גם הפשע עבר לעבוד מהבית: עלייה של עשרות אחוזים בהונאות רפואיות וסייבר

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור: "עידן הקורונה הוביל לתופעות פשיעה ייחודיות. גורמים עבריינים מנצלים את התקופה לביצוע פעולות של הלבנת הון, שקשה לבצע בשגרה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
תקיפת סייבר
תקיפת סייברצילום: Kacper Pempel / רויטרס
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים פירסמה הבוקר (ב') מדריך מפורט בנוגע להלבנות הון בישראל ובעולם בעידן הקורונה. לפי הרשות, נרשמה בחודשים האחרונים עלייה של עשרות אחוזים בהיקף הפשיעה בתחומים כגון הונאות רפואיות, הונאות סייבר מתוחכמות והתחזויות.

מהמידע שפירסמה הרשות עולה כי עבריינים ניצלו את המעבר לפעילות כלכלית מקוונת. בחודשים האחרונים התקבלו ברשות דיווחים על פעילות חריגה שקשורה לשיווק של ציוד הגייני בישראל ויצוא ציוד לחו"ל, בדגש על מסכות מגן ו"טיפולים" בקורונה. בהתאם לכך, התגלו תופעות של שיווק מוצרים רפואיים ומוצרי היגיינה מזויפים וגורמים שהתחזו ליצרנים של מוצרי רפואה. בנוסף, התגלו מקרים שבהם מתחזים יצרו קשר עם מפעלים בישראל ובחו"ל והציעו להם לשווק חומרי גלם ומוצרים מתחום הרפואה.

ברשות לאיסור הלבנת הון ציינו כי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית במשטרה עצרה בסוף יוני ארבעה תושבי נתניה בחשד לביצוע עשרות מעשי הונאה וניסיונות הונאה, תוך ניצול משבר נגיף הקורונה ופגיעה בבתי חולים וארגוני בריאות בצרפת.

נתון נוסף שעולה מהמדריך הוא כי חלה עלייה של עשרות אחוזים במספר התלונות למשטרה ותיקי החקירה שנפתחו בגין עבירות שמבוצעות באינטרנט. עוד עולה כי המעבר של המדינה לשירותים מקוונים והשימוש הגובר של הציבור בשירותים אלה, מגדיל את הסיכויים לעבירות סייבר. לראיה, חלה עלייה במספר מתקפות ה"פישינג" (דיוג) שמבוצעות על ידי תשתיות פשיעה מאורגנות, בין היתר באמצעות התחזות למוסד לביטוח לאומי ומוסדות ממשלה אחרים.

לפי הרשות, המשבר מנוצל על ידי גורמי פשיעה לשם השאת רווחים על ידי הלוואות. בנוסף, נרשמה עלייה בהיקף הפעילות בתחום זירות המסחר (פורקס). בהתאם לכך, קיים חשש כי משבר הקורונה יעצים את הכוח של גורמי פשיעה אלה.

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר: "עידן הקורונה הוביל לתופעות פשיעה ייחודיות. צוות הרשות זיהה גידול של עשרות אחוזים בתופעות פשיעה סביב הקורונה, לרבות הונאות סייבר, התחזויות, הונאות בקשרי ציוד רפואי, שימוש בזירת הסייבר לסחר בסמים וחשדות כי גורמים עבריינים מנצלים את התקופה לביצוע פעולות של הלבנת הון, שקשה לבצע בשגרה, דוגמת משיכות והפקדות מזומנים מוגברות, תוך נימוקן כפעילות הנובעת מהקורונה.

"המשבר הפיננסי הוביל לעלייה בהיקפי הפעילות של השוק האפור, הונאות שקשורות למתן הלוואות וגידול בפעילות בתחום זירות הסוחר (פורקס). בפרסום זה מבקשת הרשות לעדכן את הסקטור הפיננסי והגופים המדווחים לרשות בדבר מגמות פשיעה כלכלית והלבנת הון, לשם הגברת המודעות לתופעות השונות וצמצום הניצול לרעה של המערכת הפיננסית. המדריך הנוכחי מפורסם בהמשך למדריכים נוספים שפרסמה הרשות השנה בנושאים שונים, שתכליתם הגברת האפקטיביות של משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות