15 שנה אחרי שקרן אינטגרל קרסה - בנק המזרחי ישלם למשקיעים 33 מיליון שקל

ב-2019 התקבלה במחוזי תביעה של משקיעים נגד מנהלי אינטגרל וחברת הנאמנות של בנק מזרחי, שלא פיקחה עליה כנדרש ■ המשקיעים ומזרחי הגיעו בתחילת השנה לפשרה על רוב הסכום - וכעת הערעור של אינטגרל נדחה

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף של מזרחי טפחות. למצולמת אין קשר לכתבה
סניף של מזרחי טפחות. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג
אפרת נוימן
אפרת נוימן

15 שנה אחרי ש-115 משקיעים בקרן הגידור אינטגרל שקרסה הגישו תביעה נגד מנהלי הקרן וחברת הנאמנות של בנק מזרחי – הגיע ההליך לסיומו בבית המשפט העליון.

בתחילת 2019 קיבלה השופטת הכלכלית דניה קרת מאיר (שפרשה מאז) את טענות התובעים בנוגע לאחריות מנהלי הקרן וחברת הנאמנות של בנק מזרחי לנזקים שנגרמו להם.

השופטת חייבה את הקרן, מנהלי ההשקעות ונאמנות מזרחי בתשלום 33 מיליון שקל, בצירוף הוצאות ושכר טרחה בשיעור של 15% מהסכום שנפסק.

אחרי שכל הצדדים עירערו לבית המשפט העליון, בתחילת השנה המשקיעים ומזרחי הגיעו להסדר פשרה, שלפיו תשלם חברת הנאמנות של המזרחי למשקיעים סכום של 27.5 מיליון שקל, וכן הוצאות ושכר טרחת עורך דין כפי שנפסקו במחוזי, לסילוק מלא של תביעת המשקיעים כלפיה. כעת גם דחו השופטים את הערעור של אינטגרל על פסק הדין במחוזי וקיבלו חלקית את הערעור של המשקיעים, כך שבפיצוי יחלקו עוד 32 משקיעים שתביעתם לא אושרה במחוזי. המשמעות היא כי אינטגרל ומנהליה יידרשו להשלים את סכום הפיצוי מעבר לפשרה עם המזרחי.

קרן הגידור אינטגרל ניהלה בשיאה כ-30 מיליון דולר. הקרן השיגה תשואה של כ-120% מאז הקמתה ב-2000 ועד למארס 2006, אלא שחודשיים לאחר מכן רשמה הקרן תשואה שלילית שגררה מגמה נרחבת של הוצאת כספים מהקרנות. התוצאה היתה נעילה של הקרן לפדיונות. כשהקרן שוחררה מהנעילה באוגוסט, התברר למשקיעים כי לא נשאר הרבה מכספם.

עו"ד יצחק אבירםצילום: אייל טואג

לאורך השנים התיק עבר כמה גלגולים ושופטים. במהלך השנים נדחו תביעות נגד חלק מהנתבעים (ובהם דירקטורים) והבנק השווייצי קרדיט סוויס, ונחתמו הסכמי פשרה עם כמה מהנתבעים. בסוף 2008 הוגש כתב תביעה מתוקן שבו נתבע פיצוי של 33 מיליון שקל.

התובעים הם שכירים וגמלאים שהשקיעו בקרן אינטגרל את כספם. חלקם היו מכרים של מנהל הקרן, אדריאן דוידסקו, מתקופת שירותם הצבאי המשותף במחלקת הבינוי של חיל האוויר. שאר התובעים הצטרפו לקרן בהמלצות שעברו מפה לאוזן על ידי המשקיעים הראשונים, וכן בעקבות פעולות שיווק של עובדים בקרן אינטגרל.

המשקיעים הפסידו 73% מכספם

בכתב התביעה, שהוגש על ידי עו"ד יצחק אבירם, נאמר כי המשקיעים הפקידו כספים בקרן נאמנות שהבטיחה תשואה עודפת במודל השקעה סולידי בעל סיכון נמוך. התובעים לא ביקשו ולא רצו להיחשף להימורים בשוק ההון. הם טענו כי הם נפלו קורבן למעשי נוכלות ומרמה במסגרת קרן נאמנות, שהביאו להפסד של 73% מכספי השקעתם. לכן הם ביקשו מבית המשפט לחייב שורה של נתבעים - ובראשם דוידסקו - לפצות אותם בגין אובדן השקעותיהם.

לפי פסק הדין של קרת-מאיר, נאמנות המזרחי היתה יכולה למנוע את הנזק שנגרם בשלוש הזדמנויות — אך לא עשתה זאת. היא התעלמה מהחובות שלה, לא מנעה העברה של 100 מיליון שקל כספי משקיעים לגוף שאינו נאמן, ואיפשרה את התרחשות הנזק.

לאחר הערעור לעליון, המשקיעים וחברת הנאמנות של המזרחי שקלו את הצעת השופטים דפנה ברק-ארז, יוסף אלרון ועופר גרוסקופף והגיעו בינואר לפשרה. כעת השופטים דחו את הערעור של אינטרגל, שטענה כי תביעה דומה בהליך מקביל נדחתה, כי הקרן ומנהלה לא הפרו כל הוראת דין והסכם וכי אין קשר סיבתי בין הפרות שיוחסו לה לבין ירידת שווי ההשקעה.

לגבי התביעה המקבילה, נכתב כי מדובר בשני הליכים מקבילים, שנפתחו על ידי קבוצות שונות של משקיעים וכל הליך נידון בהתאם לראיות שהובאו ולטענות שנטענו. לגבי הטענות על היעדר ההפרה וניתוק הקשר הסיבתי נכתב בפסק הדין כי הן יוצאות בעיקר נגד ממצאים עובדתיים שנקבעו על ידי בית המשפט המחוזי, וקביעות משפטיות המתבססות עליהם – וכי ערכאת הערעור אינה נוהגת להתערב בהן ובמקרה זה אין הצדקה מיוחדת לכך.

בנוגע לטענות המשקיעים, השופטים קיבלו את הערעור בשתי טענות. הראשונה היא כי במחוזי נשללה הזכאות של 32 משקיעים שהגישו תצהיר עדות ראשית, אבל לא הגיעו להיחקר ולא היה נכון לעשות כן מכיוון שאינטגרל ויתרה על חקירתם והיו ראיות אחרות. על כך קבעו השופטים כי היה מקום לפסוק פיצוי גם להם על פי אותם קריטריונים שנפסקו לטובת המשקיעים שתביעתם התקבלה. עם זאת הסכום יישאר 33 מיליון שקל כי סכום התביעה הוגבל בו.

בנוסף, התקבלה הטענה כי יש לאפשר למשקיעים לתבוע על רכיב נוסף של כספי ההשקעות שנותרו בקרן במועד הגשת התביעה (כל עוד מדובר בעילות שאינן מבוססות על האירועים בתביעה זו). לבסוף, נדחה הערעור של המשקיעים בטענה שיש להוסיף מע"מ לרכיב שכר טרחה והוצאות.

לסיכום נקבע כי אינטרגל תישא בהוצאות המשקיעים בערעור, בסך 25 אלף שקל.

אינטגרל תצטרך להשלים 20 מיליון שקל

עו"ד אבירם ציין כי לאור התקופה הארוכה שחלפה, סכום הפיצוי לאחר הצמדות וריבית מגיע לכ-48 מיליון שקל, כך שאינטגרל ומנהליה יידרשו להשלים כ-20 מיליון שקל.

לדבריו, "אימוץ פסק דינה של השופטת קרת מאיר לגבי חובות הנאמנות מול משקיעים מגביר את הוודאות המשפטית ומוכיח כי נדרשת בחינה קפדנית של התנהלות גופים בנקאיים בניהול השקעות שונות בגופים פרטיים. החלטת בית המשפט מגבירה את חובות הגופים המנהלים לפעול בדיוק לפי החוק, ולפי ההסכמים בניהול השקעות פרטיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים