גם הפשע עבר לעבוד מהבית: עלייה של עשרות אחוזים בהונאות רפואיות וסייבר

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור: "עידן הקורונה הוביל לתופעות פשיעה ייחודיות. גורמים עבריינים מנצלים את התקופה לביצוע פעולות של הלבנת הון, שקשה לבצע בשגרה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תקיפת סייבר
תקיפת סייברצילום: Kacper Pempel / רויטרס
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים פירסמה הבוקר (ב') מדריך מפורט בנוגע להלבנות הון בישראל ובעולם בעידן הקורונה. לפי הרשות, נרשמה בחודשים האחרונים עלייה של עשרות אחוזים בהיקף הפשיעה בתחומים כגון הונאות רפואיות, הונאות סייבר מתוחכמות והתחזויות.

מהמידע שפירסמה הרשות עולה כי עבריינים ניצלו את המעבר לפעילות כלכלית מקוונת. בחודשים האחרונים התקבלו ברשות דיווחים על פעילות חריגה שקשורה לשיווק של ציוד הגייני בישראל ויצוא ציוד לחו"ל, בדגש על מסכות מגן ו"טיפולים" בקורונה. בהתאם לכך, התגלו תופעות של שיווק מוצרים רפואיים ומוצרי היגיינה מזויפים וגורמים שהתחזו ליצרנים של מוצרי רפואה. בנוסף, התגלו מקרים שבהם מתחזים יצרו קשר עם מפעלים בישראל ובחו"ל והציעו להם לשווק חומרי גלם ומוצרים מתחום הרפואה.

ברשות לאיסור הלבנת הון ציינו כי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית במשטרה עצרה בסוף יוני ארבעה תושבי נתניה בחשד לביצוע עשרות מעשי הונאה וניסיונות הונאה, תוך ניצול משבר נגיף הקורונה ופגיעה בבתי חולים וארגוני בריאות בצרפת.

נתון נוסף שעולה מהמדריך הוא כי חלה עלייה של עשרות אחוזים במספר התלונות למשטרה ותיקי החקירה שנפתחו בגין עבירות שמבוצעות באינטרנט. עוד עולה כי המעבר של המדינה לשירותים מקוונים והשימוש הגובר של הציבור בשירותים אלה, מגדיל את הסיכויים לעבירות סייבר. לראיה, חלה עלייה במספר מתקפות ה"פישינג" (דיוג) שמבוצעות על ידי תשתיות פשיעה מאורגנות, בין היתר באמצעות התחזות למוסד לביטוח לאומי ומוסדות ממשלה אחרים.

לפי הרשות, המשבר מנוצל על ידי גורמי פשיעה לשם השאת רווחים על ידי הלוואות. בנוסף, נרשמה עלייה בהיקף הפעילות בתחום זירות המסחר (פורקס). בהתאם לכך, קיים חשש כי משבר הקורונה יעצים את הכוח של גורמי פשיעה אלה.

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר: "עידן הקורונה הוביל לתופעות פשיעה ייחודיות. צוות הרשות זיהה גידול של עשרות אחוזים בתופעות פשיעה סביב הקורונה, לרבות הונאות סייבר, התחזויות, הונאות בקשרי ציוד רפואי, שימוש בזירת הסייבר לסחר בסמים וחשדות כי גורמים עבריינים מנצלים את התקופה לביצוע פעולות של הלבנת הון, שקשה לבצע בשגרה, דוגמת משיכות והפקדות מזומנים מוגברות, תוך נימוקן כפעילות הנובעת מהקורונה.

"המשבר הפיננסי הוביל לעלייה בהיקפי הפעילות של השוק האפור, הונאות שקשורות למתן הלוואות וגידול בפעילות בתחום זירות הסוחר (פורקס). בפרסום זה מבקשת הרשות לעדכן את הסקטור הפיננסי והגופים המדווחים לרשות בדבר מגמות פשיעה כלכלית והלבנת הון, לשם הגברת המודעות לתופעות השונות וצמצום הניצול לרעה של המערכת הפיננסית. המדריך הנוכחי מפורסם בהמשך למדריכים נוספים שפרסמה הרשות השנה בנושאים שונים, שתכליתם הגברת האפקטיביות של משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות