הצמיחה הכלכלית בעולם נעצרת - אבל זה ממש לא אסון

כלכלנים חוזרים וקובעים כי צמיחה מתמדת בתוצר היא המפתח לשגשוג, אבל התוצר והצמיחה הם מדדים בעייתיים: דהרתם בעבר לא העידה בהכרח על כלכלה בריאה, וכלל לא בטוח שבלימתם מבשרת אסון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי עמנואל אילוסטרציה
צילום: Yurich84 / Westamult / iStock /

העולם כולו חרד מפני ההתפרצות של מגפת הקורונה ומפני בלימה של מגזרי הייצור, התעופה והתיירות לתקופה שאורכה אינו ידוע. מציאות כזו אינה מבשרת טובות בכל הקשור לצמיחה כלכלית, שכבר נמצאת ברמה נמוכה יחסית במרבית המדינות. אבל מה שנראה במבט ראשון כדרך ללא מוצא, עשוי להתברר דווקא כהזדמנות לנסח מחדש את הכללים.

בתחילת השנה, ניו זילנד עשתה בדיוק את זה. במהלך חסר תקדים, המדינה מתנהלת החל מהשנה על פי תקציב שתכליתו העיקרית היא שיפור איכות החיים (Well־Being Budget). משרדי הממשלה הונחו לבנות את תוכניות העבודה בהתאם להגדרה זו, עם יעדים כמו חיזוק הבריאות הנפשית, צמצום העוני בקרב ילדים, תמיכה באוכלוסיית המאורים ילידי ניו זילנד, צמצום פליטות גזי חממה ושגשוג בעידן הדיגיטלי. ראשת הממשלה, ג'סינדה ארדרן, הצהירה על כוונתה לבנות תקציב שיבטיח את הבריאות והאושר של האזרחים, ולא את הקטנת החובות או גידול העושר הלאומי: "התוצר לא יכול להבטיח שיפור בתנאי החיים שלנו, ואינו מביא בחשבון מי מרוויח ומי לא", אמרה ארדרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker