ידעו בזמן אמת: בפרשת כלי השיט, נתניהו וליברמן באותה סירה

מיילים פנימיים מהמל"ל קושרים לראשונה בפרשה בין סביבת נתניהו לבין ליברמן עצמו, ומעידים על "סיכום" לביטול מכרז הספינות, שנתניהו עצמו היה לכאורה צד לו

גור מגידו
גור מגידו
בנימין נתניהו (מימין) ואביגדור ליברמן. להשיב את אמון הציבור
בנימין נתניהו )מימין( ואביגדור ליברמן. להשיב את אמון הציבורצילום: אוליבייה פיטוסי
גור מגידו
גור מגידו

הלחצים שהפעיל ראש המל"ל לשעבר (וראש המוסד היום), יוסי כהן, על מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, בדרישה לבטל את מכרז רכש הספינות ביולי 2014, הם חלק משרשרת אירועים שלא נמצא להם הסבר מניח את הדעת בחקירת תיק כלי השיט - זו שבנימין נתניהו זוכה ממנה פומבית בידי הפרקליטות עוד לפני שנפתחה.

רגע אחרי שפורסם המכרז פנה כהן להראל וסיפר על הוראה של נתניהו לביטול המכרז - אך סירב, כך לדברי הראל, להעביר אישור כתוב מנתניהו להוראה, מסיבה לא ברורה. מצטרפות לכך סוגיות כמו ה"סוד" - שלא היה ולא נברא - שבגללו טען נתניהו שאישר לגרמנים למכור למצרים צוללות מדגם מתקדם מאחורי גבה של מערכת הביטחון, או היוזמה המוזרה של נתניהו שעלתה וירדה במהירה מסדר היום, לרכישת ספינות נגד צוללות - נשק שמערכת הביטחון כלל לא רצתה בו.

בשבועות האחרונים הולך ומתגלה נדבך נוסף בפרשה - חשיפת עדות מיקי גנור, לשעבר נציג תיסנקרופ בישראל, ולפיה מקורבו ואיש סודו של אביגדור ליברמן, שרון שלום, ביקש ממנו 300 אלף יורו ב–2013, בתמורה לקידום עסקת הספינות - כספים שישולמו כדמי ייעוץ פיקטיביים לכאורה, למשרדו של האסטרטג אלי קמיר. אותו קמיר הצליח באופן פלאי לספק לגנור בינואר 2014 מידע רגיש, שחפף לחלוטין לתחום עיסוקו של הבוס של שלום, שר החוץ דאז, אביגדור ליברמן (תמונת התמיכה וההתנגדות לסבסוד עסקת הספינות, בתוך ממשלת גרמניה).

דן הראלצילום: מגד גוזני

התכתובת הפנימית מלשכת נאמנו של נתניהו, יוסי כהן, קושרת לראשונה בין סביבת נתניהו לבין ליברמן עצמו, ומעידה על "סיכום" לביטול מכרז הספינות, שנתניהו עצמו היה לכאורה צד לו. היא מעידה גם שכשנה לאחר שדרש לכאורה כספים מגנור, נחשף שלום למידע יקר ערך מבחינת גנור מתוקף תפקידו.

על פי התכתובת, נראה שדווקא שיחה עם ליברמן, ולא עם נתניהו, הולידה את הטלפון של כהן לדן הראל - זה שלטענת רבים, כולל התנועה לאיכות השלטון שעתרה לבג"ץ כדי שנתניהו ייחקר בפרשה - מעיד על לחצים חריגים, שמקורם בנתניהו.

המידע החדש הזה, אינו נותן מענה לסימני השאלה הנוגעים לנתניהו בתיק כלי השיט. למעשה, הוא מלמד שבפרשת כלי השיט, ליברמן ונתניהו היו באותה הסירה. חלק מ"סיכום" כלשון ראשת מטה כהן.

מיקי גנורצילום: אילן אסייג

על רקע העובדות הללו, חשוב לבחון את התנהלות מפלגתו של ליברמן בנושא היוזמה להקים ועדת חקירה לכלי השיט. אף שליברמן מגדיר את עצמו כבר כמה חודשים כ"פרויקטור להוצאת נתניהו מבית ראש הממשלה", בשתי הצבעות קודמות על הצעה להקים ועדת חקירה לתיק כלי השיט - חמקה מפלגתו ממליאת הכנסת ונמנעה מלתמוך בהצעה.

רק לאחר שנחשפה פרשת 300 אלף היורו שדרש לכאורה שלום מגנור - בסדרת פרסומים ב–TheMarker ובאתר News1 - שינה ליברמן את גישתו, ומפלגתו תמכה לראשונה בכנסת בהצעה להקמת הוועדה. מעט לפני ההצבעה הסביר ליברמן כי הוא תומך בוועדת החקירה, בין היתר, "לאור התצהירים שמסר באחרונה דן הראל". האירוניה היא שאותו הראל העיד בתצהיר על לחצים - שהמיילים מוכיחים שליברמן ידע עליהם בזמן אמת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"