הוארך מעצרם של אלוביץ', חפץ וקמיר: "שחרורם עלול להביא לפגיעה קשה בחקירה"

עורכי הדין של אלוביץ' וחפץ הגישו ערעור על ההחלטה ■ החשדות נגד אלוביץ' - שוחד וטובות הנאה של עד מיליארד שקל ■ סטלה הנדלר ואיריס אלוביץ' שוחררו למעצר בית ■ עו"ד יהודית תירוש, מהפרקליטות: "פרשת הוואטסאפ חמורה אבל יש צרכים חקירתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"האוויר החם יצא גם מהבלון הזה - כי לא היה כלום"

במשרד ראש הממשלה הגיבו הערב לטענות הפרקליטות על טובות הנאה במיליארד שקל שהוענקו לכאורה לשאול אלוביץ': "אין שחר לטענות נגד ראש הממשלה נתניהו. כל החלטותיו התקבלו בצורה עניינית והן מבוססות על גורמי המקצוע, ועדות מקצועיות והייעוץ המשפטי.

"כפי שמשרד המשפטים עצמו דיווח למבקר המדינה: 'ראש הממשלה לא קיבל החלטות שנויות במחלוקת... לא היתה החלטה שהיטיבה עם בזק באופן ספציפי שניתן היה להצביע עליה כהחלטה שעשויה להיות שנויה במחלוקת, וככזו שעשויה להיות נעוצה בפגם של ניגוד עניינים'.

"האמת לא מפריעה למסע ההכפשה נגד ראש הממשלה. מיום ליום מנפחים את המספרים: בהתחלה עשרות מיליונים, אחר כך מאות מיליונים, היום מיליארד ומחר טריליון. אבל סופה של האמת לנצח והאוויר החם יצא גם מהבלון הזה - כי לא היה כלום".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עורכי דינם של אלוביץ וחפץ מערערים למחוזי - ודורשים דיון דחוף עוד הלילה

זמן קצר אחרי החלטת בית המשפט השלום להורות על הארכות מעצריהם של שאול אלוביץ וניר חפץ בשבעה ימים, הגישו הערב סנגוריהם ערר דחוף לבית המשפט המחוזי בתל אביב ובו הם דורשים שוב את שחרורם, "בית המשפט השלום טעה", הם מדגישים.

בערר משותף שהוגש על ידי עורך דין ז'ק חן שמייצג את אלוביץ' ועו"ד ירון קוסטליץ שמייצג את חפץ, הם מבקשים מבית המשפט המחוזי לדון בערר עוד הלילה ולבטל את החלטת בית המשפט השלום.

"לא היה כדבר הזה במדינת ישראל", נכתב. "אין חולק, כי אתמול נחשף כי הליכי המעצר בעניינם של העוררים תואמו - כך ממש - בין נציג היחידה החוקרת, עו"ד שביט-שחם לבין כב' השופטת פוזננסקי-כץ. מדובר בפגם חמור היורד לשורש חוקיות מעצרם של העוררים, ומחייב את שחרורם לאלתר בשל דוקטרינת ההגנה מן הצדק".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מעצרם של חפץ ואלוביץ' הוארך

אלי קמיר, ניר חפץ ושאול אלוביץ' בהארכת המעצר, היום
אלי קמיר, ניר חפץ ושאול אלוביץ' בהארכת המעצר, היוםצילום: יוסי זליגר

השופט עלאא מסארווה מבית המשפט השלום בתל אביב הורה על הארכת מעצרו של שאול אלוביץ עד ל-4 במארס. גם מעצרו של יועץ התקשורת ניר חפץ הוארך עד למועד זה. מעצרו של היועץ האסטרטגי אלי קמיר הוארך עד 28 בפברואר. הסנגורים הודיעו לבית המשפט כי בכוונתם להגיש ערר על ההחלטה.

"שחרור החשודים בשלב זה עלול להביא לפגיעה קשה בחקירה", הדגיש השופט. 

"קשה להמעיט בחומרת הפרשה. ניתן לומר בביטחון מלא כי רמת החשד הסביר של החשודים, כל אחד לפי חלקו, הלכה והתחזקה עם הזמן. אשר על כן אני קובע כי התשתית הראייתית בתיק היא מספקת". 

"אשר לטענות החשודים הנוגעות להתכתבות בין השופטת לתובע, גם אם ניקח בחשבון את תחושותיהם של החשודים בעקבות הפרשה עדיין נותר האינטרס הציבורי שהוא רב חשיבות. אני קובע כי ידו של האינטרס הציבורי היא על העליונה".

עו"ד יהודית תירוש, ראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות, אמרה מוקדם יותר בדיון כי "מהנספח הסודי שמצוי בפני בית המשפט, אלוביץ' הוכיח לבית המשפט שאי אפשר לסמוך עליו. אנחנו עוסקים עכשיו בשאלה האם נכון להאריך את מעצרו של אלוביץ', ולצערי הרב הוא הוכיח במעשיו שלא ניתן לסמוך עליו, לא לפני כן ולא מאז. החשדות נגדו הם חמורים, חשדות למתן שוחד וקבלת טובות הנאה של עד מיליארד שקל".

מוקדם יותר אמרה תירוש על ניר חפץ כי "מדובר לכאורה בחשוד מתוחכם שמיוחסות לו עבירות שיבוש ועבירות מתחום טוהר המידות, של לקיחת מתת יחד עם אחרים. חפץ בוחר לא למסור גירסה ומפנה לעדות הפתוחה שמסר, זו בחירה לגיטימית שלו לא לשתף פעולה אבל יש לה משמעות. אני חולקת על הרמיזות של הסנגור שלו שלכאורה הוא זומן לחקירה פתוחה בזמן שכבר יש נגדו חשד".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אלי קמיר שיתף פעולה בחקירה"

אלי קמיר בהארכת המעצר, היום
אלי קמיר בהארכת המעצר, היוםצילום: תומר אפלבאום

הסנגורית של אלי קמיר, עו"ד שרון קליינמן ביקשה להפנות שאלות לנציגת המשטרה: "האם נכון שהשאלות שהופנו אליו עסקו בשרותים שהוא נתן לחברת בזק?"

נציג המשטרה: "נכון"

קליינמן: "האם נכון שהוא שיתף פעולה עם החקירה?"

נציגת המשטרה: "נכון".

קליינמן: "האם נכון שביום שני שעבר הוא נחקר חקירה קצרה ברשות ניירות ערך, מייד אחריה הוא שוחרר ואז נלקח שוב לחקירה בפרשת 1270?"

נציגת המשטרה: "נכון".

קליינמן: ,האם בכל הנוגע לאתר וואלה, הוצגה לו שאלה ספציפית בנוגע לאס.אמ.אס שקיבל והעביר?,

נציגת המשטרה: "נכון".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפרקליטות על ניר חפץ: "חשוד מתוחכם"

עו"ד יהודית תירוש, ראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות, אמרה על ניר חפץ כי "מדובר לכאורה בחשוד מתוחכם שמיוחסות לו עבירות שיבוש ועבירות מתחום טוהר המידות, של לקיחת מתת יחד עם אחרים". מדובר במספר אירועי שיבוש שמיוחסים למר חפץ,

"חפץ בוחר לא למסור גירסה ומפנה לעדות הפתוחה שמסר, זו בחירה לגיטימית שלו לא לשתף פעולה אבל יש לה משמעות. אני חולקת על הרמיזות של הסנגור שלו שלכאורה הוא זומן לחקירה פתוחה בזמן שכבר יש נגדו חשד.

"ברגעים אלו ממש נמסרות עדויות חשובות שיש להצליב אותן, יש פעולות חקירה נוספות ואנחנו סבורים שיש להשאיר את חפץ במעצר כדי לאפשר את הפעולות האלה. לא ברור לנו מה יקרה אם הוא ישוחרר לביתו".

חפץ עצמו גם הוא ביקש לשאת דברים בפני השופט ואמר: "הייתי רוצה להציג בפני בית המשפט את התחושה שלי לגבי הזכויות שלי שנרמסו גם בתיק 1270 וגם בתיק 4000".

"יש לי רק מלים של הערכה לבית המשפט אבל הוא לא ידע שהמשטרה פשוט עבדה עליו בעיניים. בנוגע לפרשה 1270, נשאלתי אולי שלוש ארבע שאלות טכניות, ואם לא היו פרסומים בתקשורת בכלל לא הייתי יודע במה אני חשוד. החשדות ב-1270 הם לפחות חמורים כמו 4000, זה בראון חברון 2, ובכל זאת שוחררתי (בפרשה הזאת) כבמטה קסם והכל התפוגג לו".

"עד היום פגשתי 30 חוקרים שונים, מאות אנשים עובדים על זה, הלהט של המערכת שמפעילה עליי את המכבש הוא בלתי נתפש. הלהט לדרוש מאנשים להודות במעשים שלא היו ולא נבראו, אני חף מפשע ונקי כפיים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשטרה ורשות ני"ע: להאריך את מעצרו של ניר חפץ בשבעה ימים

ניר חפץ, אתמול בדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט
ניר חפץצילום: עופר וקנין

המשטרה ורשות ניירות ערך מבקשות להאריך את מעצרו של ניר חפץ בשבעה ימים.

סנגורו של חפץ, עו"ד ירון קוסטליץ, ביקש להפנות שאלות לנציגת המשטרה: "האם חקירת המשטרה בתיק 4000 החלה לבד או שמהשנייה הראשונה הרשות היתה בתמונה?"

נציגת המשטרה: "כן".

קוסטליץ: "ממתי ניר חפץ בהאזנת סתר?"

נציגת המשטרה מסרה תשובה חסויה לבית המשפט

קוסטליץ: "האם מצוי בפני בית המשפט מתי אילן ישועה מסר עדות בפרשה?"

נציגת המשטרה: "זה מופיע במסמכים הסודיים".

קוסטליץ: "האם אילן ישועה, באחת הפעמים שנחקר במשטרה או ברשות, אמר דברים בנוגע לניר חפץ?"

נציגת המשטרה סירבה להגיב.

קוסטליץ: "תאשרי לי שחפץ נחקר כבר בדצמבר ולא הוטחו בו חשדות".

נציגת המשטרה: "כן".

קוסטליץ: "ביום שני קראו לי להיפגש עם חפץ, ולא אמרו - לא לי, ולא לו - שהוא חשוד בפרשה החדשה של גרסטל. מאז שצו המעצר פג, הוא לא נשאל אפילו שאלה אחת בנוגע לפרשת גרסטל".

קוסטליץ: "אחרי שניר חפץ שוחרר בפרשת גרסטל, התקשר קצין משטרה לאשתו וקרא לה לחתום על ערבות כדי שהוא ישוחרר הביתה".

קוסטליץ: "בנסיבות שאירעו אמש, אם אנחנו רוצים לתת משמעות לדוקטרינת ההגנה מן הצדק, אני לא רואה דרך שבה אפשר להחזיר מחדש את חפץ למעצר, שעה שנחשפנו למלים בין התובע לשופטת. לא יכול להיות חולק שהמעצר של חפץ הוא לא חוקי. ואם אנו רוצים להקנות נפקות לדוקטרינה של הגנה מן הצדק, אם במקרה הזה הוא לא ישוחרר לאלתר, אני לא רואה באיזה מקרה יש לשחרר בעטיה של ההגנה הזו".

"לא יכול להיות שבעל דין מבקש לעצור את מר חפץ לתשעה ימים תוך סגירת מתווה עם השופטת. תוך אמירה ש'אנחנו נבקש שלושה ימים ואת בהחלט יכולה לתת יומיים', ולבוא ביום המחרת לבית המשפט ולומר ש'אנחנו מבקשים לעצור את חפץ בחשד לשיבוש הליכי משפט'. אותו חשד נפל כבר ברשות החוקרת.

"אין לי ספק שבידי הרשות החוקרת, ולאור השאלות שניר חפץ נשאל בעדות הפתוחה שלו - יש חשד נגדו. חפץ נשאל 20 עמודים של שאלות בעדות פתוחה. ברגע שהוא נקרא כעד, שלו אין זכויות שנתונות לחשוד - כבר אז נפל פגם בחקירה שלו".

עו"ד קוסטליץ ביקש מהשופט להורות על שחרורו של חפץ לאלתר: "זה אדם שיושב במעצר בלתי חוקי".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שאול אלוביץ': "מנסים לחסל אותי"

שאול אלוביץ' עצמו ביקש לשאת דברים בפני השופט ואמר: "אני נתון בצל ניסיונות חוזרים ונשנים לשבור את רוחי. מנסים לנצל את החקירה הזו כדי לשבור אותי, כדי שאודה במה שלא עשיתי. גם אם אפול ואקבל התקף לב אני לא אעשה את זה, אני לא אשקר. אני מרגיש שמנסים לנצל את המעמד הזה כדי לחסל אותי. והם יחסלו אותי נפשית ובריאותית".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות: "אלוביץ' הוכיח שאין לסמוך עליו"

עו"ד יהודית תירוש, ראש מחלקת ניירות ערך בפרקליטות, אמרה בדיון כי "מהנספח הסודי שמצוי בפני בית המשפט, אלוביץ' הוכיח לבית המשפט שאי אפשר לסמוך עליו.

"אנחנו עוסקים עכשיו בשאלה האם נכון להאריך את מעצרו של אלוביץ', ולצערי הרב הוא הוכיח במעשיו שלא ניתן לסמוך עליו, לא לפני כן ולא מאז. החשדות נגדו הם חמורים, חשדות למתן שוחד וקבלת טובות הנאה של עד מיליארד שקל.

"כשהשופטת פוזננסקי העירה על מתן שעות שינה לגב' אלוביץ', אני הלכתי ובדקתי באופן אישי שיינתנו לה שעות שינה. בת זוגו שוחררה לביתה, וגם את זה צריך לזכור. הבקשה היא נכונה ומוצדקת. יש להתיר את הארכת המעצר במספר ימים כדי לאפשר להמשיך את החקירה.

"עצם ההתכתבות עם השופטת היא דבר חמור, אמרה תירוש בהתייחס לחשיפת הקשר בין חוקר רשות ני"ע לשופטת המעצרים פוזננסקי, "אבל מכאן ועד לבוא ולקבוע כי היה שיבוש מהלכי חקירה - המרחק עצום ורב.

"על פניו עולה כי כל חומר החקירה היה בפני השופטת ועל סמך זה היא החליטה. יש מרחק רב בין העובדה שנפל פגם חמור בהתכתבות בין השופטת לתובע ועד לקביעה כי מדובר בשיבוש וחקירה שזוהמה. יש להמתין לבירור בעניין הזה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"ערכו לשאול אלוביץ' מסדר קופים"

עו"ד ז'ק חן, סניגורו של שאול אלוביץ', אמר כי "אנחנו מדברים על מעצר בין תשעה ימים של אדם בן 70, שלצדו גם אשתו ובנו היו עצורים. במקביל, עוקל כל רכושו עלי אדמות, חוקרים פשטו על ביתו, הורידו תמונות מהקירות, לקחו פסלים קטנים מהגינה ולא השאירו דבר.

"הפרשה לוותה בפרסומים נוראיים מרובי הדלפות. שמענו את עיקרי גרסתו של שלמה פילבר, עד המדינה, ואחר כך שמענו את גירסתו של אילן ישועה. נעשה פה שיימינג שלא זכור כמוהו. מכים בו (באלוביץ') מכל עבר, לכל מי שמחזיק במקלדת היה מה לומר. אף אחד לא חס עליו, חרב עליו עולמו.

"ערכו לו פה מסדר קופים, לעמוד מול עשרות מצלמות, עם התנפלויות מול הקהל, וכל זה עטיפה לחקירות מהבוקר עד הלילה, התנאים האלו הם בלתי אנושיים, הם לא הולמים מדינה דמוקרטית, הם מחפירים, אין בינם לבין ערך גילוי האמת דבר וחצי דבר. כל מה שהם עושים זה ניסיון לעשות שימוש בתנאים האלה כדי לשבור את רוחו. פעם אחר פעם החוקרים מטיחים בו 'תשנה פאזה, אתה תסיים את חייך בבית הסוהר, ואחרי שתשתחרר אתה תהיה שומר בסופר'. החוקר התגאה בפניי, אמר לי 'אז מה', וכל זה אחרי מאות שאלות, חוקר אחרי חוקר שבאים אליו ולוחצים.

"היו פה עשרה ימים של מעצר בלתי חוקי, שבסיומם מוצדק לשחרר אותו, אפשר להשיג את מטרת המעצר בדרך אחרת.

בהתייחסו להתכתבות שנחשפה בין שופטת המעצרים פוזננסקי לחוקר רשות ני"ע שחם-שביט, אמר חן כי "צריך לזכור שמדובר באותה שופטת ואותו פרקליט שמנהלים את פרשת בזק מראשיתה. היא השופטת שנתנה את כל ההחלטות, והוא האיש שאחראי על הנחיית הרשות בכל הנוגע לנוהלי החקירה. מתחייבת בדיקת המשך בנוגע לכל המהלכים שהם קשורים אליהם.

"באיזון שבין הפגיעה בזכויותיו של מר אלוביץ' כתוצאה מהמעצר והכישלון הזה, הכף נוטה בבירור לטובת שחרורו של אלוביץ'. אני מבקש לדחות את בקשת הארכת המעצר, ולשחרר את אלוביץ' לחלופת מעצר.

"אי אפשר שהמדינה תדבר על עילת מעצר של שיבוש, בזמן שהמדינה ונציגיה שיבשו את ההליכים. מראית פני הצדק מחייבת את זה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשטרה ורשות ני"ע: להאריך את מעצרו של שאול אלוביץ'

בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בהארכת מעצר, השבוע
בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בהארכת מעצרצילום: עופר וקנין

המשטרה ורשות ניירות ערך מבקשות מהשופט להורות על המשך מעצרו של שאול אלוביץ' בשבעה ימים.

סנגורו של אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, ביקש להפנות שאלות לנציגת המשטרה: "תאשרי לי בבקשה שבבקשות הקודמות שלכם לא טענתם כי יש חשש לשיבוש הליכי חקירה".

נציגת המשטרה: "נפלה טעות סופר בבקשת המעצר. החשוד נחקר בנוגע לעבירה הזו".

חן: "במסגרת רשימת הטעויות בתיק הזה, יש המון שכבות של טעויות קשות, את מספרת עכשיו לבית המשפט שבבקשה הראשונה נפלה טעות סופר".

נציגת המשטרה: "כן, לא כתבנו את זה בבקשה".

חן: "והטעות הזו חזרה גם בבקשה השנייה".

נציגת המשטרה: "זו טעות טכנית".

חן: "היום בבוקר חזרתם על אותה טעות ולא ציינתם שהוא חשוד בשיבוש הליכים".

נציגת המשטרה: "נפלה פה טעות".

חן: "להבדיל מעניינו של אלוביץ', לא ייחסתם עבירת שיבוש גם לשאר המעורבים".

נציגת המשטרה: "ייחסנו עבירת שיבוש לאיריס אלוביץ ולסטלה, וזה מחזק את דבריי שמדובר בעבירה טכנית. מי שהכניס את העבירות לבקשת המעצר לא הכניס את עבירת השיבוש".

נציגת המשטרה: "בפני השופט יש את הראיות לעבירה הזו".

חן: "אתם ביקשתם להאריך את מעצרו של אלוביץ בשבעה ימים, שקלתם לבקש יותר אבל בעקבות האירועים אמש צימצמתם את מספר הימים".

נציגת המשטרה: "כן, צימצמנו ביום אחד"

חן: "למה דווקא יום אחד? סמלי?"

נציגת המשטרה: "נערכו דיונים בעניין הזה, נשקלו כל מיני שיקולים".

חן: "למה צימצמתם את המעצר ביום אחד?"

נציגת המשטרה: "אני אבקש שלא להשיב לשאלה הזו".

חן: "תאשרי לי שבחומר שהוגש לבית המשפט אין את החקירות מוקלטות, אלא רק תמצית".

נציגת המשטרה: "כאן אין הקלטות".

חן: "מה שבית המשפט ראה זה תמצית שאתם ערכתם".

חן: "יש הרבה דברים שנאמרים בחדרי החקירות במשך 13 שעות חקירה רצופות שלא נרשמות ומובאות בפני בית המשפט".

חן: "תאשרי לי שבמסגרת חקירת פרשיות ראש הממשלה נחקרו גם חשדות לשוחד. האם יש לך הסבר למה בקשות השוחד בתיק 1000 לא גררו בקשות למעצרים?"

נציגת המשטרה: "אני לא טוענת בתיק 1000 ואין לי מושג מה קורה בתיק 1000, במקרה הזה יש הכרח למעצר, גם ב-3000 ביקשנו מעצר".

חן: "האם ההתכתבות הזו מעלה אצלכם חשש לשיבוש הליכי משפט?"

נציגת המשטרה: "אני מבקשת לא להשיב. הנושא נמצא בבירור משמעתי".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סטלה הנדלר תשוחרר למעצר בית של שבעה ימים

מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, בהארכת המעצר
מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, בהארכת המעצרצילום: מוטי מילרוד

השופט הורה על שחרורה של מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, למעצר בית למשך שבעה ימים. בנוסף קבע כי על הנדלר להתייצב במשטרה לפי דרישה, והורה גם על צו איסור יציאה מהארץ. עוד החליט השופט כי הנדלר תורחק מבזק למשך 30 ימים ואסר עליה גם ליצור קשר עם שאר המעורבים בפרשה. הנדלר תשוחרר בערבות צד ג' שתיחתם על ידי בעלה, אייל הנדלר.

סנגורה של סטלה הנדלר, עו"ד נתי שמחוני, אמר בדיון כי "הנדלר נחקרה ב-18 בפברואר ברשות וזו היתה החקירה היחידה שלה. אני רוצה לקוות שלו הדברים היו מתנהלים כסדרם היא היתה משתחררת עוד באותו יום. הנדלר נחקרה כבר בסיבוב הקודם, כשהפרשה פרצה ביוני 2017, אז היא לא נעצרה והוחלט על שחרורה בערובה".

שמחוני הדגיש כי הוא מתנגד להרחקתה של הנדלר מבזק. "אני לא מסכים למעצר בית שהמשמעות שלו הוא ניתוק שלה מחברת בזק".

נציגת המשטרה אמרה כי "לב הפרשה זו קבוצת בזק. הפרשה שהתנהלה ברשות היתה ברשות והפרשה שמתנהלת בלהב היא תולדה של הפרשה ההיא אבל היא פרשה עצמאית לחלוטין. הנדלר נמצאת בלב הפרשה הזו ויש הכרח להרחיק דווקא את סטלה מבזק".

השופט אמר: "עיינתי בחומרי החקירה ביחס לחשודה זו, ודעתי היא שקיים חשד סביר בעוצמה הנדרשת בשלב זה, הקושר בין החשודה למיוחס לה. קיימת עילת מעצר של חשש מובנה בפועל לשיבוש הליכים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איריס אלוביץ' תשוחרר למעצר בית של 10 ימים

השופט עלאא מסראווה הורה על שחרורה של איריס אלוביץ' למעצר בית בביתם של בני הזוג, למשך עשרה ימים. השופט אסר עליה ליצור קשר עם המעורבים האחרים בפרשה למשך 45 ימים. כמו כן, נקבעו איסור יצירת קשר עם נושאים הקשורים לחקירה, התחייבות עצמית של 100 אלף שקל והפקדה במזומן של 50 אלף שקל ובנוסף ערבות צד ג'  שתיחתם על ידי אחותה.

המשטרה ורשות ניירות ערך ביקשו לשחרר אותה בתנאים מגבילים ובין היתר, ביקשו לאסור עליה להתראיין לתקשורת.

עו"ד מיכל רוזן עוזר, שמייצגת את איריס אלוביץ' אמרה כי "מדובר בניסיון השתקה. אני אסכים לתנאי הזה אם הוא יחול גם על מערכת האכיפה".

השופט מסראווה אמר בדיון: "עיינתי בחומרי החקירה, ומצאתי כי קיים חשד סביר הקושר את החשודה למיוחס לה ברמה המבוקשת בשלב זה בהליך".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עו"ד ערן שחם-שביט מסביר: האמת מאחורי ההתכתבות עם השופטת פוזננסקי כץ

ערן שחם-שביט
ערן שחם-שביטצילום: תומר אפלבאום

עו"ד עודד סבוראי מלווה את היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך, עו"ד ערן שחם-שביט.

עו״ד סבוראי מוסר כי עו"ד שחם-שביט החליט אמש, מיוזמתו, לצאת לחופשה עד לסיום הבירור בעניינו בנציבות שרות המדינה. במהלך היום יגיע עו"ד שחם-שביט לנציבות במטרה לקדם את הבירור ולהביא לסיומו המהיר.

עו״ד סבוראי: "עו"ד שחם-שביט הוא משפטן מקצועי, הגון וערכי, המבצע את עבודתו במסירות ובנאמנות מלאה. כל התנהלותו מול השופטת פוזננסקי-כ"ץ היתה עניינית ובמסגרת המקובלת והלגיטימית של רשות חוקרת מול שופט מעצרים, שאינה דומה להתנהלות מול שופטים במשפט עצמו.

|חשוב לזכור כי את חלקה הראשון של פרשת בזק חקרה רשות ניירות ערך. את חלקה השני של פרשת בזק חוקר צוות חקירה מיוחד (צח״מ) המורכב מחוקרי רשות ני״ע ומחוקרי להב 433.

"בניגוד לרושם השגוי שנוצר החל מהפרסום אמש, עו"ד שחם שביט עדכן את השופטת, שגישתו המתונה ביחס לימי המעצר לחשודים - התואמת את הדברים שהביעה השופטת בדיונים - קנתה לה אחיזה בצח"מ. עוד הוא מסר לשופטת כי הוא שמח לבשר לה שבעוד דקות ספורות היא תקבל הודעה מעמיתיו לצח״מ, חוקרי להב 433, כי החליטו לשחרר שניים מהחשודים.

"באשר לבקשה להארכת המעצר של שני חשודים נוספים, עידכן עו"ד שחם שביט את השופטת, כי עמיתיו צפויים לבקש הארכת מעצר של שלושה ימים, אולם הוא - כנציג רשות ני״ע - סבור שניתן להסתפק ביומיים.

"אנו מצפים כי הבדיקה תסתיים במהרה ועו״ד שחם שביט ישוב לעבודתו".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"האירוע חריג וחמור אבל לא פוגע אינו פוגם בחקירה המעולה שבוצעה"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: רשות ניירות ערך

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, כינסה הבוקר את חוקרי הרשות לשיחה בעקבות חילופי המסרונים בין יועמ"ש המחלקה לשופטת אמש ואמרה: "עוצמתה של רשות ניירות ערך הייתה תמיד במקצועיות, בהגינות ובשקט בהם אנחנו מבצעים את המשימה, בכבוד שאנחנו רוחשים לגופים המפוקחים ולזכויות הנחקרים, בשקיפות אותה אנחנו דורשים קודם כל מעצמנו וכן מהגופים המפוקחים, ברמת הציות וביראת הכבוד שאנחנו רוחשים לחוק.
על בסיס ערכים מנחים אלה מתנהלת גם החקירה המורכבת בפרשת בזק מתחילתה, ובזכותם מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר הגיעה לרמות מקצועיות ומצוינות מהגבוהות שיש.

"האירוע שקרה אתמול אינו משקף את הערכים האלה. מדובר באירוע חריג וחמור שאסור שיקרה, אבל קרה. העניין מצוי כעת בבדיקה. ואנחנו כמובן גם נפיק מאירוע זה בתוך הארגון את הלקחים הנדרשים. אבל חשוב לי לציין שהאירוע הזה בשום פנים ואופן אינו פוגם בחקירה המעולה שבוצעה על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר בפרשת בזק ובממצאים שהושגו במסגרתה.

"בהזדמנות הזו אני רוצה להדגיש את התמיכה ואת ההערכה הרבה שלי ושל כל הרשות לכל עובדי ומנהלי מחלקת חקירות. כולנו מודעים לחלוטין לעבודה המסורה שאתם עושים בחקירה הזאת בתנאים קשים, גאים בכם, וסומכים עליכם.

"חוזקו של כל ארגון נמדד גם ברגעים קשים ובמשברים, ואותם ערכים שמנחים אותנו יסייעו לנו להתגבר, ללמוד מהאירוע הזה, לצלוח אותו, ולצאת ממנו מחוזקים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"פרשת הוואטסאפ חמורה אבל יש צרכים חקירתיים"

עו"ד יהודית תירוש, מנהלת המחלקה לניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה
עו"ד יהודית תירוש, מנהלת המחלקה לניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלהצילום: עופר וקנין

יהודית תירוש, מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות: "אנחנו בדרך כלל לא מגיעים לדיונים כאלה, חשבנו שזה נכון  להגיע לכאן כמי שמלווים את החקירה. אנחנו רואים את האירוע הזה בחומרה רבה, כבר מהבוקר נתונים שני הגורמים בחקירה משמעתית. אנחנו רואים את האירוע כאירוע חמור, לא היינו מודעים לו, ואין לי אלא להצטער על כך, אבל לצד זאת יש כאן תיק חקירה חמור, אני תובעת בפרקליטות לא מעט שנים. האירועים מדברים על אירועי שיבוש מהחמורים שראיתי - שמיוחסים לשאול אלוביץ' וניר חפץ. מאחר שאירועי השיבוש בתיק הזה הם חמורים ממה שראיתי אי פעם, שני בני הזוג היו מעורבים בהם בצוותא. התיק הזה ימשיך להיחקר ויש צרכים חקירתיים נדרשים".

לדבריה "אתמול בלילה נעשתה חשיבה מחודשת בנוגע להארכות המעצרים שנדרשות. חשוב לי לומר, החקירה היתה חמורה לפני תשעה ימים, יש טענות להגנה מן הצדק אמנם אבל יש לאזן אותם מול האינטרסים האחרים של החקירה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"טוענים שניר חפץ יכול לשבש הליכי חקירה ומשפט בזמן שהם עצמם משבשים זאת"

סנגורו של ניר חפץ, עו"ד ירון קוסטליץ: "אי אפשר להפריז במה שקרה אתמול. לא קרה כדבר הזה. הם טוענים שניר חפץ יכול לשבש הליכי חקירה ומשפט בזמן שהם עצמם משבשים זאת, אותו צד שזו מדינת ישראל לא יכול ביד אחת לשבש הליך וביד שניה לעצור אדם על אותו הדבר. בכל הכבוד לחבריי, המעצר הוא נקודה קטנה מבחינה משפטית, לא יקרה שום דבר אם לאור הפגם שנפל ישוחרר חפץ לביתו תחת תנאים מגבילים".

הסנגורית של איריס אלוביץ', עורכת הדין מיכל רוזן עוזר: "אין אדם שזקוק להיעדר משוא פנים של מערכת המשפט כמו מי שנלקח מביתו בהליך מעצר, זה הליך שבו נשללת הזכות הכי בסיסית של אדם. זה נעשה בלי שאין לו כמעט בכלל יכולת הגנה. איפה המקום של האישה ללא כל עבר פלילי שלקחו אותה בתנאי מעצר, אני לא הצלחתי לישון אתמול בלילה. הורדתי מהמדף את קפקא, ונחרדתי לראות כמה זה דומה".

עו"ד נתי שמחוני שמייצג את סטלה הנדלר: "זהו מעמד קשה מנשוא, לא פיללתי שאני אגיע לרגע הזה .יש כאן פגיעה אנושה בקודש הקודשים של מערכת המשפט. אנחנו מקבלים הודעות מכל לקוחותינו בעבר, ששואלים על הליכי המעצר".

עו"ד חן, סנגורו של אלוביץ' ציין כי בקשת הארכת המעצר הראשונה של אלוביץ' כלל לא כללה חשדות לשיבוש. הבקשה נסמכת על שיבוש שכל מעשה אחר מחוויר לעומתו".

עו"ד תירוש השיבה: "גם אם מדובר במעצר בלתי חוקי, בית המשפט פסק בעבר שזה לא שיקול מכריע". היא ביקשה מהשופט לעיין בחומרי החקירה.

ז'ק חן: "מדובר באדם בן 70, שעולמו חרב עליו, שהפך בסיס לשיימינג במשך תשעה ימים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"עולמו של אלוביץ' חרב עליו"

צלמים באולם הדיונים בבית המשפט
צלמים באולם הדיונים בבית המשפט, הבוקר

סנגורו של אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, טען כי הם דורשים את שחרורו של שאול אלוביץ' לאלתר. "לצורך מראית פני הצדק יש לשחרר את כל החשודים ממעצר", אמר חן.

"את המקולקל אין להשיב. אלוביץ נתון במעצר בלתי חוקי בעליל, כל דקה שהוא במעצר היא לא חוקית. למרות שמדובר בדיון חריג וקיצוני שלא תואם את מערכת המשפט שלנו, הליך המעצר במקרה הזה זוהם", הוסיף חן.

לדברי עו"ד חן, "המעצר הוארך על ידי השופטת רונית כץ פוזננסקי פעמיים, היום זה היום התשיעי שאלוביץ נמצא במעצר. כבר בדיון הראשון השופטת אמרה שהיא חתמה על הצווים והיא סבורה שיש עילת מעצר. היא אמרה שנסמוך עליה והציעה מעצר בהסכמה. כשבית המשפט שהוא העיניים שלנו במקרה הזה, כשהדברים נאמרים במפורש על ידי בית המשפט, אני הסכמתי להארכת המעצר הראשונה".

לדבריו, ההסכמה שלו להארכת המעצר היתה על יסוד פגום. "בדיון השני אמרנו לבית המשפט על בסיס קביעות בית המשפט בנוגע לחשודים האחרים אמרתי שאני לא מסכים לשמונה ימים כפי שדרשה המשטרה והסכמתי לחמישה ימים, אבל ההסכמה הזו היתה פגומה. בסיטואציה הזו אני לא חושב שאפשר לבסס את הדברים על ההסכמה שאנחנו נתנו למעצר".

חן הקריא את הדברים שנכתבו בהודעות סמס בוואטסאפ של השופטת פוזננסקי כץ, ועו"ד ערן שחם שביט.

עוד אמר חן כי "צד להליך מספר לבית המשפט מה הוא החליט. המשמעות של המשפט הזה היא שבית המשפט בכלל לא משחק כאן תפקיד". חן התייחס למה שכתבה השופטת ואמר: "המשמעות היא שבית המשפט, בהליך מעצר, אומר פה שמדובר בהצגה אחת גדולה. אני עמדתי פה וטענתי בדם ליבי על תנאי המעצר הכבדים ביותר, על הביזוי, ההשפלה, על ההדלפות הבלתי פוסקות ובית המשפט עסוק בהבעה הולמת של הפתעה מוחלטת?? זה פגם בכל הליך המעצר".

עו"ד חן התייחס לדברים שכתב שחם שביט: "הוא כותב שיזרוק מספר שרירותי ואומר לבית המשפט 'אני ארשה לך לתת שניים', למרות שאני אעשה הצגה ואבקש יותר. מה שנחשף אתמול בערוץ 10 הוא קצה קצהו של קרחון. היו דילים של מתווה בין השופטת לתובע. המסרים האל הם לא הכל, זה הולך אחורה וזה כולל את כל החשודים, הם אומרים שהמתווה שחשבו עליו אינו רחוק מהמציאות, אם מישהו חשב שנוכל להסתכל רק על אותה התכתבות, אבל החשש הוא שלהתכתבות הזו היתה התחלה, בדיבור פסול בין צד להליך לבית המשפט. שום נסיון של המדינה לתקן לא יצליח".

ואולם השופט עלאא מסארווה תהה למה שאלת החשד הסביר נגד החשודים אינה רלוונטית במקרה הזה. חן השיב: "שאלת מעצר בלתי חוקי היא חשובה ומטה את הכף. המעצר הבלתי חוקי מחייב שחרור, האם מהלכי חקירה מסוגלים להצדיק את המעצר? בוודאי שלא. אנחנו לא מדברים על רוצח ששחרורו יביא לסיכון הציבור".

חן הוסיף: המדינה לקחה את צילום המסך, למרות שכל עם ישראל יודע שהכוונה היתה לבקש שלושה ימים אבל להסתפק בשניים, באה המדינה היום וביקשה לשחרר את איריס אלוביץ ואת סטלה הנדלר, מדובר בהודאה של המדינה, שההליך זוהם עד כדי כך שהם נאלצים לשחרר אותן משום שהשם שלהן מופיע שם. העמדה של המשטרה והרשות היום היא עמדה מלאכותית. איפה המדינה לוקחת בחשבון את הדבר העמוק והמהותי הרבה יותר - של זיהום המשפט הפלילי"? 

"קרה דבר איום ונורא, אני חושב, ואני מציע, מלבד זה שהדין מחייב, ותחושת הצדק מחייבת, לבית המשפט יש תפקיד כאן במראית פני הצדק. אין אזרח במדינה שמבין היום שנפל פגם שורשי בהליך המעצר של שאול אלוביץ".

סנגורו של ניר חפץ, עו"ד ירון קוסטליץ: "אי אפשר להפריז במה שקרה אתמול. לא קרה כדבר הזה. הם טוענים שניר חפץ יכול לשבש הליכי חקירה ומשפט בזמן שהם עצמם משבשים זאת, אותו צד שזו מדינת ישראל לא יכול ביד אחת לשבש הליך וביד שניה לעצור אדם על אותו הדבר. בכל הכבוד לחבריי, המעצר הוא נקודה קטנה מבחינה משפטית, לא יקרה שום דבר אם לאור הפגם שנפל ישוחרר חפץ לביתו תחת תנאים מגבילים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם עצורי בזק ישוחררו הבוקר

השופט עלאא מסארווה
השופט עלאא מסארווה, הבוקר בבית המשפט צילום: עופר וקנין

על רקע פרשת הוואטסאפ של השופטת רונית פוזננסקי כץ - העצורים בפרשת בזק ביניהם שאול אלוביץ, רעייתו איריס וניר חפץ מובאים הבוקר לבית המשפט השלום בתל אביב לדיון דחוף בבקשה הדחופה לשחרורם ממעצר שהגישו אמש. במקביל, המשטרה מבקשת לשחרר את סטלה הנדלר ואיריס אלוביץ', ולהאריך את מעצרם של שאול אלוביץ' וניר חפץ. אור אלוביץ' ועמיקם שורר צפויים להשתחרר היום.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker