המדינה גבתה מיליארד שקלים מקנסות קורונה. מי שילם ומי התעלם?

רק אחד מכל עשרה קנסות קורונה שניתנו בכפר חב"ד - שולם, ומודיעין הוא היישוב עם הציות הגבוה ביותר ■ נתונים חדשים ממחישים את ההנשמה המלאכותית המסיבית שמבצעת הממשלה בענפי המשק

עידו באום
עידו באום
שוטר מתווכח עם אזרח שקיבל קנס בירושלים, היום
שוטר מתווכח עם אזרח שקיבל קנס בירושליםצילום: אמיל סלמן
עידו באום
עידו באום

יומיים לפני הבחירות, נחשפת תמונת השסעים של החברה הישראלית. הדו"ח השנתי של רשות האכיפה והגבייה ל-2020 מצייר מציאות מטרידה, וגם חושף את האופן שבו הממשלה מסתירה את המשבר הכלכלי המבעבע.

רשות אכיפה והגבייה, בראשות תומר מוסקוביץ', אחראית על גביית חובות ממי שנפתחו להם תיקי הוצאה לפועל, וגם על גביית קנסות שמוטלים בישראל באמצעות המרכז לגביית קנסות.

בצד החובות של חייבים פרטיים, התמונה ורודה - אך מטעה. בשנה האחרונה, לא חלה עלייה משמעותית בחובות של אזרחי ישראל המגיעים לגבייה בהוצאה לפועל. מוסקוביץ' הסביר במסיבת עיתונאים שקיים היום (א'), עם פרסום הדו"ח, כי הסיבה לכך היא הריסון העצום שמפגינים הבנקים בפתיחת תיקי חוב בהוצאה לפועל ובמימוש חובות.

חלק מהריסון הזה נובע מהחלטה מכוונת של הבנקים, וחלק אחר הוא תולדה של לחץ שהפעיל בנק ישראל על הבנקים.

ב-2020, הבנקים פתחו פחות תיקי חוב נגד אזרחים מאשר ב-2019: 34,657 תיקי חוב ב-2020 לעומת 38,076 ב-2019. המגמה הזו מנוגדת לעלייה בפתיחת תיקי חוב על ידי גופים אחרים.

כך, הקריסה המסיבית של עסקים קטנים ובינוניים בישראל ושיעור האבטלה הגדל עדיין לא באו לידי ביטוי בעלייה במספרי החייבים בהוצאה לפועל. הסיבה לכך נעוצה בהסדרי החל"ת שהנהיגה הממשלה ובהארכת תקופת הזכאות לדמי האבטלה.

הנתונים הללו ממחישים את ההנשמה המלאכותית שמבצעת הממשלה עבור חלקים עצומים מהמשק - שספק אם תימשך לאחר הבחירות.

רק 10% מהקנסות שניתנו בכפר חב"ד - שולמו

נתוני המרכז לגביית קנסות ל-2020 מלמדים על שסע כלכלי בין הציבור החילוני-יהודי לאוכלוסייה החרדית והערבית, וגם על הנתק שבין שתי החברות הללו ליתר האוכלוסייה.

מאז פרוץ המגפה, המדינה גבתה ממפירי תקנות הקורונה קנסות בסכום המצטבר למיליארד שקל. ואולם מוסקוביץ' אומר: שיעור ההיענות של הציבור לתשלום הקנסות האלה נמוך באופן ברור בהשוואה לקנסות דומים אחרים, כגון קנסות משטרה רגילים וקנסות על הפרת החוק בתחום הקנביס". לצד זאת, מוסקוביץ' מדגיש כי הוא אינו מגדיר את המצב כ"מרד קנסות".

הנתונים מצביעים על שיעור תשלום נמוך במיוחד של קנסות בקרב חרדים וערבים. היישוב שנרשם בו השיעור הנמוך ביותר של קנסות ששולמו הוא כפר חב"ד: רק אחד מכל עשרה קנסות שניתנו לתושביו - שולם. אחריו בשיעור התשלום הנמוך ממוקמים שורה של יישובים ערביים, רובם בנגב. מהצד השני, היישוב עם הציות הגבוה ביותר הוא מודיעין, עם שיעור תשלומי קנסות של 60%.

מוסקוביץ' מציין כי בניסיון לעודד את הציבור לשלם את קנסות הקורונה, קיימת אפשרות לבקש פריסה של קנסות וכן ביטול של ריבית הפיגורים. לדבריו, יותר מ-85% מהפניות לפריסת חובות או לביטול ריבית פיגורים נענות בחיוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"