חיוכים מזויפים: כשמקבל שוחד, גנב ואנס מרכיבים את הממשלה

בין החיוכים של ממשלת אולמרט ב–2006 נמצאים אנשים שחשבו שהם מעל החוק, ויכולים לנצל, לגנוב ולצפצף - בלי שמישהו יעז לעצור אותם ■ אולי זו הממשלה העבריינית ביותר שהיתה לנו, אבל זהו גם צילום מצב של ישראל - שלא מצליחה למגר את השחיתות

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אפרת נוימן

הסתכלו על התמונה. במבט ראשון זוהי ממשלת ישראל ה-31 מרובת השרים, ממשלה מחוייכת שהושבעה ב–4 במאי 2006. שרת החינוך, יולי תמיר, בולטת בשורה הראשונה בג'קט לבן בוהק; שר הגימלאים, רפי איתן, משולב ידיים חוגג את שבעת המנדטים המפתיעים שלו; וכמובן שמעון פרס, המבוגר שבחבורה - שותף לאינסוף ממשלות, שאולי כבר מדמיין איך יישאר לגור בבית הנשיא, שבו מצולמת התמונה.

במבט ראשון נראים בתמונה שני נשיאים לשעבר ועוד שני מתמודדים לעתיד לנשיאות. אבל במבט שני, אפשר לזהות בחבורה השמחה הזאת גם שיעור מטריד של מורשעים, נאשמים ונחקרים. מנהיגים שמייצגים את תרבות ה"מגיע לי", שדבקה לעתים קרובות מדי במי שמגיעים לעמדות כוח בצמרת הציבוריות הישראלית. תרבות של אנשים שמוכיחים שהכוח משחית, שחושבים שהם מעל החוק, שהם יכולים לנצל, להתעמר, לגנוב ולצפצף - בלי שמישהו יעז לעצור אותם.

אהוד אולמרט בבית המשפט, הבוקר
אהוד אולמרט בבית המשפט, הבוקרצילום: אמיל סלמן

בין בכירי המורשעים שבתמונה נמצאים שני המכובדים היושבים מלפנים: ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, והנשיא לשעבר, משה קצב. על פי הכרעת בית המשפט העליון אתמול, אולמרט ייכנס בקרוב למאסר של שנה וחצי בגין קבלת שוחד. בנוסף, הוא הורשע במחוזי במרמה והפרת אמונים ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בפרשת טלנסקי - עליה עירער לעליון. אולמרט הורשע גם בפרשת מרכז ההשקעות (ללא מאסר), והוגש ערעור נגד זיכויו בפרשת ראשונטורס.

חודשיים אחרי רגע הצילום, נמחקו לקצב החיוכים. היה זה אחרי שהתלונן בפני היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על ניסיון סחיטה כלפיו מצד עובדת לשעבר במשרדו - ונהפך די מהר לנחקר באזהרה. מכאן התגלגלו האירועים עד שהורשע בביצוע עבירות אונס, מעשה מגונה בכוח והטרדה מינית של נשים שהיו כפופות למרותו. מאז דצמבר 2011, הוא מרצה שבע שנות מאסר.

יחסי קח־תן

בשורה האחרונה, מאחורי אולמרט, מציץ שר התשתיות, בנימין (פואד) בן אליעזר, שרגע לפני הבחירות לנשיאות ב–2014, שבהן היה מועמד, נפתחה נגדו חקירה בחשד לקבלת שוחד מאנשי עסקים בשורת פרשיות בתקופה שבה כיהן כחבר כנסת וכשר. באחרונה הוגש נגד פואד כתב אישום חמור, שמגולל מסכת אירועים מצמררת ומושחתת לכאורה של יחסי תן־וקח עם אנשי העסקים אברהם נניקשווילי ורוי מוצפי - שלפיה בן אליעזר סייע להם בקשריו ותפקידיו הציבוריים, ובתמורה קיבל מהם מאות אלפי דולרים כשוחד.

ממשלת ישראל ה-31

>> להגדלת התמונה לחצו כאן

לפי כתב האישום, בן אליעזר השתמש בכספי השוחד לרכישת נדל"ן, וצבר ב–2011–2013 - מעבר להכנסתו ממשכורת וגמלאות - הכנסות של 2.2 מיליון שקל כשוחד ועוד 4.1 מיליון שקל ממקור לא ידוע, שהחזיק במזומן ובכספות בלי שדווחו כנדרש. בן אליעזר מכחיש את האישומים.

הלאה, בשורה האחרונה, ליד בן אליעזר, עומד אברהם הירשזון — מי שמונה על ידי אולמרט לשר האוצר, האיש שאחראי על הקופה הציבורית. בדיוק בתום שנתיים מצילום התמונה, ב–4 למאי 2008, הוגש נגד הירשזון כתב אישום חמור, ושנה לאחר מכן הוא הורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים וגניבה של יותר מ–1.7 מיליון שקל מקופת הסתדרות העובדים הלאומית שבראשה עמד. הירשזון שוחרר מהכלא בינואר 2013, אחרי שלוש וחצי שנות מאסר, לאחר שנוכה שליש מעונשו.

מורשע נוסף (ללא קלון) הוא שר המשפטים, חיים רמון. כשחייך למצלמה הוא כנראה לא דמיין שתקופת כהונתו תהייה קצרצרה: שלושה חודשים לאחר צילום התמונה, באוגוסט 2006, הוא הודיע על התפטרותו מהממשלה, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע על הגשת כתב אישום נגדו באשמת מעשה מגונה ללא הסכמה לאחר שנישק חיילת כבת 20. את המעשה האסור ביצע רמון דקה לפני שהממשלה הבעייתית הזאת החליטה על היציאה למלחמת לבנון השנייה.

משה קצב יוצא לחופשה מהכלא מאי 2012
משה קצב יוצא לחופשה מהכלא מאי 2012צילום: מוטי מילרוד

בינואר 2007 הורשע רמון (ללא קלון), ועונשו נקבע על 120 שעות עבודת שירות ופיצוי כספי של 15 אלף שקל למתלוננת. מצולם נוסף, מאיר שטרית, שר הבינוי והשיכון ומי שהתמודד ב–2014 על הנשיאות, חתם על הסכם פיצויים חשאי עם עוזרת הבית שלו לאחר שאיימה לתבוע אותו על הטרדה מינית - הטרדה שאותה שטרית מכחיש.

אם לסכם את התמונה הכוללת של ממשלת ישראל ה–31 - שעליה נאלצו אזרחי מדינת ישראל לסמוך במו"מ לשלום וביציאה לקרב - היא כוללת כבר שלושה עבריינים מורשעים: שר שריצה כבר את מאסרו (הירשזון), נשיא שנמצא עדיין מאחורי סורג ובריח (קצב), ראש ממשלה שעומד להיכנס לכלא (אולמרט), שר שהורשע ללא קלון במעשה מגונה (רמון), ועוד שר שהוגש נגדו כתב אישום בפרשת שוחד חמורה (בן אליעזר).

גלגול הוצאות 
פרטיות על הציבור

ייתכן שזו הממשלה העבריינית ביותר שהיתה לנו, אבל התמונה הזאת היא רק צילום מצב של מציאות ישראלית, של מדינה שלא מצליחה למגר את השחיתות השלטונית. ח"כ אביגדור ליברמן אינו נמצא בתמונה, מכיוון שהוא הצטרף לממשלה ה–31 באיחור, אך גם נגדו התנהלה חקירה פלילית. על אף שהיועץ המשפטי לממשלה ציין כי בתיק "נותרו שאלות ותמיהות לא מבוטלות", הוא נסגר בשל היעדר ראיות מספיקות.

בן אליעזר בכנסת, בשנה שעברה
בן אליעזר בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

בשנה האחרונה מהדהדת פרשת ישראל ביתנו, שכתבי אישום בה צפויים בקרוב. בפרשה זו חשודים עשרות אנשים בביצוע עבירות שחיתות - בהם סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום ושר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, שניים מבכירי הסיעה.

החשד הוא להפעלת מנגנון שיטתי ומאורגן של העברות כספי מדינה לכמה גופים, בתמורה להפקת רווחים, תוך ביצוע עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון, רישום כוזב, שיבוש הליכי חקירה ועוד. לפי החשד, חלק מהכספים עברו דרך מנגנוני תקצוב כמו החטיבה להתיישבות, שפועלים עד היום כמעט באותו אופן בגלל שיקולים פוליטיים. ועוד לא הזכרנו את פרשת מעצ החשובה, שבה בני אדם נהרגו בתאונות דרכים בגלל שחיתות של בכירים במגזר הציבורי.

באחרונה התפטר בעצמו שר הפנים, סילבן שלום, מהליכוד בעקבות שטף עדויות של נשים שהוטרדו או הותקפו מינית על ידו. גם ח"כ ינון מגל מהבית היהודי התפטר בעקבות עדויות של נשים על התנהגות לא ראויה מצדו. האם זוהי התחלה של תקופה חדשה שבה אנשי ציבור לוקחים אחריות? קשה להניח. בפועל, מערכות הבחירות האחרונות לא עסקו בשחיתות השלטונית בכלל, ונבחרי הציבור ממעטים לפעול בנושא.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא מדבר על שחיתות כבעיה אסטרטגית, לא מגיב כשיש פרסומים על פרשות חדשות, ולמעשה כמעט לא עוסק בנושא. לא היתה לו בעיה למנות את ליברמן כסגנו, והוא מחזר אחריו במרץ כדי שייכנס לממשלתו גם בימים אלה. גם אופן המינוי של שומרי הסף על ידי נתניהו מטריד במיוחד, ורק לאחרונה ראינו דוגמה לכך, כשהוביל הליך עקום למינוי היועץ המשפטי לממשלה הבא. בנוסף, בשבוע הבא ימנה נתניהו שני מורשעים בפלילים מהעבר לתפקידים בכירים בממשלה — את אריה דרעי (לתפקיד שר הפנים) ואת צחי הנגבי (כנראה לתפקיד שר במשרד התקשורת).

על אף שבעבר התנהלו נגדו חקירות, נתניהו אינו מושחת כאולמרט, ומעולם לא הוגש נגדו כתב אישום. ואולם, גם מהמעון ברחוב בלפור בירושלים עולה תמונה מטרידה של גלגול הוצאות פרטיות על הציבור. פרשות החשמלאי, רהיטי הגן והבקבוקים התפתחו באחרונה לידי חקירה פלילית, ורעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, תאלץ להגיע מחר לחקירה באזהרה.

כמעט עשור אחרי שממשלת ישראל ה-31 הבעייתית הושבעה, יש לקרוא לקפיצת מדרגה משמעותית במלחמה בשחיתות השלטונית ובעבריינות, ולהצבת הנושאים הללו במרכז סדר היום הציבורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker