להציל את כלכלת יפן ולהעמיד מכונת כביסה

יפן מזדקנת, קצב הילודה בה נמוך והכלכלה שרויה בתרדמת עמוקה. הפתרון לכל הבעיות האלו היה אמור להיות שילוב נשים בשוק העבודה, אך ראש הממשלה שינזו אבה למד על בשרו שתוכנית שמתבססת על מה שטוב לשוק, ולא לנשים, סופה להיכשל

צילום: itakayuki / iStockphoto / Getty

קומי מצומוטו אומרת שהיא עובדת במשרה מלאה. זה אולי לא נשמע חריג, אבל במקרה שלה, היא מתכוונת ל־24 שעות ביום. כל יום, כל היום. "ביפן מתייחסים לעבודה אחרת. משרה מלאה היא 100% עבודה", היא אמרה בראיון לפודקאסט ב־PRI, "אנחנו קוראים לזה 'לוחמי עסקים'. אני לוחמת במשרה מלאה".

אם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, היה שומע את דבריה של מצומוטו, הוא בוודאי היה מרוצה. אבה, שנכנס לתפקיד ב־2012, הכריז כי בכוונתו להציל את כלכלת יפן ולהחזירה למגמת צמיחה באמצעות נשים, כוח עבודה יעיל ולא מנוצל. במובנים מסוימים, הוא הצליח: שיעור הנשים העובדות ביפן קפץ בזמן כהונתו, ועלה על זה שבאירופה ובארצות הברית. אולם המספרים הללו הם רק חלק מהתמונה: רוב הנשים עובדות במשרות חלקיות, מעטות מהן מתקדמות למשרות ניהוליות, וכולן סובלות מנורמות חברתיות ותרבות ארגונית המקשות על נשים להשתלב בשוק העבודה. שנים לאחר שהכריז על מהפכה, גם אבה עצמו וגם החברה היפנית עדיין לא יודעים איך באמת מקדמים נשים בשוק העבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker