דנקנר: החוקרים מצאו אצלי דף עם תוצאות של שש בש וחשבו שזה פענוח של פצצת אטום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

דנקנר לתובעת: החוקרים מצאו אצלי דף עם תוצאות של שש בש וחשבו שזה פענוח של פצצת אטום

החקירה הנגדית הסתיימה, המשפט יחודש ביום ראשון, עם המשך החקירה הנגדית.

מוקדם יותר אמר דנקנר: "אני מנהל מחברות בכל מיני צבעים. בחקירה לא זכרתי את המחברת הירוקה".

עורכת הדין חנה קורין שמנהלת את הצוות מטעם הפרקליטות: "רגע, אני עוצרת אותך, הרי אתה תמיד מנהל מחברות, אז ידעת שיש מחברת מהתקופה ההיא".

דנקנר: "כשנזכרתי בה הייתי בטוח שהיא אצל הרשות. באותה תקופה המחברת כבר היתה בערימה של הישנות. ניתן היה לצפות שהם ימצאו אותה והם פיספסו. אני לא הייתי בחדר העבודה כשהיה את החיפוש בבית. הם הוציאו תוצאות של משחקי שש בש שהיו לי עם חברים, חשבו שזה פענוח של פצצת אטום".

דנקנר לתובעת: "את מאמינה רק למה שנוח לך"

אחרי הפסקת הצהריים, ממשיכה עורכת הדין קורין לעמת את דנקנר עם הדברים שאמר בחקירתו ברשות ניירות ערך. קורין התייחסה לשלוש אבני דרך, שמצביעות לפי הפרקליטות על מעורבותו של דנקנר: ההלוואה בסך 8 מיליון שקל לשטרום, הפניית המחלצים לשטרום ושיחת הטלפון לאילן בצרי מהבנק הבינלאומי.

קורין: אתה מיוזמתך מסרת לחוקר את המידע אודות המחלצים אבל מסרת לו מידע לא נכון. הוא דיבר איתך על ההנפקה ואתה מספר לו על גיוס המשקיעים. אני אומרת לך שאתה מיוזמתך מתחיל לספר לו את הסיפור שיש משקיעים בציבורי ויש במוסדי. מסרת מידע לא נכון.

דנקנר: "גב' קורין תשמעי, הרי אני נמצא כאן בתחילת החקירה לא זכרתי את העניין הזה, אחרי ההנפקה, עשיתי דליט, וכאן אני מתחיל להתרענן בדברים וחושב שאיתי עצמו השתתף בהנפקה וטעיתי. עד ה-21 בחודש אני חשבתי שאיתי כמו חברים אחרים עומד להשתתף בהנפקה.את חושבת שאם לא היה רשום לי ביומן והיו אומרים לי על פגישה לילית עם ויליגר אני הייתי זוכר את זה? זה היה סביר ברמת הזיכרון של תחילת החקירה בשלב הזה".

קורין: הייתי מקבלת את זה אם כששאלתי אותך קודם אם דיברת אמת בחקירה.

דנקנר: "זה נקרא אמת מבחינתי, אמרתי אמת גם אם מגיעים למצב של האמת האבסולוטית לאחר זמן. יש הבדל בין אדם שאומר את הדברים שזכר באותה עת לבין אדם שמטעה בכוונה. יכול להיות שאני צריך להשתפר - לא יכול להיות בטוח. אגב אני לא קורא להם מחלצים אני קורא להם רוכשים".

קורין: אתה בא ותולה את הדברים בבעיית זיכרון אבל זה לא מתיישב עם המהלך של החקירה. מה ראית לנכון בשלב של החקירה להגיד לחוקר שהיו אנשים שהפנית לאיתי שטרום, למה דווקא את זה מסרת, ומסרת את זה בצורה לא נכונה?

דנקנר: "נכון שאני אדם מאריך בדברים, אתה בא לחקירה ואתה לא זוכר את הדברים, הזיכרון שלך משתכלל"

קורין: אתה בורח למקומות שנוחים לך

דנקנר: "לי נוח לזכור במאה אחוז את כל החיים שלי, כי אני שלם עם עצמי ואני ישר ואומר את האמת".

קורין: אני אומרת לך...

דנקנר: "מה כאן הדבר הגדול, שאמרתי שהפניתי אנשים שבסוף לא השתתפו"

קורין: אתה מיתמם

דנקנר: "את רוצה שמישהו יבוא ויגיד כאן: 'כשאמרתי לנוחי כך וכך'

קורין: אני אומרת לך שכאן אתה, כי אתה יודע שזו נקודה בעייתית ולכן אתה מעלה אותה מיוזמתך. כשהעלית אותה מסרת פרט לא נכון - שהפנית את החברים שישתתפו בהנפקה באמצעות שטרום - כברוקר.

דנקנר: "ואני שואל אותך, יש דו"ח המצב הפיננסי, אנו מדברים על מצב של זיכרון של אדם ואת נכנסת לניואנסים על ניואנסים. יש את המסמך שבו כתבתי את מצב החשבון שלי והחוקר הראה לי אותו בחקירה - הרי הוא כל כולו לטובתי והוא מוכיח בעליל שההלוואה לשטרום היא הלוואה אבל מה לעשות, אני לא זכרתי אותו, לא זכרתי את קיומה של הראיה הזו שהיא פנטסטית עבורי. לא זוכרים דברים גם כאלו שהם טובים מאוד להגנתי. את חושבת שאני זכרתי שיחת טלפון לבנק הבינלאומי? עד החקירה לא זכרתי קיומה של שיחה כזו. כאן במשפט השיחה הזו היא אירוע מצמרר אבל אני בכלל לא זכרתי אותה. את יכולה לראות לאורך כל החקירה שאני זורם עם החוקר, אני נזכר אתו יחד ואומר לו את האמת שאני זוכר באותה נקודת זמן.

קורין: אני אומרת לך שב-21 בפברואר איתי שטרום הוא האדם שאתה מדבר איתו הכי הרבה בטלפון

דנקנר: "זה נכון לגבי יום אחד".

קורין: זה לא מקרי שכשהחוקר שאל אותך על ההלוואה ששטרום לקח מהבנק - אתה לא אמרת לו על המעורבות שלך בטלפון לאילן בצרי כדי להגדיל לשטרום את מסגרת האשראי. יש שלוש אבני דרך: מחלצים, טלפון לבצרי והלוואה. לגבי שתיים מאבני הדרך האלה - מסרת פרטים לא נכונים ואת השלישי לא זכרת

דנקנר: "במהלך החקירה לא זכרתי את אילן בצרי, הגעתי טבולה ראסה לא זכרתי כלום, אחרי תשעה חודשים למי יש אילן בצרי בראש?"

קורין: אתה יודע מה הכי בולט בכל החלק הראשון של החקירה? ידעת למסור את התשובה הספונטנית ששטרום היה פעיל בהנפקה

דנקנר: "מעניין אותי העניין האנושי שלך, שמתוך עשרות עמודים את מייחסת חשיבות רק למשפט אחד קטן, וכל היתר את לא מאמינה. זה נכון שככל שהחקירה התקדמה נזכרתי בדברים. את ראית נחקר שזורם כל כך טוב עם החוקר שלו?

קורין: אי אפשר לברוח מהדברים שאמרת בתחילת החקירה שלך. נחקרת חמש פעמים. במהלך החקירה שוחחת עם עורך הדין שלך.

דנקנר: "כן, אלי זוהר, והוא עו"ד שלא עבדתי אתו קודם, אני הרגשתי נוח להתקשר לרמי כספי אבל הוא היה בחו"ל".

קורין: ההנפקה היתה חשובה

דנקנר: "זה הכל עניין של רמות, של דרגות"

קורין: לחוקר ענית במילה אחת. מאוד

דנקנר: "אז אמרתי את זה לחוקר"

קורין: אז למה לי אתה לא יכול להגיד את זה

דנקנר: "אני הבהרתי את חשיבות ההנפקה הזו, היא היתה חשובה לפני כשיצאנו לדרך, וכשהיא יצאה לדרך היא כבר היתה עשויה היטב"

קורין: איל סולגניק, סמנכ"ל הכספים, הגדיר את המצב של אי.די.בי בכך שהיתה מצויה באתגר תזרימי וקשה

דנקנר: המצב האתגרי התזרימי היה קשה בהרבה במצב יותר מאוחר, הכל יחסי. לעומת מה שהיה שנה לאחר מכן זה peace of cake"

קורין: מנכ"ל החברה חיים גבריאלי סיפר על יתרה שלילית אליה הגעתם

דנקנר: "היה ברור לכולנו שהיינו צריכים לעשות משהו"

קורין: גבריאלי סיפר על מצב עודפים שלילי ועל כך שכל הזמן ישבו בישיבות כספים וידעו שצריך לצאת לגיוס הון כדי לעמוד בהתחייבויות החברה

דנקנר: "את חושבת שמישהו מהם מבין מה אני צריך לעבור כדי לגייס את ה-360 מיליון האלה? ההנפקה הזו היא לא לחיצה על כפתור והכספים פתאום מגיעים מהחברים. ההנפקה היתה שאני הולך לנצל את הקשרים העסקיים והאחרים שלי וגם באמצעות חברים. את מציגה את זה כאילו זה דבר כל כך קל? אולי דווקא מו"מ עם אחד המתעניינים לקנות חלק מאי.די.בי היה פותר או עושה משהו יותר דרמטי מזה".

"אם מישהו עשה מניפולציה - זה בן דב עליי"

קורין שואלת את דנקנר על השיחות שלו עם אילן בן דב ועל כך שגרם לו לרכוש משטרום מניות בסך של 3 מיליון שקל. דנקנר מצידו מתעקש כי בכלל לא היה לו אינטרס לשכנע אותו כי באותו שלב ההנפקה היתה מוצלחת ופלוס הרבה יותר ממה שהיתה צריכה.

קורין: אבל אתה נמצא במצב של מינוס פי שמונה ממה שאידיבי צריכה

דנקנר: "את עכשיו קובעת מה אי.די.בי צריכה?"

קורין: אני אראה לך את זה בדו"חות

קורין: למה אתה מפנה חלק מהאנשים לאיתי שטרום?

דנקנר: "בן אדם אומר לי איך הוא יוצא מהבקשה של נוחי".

קורין: אילן בן דב לשיטתך, אתה מבין ממנו שלא רוצה להשקיע כסף בחברה, למה אתה גורם לו להשקיע?

דנקנר: "הוא לא אמר לי את זה"

קורין: אתה אמרת שזה מה שהבנת

דנקנר: "זה התחיל בזה שכתב לי אעקוב ונשתתף במידת האפשר ואז קיבלתי ממנו הודעה בהצלחה. אני אומר על הכיפאק זה חבר, ואז קראתי לזה הרמה להנחתה וניסיתי לגייס אותו לזה ואז אמר לי שהוא רוצה להשתתף בשלב הציבורי. אני טיפונת מנסה להיות מתוחכם. אמרתי לו: 'רגע, זה אומר שבשוק אתה מעוניין לקנות?

קורין: למה אתה אומר לו את זה?

דנקנר: "את רוצה להיכנס לי לראש. כי הוא לא אמר לי: 'אני לא מאמין באי.די.בי. בואי נתחיל בזה שהוא הגיע לפגישה. מה יוצא מזה שהוא אומר לי אני לא אשתתף בשלב המסווג. הוא גם הסביר את זה בחקירה אני לא רוצה לייצג אותו כאן. מה זה אומר לי?

קורין: שיש לפחות 50% שהוא ייכנס להנפקה

דנקנר: "זה בעיניך, בעיני הסיכוי הוא בערך 0.5%, עם כל הכבוד מי שבוחן את העניין הזה בזמן אמיתי באותו רגע זה לא את זה אני כי אני מכיר את הניואנסים ואת שפת הגוף של אנשים וכאן בעדויות האלה שאנשים אומרים דברים את חושבת שזה באמת המילים שנאמרות. אני מנצל כאן קשר חיובי אישי טוב שיש לו אליי. אמרתי לו יש מישהו שיש לו חבילות לקנות אתה רוצה לקנות והוא אומר לי כן".

קורין: אני רוצה לעמוד על המניעים שלך, אם הוא אמר לך אני אשקיע בציבורי ואתה מבין מזה שהוא לא רוצה להשקיע, אתה יודע מה זה אומר? שהוא לא רוצה להשקיע. אתה דיברת קודם על האי נעימות שלך ועל זה שאתה לא משדל, יש פה מישהו שמשדר לך שהוא לא רוצה לשים כסף ואתה גורם לו לשים 3 מיליון שקל אצל שטרום

דנקנר: "לא אצל שטרום, באי.די.בי"

קורין: אתה עושה עליו מניפולציה

דנקנר: "אם מישהו עשה על זה מניפולציה זה הוא עליי. ומי בסופו של דבר קנה ממנו את המניות? איתי שטרום קנה ממנו חזרה. יש כאן נזק של לפחות מיליון וחצי של קנייה חוזרת של מניות אי.די.בי. הקונים שאני מפנה לאיתי הם גם קונים, איתי קנה עבורם. זה לא משנה אם העביר להם בלי שזה עבר דרכו. איתי מכר להם מניות של אידיבי שקנה. הדבר הזה ברור?

קורין: לא

דנקנר: אני אתן דוגמא מספרית פשוטה. נניח שאיתי קנה מניות של אי.די.בי ב-15 מיליון שקל. ואז בא אילן בן דב קונה ממנו מניות ב-3 מיליון שקל, הפוזיציה שלו ירדה ל-12 מיליון שקל, אבל יש לו עוד 3 מיליון אבל הוא סוגר שוב את הפוזיציה על 15 - הוא קונה מניות שוב מהשוק מהשורטיסטים שקנו והתכסו בהנפקה. יש לנו כרגע קניות של מניות של אי.די.בי ב-18 מיליון שקל".

קורין: וזה מאוד מסייע להנפקה וזו היתה המטרה של הפעילות

דנקנר: "אם את מקבלת את הטענה שהשורטיסטים יכלו למכור כי היה להם קונה"

התביעה מקרינה וידיאו מחקירת דנקנר

עורכת הדין חנה קורין שמנהלת את הצוות מטעם הפרקליטות, הקרינה קטע שצולם במהלך החקירה של דנקנר ברשות ניירות ערך, בו הוא נשאל על ההלוואה שנתן לאיתי שטרום. גם בחקירה דנקנר התעקש כי לא היתה לו מעורבות בפעילות של שטרום במניה. תמלילי החקירה פורסמו ב-TheMarker. זו השיחה שנשמעה בין דנקנר לחוקר שלו יריב עמיעד:

דנקנר: "אני אומר לך שאני לפעולה חוקית לא יודע ולא מודע. אני לא בסרט ולא יודע באיזה מחירים הוא מוכר ושהוא מוכר במחיר נמוך יותר מזה שהוא קנה. כאשר אדם, לוחם שייטת עושה ברצון כל כך טוב כלפיי עושה פעילות כזאת ולאחר כמה ימים אומר שהוא נקלע לבעיית אשראי תזרים, אני שואל אותו בכמה כסף מדובר ואני אומר לו אני אתן לך הלוואה".

חוקר: על מה הוא נלחם?

דנקנר: "הוא עשה מה שהוא חושב לנכון כדי לסייע להנפקה".

חוקר: איך זה מסייע להנפקה?

דנקנר: "אם יש מסה גדולה, הואיל והיתה מסה של סכום של... הוא קלט אותה".

חוקר: ואיך זה מסייע להנפקה?

דנקנר: "רואים שיש קונים ולא רק מוכרים ורואים שמסת המוכרים לא ממוטטת את השוק. יש עוד היבטים".

חוקר: בדיעבד אתה עומד מאחורי הפעילות הזו?

דנקנר: "לא, גם לא באופן עקיף. אני בשום נקודת זמן אני לא ידעתי עד לפניה לעזור לו. כשהפניה הזו הגיעה אני התאכזבתי מהחוסן של החברה שלו. ברגע שהבנתי שזה המצב ישר אמרתי לו אוקיי. כי הרגשתי שאדם פועל עבורי בשבילי מתוך רצון טוב. הרגשתי שאני כחבר צריך לעזור לו".

"כשפניתי לחברים, זה היה מלווה בחוסר נעימות"

בדקות אלו נחקר דנקנר על ידי עורכת הדין חנה קורין שמנהלת את הצוות מטעם הפרקליטות. קורין עברה לשאול את דנקנר על ההלוואה בסך 8 מיליון שקל שהלווה לשטרום. לפי הפרקליטות מדובר במימון של פעולת ההרצה כביכול. דנקנר מבחינתו טוען כי מדובר בהלוואה בלבד שנתן לחבר טוב.

דנקנר: כשאני רואה חבר שמאמין בי ואיתי האמין בי, אין ספק שהדבר הזה יוצר אצלך קטע אמפטי גבוה יותר לאדם שמדבר איתך. את ההלוואה לאיתי הייתי נותן גם בלי קשר לפעילותו במניה. חד משמעית.

קורין: זה היפוטתי.

דנקנר: יש עשר ראיות לא היפותטיות שההלוואה היא לא הלוואה.

איתי שטרום (מימין) בבית המשפטצילום: עופר וקנין

קורין: אני רוצה לעבור איתך על החקירה. החוקר שאל אותך על שטרום. ידעת להגיד לו שהוא בנקאי השקעות.

דנקנר: אני לא ידעתי בדיוק את תחום העיסוק שלו באמת גם לא הכרתי אף אדם אחר שם. עד אז ראיתי אותו בפעולה בפגישות שהוא הכיר לי אנשים.

קורין: אמרת שאיתי היה פעיל בהנפקת זכויות.

דנקנר: זה אומר שאני לא זכרתי אפילו שההנפקה בפברואר היתה הנפקה ולא הנפקת זכויות.

קורין: ממש דרמטי.

דנקנר: גב' קורין תשמעי. העניין שלי להיזכר בא משלבים. כשתראי לי את היומן שלי שנלקח ממני בנושאים שלא קשורים להנפקה ותפתחי בחודש מסוים ותראי לי שם שבוע מסוים אני אוכל לעבור, וכשאני אראה את הדברים שרשומים שם אין ספק שזה יזכיר לי כל מיני דברים עד כדי כך שאוכל לכתוב מזה ספר אבל כשאין לי את הנתונים...

קורין: מה זה קשור לנתונים?

דנקנר: זה שזכרתי את זה שזה היה בפברואר זה היה בגדר נס.

קורין: זה לא היה אירוע משמעותי?

דנקנר: זה היה אירוע עם רמת חשיבות מסוימת. אין ספק ששבוע שבועיים אחרי שנגמרה ההנפקה מבחינתי בראש שלי היא היתה דליט.

כבוב: שמענו פה את אבי פישר שסיפר על יסורי מצפון שחזר מסרילנקה והרגיש שכולם עסוקים בהנפקה וכי מדובר בפעילות לא אופיינית.

דנקנר: הפעילות האינטנסיבית היתה מאוד אופיינית, הפעילות של ההנפקה היא לא היתה אופיינית. האיפיון של העבודה שלנו היה כזה שהיינו ואני הייתי מאוד אינטנסיביים כל הזמן חודשים ושנים. כשההנפקה הסתיימה ראשי היה אינטנסיבי בעשרות נושאים אחרים. גם לגבי הזיכרון של אותם שלושה ימים מבחינתי זה היה דליט.

כבוב: ראינו את היומן שלך, גייסת את כל האנשים סביבך.

דנקנר: בוודאי.

כבוב: זה לא היה אופייני שאתה פונה לכל איש עסקים שאתה מכיר.

דנקנר: וזה היה מלווה בחוסר נעימות.

כבוב: קצת נשמע לי מוזר שאתה אומר עשיתי דליט.

דנקנר: יש לי היכרות טובה גדולה לאנשים אבל אני התקדמתי הלאה. אני רוצה להגיד משהו על האנשים שהפסידו.

כבוב: אני לא חושב שיש צורך.

קורין: מה שנשאר חקוק בזכרונך ואמרת בחקירה זה שאיתי היה פעיל בהנפקה בפברואר.

דנקנר: לצערי החוקר הציג דברים בסוג של מניפולציות אבל הדבר הזה הזכיר לי שבתקופת ההנפקה היה משהו שהיה קשור להנפקה והוא ביצע קניות שקשורות לאי.די.בי. איתי במקור מבחינתי היה אחד החברים שאני פניתי אליהם כדי להשתתף בהנפקה. אני מוכרח לומר שכשאני פניתי אליו במקור לא ידעתי מה העיסוק ומה היכולות שלו ושל החבר.

"הייתי VIP בבנקים"

נוחי דנקנר על דוכן העדיםצילום: עופר וקנין

עורכת הדין חנה קורין, שמנהלת את הצוות מטעם הפרקליטות, שאלה את דנקנר על שיחת הטלפון לבנק הבינלאומי בה ביקש דנקנר מאילן בצרי, ראש החטיבה העסקית בבנק לאשר לשטרום להגדיל את מסגרת האשראי.

קורין: הצמצום ההקטנה ההתעלמות ההסתייגות- כל אלו מאפיינים את קו ההגנה שלך. אתה מגלגל אחריות לשותפים, למנהלים ולעורכי דין ומתעלם מהראיות. קיבלת תארים היית איש השנה, חביב המשקיעים, האיש החזק במשק כמו שאמר חיים גבריאלי

דנקנר: "לא יודע מה זה חזק, לא הייתי יכול ללחוץ על כפתור ולגרום להפגנת עובדים בנמל אשדוד"

קורין: היומן שלך מעיד על כך

דנקנר: "הייתי מקושר, אבל מעולם לא קיבלתי את המילה טייקון"

קורין: לולא היית אישיות ציבורית או טייקון, התקשורת לא היתה כאן. לדעתך את אילן בצרי מהבינלאומי ממנו ביקשת אשראי לשטרום זה עניין? זו היתממות להגיד שלא.

דנקנר: "אני לא מבין את קן המחשבה שלך. אם את מתכוונת לזה שאני אדם נחשב וכשאני מתקשר לאילן בצרי הוא ידבר איתי. יכול להיות שהייתי מתקשר למישהו וזה שאני מתקשר אליו זה יהיה משקל שלילי".

קורין: אתה נתת משקל לזה שאתה לא היית בקשר עם הבנק הבינלאומי

דנקנר: "אני לא חושב שיש משקל אלא לדברי אמת".

קורין: כל מילה שאמרת פה נשקלה היטב זה ברור לכולנו. אם אתה מצאת לנכון לציין שפנית לבנק רק לאחר שלא היית איתו בקשר, היתה לך סיבה.

דנקנר: "אני לא מאשר את הדברים האלה. אני מזכיר לך שלא הצלחתי לתפוס את המנכ"לית, סמדר ברבר צדיק"

קורין: כי היא היתה בישיבה וכשהיא יצאה היא וידאה שבצרי חזר אליך. אם זה לא VIP? אני לא חושבת שיש עוד אנשים שמקבלים יחס כזה מהבנק שלהם

דנקנר: "אני מאשר שהייתי VIP בבנקים"

קורין: יש לך ניסיון עסקי עשיר ביותר, אתה משכיל, אתה מורגל בסיטואציות מורכבות.

דנקנר: "לא בסיטואציות משפטיות"

קורין: יש לך זיכרון טוב

דנקנר: "אני זוכר טוב יותר שמות של  כפרים ונהרות בנפאל"

קורין: אבל הזיכרון שלך הוא טוב

דנקנר: "אני אתן לך דוגמא למשהו שקרה. לפני כמה שנים ישבתי עם אבי פישר במסעדה ניגש אלינו אדם ששנינו מכירים ושוחחנו איתו. כעבור כשעה הגיע מישהו שנראה לי מוכר ואבי פישר מקיים איתו שיחה ערה ואז הוא הלך. שאלתי את אבי מי זה? והוא אמר לי זה אותו אדם שדיברת אתו לפני שעה. סיפרתי את זה בארוחה משפחתית ולמחרת אבא שלי לקח אותי לנוירולוג. הפרופסור שאל אותי במה אני עוסק, אמרתי לו את שלל הנושאים שיש לי בקבוצה והוא אמר לי: 'אם כך אין פלא'".

קורין: אם כך, אז כולנו רגועים

השופט כבוב: אני דווקא מוטרד מקצב התקדמות החקירה

דנקנר: "כמחצית מהידיעות על הנעשה באי.די.בי אני קראתי בעיתון"

בדקות אלו נחקר דנקנר על ידי עורכת הדין חנה קורין שמנהלת את הצוות מטעם הפרקליטות. קורין שואלת את דנקנר על רמת השליטה שלו בקבוצת אי.די.בי, דנקנר מתעקש שהוא לא היה מעורב בניהול עד הפרטים הקטנים.

קורין: אתה ניהלת את כל האופרציה של הקבוצה

דנקנר: "זה מיתוס, זה בגלל שאני עובד הרבה ונכנס לפרטים. אני מסכים לזה בסייגים רבים".

קורין: אמרת לפני דקות ספורות אני זה החברה

דנקנר: "אני לא לואי ה-14, אמרתי את זה בהקשר לפנייה ספציפית לחברה, לא התכוונתי לזה בהקשר כוללני. התייחסתי לעניין ספציפי".

קורין: אדם שמעיד על עצמו שהוא זה החברה לא יכול לאשר לי שהוא הנהיג וניווט?

דנקנר: "אני יכול לאשר את זה בסייגים רבים. כשנכנסנו לקבוצת אי.די.בי היה בכלל תעשיות מנכ"ל שאחרי חודש הבנתי שאי אפשר להסתדר אתו ואני מעוניין להחליף אותו. זה היה ביום שישי קראתי לשניים משותפיי, ואז הגיעו לביתי לבקשתי שניים משותפיי, צביקה לבנת ואבי פישר. אני אמרתי להם שלטובת תיקון הבעיות בקבוצה אני מבקש מהם להיכנס כמנכ"לים משותפים בכלל תעשיות. כל אחד לפי הכישורים הבסיסיים שלו.

"הם מונו כמנכלים משותפים ואני כיו"ר ואני אומר לך שבכלל תעשיות ניתנה להם חירות. אני לא אומר שעשו מה שרוצים אבל אני נתתי להם יד ניהולית חופשית. אבל אני רוצה להגיד שאני כמחצית מהידיעות על הדברים שנעשים באי.די.בי אני קראתי בעיתון. חושבים שיושב מישהו והחליט לגבי המבצעים שתעשה שופרסל. כלל תעשיות היתה זרוע רצינית ורמת המעורבות שלי בה היתה נמוכה.

קורין: האם ניהלת, הנהגת והובלת?

דנקנר: "כשנכנסתי לקבוצה נכנסתי אישית לקבוצות שחשבתי שזקוקות לטיפול מיידי לדוגמא לשופרסל. יחד עם הנהלת שופרסל. לאחר שהבאנו אותה למצב של התייצבות וצמיחה שם הייתי מאוד מעורב עד כדי בחירת הצבעים והשמות של המותגים. אני בחרתי את השמות. אחרי שראיתי ששופרסל במצב טוב הפסקתי להתערב. עובדים של שופרסל שאלו אותי: 'נוחי, הפסקת לאהוב אותנו?'. אני חילקתי את זמני לפי סדרי העדיפויות. כך ראיתי את תפקידי בקבוצה.

כבוב: היה גורם דומיננטי יותר ממך?

דנקנר: "לא"

"רק שני אנשים שקובעים למסעדה מעבירים ביניהם 10 סמסים"

כעת נחקר דנקנר על ידי עו"ד משה ישראל, סנגורה של חברת אי.די.בי שהיום כבר לא נמצאת בשליטת דנקנר. המטרה של ישראל בחקירה היא לנתק את מעשיו של דנקנר מהחברה. ישראל שאל את דנקנר על ההודעות והשיחות הרבות שהחליף דנקנר עם שטרום בימים של ההנפקה.

נוחי דנקנר וטל אנגלנדר, בן זוגה של דנה, בתו של דנקנרצילום: עופר וקנין

דנקנר: "רק שני אנשים שקובעים למסעדה מעבירים ביניהם 10 אסאמאסים. עם איתי היו לי באותו יום 101 אינטרקציות טלפוניות וזה מתוך בערך 1043 אינטרקציות שהיו לי באותו יום. היו שני אנשים שהיו לי איתם יותר אינטראקציות. אני עובד בחברה יש סביבי אנשים, יש לי פגישות כל הזמן, או שיחות עם אנשים שאני לא צריך להתחיל לומר את שמותיהם ועם כל האנשים האלה אני יושב הם נכנסים ויוצאים. האינטראקציה עם איתי לא היתה הראשונה במעלה שהיתה לי באותם ימים".

ישראל: הפנית אליו משקיעים פוטנציאלים, מה שעמד לנגד עיניך זה לעזור לחבר, מטרות ההנפקה כבר הושגו?

דנקנר: "כן"

כבוב: לאיזה חבר?

דנקנר: "שטרום"

השופט כבוב: אתה הפנת לו חברים כדי לעזור לו? אבל הרי אמרת שהאינטרס שלך היה שיהיו קונים למניה.

דנקנר: "זה עולה בקנה אחד עם האינטרסים של החברה אבל זה מתחיל באינטרסים הכלכליים של איתי. יש לי הנפקה סגורה ואני בוטח בה".

ישראל: כשאתה אומר אני - למי אתה מתכוון?

דנקנר: "גם אם זה לא מוצא חן בעיניך, אני זה החברה - שום שיקול אחר

ישראל: כשאתה פונה לבצרי זה כי אתה רוצה לעזור לחבר

דנקנר: "המיתוס הזה של הפנייה לבנק הבינלאומי - אני רוצה שתזכרו שזו היתה שיחה קצרה, מה כל המיתוס בפניה הזו? אבל אני רוצה לחדד, חבר מתקשר ומבקש, לא אומר לי את מסגרת האשראי. יש דבר אחד שאני כן יודע וזה הוא אומר לי שהאשראי הזה הוא לצורך קניית מניות של אי.די.בי. זה נכון שהייתי מתקשר לבנק גם אם לא היתה שום רכישת מניות של אי.די.בי וגם אם היה צריך את זה בשביל רכישת מספנה באלבניה".

"אני לא ידעתי שהם עשו פליפ על המניה"

בשעה זו נחקר דנקנר על ידי עורכת הדין איריס ניב-סבאג, עורכת דינו של איתי שטרום, חברו שנאשם יחד עמו במשפט. גם היום מדבר דנקנר על האכזבה מאילן בן דב וצביקה בירנבוים אותם שלח לרכוש מניות מידי שטרום.

נוחי דנקנר עם ילדיוצילום: עופר וקנין

דנקנר: "יוסי ויליגר הוא זה שבא אליי להתייעצות בעשר וחצי בלילה, כשאני באותו זמן יושב, סליחה שאני אומר את זה בכזה ביטחון, עם ביטחון עצום שיש לי 300 מיליון שקל מובטחים בהנפקה הזו. אני מדבר על 21 בחודש סוף היום. זה אדם שבא אליי הביתה אני לא ביקשתי ממנו ואז עלו הדברים בשיחה והגיע העניין שאולי עדיף לו לקנות בשוק. לגבי צביקה בארינבוים ואילן בן דב - אני לא חושב שאני צריך לפרט שוב עד כמה אני צדקתי בכך שאני הבנתי בתחושות, הרי כל אחד מהאנשים האלה. אני מנהל הנפקה, אני הבאתי את הסכומים האלה, היו כאן שניים שאני בתחושות שלי הבנתי וזה גם הוכח שצדקתי. במה צדקתי? הרי הם לא קנו, אחד קנה ומכר אחרי חמש דקות כדי להראות לי שהוא חבר שלי. אגב הוא ידיד שלי וזה לא פוגע בידידות שלנו".

ניב סבאג: אני מתייחסת לפרספקטיבה של שטרום ואני רוצה להתייחס לזה מפרספקטיבה אחרת. לא שיתפת את שטרום בספקות?

דנקנר: "לא"

ניב סבאג: אני רוצה לנסות לאפיין את האנשים האלה כקבוצה שברור שעל הסקאלה הם לא חברים טובים אבל הם בכל זאת אנשים עם חוסן כלכלי.

דנקנר: "אני אמרתי הפוך, את לא יכולה לקחת את האנשים האלה ולהגיד שהם לא חברים טובים שלי אבל חלק מהם לא במעגל ראשון".

ניב סבאג: אמרת שהם אנשי שוק הון ושייכים למיליה עסקי שמקורב אליך בצורה זו או אחרת.

דנקנר: "תגידי לי שם"

ניב סבאג: ההבנה שלך, שהאנשים האלה בזמן שאתה שולח אותם לאיתי, ההבנה שלך קודם כל היא שהם שקלו את השיקולים העסקיים שלהם בהחלטה לקנות בשוק והם שקלו גם שיקול של אמונה בכך שתצליח לעבור את המשבר ומבחינתך שקלו גם את השיקול של קשר עסקי אתך. מבחינתך, אותה קבוצת אנשים אחרי שהם הסכימו לקנות בשוק אתה לא צפית שהם יהיו פליפרים שהם קונים כדי למכור, זו לא היתה ההנחה שלך בזמן אמת

דנקנר: "אפשר לראות בחקירה איך אני מגיב, בהפתעה בשוק, אני לא ידעתי שהם עשו פליפ על המניה, הרי אני הודיתי להם, את צודקת שהם רצו למצוא חן בעיני והראיה היא שאני שלחתי לאנשים האלה תודה. כי הם הביעו הבעת אמון בי. אני הייתי די בשוק, ואתם יכולים להקרין את זה כשמתברר לי את זה מהחוקר".

ניב-סבאג: אותם אנשים - הצפי שלך היה שהאנשים האלה ישארו בעלי מניות באי.די.בי ולא מייד ימכרו.

דנקנר: "אני לא חשבתי שהם ימכרו באותו יום ואחד מהם לא יקנה בכלל. אבל תראי, אלו אנשים שאני לא סמכתי על כך שהם באמת יקנו בהנפקה. את חושבת שחשבתי שהם יהיו איתי ידיים חזקות לאורך זמן?"

דרמה בבית המשפט: התביעה תקרין את עדותו של נוחי דנקנר ברשות ני"ע

בפעם השנייה השבוע יתייצב הבוקר (ד') נוחי דנקנר על דוכן העדים באולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הבוקר צפויה דרמה במשפט, שכן התביעה מתכוונת להקרין בווידיאו חלקים מחקירתו של דנקנר ברשות ניירות ערך.

בתחילת השבוע מסר דנקנר את הגירסה שלו לאירועים שעומדים במרכז כתב האישום שהוגש נגדו, וטען כי הוא לא עומד מאחורי הרצת המניות לכאורה של חברת אי.די.בי בפברואר 2012.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker