בית המשפט אישר לשני בני 15 להתחסן - למרות התנגדות אביהם

אמם של הנערים פנתה לבית משפט לענייני משפחה וביקשה אישור לחסנם, אחרי שהאב הביע את התנגדותו לכך ■ השופטת נתנה משקל משמעותי לרצונם של הנערים וקבעה כי הוא מתיישב גם עם המלצות משרד הבריאות

אפרת נוימן
אפרת נוימן
חיסון ילדים לקורונה בגבעתיים
ילדים מתחסנים נגד קורונה בגבעתיים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דניאל בר-און
אפרת נוימן
אפרת נוימן

בית המשפט לענייני משפחה בחיפה קבע ביום חמישי כי שני נערים בני 15 יוכלו לקבל חיסון קורונה, למרותהתנגדות אביהם. אמם של הילדים פנתה לבית המשפט לאחר שהאב התנגד. היא צירפה אישור מרופא ילדים שממליץ על החיסון, וטענה כי ייתכן שהם יבקשו לנסוע לחו"ל.

בתגובה לבית המשפט אמר האב כי הוא אינו מתנגד באופן קטגורי למתן החיסון, אך הוא סבור כי יש להמתין עם ההחלטה עד ספטמבר, סמוך לתחילת שנת הלימודים. לטענתו, הנתונים משתנים באופן תדיר, והמידע הקיים לגבי חיסון בני נוער עדיין חלקי, ובהיעדר מידע ונחיצות מיידית אין הכרח לחסן את הקטינים כעת.

הוא התייחס לראיון טלוויזיוני עם פרופ' גבי ברבש מ-20 ביוני, שבו אמר ברבש כי המגמה הכללית היא להמליץ להתחסן, אבל לדעתו אין דחיפות בעניין, כשקיימת חסינות עדר, שמגנה גם על בני הנוער. לדבריו, ידועים כיום בעולם 260 מקרים של נערים ונערות שלקו בדלקת שריר הלב לאחר קבלת מנת החיסון השנייה. האב אף טען כי יש המלצה גורפת לא לצאת לחו"ל עם ילדים.

השופטת שלי אייזנברג נתנה משקל משמעותי לרצונם של הנערים - שהובא באמצעות עו"ד סנדרה בוכהיים דה-וינד. עורכת הדין מונתה לייצג אותם מטעם מערך ייצוג קטינים של הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, והעבירה לבית המשפט את עמדתם. השופטת התייחסה לעובדה ששני הנערים הם ספורטאים שמשתתפים בתחרויות ובאים במגע עם בני נוער אחרים, ואמרה כי הם ביטאו רצון עצמאי ובוגר להתחסן. היא אמרה כי מקובלת עליה עמדתם לפיה החיסון יקנה להם תחושת ביטחון להמשיך בפעילות זו.

חיסונים בשוק מחנה יהודה בירושלים, בפברוארצילום: אוהד צויגנברג

לדבריה, "בית המשפט ער לדיון הציבורי הסוער בכל הנוגע לחיסונים בכלל, ולחיסוני הקורונה בפרט, אשר שב והתעורר ביתר שאת עם מתן החיסונים לגילי 15-12. עם זאת, בית המשפט אינו יכול לסמוך על נתונים שהועלו במהלך ראיון טלוויזיוני, כשמונחות בפניו המלצות משרד הבריאות".

היא הוסיפה כי לפי נתוני משרד הבריאות, עד כה חוסנו נגד נגיף הקורונה כ-2.5 מיליון נערים ונערות ללא תופעות לוואי מיוחדות, כך שגם אם יש ממש בטענה בדבר קיומו של קשר לכאורה בין החיסון לדלקת קרום הלב שבה לקו 260 נערים ונערות (מתוך 2.5 מיליון) - טענה אשר לכשעצמה עדיין לא אושרה על ידי גורם רפואי רלוונטי בארץ או בעולם - מדובר בשיעור זניח, שאין בו כדי להפחית מחשיבות החיסון ונחיצותו.

לבסוף כתבה השופטת כי היא לא התרשמה שהקטינים מושפעים מהוריהם או מוסתים, ונוכח השבר ביחסים בינם ובין האב יש ערך מוסף לכיבוד בית המשפט את רצונם שמתיישב גם עם טובתם. לכן, נעתרה השופטת לבקשת האם וקבעה כי היא רשאית לחסן את ילדיה, ללא הסכמת האב.

עו"ד בוכהיים דה-וינד ציינה כי "יש חשיבות לכך שבית המשפט התייחס לרצונם של הילדים ולהבנה כי זהו רצון עצמאי שלהם שאינו קשור לקונפליקט או לחילוקי דעות בין ההורים, ולא תלוי בהשפעה של אחד מהם. הנערים הם ספורטאים ומודעים לחיסון ולשיח הציבורי סביבו, וכפי שבית המשפט התרשם, הם מבינים את היתרונות והחסרונות של החיסון. יש בהחלטה מסר חשוב של כיבוד עמדתם העצמאית של הקטינים, לאור גילם ובגרותם, וראייתם כבני אדם בעלי זכויות עצמאיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"