היא עשויה לפתור גם את בעיית הפרטיות וגם, חלקית, את בעיית הפריצות.
כותרת הצעת החוק היא "הזכות להישכח". החוק הזה עשוי להיות "האמא של כל חוקי הפרטיות". מה שהוא מציע הוא פשוט כמו שהוא נשמע: גולשים יוכלו לא רק לבקש - ולקבל - את כל המידע שנאגר עליהם בכל אתר שהוא כי אם גם לחייב את האתרים האלה למחוק את המידע הזה לבקשתם.

אי אפשר לזלזל בקושי המעשי של צעד כזה. לדוגמה, מה עושים כשהמידע אודות משתמש מסוים שזור במידע של משתמשים אחרים, כמו למשל בדיונים בפורומים או אפילו בתכתובות דואר אלקטרוני?

במקרה של פייסבוק קל יחסית לזהות משתמשים כי זו רשת שרק מי שרשום בה יכול להעלות אליה מידע. אבל מה עם אתרים אחרים שבהם יש מידע אישי ואין חובה להירשם, כמו גוגל? ומה קורה כשקשה לזהות משתמשים באופן ודאי ומלא, לדוגמה באתרים שבהם לא מקובל להזדהות בשמך המלא והמדויק? מי יבטיח לאתר שמחזיק במידע שהוא לא נדרש למחוק מידע על ידי מתחזה?

ההכרעה צריכה להתקבל על אף הבעיות הטכניות שהיא מציבה - זהו אבסורד שנקריב את הפרטיות שלנו בגלל מגבלות כלי שיצרנו לרווחתנו. היא צריכה להתקבל, וזה חשוב יותר, גם מול האלטרנטיבה.

האלטרנטיבה היא שורת מחדלי פרטיות שנחשפו אצל רבים מאתרי האינטרנט שאנחנו משתמשים בהם. האלטרנטיבה היא הזלזול שלהם באיומי פריצה. האלטרנטיבה היא תאוות הבצע של רבים מהם, שהובילה אותם להעדיף יתרונות מסחריים על פני התנהגות מוסרית. אין ספק - אתרי האינטרנט הביאו את זה על עצמם.

הטור מופיע בגיליון הניהול של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker