נדחתה תביעה של 250 מיליון שקל נגד אילן בן דב ומנהלים לשעבר בסקיילקס

בתביעה שנדחתה, שהוגשה על ידי בעל תפקיד בהסדר החוב של החברה, עו"ד אופיר נאור, נטען כי הנתבעים התרשלו באישור חלוקות דיווידנד אסורות ■ השופט כבוב קבע כי לא הוכחה התנהלות פסולה של הדירקטוריון, או פעילות שלא לטובת החברה מצד בן דב

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אילן בן דב
צילום: עופר וקנין
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השופט הכלכלי חאלד כבוב דחה היום (ב') את התביעה שהוגשה על ידי עו"ד אופיר נאור נגד בעל השליטה לשעבר בסקיילקס (היום סאני תקשורת), אילן בן דב, ודירקטורים ומנהלים לשעבר בחברה. עו"ד נאור, שמונה כבעל תפקיד בהסדר החוב של סקיילקס, ביקש לחייב את הנתבעים בהחזר של 250 מיליון שקל לקופת החברה, בשל התרשלותם באישור חלוקות דיווידנד אסורות בחברה.

לפי כתב התביעה, למרות שלל נסיבות כמו תהליך רגולציה בשוק התקשורת, השלכות המשבר העולמי והתלות בחברת סמסונג — סקיילקס החליטה לחלק כרבע מיליארד שקל בדיווידנדים בשלוש חלוקות שונות בתקופה של פחות משנה.

כבוב קבע בפסק הדין כי "לא שוכנעתי כי דירקטוריון החברה, נושאי המשרה או בעל השליטה פעלו באופן שמצדיק הטלת אחריות בגין החלטות החלוקה שבנדון ויישומן בפועל. סבורני כי מדובר בהנחות ובהחלטות עסקיות שהתבררו בחלוף הזמן כשגויות. אולם כאמור אין זה מתפקידו של בית המשפט לקבל החלטות עסקיות במקום אורגני החברה". לדבריו, לא הוכחה התנהלות בלתי תקינה של דירקטוריון החברה בקשר לשקילת מצבה של פרטנר ורפורמת הסלולר בעת קבלת החלטות החלוקה.

ב–2008 רכש בן דב את השליטה בסקיילקס באמצעות חברת סאני. כשנה לאחר מכן רכשה סקיילקס את השליטה בחברת הסלולר פרטנר מחברת ההשקעות ההונג קונגית האצ'יסון תמורת 5.3 מיליארד שקל. מרבית הסכום גיוס באמצעות הנפקת אג"ח לציבור, הלוואה מהאצ'יסון ומימון בנקאי.

תחום הפעילות העיקרי של סקיילקס היה פעילות הסלולר של פרטנר, שהניבה תחילה הכנסות גבוהות לאור התחרות הנמוכה בשוק הסלולר. תחום פעילות נוסף של החברה היה כמפיצה הבלעדית של תאגיד סמסונג הקוריאני, כשהיא יבאה, מכרה ונתנה שירותי תמיכה טכנית, תיקון ואחזקה לטלפונים סלולריים מתוצרת התאגיד.

עו"ד אופיר נאורצילום: עופר וקנין

אחרי שב–2010–2011 חילקה סקיילקס דיווידנדים גבוהים, ולאור ירידה ברווחים ובשווי השוק של פרטנר — בין השאר בעקבות רגולציה בשוק הסלולר — בן דב ניסה למכור להאצי'סון חזרה את פרטנר ואת סקיילקס, אך באוגוסט 2012 העסקה בוטלה. ביוני 2014 דירקטוריון סקיילקס הדיח את בן דב מתפקידו כיו"ר הדירקטוריון, ובהמשך אותה שנה מכר בן דב את כל החזקותיו בחברת סקיילקס.

הצרות הפיננסיות הובילו את סקיילקס לחתום על שני הסדרי חוב, ובמארס 2015 מונה נאור לבעל תפקיד בחברה, שבסמכותו בין השאר לחקור ולדרוש את מה שאירע בה ולהגיש תביעות בהתאם. בעקבות ממצאים שהגיש לשופט הפירוקים באותה העת, איתן אורנשטיין, אושר לבן דב ב-2017 להגיש את התביעה לבית המשפט הכלכלי. בעבר הגישו עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם בקשה לתביעה נגזרת בעניין אחת החלוקות, והיא נמחקה לאחר שנאור מונה לבעל תפקיד. סוכם כי התביעה הנוכחית תתנהל במשותף.

"דירקטוריון החברה קיבל את החלטות החלוקה באופן שקול ומיודע"

בפסק הדין הטרי שנתן כבוב הוא קבע כי "דירקטוריון החברה קיבל את החלטות החלוקה באופן שקול ומיודע, לאחר שנתן דעתו למצבה של פרטנר ולהשפעות של שינויי הרגולציה, תוך שהוא מקיים שיח שוטף עם פרטנר ומאתגר גם את הנחותיה – כל זאת במקביל לפיקוח שנעשה על פרטנר בשיתוף מבקר הפנים של החברה ורואי החשבון המבקרים שהיו בשיח עם פרטנר גם הם".

בנוסף, השופט קבע כי הדירקטוריון ניהל הליך תקין לבחינת יכולת החברה לעמוד בפירעון חובותיה במועדם. הוא דחה טענות נוספות שעסקו בהערכה מופרזת של רכיבי המוניטין וקשרי הלקוחות בדו"חות החברה, ובטענה שהחברה לא עמדה במבחן הרווח לצורך חלוקת הדיווידנדים.

השופט ח'אלד כבובצילום: עמי שומן

השופט גם קבע כי לא הוכח שהחלוקות נעשו לטובת בעלת השליטה סאני ולא לטובת החברה, או כי בן דב הפר את חובת ההגינות לחברה ופעל שלא לטובתה. "התובעת לא עמדה בנטל הכבד שרובץ לפתחה, להוכיח כי אכן בעל השליטה פעל בניגוד לטובת החברה לקידום טובתו האישית שלו", כתב כבוב. "התובעת אף לא הוכיחה כי דירקטוריון החברה פעל כשלוחו ומטעמו של בעל השליטה, ופרט להעלאת טענות בדבר תלות זו לא הובאו ראיות שיוכיחו את הבעייתיות הנטענת ביחס להתנהלות הדירקטוריון. אדרבא, בגדרי ההליך הוכח כי דירקטוריון החברה שקד על מלאכתו וניהל דיון רציני ומעמיק בדברים – בניגוד לנרמז על ידי התובעת".

השופט גם דחה את התביעה כנגד פירמת ארנסט אנד יאנג (EY) ישראל, שבה נטען שהיא התעלמה ממידע שעמד לפניה וסיפקה שתי הערכות שווי כלכליות לסקיילקס עבור פעילות סמסונג באוקטובר 2013 ומארס 2014, שלפי התביעה "הציגו שווי מנופח לפעילות סמסונג בחברה וגרמו לנזקים לחברה".

כבוב ציין כי קיימת אי-בהירות מסוימת לגבי סטנדרט ההתנהגות המצופה ממעריכי שווי בנסיבות כמו אלה (שגם מקבלים את שכרם ממזמיני הערכת השווי) בהעדר הוראות חוק, תקנות רלוונטיות או הוראות ונהלים – אך הוסיף כי בית המשפט הוא אינו האכסניה המתאימה לקבוע ולנסות להסדיר את הסטנדרט המקצועי הראוי והמצופה ממעריך שווי. "זוהי מלאכתו של הרגולטור להתקין תקנות שיאפשרו וודאות וביטחון, תוך קביעת נוסחאות כלליות לפיהן יפעל השוק", כתב כבוב.

השופט קבע כי EY ניהלה שיח מקצועי ושוטף מול החברה בטרם נערכו הערכות השווי, וכי לא הוכח כי התנהלותה בכל הנוגע למידת ההסתמכות שלה על מידע שניתן לה על ידי ההנהלה הייתה רשלנית או בלתי סבירה, ביחס לסטנדרט הנהוג כיום בתחום הערכות השווי. הוא הוסיף כי לא הוכחה הסתמכות של מחזיקי האג"ח על הערכות השווי שניתנו, ולכן גם לא הוכח נזק בגין הערכות השווי.

לאחר שדחה את התביעה, השופט קבע הוצאות כוללות של 325 אלף שקל לפי חלוקה לנתבעים, כך שלבן דב ול-EY, כל אחד, נפסקו הוצאות של 75 אלף שקל, לדירקטורים ומנהלים לשעבר נפסקו הוצאות של 150 אלף ולחברת הביטוח נפסקו 25 אלף שקל.

בן דב יוצג על ידי עו"ד רון ברקמן; המנהלים והדירקטורים לשעבר יוצגו על ידי עו"ד גיל אוריון, עודד רביבו ורועי שטיינמץ ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות', ו-EY יוצגה על ידי עורכי הדין ירון קוסטליץ, יואב סגל ואביעד שאולזון ממשרד קוסטליץ ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"