רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למה דווקא באחת המדינות העשירות והמאושרות בעולם - יותר ממיליון אזרחים בחרו במפלגה עם עבר ניאו-נאצי?

לכתבה
FREDRIK PERSSON / TT News Agency

חוקרים מאוניברסיטת שטוקהולם מנסים להסביר מהו סוד ההצלחה של מפלגת "השוודים הדמוקרטים" הקיצונית, ומדוע הם סבורים כי תוסיף להתחזק

80תגובות

שוודית קשישה הנעזרת בהליכון, מדדה באיטיות לעבר דלפק שבו תוכל לקבל את קצבת הגמלאי המגיעה לה מהמדינה. לפתע מגיחה מאחוריה חבורה של נשים מוסלמיות, עטויות בורקות שחורות מכף רגל ועד ראש. הן שועטות לעבר הדלפק עם עגלות תינוקות ונראה שהן בדרכן להקדים את הקשישה. המוזיקה דרמטית, והקריינית ברקע מזהירה: "ב־19 בספטמבר אתם יכולים לבחור – לקצץ כסף מתקציבי ההגירה, או מהפנסיות".

את הסרטון הזה הפיצה לקראת הבחירות הכלליות בשוודיה ב־2010 מפלגת הימין הקיצוני "המפלגה הדמוקרטית" (Sweden Decmocrats, או SD). שורשי המפלגה נעוצים באידיאולוגיה ניאו־נאצית, הדוגלת במדיניות קשוחה וברוטלית נגד מהגרים מוסלמים. הסרטון, בן חצי דקה, צונזר אז על ידי הטלוויזיה השוודית בטענה שהוא מכיל הסתה. את שידור הסרטון אולי הצליחו למנוע (אף שהוא נהפך ויראלי באינטרנט), אבל לא את כניסתה של המפלגה לפרלמנט השוודי – לראשונה מאז הקמתה ב־1988. בבחירות 2010 זכתה המפלגה ב־5.7% מהקולות והכניסה 20 חברים לפרלמנט.

מאז כוחה גדל והלך. בעוד המפלגות הקשישות מאבדות מושבים בפרלמנט, מפלגת הימין הקיצוני צוברת כוח חסר תקדים ומאיימת על יסודות המערכת הפוליטית השוודית, שהיא מהיציבות באירופה.

שורשי המפלגה נעוצים באידיאולוגיה ניאו נאצית, ההווה שלה מורכב ממדיניות ברוטאלית נגד מהגרים מוסלמים, ועתידה, לפי שעה, נראה ורוד.

שוודיה בחירות תעמולה ימנית
ללא קרדיט

בבחירות האחרונות, שנערכו בספטמבר 2018, זכתה SD ב־17.5% מהקולות, שהיתרגמו ל־62 חברים בפרלמנט. בתוך ארבע מערכות בחירות נסק כוחה של המפלגה פי תשעה: ב־2006 הצביעו לה 162 אלף מצביעים, לעומת 1.1 מיליון בשנה שעברה. כדי להמחיש את עוצמת ההישג, דמיינו שמפלגת ימין קיצוני כמו עוצמה לישראל תזכה בבחירות הקרובות ב־17.5% מקולות הבוחרים, ותיהפך למפלגה השלישית בגודלה עם 20 חברי כנסת.

ההישג הכביר של SD התרחש שעה שמפלגת הימין הגדולה – המפלגה השמרנית – איבדה מכוחה 13 מושבים וזכתה רק ב־19.8% מהקולות. מפלגת השלטון – הסוציאל דמוקרטים משמאל – איבדה 14 מושבים וזכתה ב־28.2% בלבד מהקולות, התוצאה הגרועה ביותר שרשמה מאז הקמתה ב־1911.

 

מוסלמים החוצה

Karl Gabor

ד"ר אולה פולקה: "משבר ההגירה שהתרחש ב-2015 האיץ את התמיכה במפלגת הימין הקיצונית. המדינה חוותה את גל המהגרים הגדול ביותר מבין מדינות אירופה ביחס לאוכלוסייה. באופן יחסי, שוודיה קלטה יותר מהגרים מגרמניה, וזה גרם לחוסר שביעות הרצון של הרבה שוודים"

הימין הקיצוני זכה לתמיכה גדולה במיוחד במחוז הדרומי סקוֹנֶה, עם 23.6% מהקולות. ממחוז סקונה יצא מנהיג המפלגה, אימי אוקסון בן ה־40, שנבחר ליו"ר המפלגה כבר ב־2005, בגיל 25 בלבד. במערכת הבחירות האחרונה הוא ניהל קמפיין שבו העמיד את עצמו לראשות ממשלה. בקצב הצמיחה הנוכחי של SD, בבחירות הבאות הוא עשוי להפוך למועמד בעל סיכוי ריאלי.

SD, שהוקמה ב־1988, היתה תנועת לאומנות לבנה שכמה ממייסדיה הזדהו עם אידיאולוגיה ניאו־נאצית. בעשור האחרון, בדומה לתנועות ימין קיצוני אחרות באירופה, SD התרחקה מהשוליים הסהרוריים, ומיתנה את הקו האידיאולוגי שלה. כיום היא מגנה תופעות של פאשיזם ותמיכה בנאציזם. עם זאת, למפלגה אג'נדה לאומנית, ואת רוב ההון הפוליטי שלה היא צוברת כמתנגדת תקיפה למדיניות ההגירה הנדיבה של שוודיה.

המפלגה משמיעה רטוריקה בוטה כלפי מהגרים מוסלמים, וטוענת כי מקומם אינו בשוודיה. ב־2011 עלה לרשת סרטון שבו שלושה חברי פרלמנט של המפלגה יוזמים עימות מילולי קשה עם הקומיקאי השוודי־כורדי סוראן איסמעיל, כשנתקלו בו בכניסה לסניף מקדונלדס בשטוקהולם. הם הטיחו בו עלבונות וחזרו שוב ושוב על המסר – שהוא לא שייך לשוודיה ולתרבות שלה.

מאלמו, העיר הגדולה במחוז סקונה והשלישית בגודלה בשוודיה, קלטה עשרות אלפי מהגרים בדור האחרון, ושיעורם באוכלוסייה הגיע ליותר מ־16% – כפול מאשר שיעורם בכלל האוכלוסייה. בשנים האחרונות נודע שמה של מאלמו כמוקד של איסלאם בשוודיה, הכולל הפצת רטוריקה איסלאמית־פונדמנטליסטית מפי אימאמים ומנהיגים מוסלמים שמגיעים למדינה. בעיר גם נרשמו תקריות אלימות בין מהגרים מוסלמים למקומיים, ושיעור הפשיעה בה הוא הגבוה בשוודיה.

המודל השוודי לאי שוויון
מדד ג'יני, 1988 – 201

"משבר ההגירה שהתרחש ב־2015 האיץ את התמיכה במפלגת הימין הקיצוני", אומר ד"ר אולה פולקה, החוקר את הימין הקיצוני בשוודיה בעשור האחרון. "המדינה חוותה את גל המהגרים הגדול ביותר מבין מדינות אירופה ביחס לאוכלוסייה. באופן יחסי, שוודיה קלטה יותר מהגרים מגרמניה, וזה גרם לחוסר שביעות הרצון של הרבה שוודים".

פולקה הגיע לישראל בחודש שעבר כאורח החוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית, יחד עם שותפתו למחקר ובת זוגו, ד"ר יוהנה ריקנה – שניהם מאוניברסיטת שטוקהולם. באוגוסט שעבר, כחודש לפני הבחירות בשוודיה, הם פרסמו מאמר שכותרתו צפתה למעשה את תוצאות הבחירות: "לוזרים כלכליים ו־ווינרים פוליטיים: הימין הקיצוני בשוודיה".

Karl Gabor

ד"ר יוהנה ריקנה: הסוציאל־דמוקרטים מייצגים את מעמד הפועלים, ונשענים באופן מסורתי על האיגודים המקצועיים. הפעילים של SD הם ברובם אנשים בלי ביטחון תעסוקתי שאינם חברים באיגודים, ולכן הציבור הזה היה בתת־ייצוג במערכת הפוליטית במדינה בכלל ובשתי המפלגות הגדולות בפרט"

הלוזרים הכלכליים הם בעיקר פועלים ואנשי המעמד הבינוני־נמוך שספגו מכה כלכלית קשה בסוף העשור שעבר. הם נהפכו לבסיס הפוליטי של הימין הקיצוני, השתלבו ב־SD כפעילים או כחברי פרלמנט, וכעת הם הווינרים הפוליטיים. "הלוזרים הכלכליים איבדו אמון במפלגות המרכזיות ובממסד הפוליטי", כתבו החוקרים במאמר. "כתוצאה מכך כמה מהם נהפכו למועמדים של המפלגה לפרלמנט, ורבים תמכו במפלגה באופן אלקטורלי כדי לקבל ייצוג גדול יותר. עם זאת, הפוליטיקאים של SD מפגינים רמה נמוכה יותר של מקצועיות, ערכי מוסר ואמון חברתי – בדומה לבוחרים שלהם".

לדברי החוקרים, בסוף העשור שעבר התרחשו שלושה אירועים כלכליים שפגעו באוכלוסיות חלשות: האחד, רפורמות שפגעו בתקציבי הרווחה; השני, המשבר הכלכלי העולמי שערער את מצבם של עובדים בעלי הכנסות נמוכות ופגע בביטחון התעסוקתי שלהם; והשלישי, גידול חד באי שוויון במדינה, כתוצאה משני האירועים הראשונים.

במקביל נמשכו גלי ההגירה לשוודיה, שהגיעו לשיא ב־2015 עם גל המהגרים מסוריה ששטף את רחבי אירופה. ב־2016, לדוגמה, הגיעו לשוודיה יותר מ־50 אלף מהגרים סורים – הרבה יותר מהגרים בהשוואה למדינות הבאות ברשימה: 6,580 מהגרים מאריתריאה, 5,000 מפולין וכמעט 5,000 מעיראק.

הזעזוע הכלכלי הראשון נרשם ב־2006, עם סדרה של רפורמות כלכליות של ממשלת השמרנים, שנמשכו עד 2011. המדיניות החדשה כללה הפחתת מסים הדרגתית לבעלי הכנסות גבוהות שמימנו חלק משמעותי מהתקציבים הנדיבים של מדינת הרווחה. "זאת היתה מדיניות מכוונת שנועדה לתמרץ אנשים לעבוד, ולגרום לכך שלא יהיה להם כדאי להיות מובטלים", אומר פולקה. "כתוצאה מכך, הרבה בוחרים פנו ימינה בתוך אמונה ש'אם רק נעיף את המהגרים המוסלמים נוכל לקבל חזרה את המשאבים שלנו'". פולקה מסביר כי אחד הטיעונים היעילים של הימין הפופוליסטי הוא שתקציבי מדינת הרווחה 'נגנבים' על ידי מהגרים שמגיעים מחוץ למדינה, ונהפכים לנטל על הכלכלה.

כעבור שנתיים פרץ המשבר הכלכלי העולמי שחשף גם את שוודיה לזעזועים שהיכו בכל העולם ובאירופה המערבית בפרט. "אנשים רבים איבדו את הביטחון התעסוקתי שלהם, וזה הוליד חרדה כלכלית ועלייה בתמיכה במפלגת הימין הקיצוני". פולקה מתייחס גם לגידול בפערי העושר בשוודיה: "ב־2006, כשממשלת הימין־מרכז עלתה לשלטון, רמת אי השוויון במדינה היתה מהנמוכות במערב. אבל אחרי שהמדיניות הכלכלית של הממשלה יושמה, שוודיה נהפכה לאחת המדינות עם הגידול החד ביותר באי השוויון".

ועדיין, למרות הירידה המסוימת ברמת החיים, שוודיה היא מהמדינות עם רמת הפיתוח האנושי ורמת האושר מהגבוהות בעולם. "זה נכון, אבל מדינות ותושביהן לא שואלים את עצמם היכן הם עומדים ביחס לארצות הברית או בריטניה, אלא מה מצבם ביחס לרמת החיים שהיתה להם בעבר", אומר פולקה.

 

הצעירים בשוודיה מתיישרים לימין תמיכה במפלגת הימין הקיצוני SD , לפי אופי תעסוקה

כל אזרח רביעי

ההגירה בשוודיה היא אחד הנושאים הנפיצים בעשור האחרון, אם לא הנפיץ שבהם. הנתונים מראים כי שיעור השוודים שהיגרו אליה (או שנולדו במדינה אחרת, או שהוריהם הגיעו ממדינה אחרת) גבוה מ־24% – כלומר כמעט כל אזרח רביעי, ובסך הכל כמעט 2.5 מיליון איש מתוך אוכלוסייה של 10 מיליון נפש. אולם הרטוריקה נגד מהגרים של מפלגות כמו SD מופנית בעיקר כלפי מהגרים מוסלמים ממדינות כגון סוריה, עיראק, איראן, טורקיה, אפגניסטן, סומליה ואריתריאה. שיעור המוסלמים הוא כ־8.1% מהאוכלוסייה, ובסך הכל יותר מ־800 אלף איש, לפי נתוני מכון פיו מ־2017.

אחרי הבחירות האחרונות, ההישג של מפלגת הימין הקיצוני סיכל הרכבה של קואליציה חדשה במשך חודשים. המערכת הפוליטית שותקה בגלל החרם של שאר המפלגות על SD, ומאחר שגוש הימין השמרני וגוש השמאל־מרכז זכו לתוצאה כמעט זהה של 144 מול 143 מושבים בפרלמנט.

הפגנה של פליטים אפגנים בשוודיה
Atila Altuntas / Anadolu Agency

"בעשורים האחרונים היו שני גושים פוליטיים בשוודיה – שמאל־מרכז וימין שמרני. הימין הקיצוני הודר בגלל הסכם בין הגושים שנועד להוציא אותו החוצה", אומרת ריקנה. עם זאת, סדקים ראשונים בחרם החלו להופיע אחרי הבחירות. "ב־2018 בוטל ההסכם והגוש הימני פוצל לשני חלקים: מפלגת השמרנים הנוצרים והמפלגה השמרנית באגף הניצי, מול מפלגת המרכז והליברלים באגף המתון, שהחליטו שהם תומכים בסוציאל־דמוקרטים במקום בגוש הימין". בזכות התמיכה הזאת, הורכבה בינואר ממשלה חדשה בראשות מנהיג הסוציאל־דמוקרטים, סטפן לוון.

אף שבסופו של דבר הוקמה קואליציית שמאל־מרכז, פולקה וריקנה סבורים כי ממשלת ימין קיצוני בבחירות הבאות הוא תרחיש ריאלי. "בבחירות הבאות יכולה לקום קואליציה בין השמרנים, הנוצרים הדמוקרטים והימין הקיצוני. עם זאת, קשה לי להאמין שהם ימשיכו לצמוח בקצב הנוכחי, שבו הם מכפילים את כוחם כל מערכת בחירות. קשה לי לראות אותם זוכים ליותר מ־20% מהקולות".

אתם כותבים במאמר שקבוצות עם הכנסה נמוכה הסובלות מחוסר בביטחון תעסוקתי, מיוצגות במפלגת הימין הקיצוני בשיעור גבוה מאשר בכלל האוכלוסייה. האם האנשים האלה למעשה הודרו ממפלגות השלטון?

ריקנה: "זה נכון. הסוציאל־דמוקרטים, למשל, מייצגים את מעמד הפועלים, ונשענים באופן מסורתי על האיגודים המקצועיים. הפעילים של SD הם ברובם אנשים בלי ביטחון תעסוקתי שאינם חברים באיגודים. בשוודיה, מובטלים ועובדים שאין להם ביטחון תעסוקתי לא נוטלים חלק במעגלים פוליטיים, משום שהם אינם חברים בגילדה מקצועית או באיגודים מקצועיים. לכן, הציבור הזה היה בתת־ייצוג במערכת הפוליטית במדינה בכלל ובשתי המפלגות הגדולות בפרט".

SD בולטת בהשתתפות האזרחית של חברי הפרלמנט שלה. זה נשמע כמו דבר טוב – אנשים מן היישוב שנוטלים תפקיד בפוליטיקה, מעורבים בחברה האזרחית ומשתלבים בפוליטיקה הארצית באמצעות תנועה שצמחה מלמטה. זה נשמע כמו תהליך דמוקרטי בריא.

פולקה: "זה אכן תהליך מבורך, והקבוצות האלה באמת משתלבות ומעורבות פוליטית. אבל הן רוצות להעיף החוצה מהמשחק קבוצות אחרות, וזה כבר לא חלק מהמשחק הדמוקרטי". 

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות