3,000 שקל - והחלק הבעייתי נעלם: המתכנת שמחק מידע נידון לשנתיים מאסר

מתכנת בכיר בחברת המידע הפיננסי BDI נידון למאסר בפועל לאחר שחדר למאגרי המידע הממוחשבים של החברה ומחק נתונים שליליים על אזרחים מדו"חות האשראי שלהם ■ כך איפשר להם לקחת הלוואות מבנקים ומוסדות פיננסיים

עדן ארשיד
עדן ארשיד
פשיטת משטרה על האקר
פשיטת משטרה על האקרצילום: Gorodenkoff / Shutterstock.com
עדן ארשיד
עדן ארשיד

זיו צורן, מתכנת לשעבר בחברת BDI, נידון לשנתיים מאסר בפועל, לאחר שהורשע במסגרת הסדר טיעון כי תמורת תשלום חדר למאגרי המידע הממוחשבים של החברה ומחק נתונים שליליים על אזרחים מדו"חות האשראי שלהם – ובהם מידע על אי פירעון חובות, פשיטות רגל וצ'קים ללא כיסוי. כך יכלו אותם אזרחים ששילמו לו כדי למחוק את נתוניהם השליליים, ליטול הלוואות של מאות אלפי שקלים מבנקים וממוסדות פיננסיים.

צורן הודה והורשע בהסדר טיעון במהלך ניהול ההוכחות בתיק. מעבר למאסר בפועל גזר עליו בית המשפט המחוזי בתל אביב תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 21 אלף שקל בגין ביצוע ריבוי עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, זיוף בכוונה לקבל דבר, פגיעה בפרטיות, עבירות של חדירה למחשב ועבירות נוספות.

לחברת BDI יש רישיון לאיסוף נתוני אשראי על יחידים, כולל בפעילות שלהם כעוסקים, ולמסירתם. היא היתה רשאית לקבל ולאסוף נתונים על לקוחות בנוגע לעמידה שלהם בתשלומים ממקורות מידע שונים, ללא צורך בהסכמתם.

צורן החל לעבוד בחברה לפני 12 שנה, ובאמצע 2013 הצטרף לצוות האחראי על הפקת דו"חות האשראי על לקוחותיו. הוא האחרון בשורה של נאשמים שהורשעו בפרשה.

השופט עמית ציון קאפח מבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב בגזר הדין כי צורן הוא "מחולל הפשיעה בפרשה זו, שביצע במו ידיו את העבירות, הוא החוטא והוא המחטיא, והכל תוך ניצול הגישה שלו למאגרי המידע".

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-CofaceBdiצילום: יהודה סובול

מדובר במחיקה של קרוב ל-100 נתונים שליליים והוספת פרטי מידע חיוביים של 18 לקוחות במחצית השנייה של 2013. בסופו של דבר, לא נגרם נזק כספי וההלוואות נפרעו.

שחר דבוש, שהפנה לצורן שבעה לקוחות למחיקת נתוני אשראי תמורת 3,000 שקל כל אחד, הורשע בעבירות של מתן שוחד ועבירות זיוף ונידון ל-12 חודשי מאסר.

מתווך משנה נוסף היה אבי פרחי, שהפנה לקוח אחד אל דבוש ונידון ל-60 שעות עבודה לתועלת הציבור.

על משה מאור שטינוורצל, שהעביר לצורן מספרי תעודות זהות של שני זוגות לקוחות להם סייע בנטילת הלוואה, כדי שצורן ימחק את המידע השלילי מדו"חות האשראי שלהם – נגזרו 60 שעות עבודה לתועלת הציבור.

על אייל מתוק, שפנה בבקשה למחיקת מידע לגבי עצמו עבורה שילם 4,000 שקל, נגזרו 40 שעות עבודה לתועלת הציבור.

חלק מהעבירות מתייחסות לכך שצורן פנה אל גל דביר, בעלים של חברה לייעוץ ותיווך להלוואות ונאשם נוסף בפרשה, והחל להעביר לו מידע על עסקים שפנו באמצעות BDI לצורך קבלת הלוואה לקרן לעסקים קטנים ובקשתם נדחתה באופן מלא או חלקי. זאת, כדי שיעשה במידע הזה שימוש לאיתור לקוחות פוטנציאליים לעסק שלו.

השניים סיכמו כי ככל שמידע זה יניב תוצאות עסקיות, יקבל צורן עמלה בגין העברת המידע. עד לסיום תפקידו של צורן הוא העביר כ-500 רשומות מידע על עסקים. על דביר נגזרו 50 שעות של עבודה לתועלת הציבור ותשעה חודשי מאסר על תנאי.

השופט ציין כי גם אם לא נגרם נזק בפרשה והלוואות הוחזרו, הפגיעה בפרטיות של העסקים הקטנים שציפו כי נתוניהם הכלכליים יישמרו תחת חיסיון הינה משמעותית.

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר כי "קביעותיו של בית המשפט על חומרת מעשיו של הנאשם ועל הערכים המוגנים שהפר בביצוע העבירות הן בעלות חשיבות של ממש ומעבירים מסר מרתיע, לפיו אל לעובד בתאגיד למעול באמון שניתן לו במסגרת תפקידו ולעשות שימוש שלא כדין בהרשאות שניתנו לו למאגרים הכוללים מידע כלכלי ורגיש".

התיק נוהל על ידי עורכות הדין אסתי שלאין וחופית שרים מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"