סין הירוקה

רגע לפני שהם נחנקים מהזיהום שיצרו, הסינים מפשילים שרוולים ומתחילים לנקות סביבם. כך, ללא מעצורים, הופכת האומה המזהמת בתבל למובילת המהפכה הירוקה

יעל עינב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל עינב

בכן, גבירותי ורבותי, מהפך: צרכנית האנרגיה הגדולה בעולם, המדינה המובילה בפליטת גזי חממה, כלומר המזהמת בתבל, הפכה למובילת המהפכה הירוקה. ב־2010 חלפה סין בדהרה על פניהן של ארצות הברית וגרמניה לאחר שהכריזה על השקעה ירוקה בהיקף של 736 מיליארד דולר בשנים הקרובות. ארצות הברית, שמתכוונת להשקיע עשירית מהסכום הזה, הפסידה לסין את ההובלה במירוץ הטכנולוגי לעתיד ירוק ונקי, שמתלווה אליו גם יוקרה רבה ופוטנציאל רווחים לא קטן.

מתקן מחזור בסין צילום: גטי אימג`ס

קשה להתרשם מהיקף המהפכה הנקייה שמתחוללת כעת בסין. התחושה היא שסין נחנקת מעוצמת הפיתוח שלה עצמה. בערים הגדולות - בייג'ין, שנחאי או גוואנדונג - השמים אפורים תמיד, כך נדמה, ולעתים קשה לראות בבהירות את הבניין הסמוך מעוצמת הזיהום. אבל הנתונים מצביעים על כך שהסינים התחילו לדאוג לסביבתם.

סין היא יצרנית טורבינות הרוח והלוחות הסולאריים הגדולה בעולם. שיעור המכוניות החסכוניות הנוסעות בכבישיה גבוה בכ־30% מאשר בארצות הברית. סין מובילה גם באימוץ טכנולוגיות ירוקות חדשניות. ראש הממשלה הסיני וון ג'יאבאו הקים משרד־על, מינה עצמו לעמוד בראשו והצהיר כי תעשיית האנרגיה הנקייה תוביל את הכלכלה הסינית. הוא הודיע כי יפקח אישית על מימוש יעדי תוכנית החומש הירוקה שעליה הכריזה הממשלה במארס, ושלמעשה מציבה יעדים לכל העשור הקרוב. כך למשל אמורה סין עד 2020 לעבור לספק 20% מצריכת האנרגיה שלה ממקורות ירוקים, להפחית פליטת גזי חממה פר יחידת GDP ב־45%, להקצות 590 מיליארד דולר לייעול התעשיות המזהמות, להכפיל מדי שנה את ייצור החשמל מאנרגיות ירוקות ולעבור לייצר 50 ג'יגה־וואט מאנרגיה סולארית, בעוד שכיום היא מייצרת פחות מג'יגה־וואט אחד. במקביל היא תשקיע בהפקת אנרגיה מרוח וממים ובאנרגיה גרעינית.

המהפכה השאפתנית כוללת סובסידיות, הלוואות נוחות, הקלות במס ותעריפים מצוינים, שבהם רוכשת הממשלה אנרגיה מתחדשת. בזכות התמריצים פורחות החברות הסיניות לאנרגיה מתחדשת, לעתים על חשבון מתחרות מהמערב. חברת סאנטק, למשל, הפכה ליצואנית הפאנלים הסולאריים הגדולה בעולם והיא מצליחה לייצר מוצרים ירוקים עתירי ידע ולייצאם במחירים נמוכים - מה שהוליד זירת התגוששות נוספת בין ארצות הברית לסין. במערכה האחרונה הטילה לשכת הסחר האמריקאית הגבלה על יבוא לוחות סולאריים סיניים לארצות הברית.

המהפכה הירוקה מתרחשת מכיוון שלסין פשוט אין ברירה. אחרי שלושה עשורים של פיתוח כלכלי מואץ, סין הרוויחה ביושר, ובהרבה שריפת פחם, את תואר המדינה המזוהמת בעולם. לפחות 70% ממקורות המים שלה מזוהמים, מי התהום אינם שמישים, עשר הערים המזוהמות בעולם הן סיניות ומיליונים מתים ממחלות הנגרמות כתוצאה מזיהום. לדברי וואנג דה ווי, מנכ"ל CET לאנרגיה מתחדשת, חברה בת של חברת החשמל הסינית, "לאזרחים פחות אכפת מנושאים גלובליים של איכות הסביבה. מה שמשנה להם זה שקשה לנשום בערים, במיוחד בבייג'ין. התושבים כבר לא זוכרים כיצד נראים שמים כחולים". אלא שבמדינה שצריכה להאכיל 1.4 מיליארד פיות, שמים כחולים הם סוג של מותרות. המהפכה הירוקה צפויה לפגוע בצמיחה, אבל השלטונות הבינו שללא צעדים דרסטיים התלות באנרגיה ממקורות זרים מהווה סכנה לביטחון הלאומי – איום מוחשי ומדאיג מאוד מבחינתם. 70% מהאנרגיה של סין מקורה בפחם, ועוד 20% מגיעים מצריכת נפט. סין מייבאת נפט כבר 18 שנה. השנה, בצער רב, היא נאלצה להתחיל לייבא גם פחם.

בערים רבות יסבלו מחורף קר במיוחד עקב המחסור החמור באנרגיה הצפוי בחודשים הקרובים. "המחסור באנרגיה הוא מלאכותי", מסביר המנכ"ל בי צ'אנג, העומד בראש היחידה לאנרגיה סולארית בשנחאי אלקטריק, מספקיות הכוח הגדולות בסין. "מחיר החשמל נמוך בהוראת הממשלה, שמעוניינת להוריד את שיעורי האינפלציה ולהבטיח את המשך הצמיחה. מחיר הפחם עלה ומחירי החשמל נותרו קבועים, יצרניות החשמל מפסידות כסף על ייצור חשמל ולכן מייצרות פחות, וכך נוצר מחסור מלאכותי".

השקעה עולמית באנרגיה ירוקה

כמו מנכ"לים אחרים בתחום, צריך גם וואנג דה ווי להגיש תוכנית עבודה מסודרת לשמירה על איכות הסביבה. החברה שלו צריכה להראות שהיא מגדילה את תפוקת האנרגיה ממקורות חלופיים. וואנג מספר כי בתעשיות בתחום הבנייה, האנרגיה, המכוניות והברזל יש כעת מגבלות חמורות על צריכת האנרגיה. אלפי מפעלים מזהמים וזוללי אנרגיה נסגרו בשנה שעברה בסין, לעתים בהתראה של יום. ראש ממשלת סין כבר הודיע שימשיך לנופף באגרוף ברזל כדי לעמוד ביעדים. הממשלה הסינית אינה צריכה להתמודד עם אופוזיציה נשכנית או עם תעשיות חזקות. סגירת מפעלים לא מוציאה מיליונים להפגנות ברחובות, ואיש אינו קורא להתערבות של מערכת המשפט. כשהממשלה נותנת את ההוראה, היא מתבצעת בלי עיכובים.

התוכנית הממשלתית לצמצום 17% מפליטת גזי חממה עד 2015 מדגימה כיצד דברים מתבצעים בסין. את האחריות לצמצום הטילה הממשלה על הפרובינציות. לכל פרובינציה נקבע יעד שעליה לעמוד בו. במחוז המתועש אנחוי שבמזרח סין נסגרו למשך חודש 506 מפעלים לאחר שלא עמדו ביעדי הצמצום של תצרוכת האנרגיה. את ההודעה קיבלו המפעלים כמה ימים לפני הפסקת החשמל הגדולה, והתוצאה היא הפסקת הייצור ומאות אלפי מובטלים. מהפכה ירוקה מתרחשת גם בעיר שינטאנג, הידועה כבירת הג'ינס של העולם. ייצור ג'ינס כרוך בשימוש בחומרים רעילים ובהזרמת שפכים המזהמים את הנהרות. עיריית שינטאנג השקיעה 120 מיליון דולר בניקוי הנהרות ובסגירתם של עשרות מפעלים מזהמים, ובעיר הוקם פארק תעשייתי שנותן פתרונות מרוכזים לשפכים התעשייתיים.

ובכל זאת, כפיית מדיניות החיסכון באנרגיה אינה נעדרת קשיים. המעמד הבינוני, המוערך בכ־250 מיליון איש, גדל והולך, וגם צורך המון, בעיקר מוצרים חשמליים. מי שיכול להרשות לעצמו רוצה גם לטוס במטוסים ולנסוע במכוניות יוקרתיות. כ־15 מיליון מכוניות חדשות עולות מדי שנה בשנה על כבישי סין. גם בתחום הזה הכריזו השלטונות על יעד שאפתני: להפוך לשוק כלי הרכב הירוקים הגדול בעולם. המדינה תשקיע סכומי עתק בפיתוח כלי רכב ירוקים, ותעניק סובסידיות ופטור ממס לרוכשים.

המהפכה הסינית הירוקה היא הזדמנות גם לחברות מערביות. "כל מה שיעזור להוביל את סין לדור הבא של אנרגיה חסכונית וירוקה, להפחית את הזיהום ולשמור על איכות הסביבה - יתקבל בברכה", אומר וואנג דה ווי, "ומובן שיצטרך לפעול בהתאם למדיניות הממשלה". המדיניות הממשלתית היא לחזק את החברות המקומיות דווקא. לא פעם חברות מערביות נדרשות לחלוק את הידע והטכנולוגיה שלהן עם שותפים מקומיים. למרות הכל, כדאי לכולנו להחזיק אצבעות להצלחתם של הסינים. עתיד כדור הארץ תלוי במידה רבה בהצלחת המהפכה הירוקה שלהם.

הכותבת היא יועצת בכירה בחברת YCHINA, המספקת שירותי קידום עסקים ושותפויות אסטרטגיות לחברות ישראליות בסין

הכתבה מופיעה בגיליון ינואר של מגזין TheMarker

לקבלת גיליון הכרות חינם חייגו 1-700-700-250

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker