רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מרוויחים ביום מה שלא תרוויחו בשנה: 500 עשירי ישראל - הדירוג המלא

לכתבה

לאחר המחאה החברתית העשירים חששו להציג את עושרם, אך כיום מכוניות במיליון שקל נפוצות בכבישי גוש דן, מחירי הדירות בשכונות הנחשקות של ת"א רק עולים, ומגרש החניה של המטוסים הפרטיים בנתב"ג לעולם אינו ריק ■ כך ממשיכים עשירי ישראל להתנתק משאר 99% של הציבור

105תגובות

בשבועות הראשונים של עבודת התחקיר והעדכונים של רשימת 500 עשירי ישראל, אותה אנחנו עורכים מזה 16 שנים, נראה היה שהשנה האחרונה היתה עבורם תקופה של עמידה במקום. בין אפריל 2017 למארס 2018 הבורסה בישראל עלתה בשיעור מתון בלבד, מחירי הנדל"ן בארץ היו פחות או יותר יציבים, ונראה היה שהעשירים אמנם נהפכו, כרגיל, לעשירים עוד יותר – אבל קצב ההתרחקות שלהם משאר הציבור הואט במקצת, לפחות בהשוואה לבריחה הגדולה שהם רשמו משאר בני התמותה בשנים האחרונות. אלא שאז ערכנו הצלבה מול גורלם של מולטי מיליונרים ומיליארדים משאר העולם, סיכמנו את הנתונים, וגילינו שזה פשוט לא נכון. העשירים ממשיכים להתעשר בקצב מהיר – והפערים בינם לבין רוב הציבור מוסיפים לגדול במהירות.

הסיבה לפער בין הרושם הראשוני לתוצאות האמת נעוצה בהבדל בין אחוזים לבין שקלים, או במקרה של מטבע החישוב המקובל בסקרי העושר – דולרים. במילים אחרות: העשירים בישראל אמנם הגדילו השנה את הונם רק בשיעורים חד־ספרתיים, אבל במונחים של כסף ממש, דולרים ושקלים, הם המשיכו לנסוק. ככה זה. אם עשיר החל את השנה עם 250 מיליון דולר, והונו עלה ב־2% בלבד – ללא ספק תשואה מאכזבת מאוד מבחינתו וסיבה ראויה להתקשר למנהל ההשקעות ולגעור בו – הוא עדיין התעשר ב־5 מיליון דולר, שהם יותר ממה ש־99% מהציבור ירוויחו אי פעם בחייהם. 5 מיליון דולר לשנה הם הרי עדיין קצב התעשרות שנתי של 50 אלף שקל ליום.

איפה הכסף? 500 עשירי ישראל 2018-2003

לחצו על השנים לצפייה בשינויים

סך הון כלל עשירי ישראל

0 $

מספר המיליארדרים

0

אבל נתחיל בתמונה העולמית, שם לא נרשמה שום האטה. להפך: על פי שורה של מחשבי נתונים, החל מארגון אוקספם דרך סוכנות בלומברג, המגזין "פורבס" ועד לארגון בשם Wealth־X העוקב אחרי מצבם הכלכלי של מי שיש להם יותר ממיליארד דולר, 2017 היתה עוד שנה של בוננזה כלכלית. עורכי הסקר של Wealth־X מדווחים כי בשל עליית הבורסות בחלקים אחרים של העולם, ובשל התאוששות בפעילות הכלכלית הגלובלית, ואפילו אולי בזכות בחירתו של דונלד טראמפ, הונם של המיליארדרים זינק השנה ב־29%. יחדיו, המיליארדרים הגיעו להון כולל של כ־9.2 טריליון דולר. המספר המוחלט שלהם עלה ב־15% ל־2,754 בני מזל. כל המספרים הללו, אם למשהו היה ספק, הם שיאים חדשים. וגם אם הם מרגיזים משהו, יש להם משמעות עבור כולנו: מאחר שכמעט בכל מדינות העולם שיעור העלייה במספר המיליארדרים היה גדול משיעורי הגידול בכלל האוכלוסייה – ברור שהפער בינם לבין השאר ממשיך לגדול.

אסיה היתה הכוכבת של 2017. הונם של המיליארדים האסיאתיים זינק בלא פחות מ־50%, לאחר ירידה קלה ב־2016. זה יותר מעליית ההון של המיליארדרים ביבשת האמריקאית (22%) ובגוש של אירופה־מזרח התיכון־אפריקה (12%). ישנם כיום 784 מיליארדרים באסיה, לראשונה יותר מאשר בצפון אמריקה, עם 727 מיליארדרים בלבד. רק המיליארדרים הבריטים זכאים אולי לחוש תסכול: למרות חגיגת הנישואים של הנסיכים והנסיכות, ירדו בממלכה גם מספר המיליארדרים וגם ההון המצרפי שלהם. הסיבה: הברקזיט. מספר המיליארדרים הישראליים, אגב, הכוללים את כל בעלי תעודת זהות כחולה ושיש להם פעילות משמעותית בישראל, עומד השנה על 106, וההון הממוצע שלהם הוא 1.07 מיליארד דולר. זהו מספר קטן במקצת מזה של השנה שעברה, אבל הוא נובע רק מהחלטה טכנית שנוגעת לזהות חברי הדירוג: לאחר חמש שנים אנחנו מפצלים קבוצות של מייסדים שעשו אקזיט יחד, ואשר קודם לכן היו רשומים כקבוצה אחת – והתוצאה היא שהם יורדים מרשימת המיליארדרים ואפילו נגרעים מדירוג ה־500 הכללי.

הנה עוד קצת מידע עליהם ועל השנה שהם עברו: מספר המיליארדריות עלה ב־18%, יותר מהגידול במספר המיליארדרים הגברים (14.5%), אלא שהן עדיין מהוות רק 12% מאוכלוסיית העשירים הכללית. החדשות הטובות: מול שנים קודמות נרשמה עלייה בשוויין של הנשים שהונן מיוחס לשילוב של ירושה ויכולת עצמית, ראיה ליכולתן העסקית בהגדלת ההון שירשו. ככלל, רק 13% מהמיליארדרים מייחסים את הכסף שלהם לירושה, 30% משלבים ירושות והרחבת ההון שקיבלו, ולא פחות מ־57% מהמיליארדרים עשו את כספם במו ידיהם.

במונחים של תיק נכסים, תחקירני Wealth־X מצאו כי 42% מנכסי המיליארדרים מושקעים במניות בבורסה, 33% נמצאים בנכסים פרטיים, רק 2.3% בנדל"ן ונכסי יוקרה, ו־23% מוחזקים במזומן. באופן כללי, המיליארדרים באמריקה ואירופה נודדים לנכסים פרטיים בלתי סחירים, בעוד שדור המיליארדרים החדש באסיה מעדיף לשים כספו בבורסות.

המיליארדרים של ישראל 2018

Q עלייה Q ירידה
אייל עופר

אייל עופר

1
Q 9.3 מיליארד דולר

קרא עוד +

אייל עופר

1
Q 9.3 מיליארד דולר

האחים אייל ועידן עופר ירשו את הונו של אביהם, סמי עופר, שמת ב־2011. כל אחד מהאחים קיבל אחזקות המוערכות ב־6 מיליארד דולר. הבן הבכור, אייל, העדיף להמשיך להשקיע בעיקר בחברות נדל"ן וספנות בחו"ל. עופר גורף רווחים נאים בעיקר מנדל"ן שבבעלותו בבריטניה ובארצות הברית, ומאחזקתו בחברת שיט התענוגות רויאל קריביאן קרוז. בישראל אחזקותיו העיקריות הן בחברת מליסרון ובגרעין השליטה של בנק מזרחי טפחות, ששוויים יחד כ־3 מיליארד שקל.

סגור x

סטף ורטהיימר

משפחת ורטהיימר

2
Q 9 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת ורטהיימר

2
Q 9 מיליארד דולר

בני משפחה: סטף, איתן, רותי, אירית ויפתח ורטהיימר

שווי כולל ב-2017: 8.7 מיליארד ד'

סטף ורטהיימר הוא מייסד ישקר, יצרנית כלי חיתוך לתעשיית העיבוד השבבי ולהבים למטוסי סילון. ב־2006 נמכרו 80% ממניות ישקר לוורן באפט, וב־2013, בעסקה נוספת, רכש באפט את יתרת המניות. מאז משקיעה משפחת ורטהיימר בעיקר באפיקים סולידיים ובקרנות שונות, וכן עוסקת בפעילות פילנתרופית, בעיקר בפריפריה. ב־2017 מכרה רות ורטהיימר, בתו של סטף, את חברת סרווטרוניקס בכ־650 מיליון דולר.

סגור x

פטריק דרהי

פטריק דרהי

3
Q 6.5 מיליארד דולר

קרא עוד +

פטריק דרהי

3
Q 6.5 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 5.44 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 14 מיליארד ד'

בעלי HOT וערוץ החדשות i24 News הישראלים, שנחשב חלוץ הטלוויזיה בכבלים באירופה, שקוע זה שנים בבולמוס רכישות ממונף שבאמצעותו בנה את האימפריה העסקית שלו, אלטיס. החברה פועלת בצרפת, ארצות הברית, ישראל, בלגיה, פורטוגל, שווייץ ומדינות נוספות. דיווחים על קשייה של החברה להתמודד עם חובות הענק המכבידים עליה – כ־60 מיליארד דולר – לצד נטישה מסיבית של לקוחות, הובילו להתרסקות מנייתה בבורסת אמסטרדם בנובמבר 2017. כתוצאה מכך נחתך הונו של דרהי בכמחצית בתוך זמן קצר. בעקבות הדיווחים על הביצועים הגרועים פרש מתפקידו מנכ"ל אלטיס, מישל קומב, ודרהי שב לנשיאות החברה.

סגור x

שרי אריסון

שרי אריסון

4
Q 5.5 מיליארד דולר

קרא עוד +

שרי אריסון

4
Q 5.5 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 2.1 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 5.2 מיליארד ד'

שרי אריסון היא עדיין האישה העשירה בישראל, עם אחזקות בבנק הפועלים, שיכון ובינוי ומלח הארץ. החקירה המתמשכת בפרשת המס בארצות הברית, שנפתחה בשל חשדות של הרשויות שם כי הבנק סייע ללקוחותיו להעלים מס, מחקה כחצי מיליארד שקל מרווחי הפועלים ב־2017, ורווחי הבנק עלו ב־1.2% בלבד.

סגור x

דנה עזריאלי

משפחת עזריאלי

5
Q 4.4 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת עזריאלי

5
Q 4.4 מיליארד דולר

בני משפחה: דנה, שרון, נעמי ורפי עזריאלי

שווי בורסאי: 4 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 4.5 מיליארד ד'

משפחתו של דוד עזריאלי, שמת ביולי 2014, ממשיכה את דרכו בחברת הקניונים השנייה בגודלה בישראל. בשנה האחרונה המשפחה התמודדה עם משבר הקניונים, כששווי הקניונים שבבעלותה ירד ב־25 מיליון שקל, לעומת עליות מרשימות בשווי בשנים הקודמות. למרות זאת, עלות שכרה של יו"ר קבוצת עזריאלי, דנה עזריאלי, הסתכמה ב־2017 בכ־4.5 מיליון שקל.

סגור x

באנר וולבו מובייל
גיל שויד

גיל שויד

6
Q 4.2 מיליארד דולר

קרא עוד +

גיל שויד

6
Q 4.2 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 3.15 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 4.2 מיליארד ד'

חתן פרס ישראל הראשון בתחום ההייטק ממשיך לעמוד בראש אחת מהחברות הישראליות המצליחות בענף. יתרות המזומנים של צ'ק פוינט, שנסחרת בוול סטריט בשווי של 16.8 מיליארד דולר, עברו לאחרונה רף של 4 מיליארד דולר. השנה קיבל שויד אופציות בשווי 35 מיליון דולר.

סגור x

יצחק תשובה

משפחת תשובה

7
Q 4.15 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת תשובה

7
Q 4.15 מיליארד דולר

בני משפחה: יצחק וחיה תשובה

שווי בורסאי: 1.5 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 4 מיליארד ד'

המשבר הכלכלי והתספורת נראים כמו זיכרון רחוק לבעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה. בשנה האחרונה הוא גרף דיווידנד שמן מרווחי הקבוצה, וחתם על הסכם למכירת האחזקות של אלעד מלונות הפרטית בשני מלונות מרשת לאונרדו לקבוצת פתאל, תמורת רבע מיליארד שקל. גם עסקי קידוחי הגז ממשיכים להניב לתשובה רווחים נאים, לפי שעה, אולם לפי מתווה הגז, על קבוצת דלק לממש את אחזקותיה במאגר תמר עד 2021.

סגור x

חיים סבן

חיים סבן

8
Q 3.55 מיליארד דולר

קרא עוד +

חיים סבן

8
Q 3.55 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 213 מיליון ד'

שווי כולל ב-2017: 3.2 מיליארד ד'

ההימור של חיים סבן, שעלה לישראל עם משפחתו ממצרים, על הפקת תוכניות אנימציה בהוליווד של שנות ה־80, השתלם בגדול. כיום הוא נחשב אחד היהודים המשפיעים בעולם. סבן היה מתומכיה הנלהבים של הילרי קלינטון בבחירות מול דונלד טראמפ – מה שהופך אותו לאישיות לא פופולרית במיוחד בקרב הממשל החדש. בישראל הוא מחזיק במניות פרטנר, שצנחו בשנה החולפת בכ־15%. לפי הערכות, סבן מופסד על השקעתו בפרטנר בכמה מאות מיליוני דולרים.

סגור x

ארנון מילצ'ן

ארנון מילצ'ן

9
Q 3.5 מיליארד דולר

קרא עוד +

ארנון מילצ'ן

9
Q 3.5 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 5.1 מיליארד ד'

האיש ששמו נזכר בפרשת השמפניה והסיגרים ומשפחת נתניהו (תיק 1,000), ואשר הומלץ להעמידו לדין על מתן שוחד, החל את דרכו בחברת הכימיקלים והדשנים שירש. בשנות ה־70 החל לעסוק בקולנוע והפיק סרטים כמו "דיזנגוף 99". בהמשך עבר להוליווד, השתתף בהפקת סרטים כמו "אישה יפה" ו"דרדוויל", ובהמשך ייסד את חברת New Regency, שחתומה על שיתוף פעולה נרחב עם חברת ההפקה הענקית FOX המאה ה־20. כמו כן בידיו כ־15% ממניות ערוץ 10.

סגור x

שאול שני

שאול שני

10
Q 3.5 מיליארד דולר

קרא עוד +

שאול שני

10
Q 3.5 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 3.3 מיליארד ד'

בשנות ה־80 הנפיק שאול שני חברת תוכנה בנאסד"ק בשווי 6 מיליארד דולר. בסוף שנות ה־90 הקים את חברת התקשורת GVT בברזיל, וב־2009 מכר את מרבית אחזקותיו בה. לפני כעשור רכש יחד עם חברת אשמור הבריטית את חברת ECI, שמפתחת ציוד תקשורת, תמורת 1.25 מיליארד דולר, ולפני כארבע שנים רכש גם את חלקה של אשמור. בשנה האחרונה עלתה החברה לכותרות בעקבות מאבק עובדי ECI נגד תוכנית התייעלות בחברה, שכללה פיטורים נרחבים, ולבסוף הסתכמה בפיטורים של כמה עשרות עובדים.

סגור x

מיקי פדרמן

משפחת פדרמן

11
Q 3.5 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת פדרמן

11
Q 3.5 מיליארד דולר

בני משפחה: מיכאל (מיקי), ליאורה, אירית, רות, דניאל, דוד, גדעון, עמי ורונית פדרמן

שווי בורסאי: 3 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 3.2 מיליארד ד'

משפחת פדרמן היא הבעלים של רשת מלונות דן, וב־2004 השתלטה על חברת הטכנולוגיה הביטחונית אלביט מערכות. בשנה האחרונה זכתה אלביט במכרז לרכישת תעש הממשלתית, ובכך חיזקה עוד יותר את מעמדה של המשפחה כאחת החזקות בתעשייה הביטחונית הישראלית.

סגור x

טדי שגיא

טדי שגיא

12
Q 3.4 מיליארד דולר

קרא עוד +

טדי שגיא

12
Q 3.4 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 2 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 3.3 מיליארד ד'

יועץ ההשקעות שישב בכלא בשנות ה־90 בעקבות חלקו בפרשת הרצת מניות, זכה לתשומת לב כשהנפיק כמה חברות, בהן חברת ההימורים פלייטק, בבורסת לונדון. בשנה האחרונה מכר שגיא את רוב אחזקותיו בפלייטק ובחברות בורסאיות נוספות, וכיום עיקר אחזקותיו הן בנדל"ן בחו"ל, כשהבולטת בהן היא ההשקעה בשוק קמדן שבלונדון.

סגור x

יקיר גבאי

יקיר גבאי

13
Q 3.1 מיליארד דולר

קרא עוד +

יקיר גבאי

13
Q 3.1 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 2.9 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 2.2 מיליארד ד'

יקיר גבאי החל את דרכו המקצועית במחלקת התשקיפים של רשות ניירות ערך. לאחר מכן עבד בשוק ההון. בין השאר, ניהל את חברת לאומי ושות' חתמים והיה נציגה של משפחת טראמפ בישראל. בתחילת העשור הקודם זיהה גבאי הזדמנות בשוק הנדל"ן בגרמניה והחל לרכוש עשרות נכסים בערים מרכזיות, לעתים אף בניינים שלמים. כיום נאמד שווי החברה שלו, אראונדטאון, ב־6.5 מיליארד יורו.

סגור x

באנר וולבו מובייל
מריוס נכט

מריוס נכט וענת אגמון

14
Q 2.65 מיליארד דולר

קרא עוד +

מריוס נכט וענת אגמון

14
Q 2.65 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 680 מיליון ד'

שווי כולל ב-2017: 2.5 מיליארד ד'

ב־1993 נמנה מריוס נכט עם שלושת מייסדי צ'ק פוינט, לצד גיל שויד ושלמה קרמר. כיום, לאחר שמכר את רוב אחזקותיו בחברה, בידיו כ־4% ממניותיה. נכט חולק את הונו עם אשתו לשעבר, עו"ד ענת אגמון, כיום מבעלי העיתון "גלובס". בפעילותו כמשקיע הוא מתמקד בתחום הביומד, ולאחרונה הקים קרן השקעות אישית בהיקף של 100 מיליון דולר שתפעל בתחום מדעי החיים.

סגור x

עידן עופר

עידן עופר

15
Q 2.25 מיליארד דולר

קרא עוד +

עידן עופר

15
Q 2.25 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 1.4 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 2.1 מיליארד ד'

בנו הצעיר של סמי עופר ירש לאחר מות אביו ב־2011 הון ואחזקות בשווי 6 מיליארד דולר. כיום חי עופר בלונדון עם משפחתו. בתחילת 2018 הגדיל את אחזקותיו במועדון הכדורגל אתלטיקו מדריד, וכעת בידיו 33% מהמועדון, אחזקה ששווייה 109 מיליון דולר. עיקר אחזקותיו בישראל הן באמצעות החברה לישראל, ושוויין כ־800 מיליון דולר.

סגור x

אודי אנג'ל

אודי אנג'ל

16
Q 2.2 מיליארד דולר

קרא עוד +

אודי אנג'ל

16
Q 2.2 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 2.2 מיליארד ד'

אודי אנג'ל היה נשוי לליאורה עופר, עד לגירושיהם ב־1995. הוא עמד בראש החברות הגדולות במשק הישראלי, ועומד כיום בראש חברת עופר ספנות. לפני שנים אחדות העביר את השליטה בזכיינית ערוץ 2 רשת, שבה החזיק 51% ביחד עם משפחת עופר, לבתו רונה.

סגור x

מורי ארקין

מורי ארקין

17
Q 2 מיליארד דולר

קרא עוד +

מורי ארקין

17
Q 2 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 2 מיליארד ד'

משפחתו של ארקין ייסדה את חברת התרופות אגיס, שנמכרה ב־2004 לפריגו ב־831 מיליון דולר. כיום הוא משקיע בביומד, בעיקר דרך קרן ספרה, ובאחזקות בביטוח ישיר.

סגור x

שמואל חרל"פ

משפחת חרל"פ

18
Q 2 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת חרל"פ

18
Q 2 מיליארד דולר

בני משפחה: שמואל (בתמונה), יואב ותמרה חרל"פ

שווי כולל ב-2017: 2 מיליארד ד'

משפחת חרל"פ מחזיקה בכלמוביל – יבואנית מרצדס, מיצובישי ויונדאי, ומכאן שהיא אחראית על יבוא כ־20% מכלי הרכב במשק הישראלי. שמואל חרל"פ, המשמש יו"ר כלמוביל, היה בין המהשקיעים הראשונים במובילאיי, ובעת מכירת החברה לאינטל, ב־2017, הרוויח כמיליארד דולר.

סגור x

מיקי שטראוס

משפחת שטראוס

19
Q 2 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת שטראוס

19
Q 2 מיליארד דולר

בני משפחה: מיכאל (מיקי) שטראוס (בתמונה), רעיה שטראוס–בן דרור, עפרה שטראוס, עירית שטראוס, עדי שטראוס, נאוה מיכאל, גילי מדין ורני מדין

שווי בורסאי: 1.44 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 1.75 מיליארד ד'

שטראוס היא חברת המזון השנייה בגודלה בישראל, עם נתח שוק של כ־12%, והיא מעסיקה כ־15 אלף עובדים. הקבוצה כוללת את שטראוס ישראל, שטראוס קפה, פעילות מטבלים וממרחים בינלאומית (בעיקר "סברה" בארצות הברית) וחברת המים תמי 4. מניית שטראוס עלתה השנה ב־20%, והרווח הנקי של החברה ב־2017 הסתכם ב־415 מיליון שקל.

סגור x

מירילשווילי ובנו

משפחת מירילשווילי

20
Q 1.8 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת מירילשווילי

20
Q 1.8 מיליארד דולר

בני משפחה: מיכאל (בתמונה) ויציחק מירילשווילי

שווי בורסאי: 1.8 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 1.8 מיליארד ד'

מיכאל מירילשווילי ובנו יצחק מירילשווילי, מנהלים את עסקיהם בנפרד ובתחומים שונים. למיכאל האב נדל"ן ברוסיה, בעיקר באזור סנט פטרסבורג, ובישראל הוא מנהל עסקים בעיקר דרך חברת באר יצחק אנרגיה, שבאמצעותה הוא גם בעל השליטה של חברת ווטרג'ן המייצרת מכונות להפקת מים מאוויר. בעבר החזיק ב־5% מקידוחי הגז הטבעי הכושל מירה ושרה. הבן יצחק, שעשה את הונו מהקמת הרשת החברתית הרוסית VK, הוא הבעלים של ערוץ 20 שהוקם ב־2012 ומאז נחשב הפסדי. הוא פעיל בעיקר בתחומי נדל"ן ואנרגיה באמצעות חברת ״קוף דלת״ ודרכה הוא בעל השליטה בחברת הבנייה ״רוטשטיין״ ובעלי ״קרן יסודות״, השותפה בתחנת הכח IPM בבאר טוביה. בשנה החולפת נחקרו השניים בשל תרומות של עשרות אלפי שקלים לעמותה של יפה דרעי, ששימשה ע"פ החשד את משפחת דרעי כצינור להעברת כספים.

סגור x

אדם נוימן

אדם נוימן

21
Q 1.7 מיליארד דולר

קרא עוד +

אדם נוימן

21
Q 1.7 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 2.5 מיליארד ד'

אדם נוימן החל את פעילות WeWork למתחמי עבודה בשכירות ב־2010, בחלל עבודה משותף שהקים בשכונת סוהו בניו יורק. מאז הוקמו עוד עשרות מתחמי משרדים ברחבי העולם. השנה גייסה החברה 4.4 מיליארד דולר מסופטבנק היפני, ושווייה הגיע לכ־20 מיליארד דולר. עם זאת, אג"ח שהנפיקה השנה WeWork צנח לתשואת "זבל", מה שמעיב על התחזיות הוורודות לעתיד החברה.

סגור x

באנר וולבו מובייל
דרורית ורטהיים ודודי ורטהיים

משפחת ורטהיים

22
Q 1.7 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת ורטהיים

22
Q 1.7 מיליארד דולר

בני משפחה: חסיה, דודי (משמאל) ודרורית (מימין) ורטהיים

שווי בורסאי: 1.3 מיליארד ד'

שווי כולל ב-2017: 1.6 מיליארד ד'

שנים אחדות לפני מותו ב-2016 העביר מוזי ורטהיים לילדיו, דודי ודרורית, את מניותיו בחברה המרכזית למשקאות קלים (זכיינית קוקה קולה בישראל) ואת מניות השליטה (21.8%) בבנק מזרחי־טפחות, לפי חלוקה זו: 63% לדודי ו-37% לדרורית. מאז תחילת 2018 מחזיק דודי ורטהיים במלוא המניות בחברת האחזקות הפרטית מ. ורטהיים, שבה הוא משמש כמנכ"ל. זאת, לאחר שרכש את חלקה של דרורית בחברה (כ-31%). מ. ורטהיים מחזיקה בגרעין השליטה (19.8%) בקבוצת הנדל"ן אלוני חץ. בשל חוק הריכוזיות, עד 2019 תצטרך המשפחה להחליט אם להיפרד מאחזקותיה באלוני חץ או במזרחי טפחות.

סגור x

סמי סגול

משפחת סגול

23
Q 1.65 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת סגול

23
Q 1.65 מיליארד דולר

בני משפחה: סמי (בתמונה), יצחק ויוסי סגול

שווי כולל ב-2017: 1.6 מיליארד ד'

כתר פלסטיק החלה את דרכה בחנות קטנה שהוקמה ב־1948 בשוק הפשפשים על ידי יוסף סגול, ונהפכה לחברת ענק עם כ־30 מפעלים בעולם. ב־2016 מכרה המשפחה 80% מכתר פלסטיק לקרן בי.פי. פרטנרס, תמורת סכום של 1.36 מיליארד דולר.

סגור x

שמואל מיתר

משפחת מיתר

24
Q 1.6 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת מיתר

24
Q 1.6 מיליארד דולר

בני משפחה: שמואל מיתר (בתמונה), עופרה ואביעד מיתר, דפנה נחמד

שווי כולל ב-2017: 1.55 מיליארד ד'

צבי מיתר המנוח, ממייסדי אמדוקס ופירמת עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'. לצד מוריס קהאן, היה מיתר ממייסדי קבוצת עורק שנמכרה ב־2008 בכ־2 מיליארד דולר. למשפחת מיתר נדל"ן בישראל ובארצות הברית, וכן מעט השקעות בזהב. אחיו של צבי מיתר, איש העסקים שמואל מיתר, היה אף הוא שותף להקמת קבוצת עורק, ומאז מכירת כל נכסי הקבוצה הונו נזיל. שמואל מיתר השקיע כ־50 מיליון דולר מכספו בסטארטאפ עת הדעת, המפתח מערכות לימוד אינטראקטיביות.

סגור x

משמאל ג'ו נקש

האחים נקש

25
Q 1.57 מיליארד דולר

קרא עוד +

האחים נקש

25
Q 1.57 מיליארד דולר

בני משפחה: ג'ו (בתמונה), רפי ואבי נקש

שווי כולל ב-2017: 1.5 מיליארד ד'

האחים ג'ו, רפי ואבי נקש הם מייסדי יצרנית הג'ינס האמריקאית ג'ורדאש, שראשיתה בחנות בגדים שהקימו בברוקלין בסוף שנות ה־60. מאז התרחבו עסקי המשפחה לנדל"ן ומלונאות. מאז שנות ה־90 לאחים גם עסקים שונים בישראל, בהם רשת המלונות אורכידאה והשליטה (70%) בחברת התעופה ארקיע. ב־2015 ניסו לרכוש 40% מהחברה הכלכלית ירושלים מידי בנק לאומי, אך העסקה התפוצצה בטענה שלאומי ניסה להסתיר את מצבה הקשה של החברה.

סגור x

אנג'לה שמעון

משפחת שמעון

26
Q 1.5 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת שמעון

26
Q 1.5 מיליארד דולר

בני משפחה: אנג'לה (בתמונה) ואלכסנדרה שמעון ויורשים נוספים

שווי כולל ב-2017: 1.5 מיליארד ד'

איש העסקים סמי שמעון, שהיה בעל השליטה בקבוצת החברות יכין־חק"ל, מת ב־2009, והשאיר אחריו עיזבון שהוערך אז ב־100 מיליון דולר. מאז מותו, המשפחה ורבים ממכריו מנהלים קרבות משפטיים על חלקם בירושה. גם עם מנהל העיזבון של שמעון פרץ סכסוך משפטי מורכב ויקר, עד להחלפתו במנהל אחר.

סגור x

צדיק בינו

משפחת בינו

27
Q 1.5 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת בינו

27
Q 1.5 מיליארד דולר

בני משפחה: צדיק בינו (בתמונה), גיל בינו, דפנה בינו-אור, הדר בינו-שמואלי

שווי בורסאי: 360 מיליון ד'

שווי כולל ב-2017: 1.4 מיליארד ד'

צדיק בינו, שבילדותו עלה עם משפחתו מעיראק, התקדם בענף הבנקאות עד שמונה בתחילת שנות ה־80 למנכ"ל הבנק הבינלאומי. בהמשך גם שימש מנכ"ל בנק לאומי. מסוף שנות ה־90 היה בעל השליטה בחברת פז, עד למכירת השליטה בה ב־2016־2017. בינו מחזיק בשרשור ב־19% ממניות הבנק הבינלאומי באמצעות פיבי אחזקות.

סגור x

מוריס קהאן

משפחת קהאן

28
Q 1.45 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת קהאן

28
Q 1.45 מיליארד דולר

בני משפחה: מוריס (בתמונה), דייוויד ובנג'מין קהאן

שווי כולל ב-2017: 1.4 מיליארד ד'

מוריס קאהן הגיע לישראל כעולה חדש מדרום אפריקה בסוף שנות ה־50, והחל את דרכו העסקית במיזמי חקלאות כושלים. בסוף שנות ה־60 זכה במכרז של משרד התקשורת להפקת מדריכי דפי זהב. החברה שהקים לשם כך היוותה את הבסיס להקמת חברת הבילינג אמדוקס. השנה היה אמור לתרום מיליון דולר לפרס בראשית וכך להכפיל את סכום הפרס ולהעמידו על 2 מיליון דולר, אבל בעקבות סירובה של השחקנית נטלי פורטמן לקבל את הפרס חזר בו.

סגור x

זיו אבירם משמאל

זיו אבירם

29
Q 1.42 מיליארד דולר

קרא עוד +

זיו אבירם

29
Q 1.42 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.18 מיליארד ד'

זיו אבירם הוא ממייסדי מובילאיי, לצד אמנון שעשוע. ב־2017 נמכרה החברה לאינטל תמורת 15.3 מיליארד דולר. המכירה הכניסה כמיליארד דולר לכיסו של כל אחד. כעת, רשויות המס בארצות הברית חוקרות את שניהם על שימוש במידע פנים: בכתב התביעה נטען כי הם מסרו מידע פנים על עסקת מובילאיי־אינטל, והיו יכולים לשער כי ייעשה בו שימוש. אבירם ושעשוע הקימו גם את חברת אורקם, שפיתחה התקן ללקויי ראייה ואשר שווייה מוערך במיליארד דולר.

סגור x

באנר וולבו מובייל
אמנון שעשוע

אמנון שעשוע

30
Q 1.41 מיליארד דולר

קרא עוד +

אמנון שעשוע

30
Q 1.41 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.17 מיליארד ד'

פרופ' אמנון שעשוע פיתח את הטכנולוגיה שבבסיס מובילאיי באוניברסיטה העברית, שם עבד כאיש סגל בכיר. ימים לפני הנפקת מובילאיי החתים שלושה מראשי האוניברסיטה על מסמך, שלפיו כל מה שפותח על ידי כל עובד של האוניברסיטה ומובילאיי – שייך למובילאיי. שעשוע טען כי הוא נדרש להציג מסמך זה על ידי רשות ני"ע בארצות הברית. באוניברסיטה חדשו כי המצג של שעשוע לא היה אמיתי, וכי הסיבה האמיתית לדרישתו היתה העסקה, שהניבה לו כמיליארד דולר. כתוצאה מכך נקלע שעשוע לסכסוך משפטי עם האוניברסיטה ואף התפטר מעבודתו בה, אולם הצדדים הגיעו להסדר ושעשוע חזר ללמד.

סגור x

עירית רפפורט

יורשי ברוך ורות רפפורט

31
Q 1.4 מיליארד דולר

קרא עוד +

יורשי ברוך ורות רפפורט

31
Q 1.4 מיליארד דולר

בני משפחה: עירית רפפורט (בתמונה), ורד דרנגר, שושנה רפפורט, נוגה רפפורט-ורדי

שווי כולל ב-2017: 1.4 מיליארד ד'

אביו של ברוך (ברוס) רפפורט הוא ממייסדי מפעל המלט נשר. בסוף שנות ה־50 היגר עם משפחתו לשווייץ, שם עסק בבנקאות, ספנות וחיפושי נפט. עד שנות ה־90 היה מבעלי חברת לפידות. קרן רפפורט שהקימה המשפחה היא אחד התורמים הגדולים לתחום המחקר הרפואי, אך גם פילנתרופית בולטת בתחום האמנות והתרבות. השנה הלכה לעולמה אם המשפחה, רות רפפורט.

סגור x

משה ינאי

משה ינאי

32
Q 1.4 מיליארד דולר

קרא עוד +

משה ינאי

32
Q 1.4 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.1 מיליארד ד'

היזם משה ינאי נחשב אחד מחלוצי תעשיית אחסון המידע, ופועל בה מאז שנות ה־70. ב־2008 מכר ליבמ את חברת XIV שהקים עבור 300 מיליון דולר, ושלושה חודשים לאחר מכן מכר ליבמ גם את דיליג'נט, עוד חברה שהקים, תמורת 165 מיליון דולר. ב־2010 עזב את יבמ והשקיע 40 מיליון שקל ברכישת חצי ממניות לגין טובופלסט של קיבוץ יגור. חברת האחסון אינפינידאט שהקים גייסה באוקטובר האחרון 95 מיליון דולר לפי שווי של 1.6 מיליארד דולר. לחברה כ־500 עובדים בישראל ובארצות הברית.

סגור x

קובי ויהודית ריכטר

משפחת ריכטר

33
Q 1.38 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת ריכטר

33
Q 1.38 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.3 מיליארד ד'

קובי ריכטר, טייס קרב עתיר הפלות מטוסי אויב, הקים עם אשתו יהודית את חברות הביומד מדגון ומדינול. מדגון נמכרה תמורת 105 מיליון דולר ב־2005. מדינול עדיין מפתחת ומייצרת סטנטים לענף הרפואה. בני הזוג ריכטר נמנו עם המשקיעים הפרטיים הגדולים בחברת אורבוטק, שנמכרה השנה ב־3.4 מיליארד דולר, וגרפו כ־180 מיליון דולר מהמכירה.

סגור x

זהר זיסאפל

משפחת זיסאפל

34
Q 1.35 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת זיסאפל

34
Q 1.35 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 325 מיליון ד'

שווי כולל ב-2017: 1.3 מיליארד ד'

משפחת זיסאפל היא אחת הוותיקות והחזקות בתעשיית ההייטק הישראלית. ב־1975 הקים יהודה זיסאפל את חברת בינת. ב־1981 נהפך לצד אחיו, זהר זיסאפל, ליזם הסדרתי הראשון של ההייטק הישראלי, כשהשניים הקימו את חברת רד. קבוצת רד־בינת נהפכה לאחת המעסיקות הגדולות בענף, וממנה צמח מספר החברות הגדול ביותר וגם מספר ההנפקות והאקזיטים הגדול ביותר בהייטק הישראלי.

סגור x

שלמה קרמר

שלמה קרמר

35
Q 1.31 מיליארד דולר

קרא עוד +

שלמה קרמר

35
Q 1.31 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.2 מיליארד ד'

שלמה קרמר, שהקים את חברת צ'ק פוינט עם גיל שויד ומריוס נכט, עזב את החברה ב־1999. הוא שימש מנכ"ל אימפרבה והוביל אותה להנפקה בוול סטריט, ואז עזב אותה כדי להקים עם גור שץ את הסטארטאפ קאטו, שעוסק ברשת מאובטחת בענן. קאטו פיתחה רשת ארגונית מבוססת ענן בעלת אבטחת מידע מובנית, שהיא למעשה פתרון הגנה היקפית כשירות (Firewall as a Service). במהלך השנה האחרונה חיסל את מניותיו באימפרבה תמורת סכום של 87 מיליון דולר.

סגור x

רות פרסול

רות פרסול

36
Q 1.3 מיליארד דולר

קרא עוד +

רות פרסול

36
Q 1.3 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.3 מיליארד ד'

רות פרסול, שגדלה בארצות הברית, הקימה בסוף שנות ה־90 מיזם אינטרנטי להימורים מקוונים. תחילה הקימה חברה בשם סטארלאק קזינו עם מתכנת הודי. ארבע שנים לאחר מכן, עם כניסתם לחברה של שני שותפים חדשים, בהם בן זוגה של פרסול אז, ראסל דה ליאון, שינתה את שמה ל־PartyGaming. ביוני 2005 הונפקה החברה בבורסת לונדון לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר. בהמשך נקלעה לקשיים כשנאלצה לשלם קנסות עתק בארצות הברית, שם הימורים מקוונים אינם חוקיים, עד שלבסוף החברה נמכרה תמורת 1.1 מיליארד ליש"ט. פרסול רכשה לפני כמה שנים בית ב־72 מיליון שקל בהרצליה פיתוח, שם היא מתגוררת גם כיום.

סגור x

יאיר המבורגר

משפחת המבורגר

37
Q 1.235 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת המבורגר

37
Q 1.235 מיליארד דולר

בני משפחה: יאיר המבורגר (בתמונה), גדעון המבורגר, נורית המבורגר

שווי בורסאי: 805 מיליון ד'

שווי כולל ב-2017: 910 מיליון ד'

קבוצת הראל נסחרת לפי שווי של כ־5.9 מיליארד שקל, והיא קבוצת הביטוח בעלת השווי שוק הגבוה בישראל. כ־50% ממניותיה הן בבעלות משפחת המבורגר, כשהיו"ר ובעל השליטה בקבוצת הראל הוא יאיר המבורגר. יחד עם מנורה, הראל מחזיקה ב־87% מהרווח של ענף הפנסיה בישראל. 2017 היתה שנה רווחית מאוד עבור הקבוצה, שהרוויחה 845.5 מיליון שקל, לעומת 422.7 מיליון שקל ב־2016 – עלייה של 100%.

סגור x

באנר וולבו מובייל
דן גרטלר

משפחת גרטלר

38
Q 1.2 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת גרטלר

38
Q 1.2 מיליארד דולר

בני משפחה: אשר ודן (בתמונה( גרטלר

שווי כולל ב-2017: 1.5 מיליארד ד'

דן גרטלר, בנו של אשר, חזר בתשובה וגר כיום בבני ברק. את עיקר הונו עשה מעסקי מכרות היהלומים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. בשנה האחרונה מתנהלות מול החברה שלו, DGI, כמה חקירות בחו"ל בנוגע לשוחד ומינהל לא תקין בעסקיו. לפי החשד, שיחד גרטלר את נשיא קונגו, ז'וזף קבילה, ובכירים נוספים, ב־100 מיליון דולר, בתמורה לזיכיונות כרייה במדינה.

סגור x

ליאורה עופר

ליאורה עופר

39
Q 1.2 מיליארד דולר

קרא עוד +

ליאורה עופר

39
Q 1.2 מיליארד דולר

שווי בורסאי: 918 מיליון ד'

שווי כולל ב-2017: 1.2 מיליארד ד'

עופר השקעות נוסדה ב־1957 על ידי האחים סמי ויולי עופר. יולי עופר הוריש את חלקו בקבוצה לבתו ליאורה, כך שנהפכה להיות בעלת השליטה בה ומחזיקה ב־52% ממנה. הקבוצה פועלת בתחומי הנדל"ן המניב, הנדל"ן למגורים, המלונאות והבנקאות. בעקבות חוק הריכוזיות הוחלט במשפחת עופר לחלק את האחזקות כך שמליסרון תהיה בבעלות ליאורה ואילו בנק מזרחי־טפחות יועבר לבן דודה, אייל עופר.

סגור x

סילואט

ניר ואריה קלקשטיין

40
Q 1.1 מיליארד דולר

קרא עוד +

ניר ואריה קלקשטיין

40
Q 1.1 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.15 מיליארד ד'

ניר קלקשטיין ונועם שטרן פרי החלו לפתח אלגוריתם למסחר בסוף שנות ה־90, לאחר סיום לימודיהם בטכניון. ב־2001 הקימו את פיינל, חברה למסחר אלגוריתמי (אלגו־טריידינג), המבוסס על רובוטי מסחר שמבצעים פעולות אוטומטיות בשוק ההון. החברה מרוויחה כ־300 מיליון דולר בשנה. ניר ונועם מחזיקים 20% מהחברה כל אחד, ואריה, אביו של ניר, מחזיק ב־10% מהחברה. ב־2009 הקים ניר את Medial EarlySign, חברה המפתחת אלגוריתם לזיהוי סרטן ומחלות נוספות, המוערכת כיום ב־80 מיליון דולר.

סגור x

שלמה אליהו

משפחת אליהו

41
Q 1 מיליארד דולר

קרא עוד +

משפחת אליהו

41
Q 1 מיליארד דולר

בני משפחה: שלמה (בתמונה) וחיה, עופר, ישראל, חגית ותמי אליהו

שווי בורסאי: 850 מיליון שקל

שווי כולל ב-2017: 1 מיליארד ד'

שלמה אליהו, 82, הוא מייסד חברת הביטוח לשעבר אליהו, שדרכה הוא מחזיק כיום ב־69% ממניות חברת מגדל. שווי אחזקותיו הוא כ־2.3 מיליארד שקל, לאחר שמימש השנה מניות בשווי של כ־26 מיליון שקל. שורת הרווח של מגדל ב־2017 היא השנייה בגובהה בשנים האחרונות. אליהו מחזיק בנוסף ב־27.2% בבנק אגוד ובקניון גן העיר בתל אביב. אם עסקת המיזוג בין בנק מזרחי טפחות לבנק אגוד תצא לפועל אמור אליהו, שמחויב בכל מקרה להיפרד מאחזקותיו באגוד בגלל השליטה במגדל ביטוח, לקבל מזומן ומניות של מזרחי בהיקף של כ־384 מיליון שקל.

סגור x

בני שטינמץ

בני שטינמץ

42
Q 1.12 מיליארד דולר

קרא עוד +

בני שטינמץ

42
Q 1.12 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.1 מיליארד ד'

את השנה וחצי האחרונות העביר בני שטינמץ במעצרים ובחקירות, לאחר שבסוף 2016 נעצר בישראל בחשד למתן שוחד של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בכירים בגינאה, בתמורה לקידום עסקיו שם. בשנה האחרונה תבעה חברת הכרייה שלו 10 מיליארד דולר מג'ורג' סורוס, אותו היא מאשימה בהפצת השמצות שגרמו לממשלת גינאה, כך על פי התביעה, לבטל חוזה כרייה שעליו חתמה עם החברה ב־2014. בדצמבר 2017 הוסרו מעל שטינמץ מגבלות היציאה מהארץ שהוטלו עליו. כדי להבטיח שיחזור לחקירות השאיר בידי המדינה נכסים וכספים בסך של 200 מיליון שקל.

סגור x

בני לנדא

בן-ציון (בני) לנדא

43
Q 1.1 מיליארד דולר

קרא עוד +

בן-ציון (בני) לנדא

43
Q 1.1 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 980 מיליון שקל

בני לנדא נולד בפולין לזוג הורים ניצולי שואה, וגדל בקנדה. בכשלמד קולנוע בלונדון התחיל עבד בחברה למתן שירותי צילום ופתרונות מיקרופילם, וב־1970 ייסד עם מעסיקו, ג'ראלד פרנקל, חברה שהתמחתה באספקת ציוד לקריאה והדפסת מיקרופילם. ב־1977 עלה לישראל והקים את חברת ציוד הדפוס הדיגיטלי אינדיגו, על בסיס פטנטים שאת חלקם פיתח בעצמו. ב־1994 הונפקה אינדיגו, ובשנת 2000 נמכרה ל־HP האמריקאית תמורת כ־830 מיליון דולר. לאחר המכירה הקים לנדא חברת דפוס נוספת, וחברה ש ניסתה לפתח מוצרים בתחום האנרגיה. במקביל הוא משקיע בחברות סטארטאפ שונות.

סגור x

בעלי IGO דודי וירניק וקובי הלפרין

בעלי iGo

44
Q 1.1 מיליארד דולר

קרא עוד +

בעלי iGo

44
Q 1.1 מיליארד דולר

בני משפחה: דודי וירניק (מימין) וקובי הלפרין

שווי כולל ב-2017: 770 מיליון ד'

דוד וירניק וקובי הלפרין הם המייסדים והבעלים של חברת NNG (Nav N Go), יצרנית תוכנת הניווט iGO, המאפשרת ניווט גם ללא חיבור לאינטרנט. וירניק משמש כנשיא החברה מאז הקמתה ב־2004, והמטה שלה נמצא בהונגריה. בשנים האחרונות שולבה התוכנה במערכות המולטימדיה של כמה יצרניות רכב. ב־2016 חתמה החברה על עסקת ענק עם דלק מוטורס, יבואנית דגמי מאזדה, פורד וב.מ.וו. שלפיה תוטמע תוכנת iGO בכל מכוניות מאזדה הנמכרות בישראל.

סגור x

ג'ורג' חורש

ג'ורג' חורש

45
Q 1.02 מיליארד דולר

קרא עוד +

ג'ורג' חורש

45
Q 1.02 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1.2 מיליארד ד'

ג'ורג' חורש הוא הבעלים של יבואנית הרכב יוניון מוטורס, המשווקת בישראל את דגמי טויוטה, שמנייתה ירדה ב־7% מתחילת השנה. ב־2010 קיבל את הזיכיון לרשת האופנה H&M. בשנה האחרונה חתם עם אמדוקס על רכישת הקרקע של טבע ברעננה – קרקע שהוא עצמו מכר לפני כמה שנים. ערך הקרקע מוערך ב־200 מיליון שקל, ההשקעה ברכישת הקרקע ובבניית קמפוס עליה מוערכת ב־350 מיליון שקל. בנו של חורש, אנדרו, מונה השנה לתפקיד מנכ"ל טויוטה.

סגור x

באנר וולבו מובייל
חיים צוף וקובי מימון

חיים צוף וקובי מימון

46
Q 1.02 מיליארד דולר

קרא עוד +

חיים צוף וקובי מימון

46
Q 1.02 מיליארד דולר

שווי כולל ב-2017: 1 מיליארד ד'

שאלת זהותו של בעל השליטה בקבוצת אקויטל - האם שולט בחברה קובי מימון, או שזהו באמת חיים צוף, חבר ילדות של מימון ובעל המניות הרשמי - מעסיקה גם את רשות המסים מאז 2010, אך הרשות טרם פרסמה ממצאים כלשהם בנושא. אקויטל שולטת בחברות ישראמקו, איירפורט סיטי ונצבא וב-28.5% ממאגר תמר ומחזיקה בנדל"ן רב בישראל ובעולם. חוק הריכוזיות מחייב את אקויטל "לקפל" את הפירמידה שלה למבנה של שתי שכבות ציבוריות (חברה אם וחברה בת) עד סוף 2019. על רקע זה החליטה אקויטל לקדם מיזוג עם החברה הבת יואל. גיוס אג"ח פרטי שביצעה יחק מהמוסדיים בינואר האחרון, שבו גייסה 400 מיליון שקל, נועד לממן את המהלכים לצמצום הפירמידה.

סגור x

מה יש במספר

מחקר אחר, שהתפרסם לראשונה במאי, הפעם על בסיס תקנה חדשה של רשות ני"ע  בארצות הברית המחייבת את המנכ"לים לדווח על שכרם ועל היחס שלו לשכר שאר העובדים, מראה שגם המיליונרים השכירים נהנו משנה מצוינת. זו עוד הוכחה לטענה שהאי שוויון נוצר לא בשל ירידה בהכנסות החלשים, אלה כתוצאה מזינוק בשכר המנכ"לים והעשירים. המחקר, שהכין חבר הקונגרס האמריקאי קית אליסון, קובע כי: "מאחר שכשני שלישים מה־1% של משקי הבית האמריקאיים מובלים על ידי מנהלים בכירים, ניתוח שכר המנכ"לים הוא המפתח להבנת הדינמיקה של אי השוויון באמריקה. בעוד שב־1970 ה־1% של המשפחות בעלות ההכנסה הגבוהה ביותר קיבלו פחות מ־10% מההכנסה הלאומית הכוללת, כיום המספר הזה גדל ל־20% – בעוד שחלקם של שאר העובדים עמד במקום".

המחקר, שהתבסס על ניתוח השכר ב־225 החברות הגדולות בארצות הברית, תאגידים המייצרים הכנסות של 6.3 טריליון דולר ו־25% מהתוצר, חשף נתונים מבהילים אשר קשה להבין כיצד הם מתקבלים באדישות בציבור האמריקאי. הנה: היחס הממוצע בין שכר המנכ"לים לבין השכר החציוני של העובדים, הוא עתה 339:1 – לעומת 20:1 בשנת 1965; ב־188 מתוך 225 החברות, שכר המנכ"ל יכול לממן יותר מ־100 עובדים; במקרה של תאגיד מקדונלדס, המעניק זיכיונות למזללות ההמבורגרים המוכרות, שכר המנכ"ל יכול לממן את שכרם של 3,101 עובדים; בחברת פפסיקו ייקח לעובד 650 שנה כדי לצבור את השכר של המנכ"לית בשנה אחת; שכר המנכ"ל ביצרנית הצעצועים מאטל, האחראית על מוצרים כמו בובות ברבי, היה אשתקד כ־31 מיליון דולר, בעוד השכר החציוני של 28 אלף עובדי החברה היה 6,271 דולר. זהו יחס של 1:4,987.

מי שקורא עיתונות כלכלית כנראה שם לב כי בשנה האחרונה גברו הניסיונות של בעלי מניות ומשקיעים מוסדיים להגביל את שכר המנכ"ל, בעיקר בחברות שלא סיפקו ביצועים מזהירים. אבל התמונה התקשורתית הזו מטעה: נכון שקומץ מנכ"לים נאלצו לוותר על חלק מהעלאות השכר והבונוסים שביקשו לשלם לעצמם, אך בתמונה הגדולה, שכר המנכ"לים והמנהלים הבכירים המשיך לעלות. הוא המשיך לצמוח ביחס לשכרם של העובדים, והוא המשיך להרחיב את הפער בין השכר שלהם לבין זה של הרוב המוחלט של הציבור.

סקר שלישי, הפעם של סוכנות הידיעות "בלומברג", ניסה לזהות את הנתון הבא: כמה כסף צריך להציג כיום אדם לבנקאי או מנהל ההשקעות שלו, על מנת שהאחרון יחשוב שהוא עשיר – ויעניק לו את היחס המיוחד שניתן רק לעשירים. התשובה כמובן אינה מוחלטת, אבל על פי תחקירני הסוכנות, ישנו מספר קסם שכזה: 25 מיליון דולר. זהו רק רף הכניסה הנמוך, סוג של "מחלקת תיירים" של העשירים. במחלקת עסקים כבר מדברים על 100 מיליון דולר, במחלקה ראשונה על 200 מיליון, ואילו מי שמתניידים במטוס הפרטי שלהם – יותר ממיליארד דולר. כמו כל נתון הנוגע לעשירים, גם המספר הזה עלה במהירות בשני העשורים האחרונים. הנה מה שאמר פיטר קרינגטון, ראש תחום הבנקאות הפרטית בבנק סיטי האמריקאי: "ב־1994, כאשר התחלתי לעבוד, שלושה מיליון דולר הספיקו כדי שלקוח ייחשב עשיר, בכל התעשייה. 25 שנה לאחר מכן, אנחנו מגדירים לקוח שכזה החל מ־25 מיליון דולר". וצריך לשים לב: 25 מיליוני הדולרים הללו הם רק המקטע הסחיר של משפחה כזו, סכום שאותו הבנקאים יכולים להשקיע עבורה ולגבות עמלות בהתאם. שאר ההון, שאינו נזיל וסחיר, כולל לעיתים קרובות עשרות מיליוני דולרים נוספים.

יש עוד "מספר" כזה, שמאוד מסקרן את כולם: כמה כסף נזיל צריך אדם לשים בצד כדי להרגיש "מסודר", ולהפסיק להיות מוטרד מדאגות כלכליות. באנגלית יש המכנים את "המספר" במונח הלא מעודן Fuck You Money, כלומר הסכום הכסף על שמך בבנק, המאפשר לך לשלוח את כולם לעזאזל ולא לקבל הוראות מאיש – אם זהו רצונך. באופן טבעי, לכל אחד יש צרכים ודרישות אחרות, אך ישנה דרך טבעית לחשב את המספר הזה. היא נראית כך: זהו המספר שייצר ריבית שנתית גבוהה מספיק שניתן לחיות ממנה, מבלי לשחוק את הקרן ולו בשקל אחד.

אצל העשירים באמת הדרישה גבוהה יותר: המספר שלהם הוא זה שהריבית על הריבית עליו מממנת את כל ההוצאות השוטפות, כדי שגם החיים יהיו יפים וגם הקרן עצמה תמשיך לגדול. לפני יותר מעשור ביצע מגזין TheMarker סקר מול שורה של מנהלים ישראלים בשאלה "מה המספר שלך", והתוצאה הממוצעת נעה סביב 5 מיליון דולר. ההיגיון היה זהה: עם סכום כזה בבנק, הריבית פטרה מדאגות הפרנסה.

דירוג 500 האנשים העשירים בישראל, 2018
Qעלייה
Qירידה
חדש ברשימה

אבל זה היה מזמן. בהנחה זהירה, לו נעשה סקר דומה כיום, נגלה שהמספר הוכפל או שולש. למה? ראשית, כי ירידת הריבית הריאלית מגדילה את הקרן הנדרשת כדי ליצר ריבית משמעותית, כזו שתספק את הצרכים השותפים של אדם אמיד. שנית, בגלל האינפלציה בדולר ובשקל, אשר גם אם היא כיום נמוכה, היא בכל זאת שוחקת את ערך הכסף. לבסוף, כי רמת החיים עלתה בעשור האחרון, ואדם בעל הון כבר נדרש להוצאות הרבה יותר גדולות כדי לממן את אורחות חייו. שוב בהערכה זהירה, הסכום שיעניק היום למנהל ישראלי את הביטחון שהוא אכן "מסודר" – הסכום שיאפשר לו לחיות מהריבית בלבד – יעמוד בישראל על 10־15 מיליון דולר.

מה קרה לעשירי ישראל

מול התמונה של העשירים והמנכ"לים בעולם, האם צריכים עשירי ומנהלי ישראל להרגיש מתוסכלים? ללא שקלול גורלו של פטריק דרהי, שהיה אשתקד בראש דירוג העשירים של ישראל אך איבד השנה חלק גדול משוויו, הונם של עשירי הארץ המובטחת עלה בתקופת הבדיקה בכ־7%. זה פחות מהממוצע העולמי, הרבה פחות מגורלם של עשירי אסיה, ויותר קרוב למה שקרה באירופה ובמזרח התיכון. במונחים דולריים, הונם של 500 העשירים עלה ל־172 מיליארד דולר, תוספת צנועה בעיקר בשל ירידת הונו של דרהי. בלעדיה, עשירי ישראל היו מוספים לעצמם השנה עוד כ־15 מיליארד דולר, סכום מכובד גם במונחים בינלאומיים. זהו סכום נאה ביחס לגודלה הצנוע של אוכלוסיית המדינה, וסכום שיכול היה, למשל, להחליף את כל תקציב הביטחון של מדינת ישראל. בממוצע, 500 עשירי ישראל מחזיקים בהון של כ־343 מיליון דולר כל אחד, יותר ממיליארד שקל.

גם במונחי שכר רשמו שנה מנהלי ישראל שנה מתסכלת. בעוד שכר המנהלים מזנק בכל העולם ועולה לרף של עשרות מיליוני דולרים בחלק מהמחברות הגדולות, אצלנו חוקק לפני שנתיים חוק המגביל את שכר הבכירים בגופים פיננסיים, חברות המנהלות כספים של הציבור כמו בנקים, חברות ביטוח ובתי השקעות, לרמה של 2.5 מיליון שקל "בלבד". אף לא אחד מ־500 העשירים הישראלים אינו מבסס את הונו או את הכנסותיו השוטפות משכר, אבל בשוק יודעים לספר שהחוק הוריד את ציפיות המנהלים, ואת השכר בפועל שהם בחרו לבקש, גם במגזר הפיננסי וגם בענפים אחרים שעליהם הוא אינו חל.

סיכום הביניים של עשירי ישראל צריך להיות שהשנה האחרונה היתה "בסדר": הם לא זינקו, כמו בשנים קודמות, בשיעורים דו־ספרתיים, אבל מנגד המחאה נגד העשירים התמתנה, שלא לומר גוועה. אם בשנים שלאחר המחאה החברתית של קיץ 2011 העשירים חששו להציג את עושרם, כיום כבר אין מניעה כזו. מכוניות בעלות של מיליון שקל נפוצות בכבישי גוש דן, המחירים של דירות בשכונות הנחשקות של תל אביב ממשיכים לעלות, למרות התייצבות מחירי הדיור בשאר המדינה, ומגרש החניה של המטוסים הפרטיים בשדה התעופה בן גוריון לעולם אינו ריק. אי השוויון הוא אמנם הנושא החם ביותר בשיח הציבורי־הכלכלי בעולם, אבל למרות ששר האוצר משה כחלון סימן את אי השוויון כיעד מרכזי של המשרד, אין שום דיבורים על העלאת מיסוי על בעלי יכולת, או – רחמנא ליצלן – הטלת מסי ירושה.

מקורות העושר, לפי מגדר

למעשה, השיח הציבורי הוא כמעט הפוך: בגלל הפחתת המסים על העשירים שאותה ביצע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, מצליחים בעלי ההון בישראל לייצר לחץ בעד הפחתות מסים דומות בישראל, בעיקר על תאגידים, בטענה שאלה עלולים לעבור לאמריקה או למדינות אחרות בעלות משטר מס נוח יותר. הסיכון הכלכלי הזה אמנם קיים, אך הוא משרת את העשירים – שהם בעלי התאגידים שאת מס החברות שלהם עשויים בנימין נתניהו ומשה כחלון להפחית.

אבל מעבר לגורלם של 500 העשירים הנוכחיים, השאלה הגדולה היא לא מה יקרה להם – אלא מה יקרה לילדיהם, לדור הבא של העשירים. עשירי ישראל, מתברר, מזדקנים: כמה מהם הלכו השנה לעולמם, ואחרים חילקו באופן רשמי לילדיהם את כספם ואת השליטה בעסקיהם, לעתים בחלוקה שלא מצאה חן בעיניהם של חלק מהיורשים. זוהי תופעה עולמית: הגיל הממוצע של 500 העשירים ברשימה העולמית של בלומברג הוא 67, ואילו מבין 50 העשירים ביותר כמחצית עברו את גיל 70.

אצל העשירים ביותר אין מקום לדבר על ניידות ("מוביליות") כלכלית, מכיוון שהון ההורים יחולק בין כמה ילדים, חתנים ונכדים, המוביליות שלהם היא כלפי מטה. בהיסטוריה, יחד עם מלחמות ומהפכות, לעתים בין היורשים לבין עצמם, זה היה המנגנון שמנע מהעשירים לצבור את כל ההון של המדינה, כמו גם היעדר הדחף והיכולות של היורשים – שקיבלו הכל מן המוכן – להתאמץ ולהצטיין בעסקים. אלא שחלוקת הונם של 500 עשירים בין כ־1,500 יורשים אינה משנה את תמונת הפערים הכלכליים המבהילה של ישראל. למרות ירידה מסוימת בשנים האחרונות במדדי ג'יני המודדים את אי השוויון בהכנסות, ישראל היא עדיין מדינה הסובלת מאי שוויון עצום ברכוש, מניידות נמוכה בקרב מיעוטים ופריפריה, ומריכוזיות בעסקים – יש לנו עשרות רבות של מונופולים, רשמיים ושאינם כאלה. יחד עם התפישה הכלכלית של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ויחד עם רוח הלגיטמיציה לריכוזיות ולעסקי הון־שלטון הנושבת מאמריקה של דונלד טרמאפ – כל הסיכויים שגם בשנים הבאות נראה את עשירי ישראל ממשיכים במסע ההתנתקות הכלכלי שלהם משאר 99% של הציבור. עד גל המחאות הבא.

הבקעה בדקה ה-90

עם סגירת גליון יוני של מגזין TheMarker ורשימת עשירי ישראל המתפרסמת בו, נהפך האוליגרך הרוסי־יהודי רומן אברמוביץ' לאדם העשיר בישראל, לאחר שנודע כי עשה עלייה וקיבל אזרחות ישראלית. אברמוביץ' (51), שהונו האישי מוערך ב־11.4 מיליארד דולר לפי "פורבס", התגורר בלונדון בעשור האחרון, אולם לאחרונה נאלץ לעזוב את אנגליה במפתיע לאחר שוויזת השהייה שלו לא חודשה. ככל הנראה, הסיבה לכך היא קרבתו של אברמוביץ' לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין והמתיחות המחריפה בין בריטניה לרוסיה בחודשים האחרונים.

רומן אברמוביץ'
Toby Melville/רויטרס

בקרב הציבור הרחב ידוע אברמוביץ' כבעלי מועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי, שנהפך בזכות השקעותיו בקבוצה לאחד הטובים באירופה. אברמוביץ', שצבר את הונו מרכישה מוזלת של נכסים ממשלתיים שהופרטו אחרי קריסת ברית המועצות, ביקר לאורך השנים בישראל ובעבר הביע עניין ברכישתה של הפועל תל אביב. הוא צפוי להתגורר באחוזה בנווה צדק שרכש ב־100 מיליון שקל מהשחקנית גל גדות ובעלה ירון ורסנו. אברמוביץ' השקיע ביותר מתריסר סטראטאפים ישראלים, כולל Storedot, המפתחת טכנולוגיה לטעינת סוללה מהירה.

השתתפו בעיבוד הנתונים: דניאל איסלר, יעל בלקין, נתנאל גאמס, רוני וולף,  יוסף חרש, עדו פדלמן, סיון פלטין

 

כך בדקנו

ברשימת 500 האנשים העשירים בישראל של מגזין TheMarker מופיעים הישראלים בעלי השווי הנכסי הנקי הגבוה ביותר, ככל הידוע למערכת. השווי מחושב על פי סך הנכסים של אדם, משפחה או קבוצת אנשים, על פי מיטב המידע ושיקול הדעת של המערכת.

הנכסים שנבדקו כוללים אחזקות בחברות (הן ציבוריות והן פרטיות) ובעסקים שונים, בניירות ערך, נדל"ן ומזומנים. השווי הנכסי הנקי מיוחס לתאריך 1 באפריל 2018, ומחושב על פי שער דולר של 3.5 שקלים. לצורך הרכבת הרשימה הסתייענו במקורות המידע הבאים: מידע ציבורי גלוי, אתר TheMarker Finance, ארכיונים, אתר הבורסה, מערכת בלומברג, אתר BDi-Coface, רשם החברות, משרדי יח"צ ושיחות עם מקורות ומקורבים למדורגים. כאשר לא היה בידינו מידע מספיק מהימן להערכת העושר, ויתרנו על הכללת האדם ברשימתנו.

הרשמה לניוזלטר

-

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות