"גם אם תזרוק עליהם כסף, הם לא יחזרו הביתה": ישראל מאבדת את המוח

זו לא נטישה המונית, ולעתים קשה להבחין בה, אבל לאט לאט, בזה אחר זה, אנשי היי-טק, רופאים, חוקרים ואנשי סגל אקדמי עוזבים את ישראל בלי להביט לאחור. האם נשכיל לשנות כיוון?

ישראל פישר
צילום: עופר וקנין
ישראל פישר

לפני כשנתיים החליטו יואב עמית, 32, ואשתו יעל דרי, 41, לעשות שינוי משמעותי בחייהם ולעבור לארצות הברית. "הסיבה העיקרית למעבר היא הפוסט־דוקטורט שזוגתי רצתה לעשות", מספר עמית. "חשבנו עוד קודם על מעבר לחו"ל, אבל לא התקדמנו עם זה. ברגע שהגיעה הצעה לעשות את המחקר שלה בארצות הברית, קפצנו על ההזדמנות".

עמית הוא לא היחיד שהחליט על השינוי והוא מייצג תופעה רחבה יותר. מחקר של פרופ' דן בן דוד, נשיא מוסד שורש וכלכלן במכון למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב, מצביע על היקפה ומלמד כי הוא במגמת עלייה. כך למשל, ב־2014, עזבו את ישראל 2.6 בעלי תואר אקדמי על כל אקדמאי ששב אליה, אך כעבור שנים מעטות בלבד, ב־2017, כבר עלה המספר ל־4.5 עוזבים על כל בעל תואר אקדמי שחוזר. עוד נמצא במחקר כי שיעור הרופאים הישראליים שעובדים במדינות ה־OECD מתוך כלל הרופאים בישראל עלה בשנים 2006־2016 מ־9.8% ל־14%. בתחומי הכלכלה ומדעי המחשב יכולים הישראלים במחלקות המובילות באוניברסיטאות בארצות הברית למלא כמעט שתי מחלקות ישראליות ממוצעות, ואילו מספר הישראלים במחלקות המובילות למינהל עסקים בארצות הברית שקול לכמעט שלוש וחצי מחלקות בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker